Scenariusz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych usprawniających koordynację wzrokowo – ruchową dzieci 5,6 – letnich
Liczebność grupy: 1 – 4 dzieci
Czas trwania: 3 × 20 min.
Usprawniane funkcje:
– podnoszenie ogólnej sprawności i koordynacji ciała;
– usprawnianie rąk poprzez manipulację przedmiotami;
– kojarzenie doznań ruchowych z obrazami graficznymi;
– kontrolowanie wykonanego ruchu graficznego;
– usprawnianie celowych i precyzyjnych ruchów rąk oraz ich współdziałanie;
– ćwiczenie dokładnej kontroli nad ruchami graficznymi;
– ćwiczenie kontroli nad wykonaniem ruchu w odtwarzaniu symboli graficznych.
Cele:
– niwelowanie deficytów rozwojowych;
– przygotowanie do nauki pisania;
– rozwijanie procesów pamięciowych;
– doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
Metody pracy:
– czynna, ćwiczeniowa.
Formy pracy:
– indywidualna, zbiorowa.
Pomoce: balony, tace z kaszą, kartki papieru, kredki, tablica, kreda, serca na kolorowej nitce, papierowe serwetki, papierowe pudełka lub klocki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ETAP I
1. Ćwiczenia wprowadzające:
– ćwiczenia oddechowe pt. „Serduszka” – nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe serduszka umieszczone na kolorowej nitce. Zadanie dzieci jest jak najdłużej „utrzymać” serduszka w ruchu. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, pamiętając jednocześnie o prawidłowym torze oddechowym (krótki wdech nosem a długi wydech ustami);
– ćwiczenia koordynacji ruchowej pt. „Balonik” – nauczyciel podrzuca balonik w górę, a dzieci koniuszkami palców, delikatnie, starają się nie dopuścić do tego, aby balonik upadł na podłogę. Można również zmodyfikować zabawę poprzez wręczenie balonika każdemu dziecku.
ETAP II
2. Ćwiczenia usprawniające grafomotorykę:
– najpierw kreślenie w powietrzu określonych przez nauczyciela wzorów graficznych;
– następnie kreślenie na tacy z kaszą dużych kształtów graficznych zgodnie z poleceniem nauczyciela oraz wzorów wybranych przez dzieci;
– na
koniec kreślenie na kartce wybranych wzorów, wybranych przez
nauczyciela oraz dzieci.
3. Ćwiczenia usprawniające percepcję
wzrokową:
– kopiowanie obrazków przez kalkę techniczną. Na początku dzieci kopiują wzory proste, następnie przechodzą do bardziej skomplikowanych;
– łączenie kolorową kredką wyznaczonych punktów na kartce papieru lub tablicy. Na kartkę lub tablicę należy wcześniej nanieść punkty. Linie powinny być poziome, pionowe, skośne.
4. Ćwiczenia kształtujące małą motorykę:
– lepienie z plasteliny. Na początku dzieci formują nieskomplikowane kształty, np. duże – średnie – małe kule, grube – średnie – cienkie wałeczki itp. Przechodzimy od elementów większych do coraz mniejszych;
– zabawa pt. „Mur” – dziecko otrzymuje od nauczyciela dużą ilość pudełek (mogą być także klocki, jednak pudełka są atrakcyjniejsze dla dziecka) różnej wielkości. Jego zadaniem jest skonstruowanie muru z dostępnego materiału.
5. Ćwiczenia doskonalące kontrolę nad ruchami graficznymi:
– „Dokończ rysunek” – nauczyciel rozdaje dzieciom kartki, na którym po lewej stronie narysowany jest na przykład pies siedzący obok budy. Zadaniem dziecka będzie dorysowanie brakującego elementu na kolejnym obrazku;
– „Labirynt” – w środku labiryntu umieszczono skarb. Dziecko, bez odrywania ręki, za pomocą linii ciągłej ma za zadanie dojść do owego skarbu, „zabrać” go i wrócić z powrotem tą samą drogą. Nie może idąc po skarb i wracając dotknąć brzegów korytarza.
6. Ćwiczenia doskonalące kontrolę nad ruchami w odtwarzaniu symbolu graficznego:
– rysowanie po śladzie znaków graficznych;
– kreślenie kształtów literopodobnych w linii.
ETAP III
7. Ćwiczenia relaksacyjne:
– masaż
relaksacyjny pt. „Puszek” – jedno dziecko z pary kładzie się
na plecach. Drugie dziecko kawałkiem postrzępionej papierowej
serwetki lekko gładzi czoło, policzki, szyję, ręce
i
odsłonięte do kolan nogi leżącego dziecka. Nauczyciel także może
uczestniczyć w tym ćwiczeniu. Towarzyszy temu cicha, spokojna
muzyka
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
TEMAT: Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.
CELE:
- doskonalenie percepcji wzrokowej
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- ćwiczenie precyzji ruchów rąk
- doskonalenie umiejętności naśladownictwa
- ćwiczenie rozpoznawania kolorów i kształtów
- ćwiczenie spostrzegawczości
- korygowanie negatywnych zachowań poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie
- doskonalenie umiejętności samodzielnego ubierania się i rozbierania
- wdrażanie do utrzymania porządku w sali.
