optyk mechanik 731[04] o1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Wojciech J. Klimasara






Wykonywanie podstawowych prac z zakresu ręcznej
i mechanicznej obróbki materiałów 731[04].O1.05








Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Zdzisław Anglart
mgr Jan Lewandowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Wojciech Klimasara



Konsultacja:
dr inż. Anna Kordowicz-Sot











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[04].O1.05
Wykonywanie podstawowych prac z zakresu ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu optyk-mechanik.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Obróbka ręczna

12

5.1.1.

Ć

wiczenia

12

5.2.

Obróbka mechaniczna

15

5.2.1.

Ć

wiczenia

15

5.3.

Wykonywanie połączeń spajanych

17

5.3.1.

Ć

wiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7.

Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

optyk-mechanik. W poradniku

zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.

Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.



























Schemat układu jednostek modułowych

731[04].O1

Podstawy

techniczne

zawodu

731[04].O1.01

Stosowanie zasad

bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska

731[04].O1.02

Określanie właściwości

materiałów stosowanych

w przemyśle optycznym

i precyzyjnym

731[04].O1.03

Posługiwanie się

dokumentacją

techniczną

731[04].O1.04

Wykonywanie

podstawowych pomiarów

warsztatowych

731[04].O1.05

Wykonywanie podstawowych

prac z zakresu ręcznej

i mechanicznej obróbki

materiałów

731[04].O1.06

Zastosowanie

elektrotechniki i elektroniki

w sprzęcie

optycznym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować i przeliczać jednostki układu SI,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu statyki, dynamiki, kinematyki, takimi
jak: masa, siła, prędkość, praca, moc, sprawność, energia,

określać właściwości i przeznaczenie stopów żelaza i metali kolorowych,

stosować stopy żelaza i metali kolorowych w procesie wytwarzania części,

wykonywać pomiary przyrządami suwmiarkowymi, mikrometrycznymi, czujnikami,
kątomierzami,

określać i stosować tolerancje i pasowania,

określać i stosować parametry chropowatości powierzchni i odchyłek

,

odczytywać dokumentację konstrukcyjną i interpretować zawarte w niej oznaczenia,

obsługiwać komputer,

współpracować w grupie,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wykorzystać energię, maszyny, przyrządy i narzędzia zgodnie z zasadami eksploatacji,

zorganizować stanowisko pracy w zależności od warunków wykonywanych czynności,

dokonać trasowania na płaszczyźnie i przestrzennego,

rozpoznać i scharakteryzować technikę toczenia, frezowania szlifowania,

sklasyfikować gwintowniki i narzynki,

sklasyfikować i dobrać nity i kołki,

określić sposoby mocowania materiału obrabianego i narzędzia,

wykonać podstawowe prace z zakresu ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów, jak:
piłowanie, wiercenie, gwintowanie, cięcie, przecinanie, wycinanie, ścinanie, gięcie,
prostowanie, nitowanie, lutowanie, klejenie, szlifowanie, docieranie, skrobanie, toczenie
i frezowanie,

wykonać proste prace na obrabiarkach do metali,

ocenić zgodność wykonywanych czynności z normami technicznymi, jakościowymi oraz
wykorzystywaną dokumentacją,

dobrać średnicę otworu i sworznia pod gwint,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska na stanowiskach obróbki ręcznej i mechanicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Optyk-mechanik 731[04]

Moduł:

Podstawy techniczne zawodu 731[04].O1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie podstawowych prac z zakresu ręcznej
i mechanicznej obróbki materiałów 731[04].O1.05

Temat: Obróbka ręczna.

Cel ogólny: Wykonywanie operacji trasowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować kolejność czynności,

zgromadzić właściwy materiał i narzędzia do trasowania i punktowania,

wykonać operację trasowania,

zastosować przepisy bhp podczas wykonywanych prac.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

Metody nauczaniauczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w zespołach 2–4 osobowych.

Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunek techniczny detalu,

narzędzia traserskie,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Zadanie dla ucznia:

Wytrasuj na arkuszu blachy zarys pokrywy pokazanej na rysunku poniżej. Materiał:

blacha aluminiowa PA2 lub stalowa miękka o grubości 3 mm. Zaznacz otwory do wiercenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:

Etap wstępny
1.

Podanie uczniom tematu zajęć.

2.

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

3.

Podział uczniów na zespoły.


Etap właściwy

Praca metodą tekstu przewodniego.


Faza I Informacje

Pytania przewodnie:

1.

Co to jest trasowane?

2.

Jaki jest cel trasowania?

3.

Jakie podstawowe narzędzia są używane przy trasowaniu?

4.

Jakie czynności wykonuje się podczas trasowania?

5.

Jakie przepisy bezpiecznej pracy obowiązują przy trasowaniu?


Faza II Planowanie

Uczniowie pracując w grupach ustalają:

na podstawie rysunku technicznego rodzaj materiału do pobrania,

wymiary próbki,

kolejność czynności obróbki ręcznej,

stanowiska, na których wykonają obróbkę,

narzędzia niezbędne do wykonania zadania,

sposób mocowania materiału,

zasady bezpiecznego wykonania poszczególnych operacji.


Faza III Ustalenie

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych rozwiązań.


Faza IV Wykonanie

uczniowie pobierają niezbędne narzędzia i materiały,

trasują w blasze zarys detalu zakładając ok. 0,5 mm na obwodzie na obróbkę, oraz punkty
które wyznaczają środki otworów.


Faza V Sprawdzanie

Uczniowie po wykonaniu operacji trasowania sprawdzają z rysunkiem detalu poprawność

trasowanych linii oraz punktów wyznaczających środki otworów do wywiercenia.

Faza VI Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania ćwiczenia sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

Zakończenie zajęć

Uczniowie porządkują stanowiska pracy.


Praca domowa

Wyjaśnij, w jaki sposób konserwować i przechowywać narzędzia traserskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Nauczyciel na podstawie obserwacji aktywności uczniów, poprawności wykonania

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje
i może ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Optyk-mechanik 731[04]

Moduł:

Podstawy techniczne zawodu 731[04].O1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie podstawowych prac z zakresu ręcznej
i mechanicznej obróbki materiałów 731[04].O1.05

Temat: Operacja klejenia.

Cel ogólny: Wykonywanie połączeń spajanych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zidentyfikować materiały do klejenia,

pogrupować materiały ze względu na rodzaj kleju, jakim będą klejone,

skleić materiały przestrzegając ogólnych zaleceń dotyczących klejenia oraz
szczegółowych zaleceń producenta kleju.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

miniwykład,

ć

wiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-4 osobowych.


Czas
: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

elementy z różnych materiałów, takich jak: metal, porcelana, szkło tworzywa sztuczne,
guma, drewno,

kleje: epoksydowy, fenolowy, kauczukowy, winylowy,

stanowisko do klejenia.


Zadanie

Wykonaj klejenie różnych materiałów ze sobą.


Przebieg zajęć
1.

Wprowadzenie.

2.

Uświadomienie celów zajęć.

3.

Nauczyciel w formie wykładu omawia rodzaje klejów i materiałów, jakie uczniowie będą
wykorzystywali podczas zajęć oraz zasady bezpiecznej pracy obowiązującej przy
operacji klejenia.


A.

Zidentyfikowanie materiałów do klejenia:

uczniowie w zespołach uzgadniają z jakiego rodzaju materiałów wykonane są
elementy przeznaczone do klejenia,

uczniowie w grupie sprawdzają poprawność rozpoznanych materiałów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

B.

Pogrupowanie materiałów ze względu na rodzaj kleju, jakim będą klejone:

uczniowie w zespołach grupują materiały ze względu na rodzaj kleju, jakim będą
klejone,

uczniowie w grupie sprawdzają poprawność dobranego kleju do klejonych
materiałów.

C.

Sklejenie materiałów:

uczniowie w zespołach zapoznają się z zaleceniami producenta dotyczącymi
przygotowania elementów do klejenia,

uczniowie zapoznają się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu klejenia,

uczniowie wykonują operację klejenia materiałów.


