pd6 e gawel 20061116 1

background image

SCENARIUSZ ZAJ

ĘCIA

Z WYKORZYSTANIEM METODY I. MAJCHRZAK.

TEMAT: W BIBLIOTECE.

CEL OGÓLNY : -
budzenie zainteresowa

ń książką ;

- przypomnienie o konieczno

ści szanowania książek


CELE OPERACYJNE :
DZIECKO: -
słucha wiersza,
- omawia jego tre

ść,

- segreguje ksi

ążki,

- rozpoznaje i nazywa litery a,b,c,d,
- przelicza,
- ocenia ilo

ść ,,na oko”,

- wyszukuje swoj

ą wizytówkę,

- dobiera małe litery do du

żych (a A,

b

B).


METODY : I. Majchrzak , czynna, słowna,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : książki, wizytówki z imionami , litery na
kartonikach, papierowe stopy z imionami , kartoniki na zakładki,
wyci

ęte elementy z papieru kolorowego do ozdoby zakładki.

PRZEBIEG:

1. Słuchanie wiersza B. St. Kossuth pt. ,, Wielki skarb”

Mam przyjaciela – wielki skarb,

Najwi

ększą radość w świecie.

Któ

ż to ? Aha, nie powiem , nie…

Z łatwo

ścią odgadniecie.



Chciałbym z nim przebywa

ć cały dzień,

Lecz mi nie daje mama.

- Ej Jacku, cho

ć na spacer czas,

do

ść tego czytania.

Tak, ksi

ążka to przyjaciel mój-

Przyjaciel prawie

żywy,

background image

On opowiada cudów moc

O

świecie prawi dziwy.

2. Omówienie tre

ści wiersza. Przypomnienie o szanowaniu książek.


3. Zabawa w bibliotek

ę.

Wyja

śnienie dzieciom jak wygląda biblioteka. W jaki sposób poukładane są

ksi

ążki na półkach.


4. Segregowanie ksi

ążek. Na każdej umieszczona jest litera ( od a do d). Dzieci

układaj

ą książki na półkach, na których również umieszczone są litery ( od a do

d ).
Przeliczanie ksi

ążek. Ocena ilości ,, na oko” i określanie na której półce znajduje

si

ę najmniej, a na której najwięcej.


5. Zabawa ruchowa ,, Czyje to miejsce?” – dzieci siedz

ą na krzesełkach.

Kiedy muzyka zaczyna gra

ć, wstają, trzymają się za ręce, zamykają oczy.

Nauczyciel w tym czasie zamienia krzesełka. Kiedy muzyka cichnie, odwracaj

ą

si

ę i sprawdzają imię na wizytówce. Jeśli nie jest to ich krzesełko to szukają go.


6.Zabawa ruchowa ,,Stopa do stopy”- odszukiwanie wła

ściwej wizytówki na

odrysowanych, papierowych stopach.

7. Zabawa ruchowa ,, Dobierz do pary”- dobieranie liter : mała a do wielkiej
A itd. Dzieci biegaj

ą przy dźwiękach tamburyna. Na przerwę w muzyce

zatrzymuj

ą się , wyszukują i dobierają się parami wg odpowiednich liter.


8. Wykonanie zakładek do ksi

ążek. Naklejanie z jednej strony figur

geometrycznych , a z drugiej – swojej wizytówki, któr

ą należy odnaleźć wśród

innych.


