BUDUJEMY ZDROWY OBRAZ SIEBIE

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II

Czas realizacji: 45 minut

TEMAT: BUDUJEMY ZDROWY OBRAZ SIEBIE.

CELE OGÓLNE:
-uświadomienie uczniom konieczności kształtowania własnej osobowości;
-wzmocnienie poczucia własnej wartości;
-uczeń kształtuje swoją osobowość;
-potrafi akceptować siebie i innych;
-docenia własne zalety i rozwija je;
-ma świadomość konieczności podjęcia walki ze swoimi wadami i słabościami;

METODY I FORMY PRACY:
praca w grupach i indywidualna, pogadanka, okienko informacji, „deszcz wzmocnień”;

POMOCE DYDAKTYCZNE:
mazaki, arkusz papieru, schemat „okienka informacji”;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie w tematykę zajęć – ćwiczenie „Co widzisz ?”
Nauczyciel przedstawia arkusz białego papieru z narysowaną na nim kropką. Następnie, każdego z uczniów pyta o to, co widzi.
Podsumowując ćwiczenie wyjaśnia symboliczne znaczenie: arkusz – to człowiek, zaś kropka to jego wady i ułomności. Wniosek - większość z nas dostrzega niedoskonałości w sobie i innych, nie widzi zaś tego, co wokół, jasnej strony osobowości - zalet.

2. „Deszcz wzmocnień” – kolejno każdy z uczniów siada przed rówieśnikami, którzy mają za zadanie podać po jednym komplemencie (dotyczyć może zarówno cech charakteru, jak i wyglądu).

3. Praca metodą okienka informacji (schemat formularz przypomina okienko, w jego poszczególnych częściach należy podpisać się oraz umieścić pytania i odpowiedzi)Uczniowie odpowiadają sobie na następujące pytania:
1) Jaki jestem? (koncentracja na wadach)
2) Jaki powinienem być?
3) Co muszę w sobie zmienić, by być lepszym?
Jeżeli czas na to pozwoli warto, aby na pierwsze pytanie odpowiedzi udzielili rówieśnicy. Wówczas formularz powinien być kolejno przekazywany i uczniowie anonimowo mogliby zapisać głównie negatywne spostrzeżenia dotyczące kolegi.
Ćwiczenie to ma na celu uświadomienie młodzieży własnych słabości, co pozwoli podjąć walkę z nimi.

4. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela.