Praca domowa

Dla wskazanych przez nauczyciela materiałów należy dobrać kleje, opisać poszczególne

etapy klejenia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Nauczyciel na podstawie obserwacji aktywności uczniów, poprawności wykonania

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i może
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Obróbka ręczna


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oblicz długość L płaskownika stalowego potrzebnego do wygięcia wspornika

pokazanego na rysunku.

Rysunek do ćwiczenia 1


Uwaga:
Długość płaskownika jest długością linii obojętnej przebiegającej przez warstwę

ś

rodkową płaskownika. Linia ta składa się z odcinków linii prostych i łuków okręgów.

Promienie gięcia (tu 4 i 5 mm) podawane na rysunkach technicznych dotyczą powierzchni
blachy, nie zaś linii obojętnej. Promienie gięcia odnoszące się do linii obojętnej są większe od
promieni gięcia podanych na rysunku o pół grubości płaskownika.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dokładne
zapoznanie się ucznia z treścią zadania, a w szczególności z uwagą do zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obliczyć długości L [m],

2)

zapisać wynik obliczeń: L =......................m.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Wytrasuj na arkuszu blachy zarys pokrywy pokazanej na rysunku poniżej. Materiał:

blacha aluminiowa lub stalowa miękka o grubości 3 mm. Zaznacz otwory do wiercenia.

Rysunek do ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na stosowanie
zasad bezpiecznej obsługi przyrządów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać dokładnie rysunek techniczny oraz ustalić plan pracy,

2)

dobrać właściwy materiał i narzędzia do trasowania,

3)

wytrasować na powierzchni blachy zarys detalu zakładając ok. 0,5 mm na obwodzie na
obróbkę, która będzie polegać na:

wycięciu detalu piłką,

wyrównaniu krawędzi pilnikiem,

wiercenia otworów.

4)

przestrzegać w czasie ćwiczenia zasad bezpiecznej pracy,

5)

oczyścić po trasowaniu i położyć na miejsce narzędzia traserskie oraz uprzątnąć
stanowisko traserskie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek techniczny detalu,

narzędzia traserskie,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 3

Wytrasuj na arkuszu blachy stalowej miękkiej pas blachy do wykonania detalu

pokazanego na rysunku.

Rysunek do ćwiczenia 3

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na stosowanie
zasad bezpiecznej obsługi przyrządów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać dokładnie rysunek techniczny i ustalić plan wykonania pracy,

2)

obliczyć długość pasa blachy w rozwinięciu,

3)

wybrać odpowiedni zestaw narzędzi traserskich,

4)

wytrasować na arkuszu pas blachy z zachowaniem naddatku na obróbkę, która będzie
polegać na wycięciu detalu piłką oraz wyrównaniu brzegów,

5)

zachować podczas pracy zasady bezpiecznej pracy,

6)

oczyścić po trasowaniu i odłożyć na miejsce narzędzia traserskie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia,

dyskusja w grupie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek techniczny detalu,

narzędzia traserskie,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Obróbka mechaniczna


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj narzędzia do obróbki wiórowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe
rozróżnianie narzędzi do obróbki wiórowej oraz ich parametrów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zidentyfikować narzędzia do obróbki wiórowej korzystając z katalogów,

2)

odczytać parametry narzędzi,

3)

zanotować nazwy i parametry.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

zestaw narzędzi do obróbki wiórowej,

katalogi,

Poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wytocz z pręta stalowego ciągnionego detal przedstawiony na rysunku.

