background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 
 
 
 
 

Marceli Konfederak 
 
 
 

Dobieranie  materiałów  konstrukcyjnych,  narzędziowych  
i eksploatacyjnych 722[02].O1.05 

 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Łucja Zielińska 

mgr inŜ. Marian Cymerys 

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].O1.05 
„Dobieranie  materiałów  konstrukcyjnych,  narzędziowych  i  eksploatacyjnych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS  TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Właściwości fizyczne, chemiczne, mechaniczne i technologiczne metali 

i stopów 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia  

11 

5.2.  Stale niestopowe (węglowe), wpływ węgla na właściwości stali, 

klasyfikacja stali, znakowanie stali 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia  

13 

5.3.  Stale stopowe: wpływ dodatków stopowych na właściwości stali, 

klasyfikacja stali, znakowanie stali 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia  

15 

5.4.  Staliwo. śeliwo 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Metale nieŜelazne i ich stopy: właściwości, znakowanie, zastosowanie 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia  

19 

5.6.  Wyroby hutnicze 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia  

21 

5.7.  Rodzaje i zastosowanie tworzyw sztucznych 

23 

5.7.1.  Ćwiczenia  

23 

5.8.  Materiały z proszków spiekanych. Materiały ceramiczne. Materiały 

uszczelniające. Materiały lakiernicze. Drewno, szkło, guma 

24 

5.8.1.  Ćwiczenia  

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura  

40 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

Poradnik  dla  nauczyciela  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego 

zorganizowania procesu kształcenia. Zamieszczono w nim: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

– 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności,  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej. 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu.  

W  poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego.  Wszystkie zadania zamieszczone w teście obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowej  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróŜnicowane 
począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 
 
 
 

722[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej  

i ochrony środowiska 

722[02].O1.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych

 

722[02].O1.03 

Wykonywanie rysunków części 

maszyn z wykorzystaniem programu 

CAD

 

722[02].O1.07 

Rozpoznawanie części maszyn, 

mechanizmów  

i urządzeń transportu wewnątrz 

zakładowego

 

 

722[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu

 

722[02].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną

 

722[02].O1.06 

RozróŜnianie cech 

charakterystycznych 

obróbki cieplnej, cieplno- 

-chemicznej, plastycznej  

i odlewnictwa

 

722[02].O1.05 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych, 

narzędziowych  

i eksploatacyjnych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, poradników i norm, 

− 

odczytywać informacje dotyczące materiałów podane na rysunkach, 

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

samodzielnie podejmować decyzje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować stopy Ŝelaza z węglem oraz stopy metali nieŜelaznych, 

– 

określić  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne  materiałów 
metalowych i niemetalowych, 

– 

rozpoznać na podstawie oznaczenia: stal, staliwo, Ŝeliwo, metale nieŜelazne i ich stopy, 

– 

określić zastosowanie materiałów niemetalowych, 

– 

rozpoznać materiały niemetalowe, 

– 

dobrać na podstawie norm technicznych materiały na elementy konstrukcyjne, 

– 

posłuŜyć się PN, dokumentacją techniczną.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722 [02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 722 [02].O1

 

Jednostka modułowa:  

Dobieranie  materiałów  konstrukcyjnych,  narzędziowych 
i eksploatacyjnych 722[02].O1.05 

Temat:  Właściwości fizyczne, chemiczne, mechaniczne i technologiczne metali i stopów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  właściwości  fizycznych,  chemicznych, 

mechanicznych i technologicznych materiałów metalowych i niemetalowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić materiały stosowane w budowie maszyn,  

− 

scharakteryzować właściwości fizyczne i chemiczne metali, 

− 

scharakteryzować właściwości technologiczne metali, 

− 

wymienić kryteria doboru materiału, 

− 

rozpoznać metale i stopy metali. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

burza mózgów, 

− 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

próbki róŜnych materiałów stosowanych w budowie maszyn, 

− 

katalogi i ksiązki zawierające informacje o właściwościach róŜnych materiałów, 

− 

Polskie Normy.  