FORMA PRACY: indywidualna
METODA PRACY :
- oglądowa
-praktycznego działania
POMOCE:
- koraliki ,sznurek
- puzzle 20 elementowe
- plansze z konturami figur i figury
- układanka ,, Domek”- plansza z wzorem i elementy układanki
- kasety z utworami muzyki relaksacyjnej i piosenkami dla dzieci .
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie .
2. Zdjęcie kurtki i czapki i powieszenie na wieszaku.
3. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem
4. Wykonanie ćwiczeń percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej lubianych przez dziecko
- nawlekanie korali na sznurek
- układanie wybranej układanki.
5. Krótka zabawa naśladowcza z muzyką - ,, Kamień gorący parzy ręce, kamień gorący daj.”
6. Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo- ruchową
- porządkowanie figur według koloru, wyszukiwanie wszystkich figur czerwonych, niebieskich, żółtych
- porządkowanie figur według kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów
- nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy ( najpierw według kształtu kółko do kółka , kwadrat do kwadratu. W następnej kolejności według kształtu i koloru czyli zielone kółko na jego odpowiednik na planszy, żółty kwadrat na jego odpowiednik na planszy. Na zakończenie tego zestawu ćwiczeń wprowadzamy dodatkowy element wielkość czyli kółko zielone duże na jego odpowiednik na planszy, kółko zielone małe na jego odpowiednik na planszy).
- układanie z podstawowych figur geometrycznych na planszy z podpowiednikami według wzoru ,, Domku”
W miarę możliwości dziecka, w trakcie tego ćwiczenia dziecko odnajduje w otaczającej go rzeczywistości elementy przedstawione na obrazku np. pokaż gdzie są drzwi, gdzie jest okno.
7. Zajęcia relaksacyjne według upodobań dziecka.
8. Porządkowanie miejsca pracy.
9. Samodzielne lub z niewielką pomocą ubieranie odzieży wierzchniej.
10. Pożegnanie z nauczycielem.
Poniżej zamieszczam plansze figur geometrycznych wykorzystanych podczas zajęć do usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej i percepcji wzrokowej.
Opracowanie: Marta Rybicka
Temat:
Wspomaganie
rozwoju spostrzegania-ćwiczenie umiejętności rozróżniania
kolorów.
Cele:
rewalidacyjne |
wychowawcze |
dydaktyczne |
doskonalenie percepcji wzrokowej rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej usprawnianie ruchów z zakresu małej motoryki wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym korygowanie wad postawy |
zwracanie uwagi na właściwe korzystanie ze sprzętu komputerowego wdrażanie do udziału w czynnościach porządkowych eliminowanie zachowań nieporządanych poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie |
ćwiczenie umiejętności odróżniania i rozpoznawania kolorów utrwalenie umiejętności rozróżniania kształtu i dopasowywania go do odpowiedniego wzoru kształcenie spostrzegawczości oraz kontroli wzrokowej rozwijanie zdolności naśladownictwa |
Czas
pracy:
90 minut
Metody
pracy: słowno-objaśniająca,
pokazu, praktycznego działania, poszukująca, pracy z komputerm,
wzmocnień pozytywnych.
Formy
pracy:
indywidualna
Środki
dydaktyczne:szczoteczka,
pasta do zębów, mydło, kubek, ręcznik, różnokolorowe koraliki,
pojemniki, płaskie figury geometryczne, pomoc
dydaktyczna-"Patyczaki", komputer,flamastry, karton, papier
ozdobny, klej, nożyczki.
Przebieg
zajęć:
Powitanie.
Czynności związane z samoobsługą i higieną osobistą (przebieranie się, mycie zębów, rąk, twarzy, wycieranie ręcznikiem).
Zapoznanie z tematyką zajęć.
Przygotowanie, wspólnie z uczniem, potrzebnych do zajęć materiałów i pomocy dydaktycznych.
Przypomnienie i utrwalenie nazewnictwa kolorów. Segregowanie koralików i umieszczanie ich w pojemnikach.
Wykonanie ćwicznia "Rybki do stawu" polegającego na ułożeniu rybek w stawie z brudną wodą, a następnie przeniesieniu ich do stawu z wodą czystą (Uczeń przenosi ryby określonego koloru. Początkowo stawy są położone blisko siebie, a następnie zwiększa się między nimi odległość).
Ćwiczenia w rozpoznawaniu figur-segregowanie według koloru (żółty, zielony, czerwony, niebieski) oraz kształtu (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt).
Dopasowywanie figury do odpowiednika na planszy.
Układanie wzorów przedstawionych na planszy z wykorzystaniem pomocy dydaktycznej "Patyczaki". Próby odszukania w otoczeniu ułożonych wzorów.
Wykonanie kolorowego motyla.
Porządkowanie sali. Pożegnanie.
Uwagi:Praca
z uczniem oparta jest na zasadzie stopniowania trudności, stosowania
wzmocnień pozytywnych. Podczas zajęć uwzględniane są ćwiczenia
muzyczno-ruchowo-naśladowcze. Przeprowadza się je w chwili, gdy
obserwuje się obniżoną aktywność ucznia podczas wykonywania
zadań.
