SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 18.10.2016r.
Grupa wiekowa: 9 lat
Prowadzący: Gołąbek Małgorzata, Turalińska Anna, Dura Karolina
Temat zajęcia: Mali naukowcy.
Cel ogólny: rozwijanie umiejętności uczenia się jako sposobu zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;
Cele szczegółowe:
Cele poznawcze:
pogłębianie zainteresowania światem społecznym, przyrodniczym i technicznym
Cele kształcące:
kształtowanie umiejętności koncentrowania się
kształtowanie zdolności wypowiadania się w sposób zrozumiały
doskonalenie kreatywności dziecka
kształtowanie umiejętności pozyskiwana, przetwarzania i tworzenia nowych informacji
Cele wychowawcze:
kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki
zgodne współdziałanie w zespole i podejmowanie prób rozwiązywania konfliktów na drodze negocjacji
Opis przebiegu ćwiczenia |
Metody i formy pracy |
Cele danego zadania |
Środki dydaktyczne |
Czas realizacji zadania |
|
Czytanie wiersza Joanny Papuzińskiej pt. „Ja” (załącznik 1.). Dzieci inscenizują treść wiersza. |
Metoda inscenizacji Forma zbiorowa
|
-rozwijanie umiejętność słuchania |
Tekst
wiersza |
5 min |
|
Rozmowa
inspirowana tekstem wiersza. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania
dotyczące wiersza: -Jak wyobrażacie sobie osobę, która opowiada w wierszu pt. „Ja”, kim może być ta osoba?
|
Pogadanka podająca Forma zbiorowa |
-kształtowanie zdolności wypowiadania się w sposób zrozumiały, stymulowanie wyobraźni |
Tekst wiersza |
10min |
|
Podział na 3 grupy. Uczniowie dzielą się na podstawie przydzielonych figur geometrycznych. Tworzenie plakatu. Pisanie na kartkach szarego papieru skojarzeń do umieszczonego na środku wyrazu: NAUKA |
Metoda aktywizująca: mapa skojarzeń Forma grupowa |
-doskonalenie pracy w grupach , pobudzanie kreatywności |
Szary papier, kredki, pisaki, figury geometryczne
|
15min |
|
Wykonywanie w grupach doświadczenia: Co pływa a co tonie? Dzieci w grupach przeprowadzają doświadczenie. Każda grupa otrzymuje karty pracy, pojemnik z wodą, przedmioty do topienia. Dzieci po kolei wrzucają przedmioty do wody, obserwują i zapisują na karcie pracy (załącznik 2.) swoje spostrzeżenia. Na koniec wspólne podsumowanie, wnioski oraz wyjaśnienie doświadczenia. |
Słowna: rozmowa, wyjaśnienie poszukująca: samodzielne doświadczenia, zadania otwarte. oglądowa: pokaz doświadczenia praktycznego działania |
-kształtowanie umiejętności pozyskiwana, przetwarzania i tworzenia nowych informacji |
3 kubeczki plastikowe, kamienie, monety, korki, papier, liście, gumki do włosów |
15min |
|
Nietypowe zastosowanie przedmiotów. Uczniowie otrzymują po jednym przedmiocie i wymyślają jego zastosowanie inne niż tradycyjne. |
Metody aktywizujące: burza mózgów Pogadanka
Forma: grupowa, zbiorowa
|
-stymulowanie myślenia abstrakcyjnego |
Ołówek, kartka papieru, kubek plastikowy |
5 min |
|
Ćwiczenie
na koncentrację. Pozycja
cooka. |
Metoda aktywizująca Forma: zbiorowa |
-Kształtowanie umiejętności lepszej koncentracji -Kształtowanie umiejętności skupienia uwagi -Kształtowanie umiejętności efektywniejszego uczenia się
|
|
5 min |
|
Określanie swojego stylu uczenia się. Wybranie stanowiska z rzeczami, które najbardziej ułatwiają dzieciom naukę. Podział na 4 grupy na podstawie wybranych stanowisk. Stworzenie przez grupy plakatów o tym w jaki sposób się uczą, co ułatwia im naukę. |
Pokaz Metaplan
Forma grupowa |
-wypracowanie umiejętności szybszego i bardziej efektywnego przyswajania wiedzy - wypracowanie własnego stylu uczenia się
|
Lupa,
mikroskop, mapa, płyta CD, kartka, kasztany, liście, zdjęcia |
15 min |
|
Karty ze spisem treści Kluczowe terminy, podsumowujące temat, bądź jedno z zagadnień, należy zapisać na specjalnych kartkach, natomiast na ich odwrotnej stronie umieścić kolorowy obrazek lub symbol, który ma pomóc w przypomnieniu terminu. Połóż kartki tak, by na wierzchniej stronie był obrazek bądź symbol i postaraj się ułożyć je w takiej kolejności, by obrazowały podsumowanie tematu. Pomieszaj je następnie i postaraj ponownie ułożyć. Jest to okazja, by nauczyć się wynikania jednego terminu (zagadnienia) z drugiego.
|
Metoda problemowa
Forma indywidualna |
-stymulowanie pamięci krótkotrwałej |
Kwadratowe kartki, kredki |
10 min |
Załącznik 1.
Źródło: file:///C:/Users/Dura/Downloads/nasza-szkola_klasa3_podrecznik_zintegrowany_1a%20(1).pdf [dostęp: 13.10.2016r.]
Załącznik. 2.
Doświadczenie „Co pływa, a co tonie?”
Przebieg: Do miski z wodą wkładajcie – kolejno – zgromadzone przedmioty. Obserwujcie, które z nich toną, a które unoszą się na wodzie. Następnie uzupełnijcie kartę pracy.
Rysunek przedmiotu |
Pływa (+) |
Tonie (-) |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Źródło: opracowanie własne
OBSERWACJE: