__________________________________________________________________________
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mateusz Borkowski
Wykonywanie masażu relaksacyjnego
322[12].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
lek. med. Paweł Szymczyk
mgr Adam Zborowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Mateusz Borkowski
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].Z4.01
„Wykonywanie masażu relaksacyjnego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik masażysta.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Wywiad jako metoda diagnozowania schorzeń i oczekiwań pacjenta
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Zasady i warunki wykonywania masażu relaksacyjnego częściowego
i całego ciała
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Pozycje relaksacyjne
12
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Masaż relaksacyjny całego ciała
14
5.4.1. Ćwiczenia
16
5.5. Masaż relaksacyjny poszczególnych części ciała
16
5.5.1. Ćwiczenia
5.6. Muzykoterapia i aromatoterapia w masażu relaksacyjnym
5.6.1. Ćwiczenia
5.7. Masaż aromatoterapeutyczny
5.7.1. Ćwiczenia
5.8. Środki wspomagające masaż relaksacyjny
5.8.1. Ćwiczenia
5.9. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy ochrony
przeciwpożarowej
5.9.1. Ćwiczenia
18
18
20
20
22
22
24
24
26
26
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura
28
39
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik masażysta.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
–uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ćwiczenia,
−
metoda projektu,
−
analiza przypadków,
–
dyskusja,
–
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Schemat układu jednostek modułowych
322[12].Z4
Masaż relaksacyjny i kosmetyczny
322[12].Z4.01
Wykonywanie masażu relaksacyjnego
322[12].Z4
.
02
Wykonywanie masażu kosmetycznego
pielęgnacyjnego
322[12].Z4.03
Wykonywanie masażu kosmetycznego w różnego
rodzaju zmianach tkankowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– nawiązywać i utrzymywać kontakt z pacjentem,
– określać wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu klasycznego,
– określać wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka,
– wykonywać w prawidłowy sposób techniki z masażu klasycznego,
– organizować stanowisko pracy,
– dbać o należyte wyposażenie oraz ład i porządek w miejscu pracy,
– posługiwać się podstawową wiedzą z zakresu anatomii i fizjologii człowieka,
– określać znaczenie stosowania zasad psychologii i etyki w pracy technika masażysty,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– współpracować w grupie,
– przestrzegać zasad bhp i ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
przeprowadzić wywiad z klientem na potrzeby masażu relaksacyjnego,
−
określić wpływ masażu relaksacyjnego na organizm człowieka,
−
wykonać masaż relaksacyjny całego ciała i częściowy zgodnie z obowiązującymi
zasadami,
−
dobrać pozycje relaksacyjne do masażu całego ciała,
−
wykonać masaż całego ciała technikami relaksacyjnymi,
−
wykonać masaż w odpowiednim tempie zapewniającym relaksację,
−
dobrać pozycje relaksacyjne do masażu częściowego,
−
wykonać masaż relaksacyjny twarzy,
−
wykonać masaż relaksacyjny głowy,
−
wykonać masaż relaksacyjny dłoni,
−
wykonać masaż relaksacyjny stóp,
−
wykonać masaż relaksacyjny grzbietu,
−
dobrać środek poślizgowy do masażu relaksacyjnego,
−
dobrać muzykę i środki aromatyczne w zależności od potrzeb relaksacyjnych
pacjenta/klienta,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż relaksacyjny i kosmetyczny 322[12].Z4
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu relaksacyjnego 322[12].Z4.01
Temat: Wykonywanie masażu relaksacyjnego grzbietu.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu relaksacyjnego grzbietu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przygotować stanowisko pracy do wykonania masażu relaksacyjnego grzbietu,
−
dobrać pozycję relaksacyjną do masażu grzbietu,
−
dobrać odpowiedni środek poślizgowy w zależności od potrzeb i upodobań klienta,
−
dobrać muzykę i/lub środki aromatyczne w zależności od potrzeb klienta,
−
wykonać ruchy stosując odpowiednią kolejność,
−
zastosować odpowiednie tempo i płynność technik, zapewniające relaksację,
−
wykonać zabieg w odpowiednich ramach czasowych,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska do wykonywania masażu relaksacyjnego (stoły, prześcieradła, wałki, kliny),
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
techniki potrzebne do wykonywania masażu relaksacyjnego grzbietu,
−
środki poślizgowe,
−
środki aromatyczne,
−
odtwarzacz CD i płyty z muzyką relaksacyjną,
−
pytania prowadzące.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach dwuosobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia
Wykonaj masaż relaksacyjny grzbietu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na grupy dwuosobowe.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie techniki stosujemy w masażu relaksacyjnym grzbietu?