KONSPEKT ZAJĘĆ
INDYWIDUALNY PROGRAM TERAPEUTYCZNO -
SYMULACYJNY
TEMAT: ĆWICZENIA PERCEPCJI WZROKOWEJ I
KOORDYNACJI WZROKOWO-RUCHOWEJ. STYMULACJA DOTYKOWA I
SŁUCHOWA.
CELE:
- ćwiczenie koncentracji
uwagi
-doskonalenie percepcji wzrokowej
-rozwijanie
koordynacji wzrokowo-ruchowej
-stymulacja dotykowa i
słuchowa
-doskonalenie umiejętności naśladowania prostych
czynności
-rozumienie pojęcia ?Połóż na taki sam?, ?Zrób
tak?, ?Dopasuj?, ?Połóż tu?
-kształtowanie umiejętności
dopasowania i sortowania
FORMY PRACY:
Indywidualna
UCZESTNIK ZAJĘĆ: Chłopiec z autyzmem lat 6
CZAS
TRWANIA ZAJĘC 45 min
POMOCE: piłeczka ?jeżyki?, lizak,
bańki mydlane, lustro, gwizdek, 3 pary obrazków z kategorii owoce,
balon wypełniony ryżem, plastelina, patyczki, puzzle 4-5 elementów,
układanki drewniane, 2 tacki, 4 kredki, 4 koraliki, 5 pospolitych
przedmiotów i obrazki, które je przedstawiają.
1.POWITANIE:
powitanie dziecka przez podanie dłoni, głośne wymawianie jego
imienia.
2.NAWIAZANIE KONTAKTU WZROKOWEGO:
PROCEDURA:
terapeuta siada naprzeciw dziecka. Wypowiada jego imię , stara się
zwrócić uwagę dziecka poprzez wodzenie przed jego oczami
atrakcyjnym dla niego przedmiotem. Stara się zaglądać w twarz
dziecka .
3.MASAŻ UCISKOWY DŁONI:(stymulacja
dotykowa)
Terapeuta wykonuje masaż dłońmi lub piłeczką ?
jeżykiem?. Masuje dłonie dziecka mocno uciskając .Czas stymulacji
: 1min (po 30 sekund na każdą rękę)
4.NAŚLADOWANIE
PROSTYCH RUCHÓW RAK:
-klaskanie
-podnoszenie rąk do
góry
PRZEBIEG ĆWICZENIA: Terapeuta siada naprzeciw
dziecka mówi: ?Zrób tak? i powoli pokazuje np. :klaśnięcie w
dłonie . Następnie bierze ręce dziecka i klaska nimi, po czym
natychmiast nagradza dziecko
.
Terapeuta musi upewnić się czy dziecko go obserwuje gdy
klaszcze. Jeśli dziecko nie chce go naśladować , terapeuta musi mu
w tym pomóc i natychmiast je nagrodzić. Terapeuta stopniowo
ogranicza swój udział.
5.NAŚLADOWANIE PROSTYCH
CZYNNOŚCI USTAMI:
- wysuwanie języka na
zewnątrz
-dmuchanie
PROCEDURA: Terapeuta siada
naprzeciwko dziecka i skupia jego uwagę .Wydaje polecenie ?Zrób
tak? i prezentuje ruch ust , jaki dziecko ma wykonać. Podpowiada
dziecku jak ma to zrobić i daje mu nagrodę za każdą próbę
wykonania.
POMOCE: lizak, banki mydlane , lustro,
gwizdek.
6.ŁĄCZENIE IDENTYCZNYCH OBRAZKÓW:
Realizacja
polecenia ?połóż na taki sam?
POMOCE: 3pary obrazków z
kategorii ? owoce.
Nakładanie dwóch identycznych obrazków na
siebie. Zadanie
to dziecko początkowo wykonuje z pomocą terapeuty poprzez
kierowanie dłońmi , następnie stara się je wykonać
samodzielnie.
7.STYMULACJA SŁUCHOWA:
Przybliżanie i
oddalanie źródła dźwięku.
POMOCE: Balon wypełniony
ryżem
PRZEBIEG ĆWICZENIA: Na przemian wolnym ruchem
terapeuta zbliża i oddala wydający dźwięk balon wypełniony ryżem
do głowy dziecka (kolejno do uszu , czoła, a także tyłu
głowy)
8.NAŚLADOWANIE
NAŚLADOWANIE ZABAWY Z
PLASTELINĄ.
Toczenie wałka, wbijanie patyczków.
POMOCE:
plastelina, patyczki
PRZEBIEG ĆWICZENIA: Terapeuta wydaje
polecenie ?Zrób tak? jednocześnie pokazuje dziecku czynność
toczenia wałka i wbijania patyczków .Jeśli nie próbuje naśladować
, terapeuta pomaga dziecku. Nazywa tę czynność co
robi.
9.ĆWICZENIA KOORDYNACJI WZROKOWO-
RUCHOWEJ:
POMOCE:
Puzzle 4-5 elementowe, układanki
drewniane
-dopasowywanie miękkich puzzli 4-5
elementowych
-układanki drewniane (zwierzęta domowe,
owoce)
PRZEBIEG ĆWICZENIA: Terapeuta wydaje polecenie ?
Dopasuj? . W razie potrzeby pomaga dziecku w chwytaniu elementów i w
dopasowaniu ich do odpowiedniego otworu.
