SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 2 x 45min (dwie godziny lekcyjne)
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Metrum czyli miara. Znaki chromatyczne
Cel ogólny:
Uczeń zapoznaje się z zasadami muzyki
Cele szczegółowe:
Uczeń:
śpiewa piosenkę Niezła sztuczka,
wyjaśnia znaczenie terminu metrum,
taktuje,
prawidłowo stosuje znaki chromatyczne.
Podstawa programowa:
1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 2.3, 2.9, 3.1, 3.2, 3.7
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
percepcja,
ruch przy muzyce,
granie na instrumentach.
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Lekcja muzyki 4” (s. 36–41),
zeszyt ćwiczeń „Lekcja muzyki 4” (s. 25–27).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Niezła sztuczka (podręcznik, s. 36–37).
Prowadzący zajęcia prezentuje utwór.
Dzieci ćwiczą śpiewanie refrenu.
Nauczyciel wykonuje zwrotki, uczniowie włączają się podczas refrenu.
Klasa uczy się zwrotek.
Nauczyciel i uczniowie śpiewają całą piosenkę.
Dzieci wykonują piosenkę, kołysząc się w takt muzyki podczas zwrotek i maszerując w miejscu w czasie śpiewania refrenu (podręcznik, s. 37, zadanie 1).
Puls – rytm wokół nas.
Każdy z uczniów sprawdza puls własny oraz koleżanki lub kolegi z klasy.
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat rytmu w przyrodzie i architekturze.
Wprowadzenie pojęć: metrum, akcent, takt (podręcznik, s. 37–38).
Na podstawie informacji zamieszczonych w podręczniku nauczyciel omawia zagadnienia metrum, akcentu i taktu. Przedstawia metrum jako czynnik porządkujący rytm w taktach za pomocą równomiernie rozłożonych akcentów.
Uczniowie słuchają muzyki do piosenki Niezła sztuczka i określają jej metrum (podręcznik, s. 39, zadanie 2).
Nauczyciel poleca uczniom rozpoznać metrum każdego z przykładów muzycznych, a następnie prezentuje nagrania utworów:
P. Czajkowski, Marsz ołowianych żołnierzyków z baletu Dziadek do orzechów,
C. Saint-Saëns, Słoń z cyklu Karnawał zwierząt.
Zabawa w metrum.
Nauczyciel wybiera dwoje dzieci. Każde z nich otrzymuje po jednej kartce z cyframi „1” i „2”. Zadaniem uczniów będzie podnoszenie i opuszczanie kartek w odpowiednich momentach, podczas gdy pozostali będą rytmicznie klaskać na dwa, akcentując pierwsze uderzenie.
Następnie nauczyciel wybiera troje uczniów, którym rozdaje kartki z cyframi „1”, „2” oraz „3” i zabawa przebiega analogicznie.
Podczas klaskania na cztery kolejna grupa uczniów podnosi i opuszcza kolejno kartki z cyframi „1”, „2”, „3” i „4”.
Uczniowie ćwiczą według schematów zamieszczonych w podręczniku taktowanie na dwa, trzy i cztery (podręcznik, s. 39).
Ćwiczenia utrwalające temat lekcji.
Dzieci układają kilka rytmów z dużych puzzli poglądowych. Jeden z uczniów wymyśla rytm, drugi zapisuje go na tablicy za pomocą nut, pozostali zaś – odczytują, używając tataizacji i klaskania. Następnie uczniowie przystępują do tworzenia własnych schematów rytmicznych z naklejek dołączonych do zeszytu ćwiczeń (zeszyt ćwiczeń, s. 25. ćwiczenie 1).
Nauczyciel omawia znaki chromatyczne oraz ich funkcje (podręcznik, s. 39–40) oraz wyjaśnia znaczenie terminu półton.
Uczniowie grają na dzwonkach utwór Chińska melodia (podręcznik, s. 41). Nauczyciel zwraca ich uwagę na to, że cały utwór wykonuje się na czarnych klawiszach lub górnych płytkach dzwonków.
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenia 3. i 4. ze strony 26 oraz ćwiczenia 5. i 6. ze strony 27 zeszytu ćwiczeń.