2. W jakim ułożeniu ma być pacjent w trakcie zabiegu?
3. Jaki jest czas przeznaczony na wykonanie masażu relaksacyjnego grzbietu?
4. Jakie są zasady stosowane przy masażu relaksacyjnym grzbietu?
5. Jaka jest kolejność poszczególnych technik?
6. Jakie mogą występować przeciwwskazania u pacjenta do wykonania masażu
relaksacyjnego grzbietu?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1. W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu relaksacyjnego grzbietu?
2. W jakiej pozycji ułożyć pacjenta do zabiegu?
3. Jakie pytania powinny się pojawić podczas przeprowadzania wywiadu przed
przystąpieniem do wykonywania masażu relaksacyjnego grzbietu?
4. Jak długo ma trwać zabieg?
Faza III Ustalenie
1. Uczniowie określają z jaka siłą i w jakim tempie należy wykonywać poszczególne
chwyty.
2. Uczniowie dostosowują stanowisko pracy do własnych potrzeb,
3. Uczniowie określają wpływ masażu relaksacyjnego na organizm człowieka.
4. Uczniowie próbują rozplanować zabieg w odpowiednim czasie.
5. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.
Faza IV Wykonanie
1. Uczniowie uprzednio przygotowani, rozpoczynają pracę w parach.
2. Uczniowie wykonują zabieg masażu relaksacyjnego zgodnie ze schematem.
Faza V Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w parach poprawność zastosowanych technik i chwytów masażu
relaksacyjnego.
2. Po zakończonym zabiegu nauczyciel komentuje wykonane ćwiczenie, wskazując na
właściwe wykonanie i korygując ewentualne błędy.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonywanego zabiegu obserwują jak masaż
relaksacyjny grzbietu poprawnie wykonuje nauczyciel.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż relaksacyjny i kosmetyczny 322[12].Z4
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu relaksacyjnego 322[12].Z4.01
Temat: Wykonywanie masażu relaksacyjnego twarzy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu relaksacyjnego twarzy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przygotować stanowisko pracy do wykonania masażu relaksacyjnego twarzy,
−
dobrać pozycję relaksacyjną do masażu twarzy,
−
dobrać odpowiedni środek poślizgowy w zależności od potrzeb i upodobań klienta,
−
wykonać ruchy stosując odpowiednią kolejność,
−
zachować prawidłową postawę podczas pracy,
−
wykonać zabieg w odpowiednim tempie i rytmie gwarantującym relaksację klienta,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska do wykonywania masażu relaksacyjnego twarzy,
−
środki poślizgowe,
−
odtwarzacz CD i płyta z muzyką relaksacyjną,
−
środki aromatyczne,
−
kominek do aromaterapii.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach dwuosobowych,
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia
Wykonaj masaż relaksacyjny twarzy.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Podanie tematu i celu zajęć
2. Nawiązanie do tematu zajęć:
−
wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego,
−
zasady stosowania masażu relaksacyjnego,
−
sposób przygotowania masażysty do pracy,
−
sposób przygotowania pacjenta do zabiegu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Instruktaż wstępny:
1.
Nauczyciel przeprowadza pokaz masażu relaksacyjnego twarzy, podając kolejność
technik i poszczególnych chwytów w ich obrębie oraz zwracając uwagę na sposób
wykonania danych ruchów.
Instruktaż bieżący:
1. Uczniowie przeprowadzają pierwszą próbę wykonania masażu relaksacyjnego twarzy.
2. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i koryguje ewentualne błędy.
3. Nauczyciel chwali osiągnięcia słuchaczy, motywując ich do dalszej pracy.
Instruktaż końcowy:
1. Dokonanie analizy trudności.
2. Samoocena uczniów.
3. Udzielenie odpowiedzi na pytania słuchaczy.
Praca domowa
Wypisz przeciwwskazania do wykonania masażu twarzy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowa ankieta dotycząca sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Wywiad jako metoda diagnozowania schorzeń i oczekiwań
pacjenta
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj i przeprowadź wywiad z klientem/pacjentem w celu zakwalifikowania go do
wykonania masażu relaksacyjnego i ustalenia jego oczekiwań względem zabiegu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Istotą wywiadu jest zdobycie szczegółowych
informacji od pacjenta, dotyczących jego stanu zdrowia, a także preferencji w stosunku do
samego zabiegu. Aby osiągnąć ten cel niezbędne jest nawiązanie odpowiedniego kontaktu
z pacjentem, a także zwrócenie uwagi na precyzowanie pytań.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaplanować przebieg wywiadu i listę pytań dla pacjenta/klienta,
2) nawiązać kontakt z partnerem w celu przeprowadzenia wywiadu,
3) przeprowadzić wywiad posługując się przygotowaną listą pytań,
4) zapisać otrzymane odpowiedzi na kartce,
5) dokonać analizy otrzymanych odpowiedzi w celu zakwalifikowania (lub nie)
pacjenta/klienta do wykonania zabiegu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
notatnik,
−
długopis,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wybrana z grupy para uczniów wciela się w role masażysty i pacjenta. Zaobserwuj
przeprowadzony wywiad i zanotuj pojawiające się pytania i odpowiedzi. Po zakończeniu
symulacji skonfrontuj zapiski z poprawnie zapisanym wywiadem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Bardzo istotne jest, aby uczniowie samodzielnie starali się
zaobserwować pojawiające się błędy, bowiem taka obserwacja zakończona porównaniem ze
wzorem wywiadu daje możliwość unikania błędów w prowadzonych przez siebie wywiadach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wskazań i przeciwwskazań
do wykonywania masażu relaksacyjnego,
2) obserwować przeprowadzany wywiad pod kątem pojawiających się ewentualnych
błędów,
3) zapisać uwagi krytyczne odnoszące się do obserwowanego wywiadu,
4) porównać własne spostrzeżenia z wzorem poprawnego wywiadu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz.
Środki dydaktyczne:
−
czysta kartka,
−
poradnik dla ucznia,
−
wzór poprawnie przeprowadzonego wywiadu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Zasady i warunki wykonywania masażu relaksacyjnego
częściowego i całego ciała
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przećwicz płynność ruchów niezbędną w masażu relaksacyjnym oraz odpowiedni sposób
poruszania się masażysty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Do wykonania ćwiczenia nie jest wymagana
znajomość dużej ilości technik. Należy położyć nacisk na sposób wykonania techniki,
odpowiednią płynność, tempo, rytm. Istotne jest też odpowiednie ułożenie osoby masowanej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zastosować odpowiednie elementy dodatkowe w postaci np. wałków, jeśli sytuacja tego
wymaga,
3) zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej,
4) zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i odpowiednie, płynne poruszanie się
podczas masażu,
5) zastosować odpowiednie techniki i ruchy, wykonane z odpowiednią płynnością, tempem
i rytmem,
6) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
środki poślizgowe,
−
czyste prześcieradła,
−
wałki,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Określ zasady wykonywania masażu relaksacyjnego częściowego i całego ciała.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wynotowanie jak
największej ilości zasad wykonywania masażu relaksacyjnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać na kartce wszystkie zapamiętane zasady wykonywania masażu relaksacyjnego,
2) porównać własne notatki z właściwymi zasadami wykonywania masażu relaksacyjnego,
3) przedyskutować efekty pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka i długopis.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Pozycje relaksacyjne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zademonstruj na swoim partnerze znane Ci pozycje relaksacyjne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo
dokładne ułożenie poszczególnych części ciała osoby masowanej, które zapewni rozluźnienie
mięśni w największym możliwym stopniu. Ponieważ masaż relaksacyjny jest zabiegiem
biernym, ułożenie ciała masowanego musi być jak najbardziej relaksacyjne.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zastosować odpowiednie elementy dodatkowe w postaci np. wałków, jeśli sytuacja tego
wymaga,
3) doprowadzić do prawidłowego ułożenia pacjenta wydając proste i czytelne komendy,
ewentualnie czynnie mu pomagając.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
czyste prześcieradła,
−
wałki,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dobierz pozycję dla pacjenta z określonym schorzeniem, która pozwoli na wykonanie
zabiegu mimo ograniczeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zastosowaną pozycję
ułożeniową, czy jest odpowiednio dobrana do danego pacjenta, czy takie ułożenie nie jest dla
pacjenta dyskomfortowe. Masażysta musi z kolei uzyskać w miarę łatwy dostęp do