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie cech charakterystycznych i właściwości metali i ich stopów. 
4.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
5.  Rozdanie dokumentacji do ćwiczenia. 
6.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  grupach,  zgodnie  z  instrukcją  zamieszczoną  
w poradniku dla ucznia, 

− 

zapoznają się z otrzymaną dokumentacją oraz zasadami BHP, 

− 

dokonują podziału pracy, 

− 

zbierają potrzebne informacje, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i dokonuje oceny. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Napisz w zeszycie notatkę będącą odpowiedzią na pytania:  
Jakie są cechy fizyczne i chemiczne metali i ich stopów? 
Jakie są właściwości technologiczne metali i ich stopów?

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722 [02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 722 [02].O1

 

Jednostka modułowa:  

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych, narzędziowych 
i eksploatacyjnych 722[02].O1.05 

Temat: 

Stale  niestopowe  (węglowe);  wpływ  węgla  na  właściwości  stali,  klasyfikacja 
stali, znakowanie stali. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  właściwości  fizycznych,  chemicznych, 

mechanicznych i technologicznych stali. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować stal,  

− 

scharakteryzować przemiany zachodzące w stali podczas nagrzewania i chłodzenia, 

− 

dokonać podziału stali węglowych, 

− 

wymienić domieszki zwykłe stali i ich wpływ na własciwości stali, 

− 

rozpoznać oznaczenie stali węglowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

burza mózgów,  

− 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

materiały dydaktyczne zawierające informacje o stalach węglowych, 

− 

wykres Ŝelazo-węgiel, 

− 

wykres dotyczący wpływu zawartości węgla na właściwości stali, 

− 

próbki stali o róŜnej twardości i wytrzymałości, 

− 

Polskie Normy. 

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie przemian zachodzących w stali w czasie powolnego nagrzewania i chłodzenia. 
4.  Omówienie grup stali węglowych. 
5.  Omówienie wpływu zawartości węgla na właściwości stali. 
6.  Omówienie domieszek i ich wpływu na własności stali węglowych. 
7.  Omówienie znakowania stali węglowych 
8.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
9.  Rozdanie dokumentacji do ćwiczenia. 
10.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  grupie,  zgodnie  z  instrukcją  zamieszczoną  
w poradniku dla ucznia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

− 

zapoznają się z rodzajami i znakowaniem stali węglowych, 

− 

dokonują podziału zadań w grupie, 

− 

wyszukują odpowiednie informacje, 

− 

dokonują zapisu i podziału uzyskanych informacji, 

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

11.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i dokonuje oceny. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Napisz w zeszycie notatkę będącą odpowiedzią na pytanie: Co to jest stal węglowa i jakie są 
jej najwaŜniejsze składniki?

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.   Właściwości fizyczne, chemiczne, mechaniczne  

i technologiczne metali i stopów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Elementy, które otrzymałeś wykonane są z róŜnych materiałów, podziel je na dwie grupy 

metale i pozostałe wykonane z innych materiałów, scharakteryzuj krótko właściwości metali.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować próbki lub elementy wykonane z róŜnych materiałów.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastanowić się, czym charakteryzują się metale, 
2)  wpisać wszystkie cechy na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego z pomysłów 

Twoich koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować zapisane pomysły – odrzucić budzące wątpliwości członków grupy, 
4)  podzielić elementy według spisanych cech na metale i niemetale, 
5)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

elementy wykonane z metali i niemetali np. tworzywa sztucznego, drewna. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj pomiar twardości metodą Brinella. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Zapoznać  uczniów  ze  sposobem  wykonywania  pomiaru  twardości  metodą  Brinella. 
Przygotować stanowisko do badania twardości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z metodą i przebiegiem próby, 
2)  przygotować próbki do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać próby pomiaru twardości i zapisać ich wyniki oraz wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

twardościomierz Brinella, 

− 

norma  PN-91/H-04350  zawierająca  opis  przebiegu  pomiaru  metoda  Brinella,  tabele  doboru 
i odczyt wyników, 