Rysunek do ćwiczenia 2

Po wytoczeniu wykonaj ręcznie posługując się odpowiednimi narzędziami gwint M10 na

długości 60 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiału nauczania. Należy zapoznać uczniów z zasadami
bhp obowiązującymi przy obsłudze tokarki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać dokładnie rysunek techniczny i ustalić plan dalszej pracy,

2)

odciąć piłką odcinek pręta (sworzeń) o długości ok. 102 mm zachowując naddatek 2 mm
na obróbkę,

3)

zamocować sworzeń jednym końcem w uchwycie tokarki,

4)

zamocować odpowiedni nóż tokarski w imaku nożowym,

5)

ustawić odpowiednią prędkość wrzeciona,

6)

założyć osłony na tokarkę,

7)

wykonać planowanie powierzchni czołowych wałka posługując się pokrętłami do
posuwów ręcznych oraz zakończenie stożkowe w celu lepszego prowadzenia narzędzia
przy nacinaniu gwintu,

8)

wyjąć po obróbce detal z uchwytu i jeszcze raz sprawdzić wymiary z rysunkiem,

9)

zamocować detal w imadle korzystając z nakładek do mocowania wałków,

10)

wykonać gwint korzystając z odpowiednich narzędzi,

11)

sprawdzić prawidłowość wykonania gwintu nakręcając odpowiedni sprawdzian,
a w ostateczności nakrętkę M10,

12)

oczyścić i odłożyć na miejsce narzędzia oraz wyłączyć i oczyścić tokarkę,

13)

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy w czasie wykonywania czynności roboczych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

piłka do metalu,

tokarka z oprzyrządowaniem,

zestaw narzynek,

sprawdzian do gwintów.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Wykonywanie połączeń spajanych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj klejenie różnych materiałów ze sobą.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zapoznać uczniów z zasadami
bhp obowiązującymi przy klejeniu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zidentyfikować materiały do klejenia,

2)

sprawdzić, jakimi klejami dysponujesz,

3)

pogrupować materiały ze względu na rodzaj kleju, jakim będą klejone,

4)

skleić wskazane przez nauczyciela materiały przestrzegając ogólnych zaleceń
dotyczących klejenia oraz szczegółowych zaleceń producenta kleju.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

elementy z różnych materiałów, takich jak: metal, porcelana, szkło tworzywa sztuczne,
guma, drewno,

kleje: epoksydowy, fenolowy, kauczukowy, winylowy,

stanowisko do klejenia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj lutowanie lutem twardym wspornika wg rysunku poniżej. Jako lutowia użyj

mosiądzu.

Rysunek do ćwiczenia 2: 1 – kątownik stalowy 25x25x2.5 o długości 70 mm,

2 – rura stalowa bez szwu precyzyjna 45x2 o długości 320 mm, 3 – drut mosiężny Ø 1 (M63),

4 – drut stalowy Ø 0,3 do związania łączonych części

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zapoznać uczniów z zasadami
bhp obowiązującymi przy obsłudze tokarki.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

oczyścić dokładnie i dopasować do siebie powierzchnie lutowanych części: wspornika 1
oraz rury 2. Im bardziej będą dopasowane lutowane części tym cieńsza będzie warstwa
lut i połączenie będzie bardziej wytrzymałe,

2)

posmarować powierzchnie łączone roztworem boraksu,

3)

umieścić lut w postaci drutu mosiężnego wzdłuż szwu,

4)

związać części drutem 4 i posypać boraksem,

5)

zamocować koniec rury w szczękach imadła korzystając z odpowiednich nakładek do rur,

6)

nagrzewać łączone miejsce palnikiem gazowym lub lampą lutowniczą aż lut się stopi
i wniknie między łączone powierzchnie. Należy uważać, aby nie przegrzać spoiny,

7)

poczekać po wykonaniu lutowania aż polutowane elementy wystygną na powietrzu.
usunąć wtedy drut, który służył do związania elementów,

8)

oczyścić powierzchnię złącza roztworem wodorotlenku sodu, który usuwa powstałe
tlenki,

9)

usunąć nadmiar lutu pilnikiem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

uchwyt do mocowania lutowanych elementów , np. imadło z nakładkami,

palnik gazowy,

stanowisko do lutowania wyposażone w sprawnie działającą wentylację,

odzież ochronna i okulary,

szczotka druciana,

pilnik,

odczynniki chemiczne w naczyniach w tym: boraks w postaci roztworu oraz postaci
sypkiej, wodny roztwór wodorotlenku sodu.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
prac z zakresu ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,