opracowywanego rejonu ciała.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
2) zastosować odpowiednie elementy dodatkowe w postaci np. wałków, jeśli sytuacja tego
wymaga,
3) doprowadzić do prawidłowego ułożenia pacjenta wydając proste i czytelne komendy,
ewentualnie czynnie pomagając.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
czyste prześcieradła,
−
wałki,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Masaż relaksacyjny całego ciała
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego całego ciała.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Istotnym jest fakt, aby masaż został wykonany
zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czas trwania masażu musi być ściśle ustalony i należy
go przestrzegać. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zastosowane techniki miały
odpowiedni rytm i tempo, tak żeby uzyskać efekt relaksacji u osoby masowanej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zastosować odpowiednie elementy dodatkowe w postaci np. wałków, jeśli sytuacja tego
wymaga,
3) zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej,
4) dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu,
5) zastosować odpowiednie techniki i ruchy,
6) dobrać odpowiedni rytm i tempo pracy,
7) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
środki poślizgowe,
−
czyste prześcieradła,
−
wałki,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Przygotuj stanowisko pracy i przećwicz płynność wykonywanych ruchów, a przede
wszystkim przechodzenia pomiędzy poszczególnymi ruchami i technikami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien kontrolować i na bieżąco
korygować błędy, jakie mogą występować podczas wykonywania ćwiczenia. Należy zwrócić
szczególną uwagę na płynne przechodzenie pomiędzy różnymi technikami, co stanowi
podstawę masażu relaksacyjnego. Dotyczy to także technik, gdzie musimy zmienić nasze
ustawienie względem osoby masowanej, na przykład przejść zza jej głowy na lewą stronę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zastosować odpowiednie elementy dodatkowe w postaci np. wałków, jeśli sytuacja tego
wymaga,
3) zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej,
4) dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu,
5) zastosować mieszankę poznanych chwytów i technik, uwzględniając odpowiednio płynne
przejście z jednej techniki do drugiej,
6) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
dwa czyste prześcieradła,
−
mydło do umycia rąk przed i po wykonaniu ćwiczenia,
−
ręczniki papierowe jednorazowe do wysuszenia rąk po umyciu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.5. Masaż relaksacyjny poszczególnych części ciała
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego grzbietu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Istotnym jest fakt, aby masaż został wykonany
zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czas trwania masażu musi być ściśle ustalony i należy
go przestrzegać. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zastosowane techniki miały
odpowiedni rytm i tempo, tak żeby uzyskać efekt relaksacji u osoby masowanej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zastosować odpowiednie elementy dodatkowe w postaci np. wałków, jeśli sytuacja tego
wymaga,
3) zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej,
4) dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu,
5) zastosować odpowiednie techniki i ruchy,
6) dobrać odpowiedni rytm i tempo pracy,
7) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
środki poślizgowe,
−
czyste prześcieradła,
−
wałki,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego twarzy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Istotnym jest fakt, aby masaż został wykonany
zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czas trwania masażu musi być ściśle ustalony i należy
go przestrzegać. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zastosowane techniki miały
odpowiedni rytm i tempo, tak żeby uzyskać efekt relaksacji u osoby masowanej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej,
3) zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu,
4) zastosować odpowiednie techniki i ruchy,
5) dobrać odpowiedni rytm i tempo pracy,
6) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
środki poślizgowe,
−
czyste prześcieradła,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.6. Muzykoterapia i aromatoterapia w masażu relaksacyjnym
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj kilka technik masażu relaksacyjnego w rytm odtwarzanej muzyki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę, aby techniki były
wykonywane miękko i aby uczeń poruszał się swobodnie wokół kozetki bez zbędnych
przerw. Wszelkie błędy należy korygować na bieżąco
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) ułożyć pacjenta w pozycji relaksacyjnej,
3) użyć odpowiednich elementów wyposażenia dodatkowego (wałki, etc.),
4) włączyć odtwarzacz CD z muzyką,
5) wykonać techniki masażu relaksacyjnego zgodnie z rytmem muzyki,
6) korygować w trakcie wykonywania wszystkie błędy typu: siła nacisku, płynność
wykonywanych ruchów, a także kontrolować własną postawę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
dwa czyste prześcieradła,
−
mydło w płynie,
−
ręcznik papierowy,
−
odtwarzacz CD,
−
płyta CD z muzyką relaksacyjną.