10.PROSTE
SORTOWANIE:
POMOCE: 2 tacki, 4 kredki, 4
koraliki
PRZEBIEG ĆWICZENIA: Terapeuta kładzie 2 tacki
przed dzieckiem, na jednej z nich umieszcza kredkę , a na drugiej
koralik. Pojedynczo podaje dziecku kredkę mówiąc:? Połóż tu ?
wskazując na właściwą tackę . Prowadzi jego rękę , tylko
wtedy, gdy próbuje położyć przedmiot na niewłaściwą tackę
.
Następnie terapeuta powtarza to samo z koralikami . Próbuje
wskazać tackę tylko przy pierwszym koraliku, a później wydaje
polecenia słowne. Jeśli dziecko nie zareaguje dalej wskazuje
właściwe tacki.
11.DOPASOWYWANIE OBRAZKÓW DO
PRZEDMIOTÓW
POMOCE: 5 pospolitych przedmiotów i obrazki
, które je przedstawiają :Łyżka, but, szczoteczka do zębów,
grzebień , kubek.
PRZEBIEG CWICZENIA: Terapeuta kładzie
obrazki na stole przed dzieckiem , a przedmioty umieszcza na kolanach
,aby dziecka nie rozpraszał ich widok . Wręcza mu kolejne
przedmioty i prosi aby układało je na odpowiednich
obrazkach.
12.ZABAWA WEDŁUG UPODOBAŃ
DZIECKA.
13.POŻEGNANIE TERAPEUTY Z DZIECKIEM.
\
"Nasi ulubieńcy" - konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
TEMAT: „Nasi ulubieńcy” – zwierzęta - usprawnianie motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej
Cel
zajęć:
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz
wzrokowo - słuchowej
- rozwijanie spostrzegawczości
-
usprawnianie motoryki małej
Lp.
Nazwa Ćwiczenia
Cel ćwiczenia
Przebieg
Pomoce
Uwagi (czas)
1.
„Kształty i cienie”
Analiza
i synteza wzrokowa.
Ćwiczenie spostrzegawczości.
Prowadzący rozdaje dzieciom karty pracy. Po lewej stronie kartki przedstawione są obrazki ze zwierzętami, a po prawej ich cienie (nie w kolejności). Zadaniem dzieci jest połączyć obrazki zwierząt z ich cieniami.
Karty pracy, parawany
3 min
2.
„Zwierzęta”-
odgadywanie odgłosów
„Korale”
nawlekanie
kolorowych koralików wg wzoru
„Stempelki”
– zamalowywanie małych przestrzeni
„Tak piszemy
na maszynie” – relaksacja - masazyk
„Kopiowanie
”
Koordynacja wzrokowo - słuchowa
Koordynacja wzrokowo- ruchowa, usprawnianie motoryki małej – palców, analiza wzrokowo
Relaks całego ciała
Koordynacja wzrokowo - ruchowa
Prowadzący rozdaje dzieciom obrazki ze zwierzetami. Puszcza płyte z odgłosami wydawanymi przez zwierzeta. Zadaniem dzieci jest ulożyć obrazki ze zwierze tam i zgodnie z wydawanymi przez nie dźwiękami.
Prowadzący
rozdaje dzieciom sznurki i koraliki. Pokazuje wzór wg którego
dzieci musza nawlekać korale.
Prowadzący rozdaje
dzieciom po 4 stemple. Zadaniem dzieci jest odbic stemple na
kartce
i dokładnie zamalować przestrzeń kredkami.
Prowadzący
prosi aby dzieci usiadły tak aby przed sobą mieć plecy kolegi.
Zadaniem dzieci jest wykonywanie określonych ruchów na plecach
kolegi. (zał.1)
Prowadzący
rozdaje dzieciom czarno-biale obrazki(kontury) zwierząt. Każde
dziecko otrzymuje kalkę techniczną i mazaka. Zadaniem dzieci jest
wodzenie mazakiem po wzorze, kresląc go na kalce.
Obrazki zwierząt (lew, pies, kot, kogut, owca, skowronek), płyta Cd, magnetofon parawany
sznurki,
koraliki,
16
stempli, kredki, kartki, poduszka z tuszem
kalka
techniczna, mazaki, obrazki zwierząt (kotek, piesek, ptaszek, krowa)
3
min.
6 min.
5 min.
3
min.
7 min
4.
Podsumowanie
-
„Wieża z klocków”
Kształcenie umiejętności dokonywania oceny własnej pracy.
Prowadzący
rozdaje dzieciom po 3 klocki. Prosi aby dzieci ułożyly wieże z
klocków, która oznacza ich aktywność.
1 klocek – praca
słaba, 2 klocki praca dobra, 3 klocki praca bardzo
dobra.
Uzasadnienie wyboru
3 klocki
2
min./
29 min.
(zał.1)
Tak piszemy na maszynie
A..B...C....kropka
Tak
piszemy na maszynie
A...B...C...przecinek
(lekkie uderzanie
opuszkami palców)
Tutaj płynie rzeczka
(całą dłonią
wzdłuż kręgosłupa)
Tu przyszła pani w szpileczkach
(palce
wskazujące uciskają sztywno)
Potem przeszło stado
słoni
(ugniatanie dłońmi w łódeczkę)
A za nimi stado
koni
(stukanie pięściami)
Potem przeszła
szczypaweczka
(lekkie szczypanie po bokach
kręgosłupa)
Zaświeciły dwa słoneczka
(okrężny masaż
dłońmi łopatek)
Spadło drobniutki deszczyk
(lekkie
uderzenie palcami)
Czy poczułeś dreszczyk?