− 

próbki metali o róŜnej twardości, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

5.2. Stale niestopowe (węglowe); wpływ węgla na właściwości stali, 

klasyfikacja stali, znakowanie stali 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Odczytaj z PN i katalogów właściwości i zastosowanie następujących stali: 

– 

St0SX, 

– 

St3W, 

– 

10, 

– 

45G, 

– 

55. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o stalach węglowych.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać podane gatunki stali, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania wymienionych gatunków stali, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o stalach węglowych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  PN  i  katalogach  stale  do  nawęglania  i  do  ulepszania  cieplnego,  wypisz  ich 

skład chemiczny oraz właściwości i zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o stalach węglowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie gatunki stali, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania wymienionych gatunków stali, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

4)  uporządkować w grupie odnalezione informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o stalach węglowych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

5.3.  

Stale  stopowe:  wpływ  dodatków  stopowych  na 
właściwości stali, klasyfikacja stali, znakowanie stali

 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Odczytaj z PN i katalogów właściwości i zastosowanie następujących stali: 

– 

15H, 

– 

18HGT, 

– 

35HM, 

– 

38HMJ, 

– 

N9E. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o stalach stopowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać podane gatunki stali, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania wymienionych gatunków stali, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o stalach węglowych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  PN  i  katalogach  stale  do  azotowania  i  do  ulepszania  cieplnego,  okresl  ich 

skład chemiczny oraz właściwości i zastosowanie.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o stalach stopowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie gatunki stali, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania wymienionych gatunków stali, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

4)  uporządkować w grupie odnalezione informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o stalach stopowych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

5.4. Staliwo. śeliwo

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Odczytaj z PN i katalogów właściwości i zastosowanie następujących stali: 

– 

L35GN, 

– 

L16M, 

– 

L100AGM, 

– 

100, 

– 

400-18. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o staliwach i Ŝeliwach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać podane gatunki stali, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania wymienionych gatunków stali, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o staliwach i Ŝeliwach, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

 
Ćwiczenie 2 

Odszukaj w PN i katalogach po 2 gatunki staliwa Ŝaroodpornego i Ŝeliwa sferoidalnego, 

określ ich skład chemiczny oraz właściwości i zastosowanie.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o staliwach i Ŝeliwach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie gatunki staliwa i Ŝeliwa, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania tych gatunków staliwa i Ŝeliwa, 
4)  uporządkować w grupie uzyskane informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o staliwach i Ŝeliwach, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

5.5.  Metale  nieŜelazne  i  ich  stopy:  właściwości,  znakowanie, 

zastosowanie 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Odczytaj z PN i katalogów właściwości i zastosowanie następujących stopów: 

– 

B555, 

– 

B1010, 

– 

M90, 

– 

BM123. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o stopach metali kolorowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać podane gatunki stopów, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania wymienionych stopów, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

PN i katalogi zawierające informacje o stopach metali nieŜelaznych, 

– 

arkusze papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj w PN i katalogach stopy CuAl9Fe3, CuMn12Ni3, SnSb8Cu3, określ ich skład 

chemiczny oraz właściwości i zastosowanie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o stopach metali kolorowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie gatunki stopów, 
3)  zapisać właściwości i zastosowania tych stopów, 
4)  uporządkować w grupie uzyskane informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o stopach metali nieŜelaznych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

5.6. Wyroby hutnicze 
 

5.6.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

 

