Scenariusz zajęć korekcyjno, scenariusz


Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych dla uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu

TEMAT: Czytanie i pisanie wyrazów składających się
z różnej liczby sylab o zróżnicowanej strukturze literowej.

1. Zabawa „Jaki to instrument?”

Cel: Usprawnianie percepcji słuchowej.

Dziecko odwraca się tyłem do prowadzącego
w odległości 1-2 kroków.

Przebieg: Prowadzący gra na dowolnym instrumencie perkusyjnym, a dziecko wskazuje, który to instrument lub nazywa go i wskazuje. Potem prowadzący wybiera inny instrument. Zabawę powtarza się kilka razy. Jeśli dziecko nie odgadnie, wspólnie z prowadzącym ustalają, który to instrument.

2. Podział wyrazów na sylaby z jednoczesnym wystukiwaniem (wyklaskiwaniem) sylab.

Cel: Tworzenie związków słuchowo-ruchowych.

Przebieg: Na stole ułożone różne obrazki. Prowadzący wypowiada nazwę jednego z obrazków dzieląc go na sylaby i klaszcze przy każdej sylabie (lub wystukuje sylaby na bębenku). Zadaniem dziecka jest wskazać obrazek. Potem dziecko powtarza za prowadzącym zadanie - wypowiada nazwę sylabami
i wystukuje sylaby. Po 2-3 próbach dziecko bez wzoru prowadzącego dzieli nazwy obrazków na sylaby.

3. Układanie z sylab podpisów do obrazków.

Cel: Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej.

Przebieg: Dziecko układa podpisy do obrazków
z rozsypanki sylabowej. Czyta sylabami nazwy
i zapisuje w zeszycie:

sa-mo-chód dzie-cko

za-mek sa-ren-ka

po-li-cjant u-czeń

4. Pisanie z pamięci wyrazów bez podziału na sylaby.

Cel: Utrwalanie związków słuchowo- wzrokowych.

5. Zabawa ruchowa naśladująca: jadący samochód, chodzące na czworakach dziecko, maszerującego do szkoły ucznia, biegającą po lesie sarenkę.

Cel: Relaksacja - rozwijanie wyobraźni.

6. Kolorowanie obrazków.

Cel: Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
i sprawności drobnych ruchów ręki.

7. Gra w domino sylabowe.

Cel: Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej.
Prowadzący przypomina (lub objaśnia) zasadę gry
w domino. Kontroluje jak dzieci łączą sylaby.

8. Zadanie domowe:
Napisz 5 dowolnych wyrazów z podziałem na sylaby.


POMOCE: instrumenty perkusyjne, różne obrazki, obrazki z sylabami, obrazki do kolorowania, domino obrazkowe.

Grupa dzieci z zaburzoną percepcją słuchową

Tema zajęć: Doskonalenie umiejętności czytania i pisania w oparciu o metodę sylabową - czytanie i pisanie wyrazów dwu- i trzysylabowych o sylabach otwartych.

1. Zabawa pt. "Prezenty od Mikołaja".

Cel ćwiczenia: Rozbudzanie zainteresowania i motywacji do zajęć.
Na środku sali leży worek z prezentami. Każde dziecko wyjmuje jeden przedmiot z worka i nie pokazując nikomu, stara się opowiadać o nim tak, aby pozostałe dzieci odgadły, co to jest.
Pomoce: Worek z prezentami: taca, foka, korale, kula, gitara, balony.

2. "Komputer" sylabowy.

Cele ćwiczenia:

 ćwiczenie percepcji słuchowej,

 wyrabianie pamięci słuchowej bezpośredniej,

 utrwalenie pojęć: spółgłoska i samogłoska.
Każde dziecko otrzymuje zestaw dwukolorowych krążków. Niebieskie krążki to spółgłoski, czerwone to samogłoski.
Terapeuta mówi wyraz, dzieci w myśli dokonują podziału na sylaby, a kółeczkami "programują" jego budowę, np.
taca: ta - ca ●●-●●-●
balony: ba-lo-ny ●●-●●-●●
Pomoce: komplet krążków niebieskich i czerwonych; wyrazy z poprzedniego ćwiczenia.

