Konspekt zajęć świetlicowych
Temat zajęć: List do Świętego Mikołaja.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
CELE OGÓLNE:
Poznanie tradycji związanych ze św. Mikołajem.
Nauka pisania i adresowania listu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
uważnie słuchać czytanego opowiadania i odpowiadać na pytania zadawane przez nauczyciela
rozwiązać kartę pracy
zaadresować kopertę
używać swoich inicjałów
Uczeń zna:
znaczenie słów ''adresat'' i ''nadawca''
Uczeń wie:
jak prawidłowo zaadresować list
co na kopercie oznacza skrót ''Sz. P.'' i dlaczego się go stosuje
co to jest ''inicjał''
Uczeń rozumie:
zasady prawidłowego adresowania listu
znaczenie słów ''adresat'' i ''nadawca''
znaczenie słowa ''inicjał''
METODY PRACY:
praca z tekstem opowiadania
swobodne wypowiedzi uczniów
zajęcia plastyczne
gra dydaktyczna (krzyżówka)
zajęcia umuzykalniające
FORMY PRACY:
zajęcia świetlicowe
praca indywidualna uczniów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst opowiadania „Kłopot Św. Mikołaja”
płyta CD z piosenką „Kochany Panie Mikołaju” Majki Jeżowskiej
odtwarzacz płyt CD
karty pracy (załącznik nr 1 i nr 2)
koperty
kredki, kolorowe pisaki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wstęp:
1. Opowiadanie odprężające „Kłopot Św. Mikołaja”
Wszyscy siedzą na dywanie. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie. Po wysłuchaniu uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.
2. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Co chcielibyście dostać od św. Mikołaja?” - swobodne wypowiedzi uczniów. (Możliwość analizy potrzeb i oczekiwań dzieci.)
Rozwinięcie:
3. „Kochany św. Mikołaju!” - praca plastyczna.
Dzieci dostają karty pracy (załącznik nr 1). Ich zadanie polega na narysowaniu kredkami lub pisakami swoich wymarzonych prezentów, jakie chcieliby dostać od św. Mikołaja. Następnie nauczyciel tłumaczy dzieciom, co to jest ''inicjał''. Uczniowie wykonane prace podpisują swoimi inicjałami.
4. Adresowanie „Listu do św. Mikołaja”.
Nauczyciel tłumaczy uczniom, jak prawidłowo zaadresować kopertę. Wyjaśnia im, kto to jest ''adresat listu'', a kto ''nadawca'' oraz co oznacza skrót ''Sz. P.'' i dlaczego się go stosuje. Następnie dzieci adresują list do św. Mikołaja. Jeżeli dzieci wyrażają chęć, mogą dowolnie ozdobić kopertę.
Sz. P. Święty Mikołaj
ul. Miła 6 / 12
00 – 007 NIEBO
wzór adresu:
Zakończenie:
5. Gra dydaktyczna – krzyżówka.
Dzieci rozwiązują krzyżówkę (karta pracy nr 2).
6. Piosenka „Kochany Panie Mikołaju”.
Dzieci słuchają piosenki Majki Jeżowskiej - „Kochany Panie Mikołaju”.
BIBLIOGRAFIA:
Gabriele Hermanns „33 odprężające opowiadania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”, wyd. Jedność
Monika Kraszewska „Środowisko” (karty pracy do kopiowania), wyd. WiR
Opracowała:
ANNA CZOCH
świetlica szkolna
Zespół Szkół w Korzkwi