Odczytaj  z  PN  i  katalogów,  jakie  największe  i  najmniejsze  kątowniki  równoramienne, 

ceowniki i zetowniki są produkowane: 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  normy  i  katalogi  zawierające  informacje  o  wyrobach  hutniczych  walcowanych, 
giętych, ciągnionych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać kątowniki, ceowniki i zetowniki, 
3)  wypisać je, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o wyrobach hutniczych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  PN  i  katalogach,  jaki  zakresy  grubości  i  wymiary  blach  stalowych 

walcowanych na zimno, które są produkowane, wypisz wielkości graniczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  normy  i  katalogi  zawierające  informacje  o  wyrobach  hutniczych  walcowanych, 
giętych, ciągnionych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie tablice, 
3)  zapisać potrzebne informacje, 
4)  uporządkować uzyskane informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

PN i katalogi zawierające informacje o wyrobach hutniczych, 

– 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

5.7. Rodzaje i zastosowanie tworzyw sztucznych 

 

5.7.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Odczytaj  z  PN  i  katalogów  po  dwa  rodzaje  termo-  i  duroplastów,  zapisz  ich  dane 

charakterystyczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o tworzywach sztucznych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać tworzywa sztuczne termo- i duroplasty, 
3)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o tworzywach sztucznych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  PN  i  katalogach  temperatury  przetwarzania,  cięŜar  właściwy  (gęstość), 

skurcz przetwórczy następujących tworzyw sztucznych: PP, ABS, PE, PS. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o tworzywach sztucznych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie tablice, 
3)  zapisać potrzebne informacje, 
4)  uporządkować uzyskane informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

PN i katalogi zawierające informacje o tworzywach sztucznych, 

− 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

5.8.  Materiały  z  proszków  spiekanych.  Materiały  ceramiczne. 

Materiały  uszczelniające.  Materiały  lakiernicze.  Drewno, 
szkło, guma 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

 

Odczytaj  z  PN  i  katalogów,  na  jakie  grupy  ze  względu  na  właściwości  i  zastosowanie 

dzielimy węgliki spiekane. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje o węglikach spiekanych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać węgliki spiekane, 
3)  wypisać oznaczenia, przeznaczenie i oznakowanie kilku węglików spiekanych z róŜnych 

grup, 

4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

PN i katalogi zawierające informacje o węglikach spiekanych, 

– 

arkusze papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  PN  i  katalogach  właściwości  kauczuku  naturalnego  i  kilku  syntetycznych  

a następnie porównaj je. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować normy i katalogi zawierające informacje tworzywach niemetalowych takich jak 
guma, kauczuk. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
2)  odszukać odpowiednie tablice, 
3)  zapisać potrzebne informacje, 
4)  uporządkować uzyskane informacje,  
5)  zaprezentować efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

PN i katalogi zawierające informacje o tworzywach niemetalowych takich jak guma, 

– 

arkusze papieru i pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  materiałów 
konstrukcyjnych, narzędziowych i eksploatacyjnych”
 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 6, 8, 9, 12, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań  ,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b, 

12. c, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie stali 

Określić, co to jest surówka 

Określić, co to jest Ŝeliwo 

Określić, do czego słuŜy próba 
Brinella. 

PP 

Sklasyfikować podział stali 

Określić wpływ fosforu na 
właściwości stali 

PP 

RozróŜnić oznaczenie stali 
węglowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

Określić, co decyduje o spawalności 
stali 

PP 

Selekcjonować Ŝeliwa 

PP 

10 

Rozpoznać oznaczenie stali do 
nawęglania 

11  Zdefiniować pojecie mosiądz 

12 

Rozpoznać oznaczenie wyrobu 
hutniczego 

PP 

13 

Rozpoznać oznaczenie stopu 
aluminium 

14  Zdefiniować pojecie termoplasty 

15 

Wskazać najczęstszą metodę 
przetwarzania tworzyw sztucznych 

PP 

16 

Opisać proces wytwarzania 
elementów ze spiekanych proszków 
metali 

PP 

17  Zdefiniować pojęcie cermetale 

18  Określić główny składnik gumy 

19 

Nazwać proces stopniowego tracenia 
własności przez gumę 

20 

Wskazać najbardziej wartościowy  
technicznie element drewna 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie po ½ czasu i na 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do pytań i zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Stal to 

a)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla do 2%C. 
b)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla do 12%C. 
c)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla do 6,5%C. 
d)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla powyŜej 2%C. 