Ćwiczenie 2
Dobierz muzykę, którą można wykorzystać przy masażu relaksacyjnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę uczniów na fakt, iż dobór
odpowiedniej muzyki będzie mocno subiektywny i należy zawsze konsultować go
z pacjentem/klientem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) włączyć odtwarzacz CD,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
2) posłuchać muzyki z dostępnych płyt,
3) wybrać właściwe płyty,
4) uzasadnić wybór na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
odtwarzacz CD,
−
płyty z muzyką.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.7. Masaż aromatoterapeutyczny
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj test alergiczny i uzasadnij jego cel.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy wytłumaczyć uczniom czego mogą się
spodziewać w domu. Mają obserwować po około 12 godzinach miejsce na ciele, w które był
wmasowany olejek. Jeśli pojawi się tam zaczerwienienie oznacza to, że test wypadł dodatnio.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) użyć sporządzonej mieszanki olejków eterycznych,
3) wmasować kroplę mieszanki w okolicę dołu łokciowego lub za uchem,
4) uzasadnić cel przeprowadzonego testu,
5) sprawdzić po 12 godzinach czy pojawiło się zaczerwienienie (jeśli nie ma takiej
możliwości, sprawdza kolega – osoba testowana).
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
mydło w płynie,
−
ręcznik papierowy,
−
mieszanka olejków eterycznych.
Ćwiczenie 2
Wykonaj masaż aromatoterapeutyczny grzbietu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę czy ruchy prowadzone są
w odpowiedni sposób, czy płynność jest wystarczająca. Należy zwrócić uwagę na pracę ciała
ucznia, na jego sposób poruszania się. Wszelkie błędy należy korygować na bieżąco.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) ułożyć pacjenta/klienta w pozycji relaksacyjnej,
3) użyć odpowiednich elementów wyposażenia dodatkowego (wałki, etc.),
4) użyć sporządzonej mieszanki olejków eterycznych,
5) wykonać odpowiednie techniki masażu w prawidłowym kierunku, tempie i rytmie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6) korygować w trakcie wykonywania wszystkie błędy typu siła nacisku, płynność
wykonywanych ruchów, a także kontrolować własna postawę itp.
7) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
dwa czyste prześcieradła,
−
mydło w płynie,
−
ręcznik papierowy,
−
mieszanka olejków eterycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.8. Środki wspomagające masaż relaksacyjny
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spróbuj rozróżniać poszczególne olejki po zapachu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Ćwiczenie to jest próbą rozpoznawania zapachu
danego olejku. Uczeń najpierw dowiaduje się jaki zapach ma dany olejek, potem natomiast
próbuje przypisać do nazwę do danego zapachu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) otworzyć szklany flakonik,
3) zapoznać się z zapachem danego olejku,
4) zapamiętać jak brzmi jego nazwa podana przez kolegę,
5) po sprawdzeniu wszystkich flakoników ponownie je otworzyć, próbując podać nazwy
poszczególnych olejków.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
szklane naczynia z olejkami z naklejonym numerem,
−
kartka i długopis,
−
kartka z opisem poszczególnych olejków.
