Scenariusz zajęć relaksacyjnych - Cztery pory roku - jesień
SCENARIUSZ
ZAJĘĆ RELAKSACYJNYCH
Prowadząca: Jolanta Wałach
Cele
ogólne:
- wdrażanie do poszanowania własnego ciała
poprzez kontrolowanie swoich emocji,
- ochrona układu
nerwowego – nabycie umiejętności wyciszenia się i
relaksacji.
Cele szczegółowe:
·
Dziecko:
- panuje nad swoim ciałem,
- nie
przeszkadza innym podczas wykonywania ćwiczeń,
- potrafi
skupić uwagę na rytmie swojego ciała,
- rozwija
wyobraźnię, jest kreatywne,
- umie uspokoić się w
ciszy.
Metody:
- czynna -
wykonywanie zadań i ćwiczeń relaksacyjnych,
- słowna -
słuchanie opowiadania, wiersza, muzyki,
- oglądowa -
ilustracje z krajobrazem jesiennym.
Formy
pracy:
- praca z całą grupą
Środki
dydaktyczne:
- tekst opowiadania, wiersz, kaseta magnet.,
pędzel, ilustracje jesieni.
Przebieg zajęć:
1.
Zabawa „Uśmiech”.
Dzieci siedzą w kręgu. Jedno z
nich zostaje „właścicielem uśmiechu”. Właściciel uśmiechu
(pozostałe dzieci maja obojętny wyraz twarzy) przekazuje go innemu
dziecku. W tym celu zasłania twarz dłonią, „ściąga” uśmiech
z ust i „rzuca” nim w stronę kolegi z prawej strony. Natychmiast
poważnieje, zaś nowy „właściciel uśmiechu” okazawszy swa
radość przekazuje uśmiech kolejnym graczom.
2.
Trening autogenny pt. "Dotknięcie jesieni" przy muzyce A.
Vivaldiego "Cztery pory roku-jesień".
N.
wyznacza 1 dziecko, które będzie „jesienią” i wręcza mu
pędzel. Pozostałe dzieci siedzą wygodnie , tworząc krąg. Słychać
spokojny podkład muzyczny. N. mówi:
Wyobraźcie sobie,
ze jesteście małymi, zielonymi listkami, ukrytymi w koronie drzewa.
Przyjmijcie wygodną pozycję leżącą na wznak, na brzuchu lub
bokiem.
Spróbujcie przez chwilę znieruchomieć, jak
gdyby nie było wiatru. Zapraszam do na „jesień”, która
przyniesie wiatr oraz szeroką gamę kolorów. Kto poczuje dotyk
barwnego pędzla „jesieni” unosi się i zaczyna miarowo poruszać
się jak jesienny liść na wietrze.
3. Zabawa
„ Płynie rzeczka” – masaż pleców współpartnera.
Masują
plecy współpartnera do słów wiersza:
„Płynie,
płynie rzeczka,
idzie pani na szpileczkach,
idzie
słoń, idą słonie,
idzie koń, idą konie,
świecą
dwa słoneczka,
płynie strumyk,
pada
deszczyk,
czujesz dreszczyk?”J
4.
Relaks oddechowy „Jestem drzewem”.
Ręce opuszczone
wzdłuż tułowia podnosisz powoli do góry, wciągając to co jest
szkodliwe w powietrzu (wdech). Opuszczasz ręce (gałęzie),
pochylasz się, by dać ludziom tlen (całkowity wydech).
5.
Zakończenie ćwiczeń „ Iskierką przyjaźni” – uścisk dłoni.