Scenariusz zajęć
Data: 03.10.2013
Klasa: II F
Temat tygodnia: Alfabet.
Temat dnia: Uczę się alfabetu od h do k.
Cele zajęć:
Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
Ćwiczenie umiejętności układania pytań i odpowiedzi do tekstu
Poszerzanie słownictwa o wyrazy zaczynające się na h, i, j oraz k
Ćwiczenie umiejętności układania opowiadania
Rozwijanie motoryki małej
Utrwalenie umiejętności liczenia w zakresie 18
Rozwijanie umiejętności porównywania liczb w zakresie 18 z użyciem znaków: <, >, =
Środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD
Płyta 1.
Podręcznik
Wycinanka
Żołędzie
Kasztany
Zapałki lub wykałaczki
Przebieg zajęć:
Śpiewanie poznanej części piosenki Piosenka o literkach połączone z poruszaniem się w rytm melodii.
Dzieci rozpoznają po dotyku przedmiot, który dostają od nauczyciela (kasztan lub żołądź). Nie mówiąc jego nazwy opisują jego kształt, fakturę, zapach, kolor, miejsce, gdzie można go znaleźć, wszystko co wiedzą dzieci poza nazwą. Na podstawie opisu dzieci dzielą się na dwie grupy. Na znak dzieci pokazują to, co trzymają schowane w dłoniach.
Praca z podręcznikiem – dzieci poznają liczby 17 i 18. Wykonują dodawanie i odejmowanie w zakresie 18. Porównują liczby w zakresie 18.
Słuchanie opowiadania Hanny Ożogowskiej Żołędzie. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Po każdej części opowiadania jedna grupa zadaje drugiej grupie pytania dotyczące tekstu, a druga grupa odpowiada. W kolejnych częściach grupy zamieniają się rolami.
Wymyślanie zakończenia opowiadania przez dzieci.
Ciche czytanie zakończenia opowiadania przez dzieci.
Praca w podręczniku – pisanie zdań z wyrazami zaczynającymi się na litery: h, i, j oraz k. Kaligrafia.
Praca plastyczna – wyklejanie plasteliną konturów liścia.
Wychowanie fizyczne:
Rozgrzewka
Zabawa ruchowa: Uczniowie stoją w kręgu, odliczają do trzech i zapamiętują swój numer. Na hasło Kasztany (lub żołędzie, liście) biegną zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół okręgu. Po wykonaniu jednego okrążenia siadają na swoich miejscach. Reszta uczniów nie rusza się ze swoich miejsc. Podczas kolejnych powtórzeń nauczyciel informuje o zmianie aktywności, np. skoki, cwał, czworakowanie.
Dzieci swobodnie chodzą po sali. Na sygnał dobierają się parami, według instrukcji: kasztan z żołędziem, kasztan z kasztanem, żołądź z żołędziem.
Część końcowa: ćwiczenia oddechowe