Ćwiczenie 2
Określ ilość olejku do wykonania masażu relaksacyjnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na sposób
rozprowadzania olejku, aby był komfortowy dla osoby masowanej. Wszystko musi się
odbywać płynnie, bez niepotrzebnych zatrzymań.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) użyć sporządzonej mieszanki olejków eterycznych,
3) rozprowadzić olejek na własnych dłoniach i przedramionach,
4) rozprowadzić olejek na ciele pacjenta/klienta kilkoma płynnymi ruchami,
5) określić potrzebną ilość olejku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
dwa czyste prześcieradła,
−
mydło w płynie,
−
ręcznik papierowy,
−
mieszanka olejków eterycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5.9. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy
ochrony przeciwpożarowej
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy ochrony przeciwpożarowej
dotyczące masażysty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wynotowanie jak
największej ilości przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady pracy masażysty,
2) wypisać ogólne przepisy bhp i przepisy ochrony przeciwpożarowej,
3) określić przepisy dotyczące pracy masażysty.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
burza mózgów,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
kartka i długopis,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj projekt gabinetu masażu z uwzględnieniem przepisów bhp i ochrony
przeciwpożarowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność
postępowania, na dobór technik, ich charakter i intensywność. Wszelkie błędy należy
korygować na bieżąco.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
2) ustalić założenia dotyczące projektu gabinetu,
3) narysować projekt lub zapisać potrzebne informacje,
4) przedstawić grupie projekt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A3,
−
przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia,
−
przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie masażu
relaksacyjnego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 9, 11, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a,
12. d, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić przeciwwskazania do masażu
relaksacyjnego
A
P
b
2
Wskazać właściwą temperaturę pomieszczenia
A
P
b
3
Określić zakres stosowanych technik w masażu
relaksacyjnym
B
P
a
4
Wskazać właściwy czas trwania masażu
A
P
c
5
Określić miejsce ułożenia wałka
B
P
a
6
Określić różnice pomiędzy stołami do masażu
B
P
c
7
Określić właściwą pozycję ciała do masażu twarzy
B
P
a
8
Zastosować środek poślizgowy
A
P
b
9
Wyjaśnić zasadę wchłaniania olejku eterycznego do
organizmu
D
PP
a
10 Wskazać czas oczekiwania na wynik testu
alergicznego
A
P
d
11 Zaklasyfikować olejek bazowy specjalny
C
PP
a
12 Zaklasyfikować olejek bazowy uniwersalny
C
PP
d
13 Scharakteryzować właściwości olejku
C
PP
a
14 Zaklasyfikować olejek
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
15 Porównać ilość używanego środka poślizgowego
C
P
c
16 Określić zasady doboru środka poślizgowego
A
P
b
17 Określić zakres obszaru podlegającego zabiegowi
B
P
b
18 Zaklasyfikować formę masażu
B
P
b
19 Scharakteryzować techniki w masażu twarzy
B
P
c
20 Określić zakres stosownych technik w masażu
relaksacyjnym całego ciała
A
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu relaksacyjnego jest
a) otyłość.
b) gorączka.
c) sklerodermia.
d) obrzęki.
2. Temperatura w gabinecie podczas wykonywania masażu relaksacyjnego powinna wynosić
a) 19–22°C.
b) 22–25°C.
c) 25–27°C.
d) 27–30°C.
3. Do typowych, najczęściej stosowanych w masażu relaksacyjnym technik należą
a) powolne głaskania.
b) mocne oklepywania.
c) intensywne roztrząsania.
d) intensywne wałkowania.
4. Czas trwania masażu relaksacyjnego waha się w granicach
a) 10–15 minut.
b) 15–30 minut.
c) 30–90 minut.
d) 90–130 minut.
5. W przypadku pozycji relaksacyjnej na brzuchu, wałek umieszczamy na wysokości
stawów
a) skokowych.
b) kolanowych.
c) biodrowych.
d) łokciowych.
6. Stół stosowany do masażu relaksacyjnego różni się od stołu do masażu klasycznego
a) wysokością.
b) wytrzymałością.
c) szerokością.
d) grubością.
7. Przy masażu relaksacyjnym twarzy wykorzystujemy pozycję na
a) plecach.
b) boku.
c) brzuchu.
d) siedząco.
8. W masażu relaksacyjnym twarzy najczęściej stosowanym środkiem poślizgowym jest
a) talk.
b) olejek.
c) lanolina.
d) mydło.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9. Olejki eteryczne dostają się do organizmu między innymi przez układ
a) oddechowy.
b) pokarmowy.
c) wewnątrzwydzielniczy.
d) nerwowy.
10. W teście alergicznym na wynik czekamy
a) 6 godzin.
b) 8 godzin.
c) 10 godzin.
d) 12 godzin.
11. Olejek bazowy specjalny to na przykład olejek
a) awokado.
b) gronowy.
c) słonecznikowy.
d) sojowy.
12. Olejek bazowy uniwersalny to na przykład olejek
a) marchwiowy.
b) kadzidłowcowy.
c) awokado.
d) gronowy.
13. Olejek bazyliowy ma między innymi działanie
a) pobudzające.
b) antyseptyczne.
c) moczopędne.
d) oczyszczające.
14. Olejki: jałowcowy, lawendowy i cytronelowy to olejki
a) bazowe uniwersalne.
b) bazowe specjalne.
c) bazowe.
d) eteryczne.