−−−−

zadania 5, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a,
12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać operacje trasowania

B

P

b

2

Rozpoznać narzędzia do pogłębiania

B

P

b

3

Określić nachylenie zębów w pile

B

P

a

4

Rozpoznać rozwiertaki

B

P

c

5

Rozpoznać skrzynię posuwów tokarki

C

PP

b

6

Rozpoznać narzynki

B

P

c

7

Zdefiniować obróbkę docierania

A

P

a

8

Określić położenie przedmiotu obrabianego
i narzędzia we frezarce

B

P

c

9

Określić położenie przedmiotu obrabianego
i narzędzia w tokarce

B

P

b

10 Określić zastosowanie narzynek

B

P

a

11 Rozpoznać frezarkę

B

P

a

12 Rozpoznać element tokarki

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

13 Zdefiniować obróbkę skrobania

B

P

a

14 Dobrać klej

C

PP

a

15 Rozpoznać skrobaki

A

P

c

16 Rozpoznać prasę do wałków

B

P

a

17 Rozpoznać połączenie

B

P

a

18 Rozpoznać operacje nitowania

B

P

c

19 Określić spawanie metodą TIG

B

P

b

20 Rozpoznać operację skrobania

B

P

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 min.


Powodzenia



Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Operacja trasowania polega na

a)

wyznaczeniu toru narzędzia.

b)

wyznaczeniu linii obróbczych, środków otworów, osi symetrii oraz zarysu części
przed obróbką.

c)

wyznaczeniu trasy transportu części przy obróbce wielostanowiskowej.

d)

oznaczeniu trasy narzędzia.


2.

Na rysunku przedstawiono narzędzia do operacji

a)

wiercenia.

b)

pogłębiania.

c)

gwintowania.

d)

rozwiercania.

3.

Zęby brzeszczotu piłki ręcznej do metalu powinny być nachylone

a)

powinny być nachylone ku przedniemu uchwytowi piłki.

b)

powinny być nachylone ku tylnemu uchwytowi piłki.

c)

nie powinny być nachylone.

d)

maja kąt pochylenia zależny od rodzaju obrabianego materiału.


4.

Przedstawione na rysunku narzędzia to

a)

wiertła.

b)

docieraki.

c)

rozwiertaki.

d)

pogłębiacze.







5.

Przedstawione na rysunku urządzenie to

a)

nawrotnica frezarki.

b)

skrzynia posuwów (skrzynia Nortona) tokarki.

c)

reduktor wciągarki.

d)

skrzynia biegów wiertarki stołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6.

Przedstawione na rysunku narzędzia to

a)

rozwiertaki.

b)

docieraki.

c)

narzynki.

d)

gwintowniki.

7.

Docieranie to obróbka

a)

wykańczająca po obróbce skrawaniem.

b)

wstępna przed szlifowaniem.

c)

bezwiórowa.

d)

plastyczna.

8.

Podczas frezowania przedmiot obrabiany

a)

wykonuje ruch obrotowy, narzędzie przesuwa się.

b)

jest nieruchomy, narzędzie przemieszcza się.

c)

jest przesuwany, narzędzie wykonuje ruch obrotowy.

d)

oraz narzędzie wykonują ruchy prostoliniowe.


9.

Podczas toczenia na tokarce pociągowej kłowej przedmiot obrabiany

a)

jest nieruchomy, narzędzie przemieszcza się.

b)

wykonuje ruch obrotowy, narzędzie przesuwa się.

c)

jest przesuwany, narzędzie wykonuje ruch obrotowy.

d)

oraz narzędzie wykonują ruchy obrotowe.

10.

Przy pomocy narzynki można wykonać

a)

gwinty zewnętrzne.

b)

rozwiercić otwór.

c)

gwinty wewnętrzne.

d)

pogłębić otwór.

11.

Na rysunku przedstawiono

a)

frezarkę wspornikową pozioma.

b)

tokarkę karuzelową.

c)

tokarkę pociągową kłową.

d)

wiertarkę.







12.