 

2.  Surówka to 

a)  stop  Ŝelaza  z  węglem  o  zawartości  węgla  ponad  2%  przeznaczony  do  dalszej 

przeróbki 

b)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla ponad 2%w stanie płynnym 
c)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla do 12% przeznaczony do dalszej przeróbki 
d)  stop Ŝelaza z węglem o zawartości węgla do 3,2% przeznaczony do dalszej przeróbki 

 

3.  śeliwo to 

a)  techniczny stop Ŝelaza o zawartości węgla powyŜej 2%. 
b)  stop  Ŝelaza  z  węglem  i  innymi  pierwiastkami  o  zawartości  węgla  ponad  2% 

stosowany w postaci odlewów. 

c)  mieszanina eutektyczna. 
d)  stop Ŝelaza o zawartości węgla 3,2% i temperaturze topnienia 1243°C. 

 

4.  Metoda Brinella słuŜy do pomiaru 

a)  wytrzymałości na rozciąganie. 
b)  twardości. 
c)  udarności. 
d)  spręŜystości. 

 

5.  Stale ze względu na skład dzielimy na 

a)  węglowe i stopowe. 
b)  walcowane i odlewane. 
c)  ciągnione i łuszczone. 
d)  odlewane i kute. 

 

6.  Fosfor w stali powoduje 

a)  kruchość na gorąco. 
b)  kruchość na zimno. 
c)  kruchość na niebiesko. 
d)  kruchość na powierzchniową. 

 

7.  Oznaczenie stali węglowych to 

a)  St3, St0, 10, MSt6. 
b)  45HN, 38HMJ, 20HGS, 18HGT. 
c)  AK9, Zl200, B1010. 
d)  PP, PA, PET, ABS. 

 

8.  O spawalności stali decyduje 

a)  równowaŜnik elektrochemiczny. 
b)  twardość. 
c)  ekwiwalent węgla. 
d)  temperatura spawania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

9.  śeliwa sferoidalne nazywane są tak dlatego, Ŝe 

a)  węgiel wiąŜe się z Ŝelazem tworząc kulki. 
b)  wydzielający się grafit ma postać kul pustych w środku. 
c)  grafit wydziela się w postaci kulek. 
d)  są przeznaczone do wytwarzania elementów sferycznych. 

 
10.  Stale do nawęglania oznaczamy symbolami 

a)  15H, 16HG, 15HN. 
b)  30G2, 45H, 35HM. 
c)  38HMJ. 
d)  St6, 45, 1.2343. 

 

11.  Mosiądz to 

a)  stop miedzi z aluminium. 
b)  stop miedzi z cynkiem. 
c)  stop miedzi z cyną. 
d)  stop miedzi z Ŝelazem. 

 

12.  Zapis 50x45x5 mm oznacza 

a)  ceownik. 
b)  teownik. 
c)  kątownik nierównoramienny.  
d)  bednarkę. 

 

13.  Stop aluminium oznaczamy symbolem 

a)  PA6. 
b)  B1010. 
c)  37HGNM. 
d)  St6. 

 

14.  Termoplasty to tworzywa sztuczne, które 

a)  miękną podgrzane do wysokiej temperatury. 
b)  są plastyczne w temperaturze pokojowej. 
c)  miękną ochłodzone do niskich temperatur. 
d)  są plastyczne w całym zakresie temperatur. 

 

15.  Tworzywa sztuczne najczęściej przetwarza się przez 

a)  obróbkę wiórową. 
b)  wtryskiwanie. 
c)  walcowanie. 
d)  kucie matrycowe. 