15. W masażu relaksacyjnym używamy
a) takiej samej ilości środka poślizgowego jak w masażu klasycznym.
b) nieco mniejszej ilości środka poślizgowego niż w masażu klasycznym.
c) nieco większej ilości środka poślizgowego niż w masażu klasycznym.
d) bardzo małej ilości środka poślizgowego.
16. W masażu relaksacyjnym o doborze środka poślizgowego decyduje
a) masażysta.
b) pacjent.
c) długość planowanego zabiegu.
d) intensywność zabiegu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
17. W masażu aromatoterapeutycznym przy opracowaniu klatki piersiowej, gdy masowana
jest kobieta
a) omijamy tylko sutki.
b) omijamy gruczoły piersiowe.
c) omijamy cały obszar klatki piersiowej.
d) opracowujemy cały obszar bez zastrzeżeń.
18. Masaż aromatoterapeutyczny jest częścią
a) refleksoterapii.
b) aromatoterapii.
c) akupresury.
d) akupunktury.
19. Masaż relaksacyjny twarzy charakteryzuje
a) duża szybkość technik.
b) wysoka intensywność technik.
c) symetryczność technik.
d) duża głębokość technik.
20. W masażu relaksacyjnym całego ciała nie wykonujemy
a) powolnych głaskań.
b) delikatnych ugniatań.
c) spokojnych rozcierań.
d) mocnych oklepywań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie masażu relaksacyjnego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY
W zadaniu typu „próba pracy”- uczniowie wykonują zadanie na stanowiskach pracy przy
stole do masażu.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie masażu
relaksacyjnego” zadanie typu „próba pracy” pozwala na określenie poziomu ukształtowanych
przez ucznia umiejętności praktycznych.
Zadanie jest tak skonstruowane, aby można było zbadać czynności ucznia w czterech
obszarach: planowanie, organizowanie, wykonanie i prezentowanie. Nauczyciel ma za
zadanie stworzyć warunki dla ucznia, które umożliwią mu w określonym czasie wykonać
zadania. Uczeń powinien mieć dostęp do stołu do masażu, a także niezbędnego wyposażenia
dodatkowego, które umożliwi mu przeprowadzenie zadania.
Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie.
Ocenianie:
−
dopuszczający
6–7 pkt.
−
dostateczny
8–9 pkt.
−
dobry
10–11 pkt.
−
bardzo dobry
12–13 pkt.
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy:
Wyposażenie na stanowisku
Ilość
stół do masażu
1
czyste prześcieradło
1
wałek
1
duży ręcznik
1
poduszka
1
środek poślizgowy
1
odtwarzacz CD
1
płyta z muzyką
1
umywalka
1
mydło
1
ręcznik papierowy
1
Informacja dla ucznia:
1. Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.
2. Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia
i numer stanowiska.
3. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 20 minut.
4. Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 90 minut).
Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony
przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Zadanie
Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego całego ciała.
Na wykonanie zadania masz 90 minut.
Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania,
2. Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:
a)
wykaz niezbędnych narzędzi,
b) czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania.
3. Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy;
a)
zgromadź na stanowisku pracy wyposażenie, niezbędne do wykonania zadania,
b) sprawdź stan wyposażenia, którym będziesz się posługiwał w czasie wykonywania
zadania,
c)
wykonaj czynności wstępne związane z wykonaniem zadania.
4) Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ochrony przeciwpożarowej.
5) Po zakończeniu zadania oczyść stanowisko pracy.
6) Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.
7) Podczas prezentacji:
a)
omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia,
b)
oceń jakość wykonanych przez siebie prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Zawód: technik masażysta
Symbol cyfrowy zawodu 322[12]
Oznaczenie tematu:........................
Oznaczenia zadania:.......................
PESEL
PLAN DZIAŁANIA
1. Zapisz czynności związane z wykonaniem masażu relaksacyjnego całego ciała,
uwzględniając kolejność ich wykonania:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Wykaz wyposażenia, niezbędnego do wykonania zadania:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
3. Wykaz instrukcji niezbędnych do wykonania zadania:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Zadanie praktyczne:
Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego całego ciała. Czas wykonanie zadania wynosi 90
minut.
Obszar
standardu
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
Liczba
pkt.
0-1
Czynność 1: Sporządzenie wykazu niezbędnego wyposażenia
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej:
−
stół do masażu,
−
prześcieradło,
−
duży ręcznik
−
wałek,
−
poduszka,
−
umywalka i mydło
−
środek poślizgowy,
Czynność
2:
Zapisanie
kolejnych
czynności
związanych
z wykonaniem masażu relaksacyjnego całego ciała wraz z opisem
przyjmowanej postawy ciała.