(dotyk szyi)
|
|
|
|
Elżbieta
Graczyk, 2011-05-29 Scenariusz zajęć z terapii pedagogicznej. Temat: Usprawnianie dużej i małej motoryki.
Scenariusz
zajęć z terapii pedagogicznej. Temat: Usprawnianie dużeTemat:
Usprawnianie dużej i małej motoryki |
|
|
SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH.
ROZWIJANIE
SPRAWNOŚCI MANUALNEJ.
Temat: Ćwiczenia motoryki małej i
dużej. Usprawnianie manualne.
Cele zajęć:
-
doskonalenie motoryki małej i dużej
- doskonalenie koordynacji
wzrokowo-ruchowej
- rozwijanie percepcji wzrokowej
-
rozwijanie orientacji przestrzennej
- rozwijanie pamięci
słuchowej
Metody:
- praktycznego działania
-
aktywizująca
- słowna
Pomoce dydaktyczne:
-
Karty pracy ze szlaczkami poziomymi, pionowymi o różnych
kształtach
- karta pracy z konturami figur geometrycznych
-
szablony do obrysowywania
- karty pracy z dyktandami
graficznymi
- blok rysunkowy A3, farby, pędzle
Przebieg
zajęcia.
1.Elementy metody Dennisona- „Gimnastyka
Mózgu”
- leniwe ósemki
- ruchy naprzemienne
-
aktywna ręka
- alfabetyczne ósemki
2. Kreślenie
dużych płynnych linii (całą ręką i ramieniem) na dużym arkuszu
papieru, w powietrzu- rozluźnienie napięcia mięśni ramienia i
przedramienia.
3. Rysowanie po śladzie- usprawnianie
drobnych mięśni ręki ułożonej do pisania. - dziecko rysuje po
śladzie szlaczki poziome i pionowe o różnych kształtach i stopniu
trudności. Wzory mają być kreślone w miarę możliwości bez
odrywania ręki od kartki.
4. Koordynacja
wzrokowo-ruchowa- rysowanie po śladzie konturów figur
geometrycznych i kolorowanie ich wg wzoru(małe powierzchnie)-
przyzwyczajanie do kontrolowania ruchów ręki, ramienia,
przedramienia, nadgarstka i palców. Można użyć gotowych
stempelków lub różnego rodzaju szablonów do obrysowywania.
5.
Dyktando graficzne, instrukcja do prowadzenia zajęć
Dorosły
umieszcza przed dzieckiem kartkę z tabelą, pod którą znajdują
się symbole cyfrowe i literowe, i proponuje, aby dziecko łączyło
ze sobą wskazane punkty, kolejno je odczytując. Po wykonaniu
zadania dziecko może samodzielnie sprawdzić wynik, porównując go
z rysunkiem na końcu zeszytu ćwiczeń. W przypadku trudności
dorosły pomaga dziecku rozwiązać pierwsze zadania, starając się,
aby podczas następnych dziecko pracowało samodzielnie
6.
Malowanie farbami na dużym bloku dowolnie wybranego przez dziecko
tematu pracy.
Konspekt
zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla dziecka 5 letniego
(nr1)
Pomoce:
płyta CD z piosenką „Kolorowe kredki”, grube kredki ołówkowe,
duży brystol, płyta CD
z muzyką „Walc kwiatów” P.
Czajkowskiego, szyfonowa chustka, karta pracy z wzorem kwiatka,
kolorowe sylwety kwiatów, opaska pszczoły
Temat: Usprawnianie małej motoryki. Wyrabianie koordynacji ruchów oczu i rąk. Utrwalanie nazw kolorów.
Przebieg
zajęcia:
1. „Powitanie części ciała” – ruchy
naprzemienne
Cel: ćwiczenie koordynacji wzrokowo –
ruchowej
Witają się ze sobą części ciała po przeciwnej
stronie: lewa ręka z prawą ręką, lewy łokieć
z prawym
kolanem, prawa ręka z lewym uchem, prawa ręka z lewą stopą.
2.
„Kolorowe kredki” – wystukiwanie rytmu piosenki
Cel:
ćwiczenie koordynacji słuchowo – ruchowej
Dziecko słucha
piosenki „Kolorowe kredki”. Przed nim rozsypane są grube kredki
ołówkowe. Wybiera dwie kredki i słuchając piosenki wystukuje
jej
rytm.
3. „Ułóż według koloru” – klasyfikowanie według
jednej cechy
Cel: porządkowanie przedmiotów według jednej
cechy, utrwalanie nazw kolorów
Dziecko segreguje kredki według
koloru, nazywa kolory.
4. „Jak rysują kredki?” –
rysowanie oburącz na dużym brystolu
Cel: wyrabianie płynności
ruchów, ćwiczenie koordynacji ręka – oko
Dziecko bierze w
ręce dwie kredki różnych kolorów i rysuje oburącz (dowolne
bazgranie) na dużym brystolu, zmienia kredki, aż wykorzysta
wszystkie kolory.
