SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 16.04.2013 r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Prowadząca: mgr Alina Dymowska
Dominujące obszary edukacyjne
Edukacja językowa
(3) Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Edukacja artystyczna
(8) Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Edukacja przyrodnicza
(12)Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Temat zajęcia: Od nasionka do kwiatka.
Cele ogólne:
wdrażanie dzieci do uważnego słuchania
zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin
wzbogacenie słownika i wiadomości dzieci na temat rozwoju roślin (kwiatów)
poznanie czynności koniecznych do posiania nasion
kształcenie sprawności manualnych
wdrażanie do umiejętnego poruszania się w kole
rozwijanie ekspresji muzycznej
czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Cele operacyjne:
(dziecko)
uważnie słucha i odpowiada na pytania związane z wysłuchana treścią
wie co potrzebne jest roślinom do wzrostu
układa historyjkę obrazkową według chronologii wydarzeń
rozumie znaczenie słońca dla ludzi i przyrody
rozumie, że woda i słońce są niezbędne do życia kwiatom
uważnie słucha poleceń N. i dokładnie je wykonuje
uczestniczy w zabawie przy muzyce
podejmie próbę samodzielnego siania nasion
Metody:
- oglądowe: obserwacja, pokaz
- słowne: opowiadanie, objaśnienia, rozmowa
- czynne: metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń dziecka
- elementy muzykoterapii
Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje, historyjka obrazkowa dla każdego, doniczki, ziemia, nasiona kwiatów, łyżki plastikowe, konewka, nagrania muzyczne.
Przebieg zajęcia:
1.Zajęcia wprowadzające: krótkie przypomnienie wiadomości o wiośnie.
2. Zabawa z elementami muzykoterapii przy utworze pt.:” Opowieść ruchowa przy muzyce- wprowadzenie radosnego nastroju.
3.Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu pt.:”Ziarenko” Joanny Wasilewskiej, wzbogaconego ilustracjami.
4. Odpowiedzi dzieci na pytania: Czego bało się nasionko? Kto zaopiekował się nasionkiem? Co stało się z ziarenkiem w ziemi?
5. Układanie ilustracji przedstawiających etapy wzrostu rośliny, chronologiczne układanie obrazków, próby opowiadania faz wzrostu rośliny.
6. Zabawa ruchowa z elementami muzykoterapii utworze ”Poranek”-Edwarda Hagerupa Griega. Indywidualna interpretacja ruchowa.
7. Zapoznanie dzieci ze sposobem siania nasion- pokaz i instrukcja słowna, ustalenie warunków i sposobu dbania o rośliny. Dzieci wysiewają nasiona kwiatów - każde do swojej doniczki. Przez najbliższy okres, będą o nie dbać, a gdy nasionka skiełkują i wyrosną młode roślinki, mogą zabrać je do domu lub wysadzić na grządce koło przedszkola.
9. Ewaluacja - zakończenie zajęć. Każde dziecko otrzymuje słoneczka, jako nagrodę za pracę i udział w zajęciu.
8. Mycie rąk w łazience.