W przedstawionym na rysunku koniku cyfrą 5
oznaczono

a)

zacisk tulei konika.

b)

kieł.

c)

korpus konika.

d)

tuleje.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

13.

Skrobanie to obróbka

a)

ręczna, wykańczająca wykonywana za pomocą skrobaka.

b)

maszynowa wykonywana na obrabiarce nazywanej skrobarką.

c)

wstępna przed szlifowaniem.

d)

bezwiórowa.

14.

Do połączenia metalu ze szkłem należy użyć kleju

a)

epoksydowego.

b)

winylowego.

c)

fenolowego.

d)

kauczukowego.



15.

Przedstawione na rysunku narzędzia to

a)

noże tokarskie.

b)

frezy.

c)

skrobaki.

d)

wytaczaki.






16.

Na rysunku przedstawiono

a)

prasę do prostowania wałków.

b)

prasę mimośrodową.

c)

prasę do gięcia blach.

d)

maszynę do karbowania blach.








17.

Na rysunku przedstawiono

a)

połączenie za pomocą nita z łbem kulistym.

b)

połączenie za pomocą nita rurkowego.

c)

złącze gwintowane.

d)

złącze kołkowane.



18.

Przedstawiona na rysunku operacja to

a)

gwintowanie.

b)

kołkowanie.

c)

nitowanie.

d)

zgrzewanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

19.

Spawanie metodą TIG polega na spawaniu

a)

łukowym elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych.

b)

łukowym elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych.

c)

łukowym elektrodą topliwą bez osłony gazowej.

d)

łukowym elektrodą nietopliwą bez osłony gazowej.


20.

Przedstawiona na rysunku operacja to

a)

dłutowanie.

b)

docieranie.

c)

skrobanie.

d)

frezowanie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie podstawowych prac z dziedziny ręcznej i mechanicznej
obróbki materiałów


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
prac z zakresu ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,

−−−−

zadania 4, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. c, 11. c,
12. c, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać operacje trasowania

B

P

c

2

Rozpoznać narzędzia do gwintowania

B

P

d

3

Rozpoznać kąt skrawania

B

P

c

4

Rozpoznać narzędzie przy operacji

C

PP

b

5

Rozpoznać narzędzie

B

P

b

6

Rozpoznać suport tokarki

B

P

c

7

Rozpoznać narzynki

A

P

c

8

Zdefiniować obróbkę skrawania

A

P

a

9

Określić

położenie

przedmiotu

obrabianego

podczas obróbki toczenia

B

P

b

10 Określić zastosowanie narzynek

B

P

c

11 Rozpoznać frezarkę

B

P

c

12 Rozpoznać element tokarki

B

P

c

13 Dobrać urządzenie do obróbki

C

PP

b

14 Dobrać klej

C

PP

b

15 Rozpoznać gwintowniki

B

P

d

16 Rozpoznać tokarkę

B

P

c

17 Rozpoznać połączenie

B

P

d

18 Rozpoznać rodzaj nitu

B

P

c

19 Określić spawanie metodą MIG

B

P

a

20 Rozpoznać operację

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 min.


Powodzenia



Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Wyznaczenie linii obróbczych, środków otworów, osi symetrii oraz zarysu części przed
obróbką to
a)

punktowanie.

b)

skrobanie.

c)

trasowanie.

d)

rozwiercanie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

2.

Na rysunku przedstawiono narzędzie do operacji

a)

rozwiercania.

b)

pogłębiania.

c)

gwintowania.

d)

wiercenia.


3.

δ

to kąt

a)

przyłożenia.

b)

natarcia.

c)

skrawania.

d)

ostrza.



4.

Numerem 1 na rysunku oznaczono

a)

skrobak.

b)

wytaczadło.

c)

rozwiertak.

d)

gwintownik.



5.

Numerem 1 na rysunku oznaczono

a)

wiertło.

b)

docierak.

c)

rozwiertak.

d)

pogłębiacz.



6.