5. „Kwiatek” – zabawa relaksacyjna
Cel:
wyrabianie kontroli nad ruchami dłoni i palców, ćwiczenia
oddechowe
Dziecko siedzi na dywanie. W tle cicha muzyka „Walc
kwiatów”. Dziecko zaciska w dłoni chustkę szyfonową i powoli ją
rozwija, następnie wprawia
ją w ruch oddechem.
6. „Rysuj
po śladzie” – rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
ćwiczenie precyzyjnych ruchów dłoni i palców
Dziecko
otrzymuje kartę pracy, na której jest wzór kwiatka. Rysuje
palcem
po śladzie, a potem kredką. Koloruje kwiatka
kredkami.
7. „Pszczoła i kwiaty” – dzielenie nazw kolorów
na sylaby
Cel: ćwiczenie analiza sylabowa wyrazów, ćwiczenie
artykulacji, ćwiczenie reakcji
na sygnał dźwiękowy
Na
dywanie rozłożone są sylwety kwiatów kolorem do dołu. Dziecko
jest pszczołą i fruwa między kwiatami – wydaje dźwięk
naśladujący odgłos pszczoły (bzz). Na uderzenie
w trójkąt
dziecko bierze w rękę kwiatek, odwraca go, rozpoznaje kolor i
dzieli jego nazwę na sylaby.
8. Rozmowa podsumowująca z
dzieckiem, która zabawa była łatwa, która trudna, a która
najbardziej mu się podobała.
Konspekt
zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla dziecka 5 letniego
(nr2)
Pomoce:
tekst wiersza „Paluszek”, lustro, ołówek, karton, sylwetka
dziecka
naturalnych rozmiarów na brystolu, brakujące elementy
przedstawiające części ciała
Temat: Kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała.
Przebieg
zajęcia:
1. Zabawa wprowadzająca „Mam na imię… i
lubię”
Cel: ośmielenie dziecka, zachęcanie do wypowiadania
się na bliskie mu tematy
Dziecko wymawia swoje imię i wymienia
ulubione zabawy, potrawy.
2. Zabawa z pokazywaniem
„Paluszek”
Cel: kształtowanie świadomości swojego ciała,
ćwiczenie koordynacji słuchowo – ruchowej
Nauczyciel
recytuje wiersz, dziecko pokazuje na sobie części ciała
wymienione
w wierszu.
3. „Co widzisz w lustrze?” –
nazywanie części swojego ciała
Cel: ćwiczenie
spostrzegawczości wzrokowej, rozumienie pojęć: góra – dół,
przód, tył, nazywanie podstawowych części ciała
Dziecko
ogląda swoją sylwetkę w lustrze, pokazuje i nazywa elementy
swojego ciała zaczynając od głowy.
4. Zabawy według W.
Sherborne „Na plaży”
Cel: rozwijanie świadomości własnego
ciała, ćwiczenie dużej motoryki
Dziecko leży na plecach, na
brzuchu, „smaruje olejkiem do opalania kolejno części ciała”,
turla się po piasku, brodzi w wodzie (chód z wysokim unoszeniem
kolan), biega po rozgrzanym piasku.
5. „Odrysuj lewą
dłoń”
Cel: ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
nazywanie ręki prawej, lewej
Dziecko odrysowuje swoją lewą
dłoń ołówkiem na kartonie.
6. „Czego brakuje?” –
uzupełnianie sylwetki człowieka brakującymi częściami ciała
Cel:
ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej
Dziecko dopasowuje
brakujące części ciała i układa w odpowiednie miejsca na
sylwecie człowieka.
7. „Jaką część ciała mam na myśli?”
– dokończ wyraz
Cel: ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej
wyrazów, utrwalanie nazw części ciała
Nauczyciel wypowiada
nazwy części ciała sylabami, dziecko odgaduje
i pokazuje na
sobie, następnie dzieli nazwę na sylaby klepiąc daną część
ciała.
8.
Pląs „Pingwin”
Cel: wyrabianie poczucia rytmu, utrwalanie
pojęć: do przodu, do tyłu, prawa, lewa,
Dziecko wraz z
nauczycielem wykonuje wesoły pląs i porusza się według słów
piosenki.
Konspekt
zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla dziecka 5 letniego
(nr3)
Temat: Usprawnianie percepcji wzrokowej. Ćwiczenie orientacji przestrzennej.
Pomoce:
koszyk, owoce: jabłka, śliwki, gruszki, banany, pomarańcze, kiwi,
stół, krzesło, talerz, pudełko, kawałek grubej czerwonej
włóczki, obrazki z owocami
(3 pary), nożyczki, sylwety owoców
pocięte na dwie części
Przebieg
zajęcia:
1. Zabawa na powitanie „Dzień dobry”
Cel:
wprowadzenie miłego nastroju, ćwiczenie spostrzegawczości
słuchowej
Nauczycielka wypowiada różne słowa i zwroty
grzecznościowe, za każdym razem, kiedy powie „Dzień dobry”
dziecko podaje jej rękę.
2. „Kosz owoców” – nazywanie
owoców, rozpoznawanie po dotyku
Cel: bogacenie słownika,
ćwiczenie sprawności dłoni
3. „Wyszukaj taki sam owoc” –
dobieranie takich samych owoców.