3. Loteryjka wyrazowa.

Cele ćwiczenia:

 doskonalenie techniki i tempa czytania wyrazów dwu- i trzysylabowych o sylabach otwartych,

 różnicowanie słuchowe i wzrokowe wyrazów.
Terapeuta eksponuje pojedynczo wypisane wyrazy, dzieci odszukują ich odpowiedniki w zestawach. Odpowiedniki układają we właściwym miejscu na loteryjce.
Terapeuta odczytuje wspólnie z dziećmi eksponowane wyrazy. Następnie wymawia wyrazy pojedynczo, a dzieci odszukują je wzrokowo i nakrywają odpowiedniki na loteryjce.
Pomoce: kartonik zbiorczy loteryjki, komplet pojedynczo wypisanych wyrazów.

raki

banany

koty

róża

papuga

sałata

lisy

maki

koguty

4. Uzupełnianka wyrazowo-obrazkowa.

Cele ćwiczenia:

 podpisywanie nazw obrazków,

 rozumienie treści czytanych słów.
Dzieci segregują karteczki loteryjki na zawierające nazwy zwierząt i zawierające nazwy roślin. Biorą uzupełniankę z rysunkami zwierząt, podkładają odpowiednie podpisy i je odczytują.
Pomoce: uzupełnianka wyrazowo-obrazkowa, nakrywki z loteryjki.

5. Uzupełnianka sylabowa.

Cele ćwiczenia:

 ćwiczenia utrwalające związki słuchowo-wzrokowe, zdolność do analizy i syntezy wyrazów,

 utrwalenie pojęć: samogłoska, wyrazy dwu- i trzysylabowe.
Dzieci otrzymują niekompletnie napisane wyrazy, które uzupełniają brakującymi sylabami.
Po uzupełnieniu wskazują: które to wyrazy dwusylabowe, a które trzysylabowe - kolorują samogłoski.
Karta z niekompletnie napisanymi wyrazami.
ra - • • , • • - ty,
ko - • • - ty,
li - • • ,
• • - pu -ga

6. Ćwiczenie rozluźniające pt. "W zoo".

Cele ćwiczenia:

 psychiczne i fizyczne rozluźnienie,

 redukcja nagromadzonych napięć.
Dzieci dobierają się w pary. Jedna z osób kładzie się na podłodze, głowa leży na rękach. Druga klęczy obok i udaje zwierzęta z zoo maszerujące po plecach partnera.
Najpierw nadchodzi słoń - idzie ciężkimi krokami. Biegnie koń - dłonie uderzają lekko w rytmie galopu. Kangur - skacze ogromnymi skokami, dłonie miękko lądują na plecach. Lis - skrada się po łup. Lwica liże swoje małe - głaszczemy dłońmi plecy. Wąż - ręka wije się po plecach. Kot - wygina grzbiet.
Zmiana ról.

7. Ćwiczenie w pisaniu.

Sprawdzenie umiejętności samodzielnego pisania - podpisanie obrazków uzupełnianki.
Dzieci podpisują ołówkami nazwy zwierząt narysowane na uzupełniance.
Samokontrola. Po sprawdzeniu błędów dzieci podpisują długopisami.
Pomoce: uzupełnianka z poprzedniego ćwiczenia, ołówki i długopisy.

8. Zadanie domowe "Sumowanka" (ćwiczenie wprowadzono wcześniej przy tworzeniu wyrazów dwusylabowych).

Cele ćwiczeń:

 doskonalenie techniki czytania i pisania wyrazów dwu- i trzysylabowych,

 doskonalenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej.
Do podanego zapisu matematycznego dziecko ma dobrać z tabelki odpowiednie sylaby i utworzyć z nich wyrazy dwu- i trzysylabowe.

a

b

c

1

ko

ty

wa

2

ga

sa

za

3

lo

mo

le

1c + 2c =
1a + 2c =
2a + 2c =
1a + 1b =
3c + 1c =
3b + 3c =
3b + 1b + 3c =
1a + 3c + 2a =
1a + 1 c + 3c =