 
 

16.  Elementy z proszków metali kształtuje się przez 

a)  spiekanie w wysokiej temperaturze pod wysokim ciśnieniem. 
b)  odlewanie do form. 
c)  klejenie Ŝywicami. 
d)  walcowanie na gorąco. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

17.  Cermetale to 

a)  materiały metalowo-ceramiczne. 
b)  metale powlekane ceramiką. 
c)  materiały metalowe odporne na wysoka temperaturę. 
d)  metale pokryte korozją. 

 

18.  Głównym składnikiem gumy jest 

a)  kauczuk. 
b)  sadza. 
c)  sulfonamidy. 
d)  silikon. 

 

19.  Proces tracenia własności spręŜystych przez gumę to 

a)  wulkanizacja. 
b)  starzenie. 
c)  rozwarstwienie. 
d)  rozpad. 

 

20.  Element drewna mający zastosowanie w technice to 

a)  łyko. 
b)  rdzeń. 
c)  biel i twardziel. 
d)  kora. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych, narzędziowych i eksploatacyjnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  materiałów 
konstrukcyjnych, narzędziowych i eksploatacyjnych”
 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 6, 8, 9, 12, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. a, 8. c, 9. c, 10. c, 11. c, 

12. c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17. a, 18. b, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie udarności. 

Określić, co to jest skrawalność. 

Określić, najwaŜniejsze informacje, 
jakie moŜemy odczytać z wykresu  
Ŝ

elazo-węgiel. 

Określić, do badania, jakiej 
właściwości słuŜy próba „Rockwella”  

PP 

Sklasyfikować stale węglowe. 

Określić wpływ siarki na właściwości 
stali. 

PP 

Rozpoznać oznaczenie stali 
węglowych. 

Sklasyfikować stale wg składu 
chemicznego. 

PP 

Sklasyfikować Ŝeliwa ciągliwe. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

10 

Rozpoznać na podstawie oznaczenia 
stal do azotowania. 

11  Sklasyfikować mosiądze. 

12  Dobrać właściwe zastosowanie brązu. 

PP 

13 

Rozpoznać oznaczenie stopu 
aluminium. 

14 

Zdefiniować tworzywa 
kondensacyjne. 

15  Sklasyfikować podział farb. 

PP 

16 

Określić główne składniki proszków 
metali. 

PP 

17  Określić wady cermetali. 

18 

Zdefiniować proces technologiczny, 
którego produktem jest guma. 

19 

Określić, co decyduje o własności 
gumy. 

20  Określić wady drewna.  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij  o  upływającym  czasie  na  ½  całego  czasu  i  5  minut  przed  końcem 

sprawdzianu. 

7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do pytań i zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Udarność to 

a)  odporność materiału na uderzenia. 
b)  odporność na odkształcenia trwałe. 
c)  odporność na nacisk. 
d)  odporność na skręcanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36

2.  Skrawalność to 

a)  podatność do obróbki narzędziami skrawającymi. 
b)  odporność na obróbkę skrawaniem. 
c)  zdolność do wypełniania formy. 
d)  zdolność do obrabiania innych materiałów. 

 

3.  Wykres Ŝelazo węgiel obrazuje 

a)  przemiany stali przy zmianie ciśnienia. 
b)  przemiany w czasie nagrzewania lub chłodzenia zachodzące w stopach Ŝelaza. 
c)  wpływ dodatków stopowych na właściwości stali. 
d)  zmiany struktury stali pod wpływem obciąŜenia. 

 

4.  Metoda Rockwella słuŜy do pomiaru 

a)  wytrzymałości na rozciąganie. 
b)  twardości. 
c)  udarności. 
d)  spręŜystości. 

 

5.  Stale niestopowe (węglowe) dzielimy na 

a)  węglowe i stopowe. 
b)  walcowane i kute. 
c)  nisko, średnio i wysokowęglowe. 
d)  uspokojone i nieuspokojone. 

 

6.  Siarka powoduje w stali 

a)  kruchość na gorąco. 
b)  kruchość na zimno.