Cel: ćwiczenie percepcji
wzrokowej
Nauczycielka podaje dziecku owoc, zadaniem dziecka
jest wybrać z koszyka taki sam gatunek owocu.
4. „Gdzie leży
owoc ?” – określanie miejsca owoców
Cel: ćwiczenia w
rozumieniu i nazywaniu stosunków przestrzennych, rozumienie
i
wykonywanie prostych poleceń, wypowiadanie się prostym
zdaniem
Nauczycielka wydaje polecenia dziecku typu: połóż
jabłko na stole, połóż gruszkę
w pudełku, połóż banana
pod krzesłem. Następnie sama kładzie owoc i pyta „Gdzie leży
jabłko?” itp.
5. „Ułóż jabłko” – chodzenie po
konturach
Cel: ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
ćwiczenie równowagi
Dziecko otrzymuje kawałek grubej włóczki
w czerwonym kolorze. Jego zadaniem jest ułożenie kształtu koła, a
następnie przejście po konturach stopa za stopą.
6. „Owocowe
memory” – wycinanie obrazków i zapamiętywanie ich treści
i
położenia
Cel: ćwiczenie napięcia mięśniowego dłoni i
palców, ćwiczenie pamięci wzrokowej
Dziecko wycina 3 pary
obrazków z owocami po zaznaczonej linii prostej. Następnie razem z
nauczycielem odkrywa obrazki na zasadzie gry memory.
7. „Złóż
owoc z części” – składanie obrazka z dwóch części,
utrwalenie nazw owoców
Cel: ćwiczenie koordynacji wzrokowo –
słuchowej, ćwiczenie analizy
i syntezy wzrokowej
Na
dywanie rozłożone są pocięte sylwety owoców (6 owoców). Dziecko
spaceruje między nimi. Na hasło „Złóż jabłko” układa z 2
części obrazek jabłka. Zabawa trwa do ułożenia wszystkich
owoców.
8. Rozmowa podsumowująca z dzieckiem, która zabawa
była łatwa, która trudna, a która najbardziej mu się podobała.
Konspekt
zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla dziecka 5 letniego
(nr4)
Temat: Usprawnianie percepcji słuchowej. Rozwijanie koordynacji słuchowo – ruchowej. Rozwijanie poprawnej wypowiedzi.
Pomoce: płyta CD z nagraniem piosenki „My jesteśmy krasnoludki”, książeczka obrazkowa „Krasnalek – opiekun lasu”, płyta CD z nagraniem dźwięków wysokich i niskich, mozaika geometryczna, szarfy, 4 obrazki z różną liczbą sylab, 3 sylwety czapek pajaca z rozpoczętym wzorem, kolorowa kreda
Przebieg
zajęcia:
1. „Witam cię” – pląs na powitanie
Cel:
stworzenie miłej atmosfery
Dziecko razem z nauczycielem
wykonuje pląs.
2. Słuchanie piosenki „My jesteśmy
krasnoludki” – ilustracja ruchowa
Cel: ćwiczenie
koordynacji słuchowo – ruchowej
Dziecko odtwarza ruchem treść
piosenki.
3. „Co robi krasnal?” – oglądanie książeczki
obrazkowej „Krasnalek – opiekun lasu”
Cel: ćwiczenie w
opisywaniu obrazka całym zdaniem, rozwijanie logicznego
myślenia
Dziecko wypowiada się na temat ilustracji w książce
przedstawiających czynności krasnala. Następnie nauczycielka
opisuje obrazek, a dziecko wskazuje go.
4. „Wielkoludy i
krasnale” – reagowanie na dźwięki wysokie i niskie
Cel:
ćwiczenie wrażliwości słuchowej
Dziecko naśladuje ruchy
wielkoluda przy wysokich dźwiękach, a krasnala przy niskich.
5.
„Ułóż takiego samego krasnala” – układanie według wzoru z
figur geometrycznych
Cel: ćwiczenie analizy i syntezy
wzrokowej
Dziecko patrząc na postać krasnala ułożonego z
figur geometrycznych musi ułożyć taką samą postać wykorzystując
takie same figury.
6. „Wejdź na drabinkę” – dzielenie
nazw obrazków na sylaby
Cel: ćwiczenie analizy sylabowej
wyrazów, ćwiczenie sprawności motorycznej
Na dywanie ułożone
są szarfy na kształt drabinki. Zadaniem dziecka jest wejście na
szczyt drabinki przeskakując szczebelki. Nauczycielka pokazuje
dziecku obrazki, a ono dzieli je
na sylaby i przeskakuje o tyle
szczebelków, ile jest sylab w nazwie obrazka.
Na szczycie czeka
nagroda – czapka krasnala.
7. „Czapki krasnala” –
kreślenie linii pionowych, poziomych i ukośnych
Cel: ćwiczenie
grafomotoryki, ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
Dziecko
otrzymuje trzy sylwety czapek. Każda zawiera rozpoczęty wzór do
rysowania
(linie poziome, pionowe i ukośne). Zadaniem dziecka
jest zakreskować sylwety czapek kolorową kredą.
8. Rozmowa
podsumowująca z dzieckiem, która zabawa była łatwa, która
trudna, a która najbardziej mu się podobała. Wręczenie dziecku
nagrody za wykonaną pracę – czapki krasnala.