Przedstawione na rysunku urządzenie to
a)

nawrotnica tokarki.

b)

skrzynia posuwów (skrzynia Nortona) tokarki.

c)

suport tokarki.

d)

konik tokarki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7.

Przedstawione na rysunku narzędzia to
a)

rozwiertaki.

b)

docieraki.

c)

narzynki.

d)

gwintowniki.




8.

Skrobanie to obróbka

a)

wykańczająca po obróbce skrawaniem.

b)

wstępna przed szlifowaniem.

c)

bezwiórowa.

d)

plastyczna.


9.

Podczas toczenia na tokarce pociągowej kłowej przedmiot obrabiany

a)

jest nieruchomy, narzędzie przemieszcza się.

b)

wykonuje ruch obrotowy, narzędzie przesuwa się.

c)

jest przesuwany, narzędzie wykonuje ruch obrotowy.

d)

oraz narzędzie wykonują ruchy obrotowe.


10.

Przy pomocy narzynki można wykonać

a)

gwinty zewnętrzne.

b)

rozwiercić otwór.

c)

gwinty wewnętrzne.

d)

pogłębić otwór.

11.

Na rysunkach przedstawiono

a)

noże krążkowe.

b)

koła zębate.

c)

frezy.

d)

wiertła.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

12.

W przedstawionym na rysunku koniku cyfrą 6
oznaczono
a)

zacisk tulei konika.

b)

kieł.

c)

korpus konika.

d)

tuleje.




13.

Uzębienie kół zębatych możemy wykonać na
a)

tokarce.

b)

frezarce.

c)

pile taśmowej.

d)

wiertarce.


14.

Do zabezpieczania połączeń gwintowanych przed odkręcaniem należy użyć kleju
a)

epoksydowego.

b)

anaerobowego.

c)

fenolowego.

d)

kauczukowego.


15.

Przedstawione na rysunku narzędzie to
a)

nóż tokarski.

b)

frez.

c)

skrobak.

d)

gwintownik.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

16.

Na rysunku przedstawiono

a)

prasę do prostowania wałków.

b)

prasę mimośrodową.

c)

tokarkę pociągową kłową.

d)

maszynę do karbowania blach.


17.

Na rysunku przedstawiono
a)

połączenie za pomocą nita z łbem kulistym.

b)

złącze kołkowane.

c)

połączenie za pomocą nita rurkowego.

d)

połączenie za pomocą nita drążonego.


18.

Numerem 1 na rysunku oznaczono
a)

sworzeń.

b)

kołek.

c)

nit.

d)

wkręt.



19.

Spawanie metodą MIG polega na spawaniu
a)

łukowym elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych.

b)

łukowym elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych.

c)

łukowym elektrodą topliwą bez osłony gazowej.

d)

łukowym elektrodą nietopliwą bez osłony gazowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

20.

Przedstawiona na rysunku operacja to
a)

dłutowanie.

b)

frezowanie przeciwbieżne.

c)

frezowanie współbieżne.

d)

przecinanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie podstawowych prac z dziedziny ręcznej i mechanicznej
obróbki materiałów


Zakreśl poprawną odpowiedź.


Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA


1.

Brodowicz W.: Skrawanie i narzędzia. WSiP, Warszawa 1997

2.

Brodowicz W., Grzegórski Z.: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 1993

3.

Dudik K.: Poradnik tokarza. Wyd. XI poprawione. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne,
Warszawa 1987

4.

Feld M.: Technologia budowy maszyn. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000

5.

Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000

6.

Kozak B.: Części maszyn z elementami mechaniki technicznej. WSiP, Warszawa 2000

7.

Łabędź J.: Projektowanie procesów technologicznych obróbki – zagadnienia ogólne.
Wydawnictwo AGH, Kraków 1996

8.

Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. Wyd. XII. WSIP, Warszawa 1997

9.

Tymowski J.: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 2001

10.

Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001

11.

Praca zespołowa: Konstrukcja przyrządów i urządzeń precyzyjnych. Wydawnictwa
Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996


Czasopisma:

Mechanik

Przegląd Mechaniczny

Nowa Edukacja Zawodowa

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php

Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000