 

 

c)  kruchość na niebiesko. 
d)  kruchość w całym zakresie temperatur. 

 

7.  Oznaczenie stali węglowych konstrukcyjnych to 

a)  St3, St0, 10, MSt6. 
b)  45HN, 38HMJ, 20HGS, 18HGT.  
c)  AK9, Zl200, B1010. 
d)  PP, PA, PET, ABS. 

 

8.  Stale wg składu chemicznego dzielimy na 

a)  uspokojone i nieuspokojone. 
b)  podstawowe i jakościowe. 
c)  niestopowe i stopowe. 
d)  podstawowe i specjalne. 

 

9.  śeliwa ciągliwe dzielimy na 

a)  stopowe i węglowe. 
b)  szare i czarne. 
c)  białe, czarne i perlityczne. 
d)  sferoidalne i Ŝaroodporne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37

10.  Przykładowe oznaczenia stali do azotowania to 

a)  15H, 16HG, 15HN. 
b)  30G2, 45H, 35HM. 
c)  38HMJ, 33H3MF. 
d)  St6, 45, 55. 

 

11.  Mosiądze dzielimy na 

a)  odlewnicze i do obróbki skrawaniem. 
b)  plastyczne i kruche. 
c)  odlewnicze i do obróbki plastycznej. 
d)  krzemowe i aluminiowe. 

 

12.  Brązy krzemowe stosuje się na 

a)  spręŜyny talerzowe. 
b)  rurki manometryczne. 
c)  łoŜyska ślizgowe.  
d)  elementy Ŝaroodporne. 

 

13.  Stop aluminium oznacza zapis 

a)  PA6. 
b)  B1010. 
c)  37HGNM. 
d)  ABS. 

 

14.  Tworzywa kondensacyjne inaczej zwane są 

a)  termoplastami. 
b)  elastomerami. 
c)  duroplastami. 
d)  plastomerami. 

 

15.  Farby, ze względu na rodzaj schnięcia dzielimy na 

a)  schnące fizycznie i chemicznie. 
b)  schnące wolno i szybko. 
c)  schnące odpadowo i bezodpadowo. 
d)  schnące po podgrzaniu i po ochłodzeniu. 

 

16.  Główne składniki wyrobów wykonanych z proszków metali to 

a)  proszek metalu, środek poślizgowy i składniki stopowe. 
b)  proszek metalu, barwnik i utwardzacz. 
c)  proszek metalu, barwnik i spoiwo. 
d)  proszek metalu, spoiwo i środek spieniający. 

 

17.  Wadą płytek na narzędzia skrawające z cermetali jest 

a)  niska wytrzymałość i kruchość. 
b)  duŜy cięŜar. 
c)  mała odporność na ścieranie. 
d)  niska temperatura pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38

18.  Guma jest produktem procesu 

a)  polimeryzacji. 
b)  wulkanizacji. 
c)  odlewania. 
d)  spieniania. 

 

19.  Największy wpływ na własności gumy ma 

a)  kolor. 
b)  grubość. 
c)  skład i przygotowanie. 
d)  ilość siarki. 

 

20.  Wadą wszystkich gatunków drewna jest 

a)  twardość. 
b)  higroskopijność. 
c)  wytrzymałość. 
d)  kosztowna obróbka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych, narzędziowych i eksploatacyjnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2005 

2.  Poradnik mechanika. WNT Warszawa 1985 
3.  Poradnik: Rysowanie i projektowanie części maszyn. WSiP, Warszawa1989 
4.  Poradnik inŜyniera samochodowego. Elementy i materiały. WKŁ Warszawa 1990 
5.  Poradnik inŜyniera. Obróbka skrawaniem tom 1. WNT Warszawa 1991 
6.  Sidun  J.,  Gradzka-Dahlke  M.:  Badanie  mikroskopowe  struktur  materiałów  spiekanych. 

Politechnika Białostocka 2000 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemerko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001