Konspekt
zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla dziecka 5 letniego
(nr
5)
Temat:
Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej, pamięci
słuchowej
i wzrokowej. Usprawnianie koordynacji wzrokowo –
ruchowej
Lp.
Nazwa ćwiczenia Cel ćwiczenia Przebieg ćwiczenia Pomoce Uwagi
1.
„Imię i gest” Stworzenie miłej atmosfery, ośmielenie dziecka
Nauczyciel wypowiada swoje imię z jednoczesnym ukłonem, następnie
prosi dziecko, aby wypowiedziało swoje imię
z ukłonem,
podskokiem, obrotem dookoła osi itp. 1 – 2 minuty
2. „Co
jest na obrazku?” Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej, ćwiczenie
sprawności dłoni i palców podczas przyklejania obrazka Dziecko
siedzi przy stoliku. Otrzymuje czarno – biały obrazek kota pocięty
na cztery części. Zadaniem dziecka jest ułożyć obrazek i
przykleić go na kolorowy brystol. Obrazek pocięty na 4 części
(załącznik
nr 1), kolorowy brystol, klej
4 – 5 minut
3.
„Podnieś kota, kiedy zamiauczy” Ćwiczenie uwagi i analizy
słuchowej Dziecko siada na dywanie. Wysłuchuje odgłosów zwierząt
domowych. Zadaniem dziecka jest podnieść do góry ułożony obrazek
kota, kiedy usłyszy wydawany przez niego dźwięk. Nagranie z
odgłosami zwierząt, ułożony przez dziecko obrazek kota
2 –
3 minuty
4. „Mruczek i przyjaciele” Ćwiczenie pamięci
słuchowej i wzrokowej, ćwiczenia ortofoniczne,
Dziecko siedzi
na dywanie, przed nim rozłożone są pluszowe zwierzaki (wśród
nich kot, kaczka i pies). Nazywa wszystkie zwierzęta.
Nauczycielka
czyta wiersz „Jak Mruczek uczył się pływać”. Zadaniem dziecka
jest zapamiętać, jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu i wybrać
ich pluszowe odpowiedniki. Następnie nauczyciel czyta wiersz drugi
raz, a dziecko powtarza wyrażenia dźwiękonaśladowcze występujące
w wierszu (miau, kwa, hau). Na koniec nauczyciel ustawia 3 wymienione
zwierzęta w szeregu, dziecko odwraca się, a nauczyciel chowa jedno
zwierzątko. Zadaniem dziecka jest powiedzieć, którego zwierzątka
brakuje. Trudniejszą wersją może być zwiększenie ilości bądź
zamiana miejsc zwierzątek. Tekst wiersza T. Dobrskiej
„Jak
Mruczek uczył się pływać”, pluszowe zwierzęta
5 – 7 minut
5.
„Podziel
na sylaby”
Ćwiczenie analizy sylabowej wyrazów, ćwiczenie
równowagi i koordynacji wzrokowo – ruchowej, utrwalanie kolorów
Na
dywanie rozłożone są trzy kolory włóczki w formie
plątaninki.
Każdy kolor włóczki prowadzi do innego przedmiotu, który lubią
koty (miska, mleko, mysz). Zadaniem dziecka jest dojść po nitce
(noga za nogą) do jej końca, nazwać umieszczony tam przedmiot i
podzielić jego nazwę na sylaby.
Trzy kolory włóczki, miska,
karton mleka, mysz – zabawka
2 – 3 minuty
6. „Po
nitce do kłębka”
Ćwiczenie
koordynacji wzrokowo – ruchowej, ćwiczenie
grafomotoryki,
utrwalanie kolorów
Dziecko siada przy stoliku. Otrzymuje kartę pracy. Zadaniem dziecka jest rozwiązać plątaninę i doprowadzić kota do kłębka, pokolorować kłębek tym samym kolorem co nitka.
Karta
pracy
(załącznik
nr 2), kredki 3 – 4 minuty
7.
„Kocie zwyczaje” Ćwiczenie wypowiedzi całym zdaniem, rozwijanie
motoryki dużej i wyobraźni ruchowej Dziecko odpowiada na pytanie
„Co robi kot na obrazku?”. Następnie naśladuje jego zachowanie
i pokazuje je ruchem. Obrazki przedstawiające kota w różnych
sytuacjach (załącznik nr 3) 3 – 4 minuty
8.
„Nagroda
dla przyjaciela kotów”
Podnoszenie samooceny
dziecka
Wręczenie dziecku przez nauczyciela kolorowanki
„Przyjaciel kotów” za dobrze wykonane
ćwiczenia
Kolorowanka
(załącznik nr 4)
1 – 2
minuty
„Jak
Mruczek uczył się pływać” T. Dobrska
Mruczał Mruczek,
„Kaczko miła,
gdzie się pływać nauczyłaś?!
Ja bym
też tak pływać chciał
miau, miau, miau”.
Spróbuj,
wszak to nic trudnego,
Hop, do wody skacz kolego.
Łapką
machaj tak jak ja
kwa, kwa, kwa.
Prychał, kichał w wodzie
Mruczek.
Ledwo żywy na brzeg uciekł.
A nasz pies się z
niego śmiał,
hau, hau, hau.