Natalia Sulanowska
Scenariusz zaj
ęć
w projekcie ,,Sowa Odpadowa”
Temat: Sowa Odpadowa na tropie naszych odpadów.
Czas: 45 minut.
Grupa wiekowa: klasy IV-VI szkoły podstawowej
Cele nauczania:
Wiadomo
ś
ci:
Po zaj
ę
ciach ucze
ń
:
-
wymieni przykładowe odpady, które powinny trafi
ć
do poszczególnych pojemników do segregacji,
-
wymieni przykładowe odpady, które nie powinny trafi
ć
do poszczególnych pojemników do segregacji,
-
wyja
ś
ni poj
ę
cie ,,surowiec wtórny”,
-
wyja
ś
ni dlaczego baterie, przeterminowane lekarstwa oraz elektro
ś
mieci s
ą
zbierane w szczególny sposób,
-
wymieni zalety segregacji odpadów,
-
Umiej
ę
tno
ś
ci:
Po zaj
ę
ciach ucze
ń
:
-
zaklasyfikuje omówione na zaj
ę
ciach odpady do poszczególnych kategorii: plastik, PET, szkło białe, szkło
kolorowe, makulatura, komunalne,
-
odpowiednio przygotuje butelk
ę
PET oraz inne odpady przed wyrzuceniem,
-
dokona oceny torby ekologicznej i plastikowej pod k
ą
tem ich szkodliwo
ś
ci dla
ś
rodowiska,
Postawy:
-
wzbudzanie ch
ę
ci poprawnej segregacji odpadów,
-
rozwijanie my
ś
lenia o nast
ę
pstwach niewła
ś
ciwej segregacji odpadów.
Metody: obserwacyjne, praca w grupach.
Ś
rodki dydaktyczne:
-
plansza z narysowanymi kolorowymi pojemnikami na odpady,
-
czyste i bezpieczne odpady specjalnie przygotowane na zaj
ę
cia na przykład: słoik, gazeta, butelka PET,
paragon,
-
torba plastikowa (reklamówka) oraz torba bawełniana (ekologiczna),
-
pojemnik na jajka makulaturowy oraz pojemnik na jajka ze styropianu (i inne przydatne, ,,problematyczne”
odpady),
-
* w przypadku wi
ę
kszej ilo
ś
ci czasu: kredki, pisaki, szary papier makulaturowy – materiały do wykonania
plakatów,
Tok zaj
ęć
:
Faza wprowadzaj
ą
ca:
1) Przedstawienie si
ę
.
2) Sprawy organizacyjno-porz
ą
dkowe.
Faza realizacyjna:
1) Omówienie poszczególnych pojemników do segregacji odpadów (wykorzystanie planszy/plakatu).
2) Rozmowa na temat poprawnego usuwania niebezpiecznych odpadów: przeterminowanych lekarstw, baterii
oraz elektro
ś
mieci.
3) Podział dzieci na trzy grupy.
4) Praca w grupach: ,,plastik”, ,,makulatura” i ,,szkło”. Wybór bł
ę
dnie posegregowanych odpadów ze
specjalnie przygotowanych zestawów.
5) Rozmowa na temat wykonanego zadania oraz wyja
ś
nienie ró
ż
nic pomi
ę
dzy segregacj
ą
do pojemników z
napisem ,,PET” i ,,plastik”.
6) Przypomnienie o konieczno
ś
ci odpowiedniego przygotowania odpadów przed wyrzuceniem.
7) Demonstracja – zabawa: gniecenie przez dzieci butelek PET, tetrapaków oraz kartoników makulaturowych.
8) Wskazanie na zalety u
ż
ywania ekotoreb oraz wybierania opakowa
ń
z surowców, które mog
ą
by
ć
powtórnie
wykorzystane
9) *W przypadku wi
ę
kszej ilo
ś
ci czasu wykonanie przez dzieci plakatu pt.: ,,Sowa odpadowa uczy
segregowa
ć
odpady”.
Faza podsumowuj
ą
ca:
1) Wskazanie na wa
ż
n
ą
rol
ę
prawidłowej segregacji odpadów w ochronie
ś
rodowiska.
2) Wskazanie na sens ekonomiczny wykorzystywania surowców wtórnych i segregacji odpadów.
3) Po
ż
egnanie uczniów.
Zał
ą
cznik 1:
do ewentualnego wykorzystania w przypadku braku przygotowanych czystych zestawów odpadów.
Zał
ą
cznik nale
ż
y skserowa
ć
tak, aby jedna kartka przypadła co najwy
ż
ej na czwórk
ę
uczniów.
Uczniowie spo
ś
ród podanych w tabelkach odpadów, wybieraj
ą
i skre
ś
laj
ą
te, które nie powinny znale
źć
si
ę
w
danym pojemniku.
Plastik/PET:
•
Kubeczek po jogurcie,
•
Pojemnik na jajka ze styropianu,
•
Plastikowy pojemnik po zu
ż
ytym oleju,
•
Jednorazówka foliowa,
•
Butelka po wodzie mineralnej,
•
Kartonik po mleku lub soku,
Makulatura:
•
Kartonik po mleku lub soku,
•
Gazeta,
•
Gazeta z zatłuszczon
ą
okładk
ą
,
•
Ksi
ąż
ka z grub
ą
okładk
ą
,
•
Paragon ze sklepu,
•
Papierowy kartonik,
•
Papierowa torebka
Szkło przezroczyste:
•
Porcelana,
•
Przezroczysty słoik z metalow
ą
nakr
ę
tk
ą
,
•
Przezroczysta butelka,
•
Przezroczysty słoik z resztkami
zawarto
ś
ci,
•
Szkło laboratoryjne,
•
Szkło nietłuk
ą
ce (Arcoroc),
•
Szło br
ą
zowe lub zielone,