P
L
ANO
W
AN
IE
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uwzględnił w wykazie,
co najmniej 5 z następujących czynności:
−
nawiązanie kontaktu z pacjentem,
−
przeprowadzenie wywiadu z pacjentem,
−
umycie rąk,
−
podanie instrukcji dla pacjenta na temat przygotowania do
zabiegu,
−
podanie instrukcji dla pacjenta na temat możliwego ułożenia
ciała,
−
zastosowanie wałka i poduszki,
−
wykonanie
czynności
wstępnych
(włączenie
muzyki,
uziemienie, masaż przez ręcznik,
−
wykonanie poszczególnych technik masażu,
−
zachowanie właściwego przebiegu chwytów,
−
doprowadzenie do zmiany ułożenia ciała pacjenta,
−
przestrzeganie przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej.
Suma punktów w obszarze I Planowanie
Czynność 3: Użycie niezbędnego wyposażenia
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń przygotował co
najmniej:
−
łóżko do masażu,
−
prześcieradło,
−
duży ręcznik,
−
wałek,
−
poduszka,
−
umywalka i mydło,
−
środek poślizgowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Czynność 4: Sprawdzenie stanu technicznego posiadanego
wyposażenia
Kryterium wykonania: 1 pkt- jeżeli uczeń ocenił stan techniczny
wszystkich przedmiotów
Suma punktów w obszarze II Organizowanie
Czynność 5: Nawiązanie kontaktu z pacjentem
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń nawiązał kontakt
Czynność 6: Przeprowadzenie wywiadu
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń przeprowadził
poprawnie wywiad
Czynność 7: umycie rąk
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń umył ręce
Czynność 8: Podanie instrukcji dla pacjenta na temat przygotowania
do zabiegu
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń podał instrukcje
Czynność 9: Podanie instrukcji dla pacjenta na temat możliwego
ułożenia ciała
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń podał instrukcje
Czynność 10: Zastosowanie wałka i poduszki
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń użył wałka i poduszki
Czynność 11: wykonanie czynności wstępnych
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń wykonał czynności
wstępne
Czynność 12: wykonanie poszczególnych technik
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń wykonał poszczególne
techniki
Czynność 13: zachowanie właściwego przebiegu chwytów
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zachował właściwy
przebieg chwytów
Czynność 14: doprowadzenie do zmiany ułożenia ciała pacjenta
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń doprowadził do zmiany
ułożenia ciała pacjenta
Czynność
15:
przestrzeganie
przepisów
bhp
i
ochrony
przeciwpożarowej
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń przestrzegał przepisów
W
Y
KO
N
A
N
IE
Suma punktów w obszarze III Wykonanie
Czynność
16:
Uzasadnienie
sposobu
wykonania
masażu
relaksacyjnego całego ciała
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uzasadnił:
−
przeprowadzenie wywiadu,
−
sposób wykonania kolejnych czynności w zabiegu,
−
konieczność wykorzystania przygotowanego wyposażenia
Czynność 17: Ocena jakości wykonanego masażu
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń wyznaczył jakość
wykonanego zabiegu odnosząc się do wzorca wykonania
Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie
P
R
EZE
N
T
O
W
AN
IE
RAZEM
Czynność wykonana – 1 pkt.,
Czynność niewykonana – 0 pkt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7. LITERATURA
1. Brud W., Konopacka I.: Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii. Wydawnictwo
Pagina, Warszawa 1998
2. Kasperczyk T., Magiera L., Mucha D., Walaszek R.: Masaż z elementami rehabilitacji,
Rehmed, Kraków 1999
3. Lidel L., Thomas S., Beresford C., Porter A.: Masaż, techniki wschodu i zachodu. Delta
W-Z, Warszawa 1997
4. Magiera L.: Leksykon masażu i terminów komplementarnych, Bio-Styl, Kraków 2001
5. Magiera L.: Relaksacyjny masaż leczniczy. Bio-Styl, Kraków 2003,
6. Podgórski T.: Masaż klasyczny. Zakład Doskonalenia Zawodowego, Warszawa 1988
7. Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. PZWL, Warszawa 2003
8. Stodolny J.: Choroba przeciążeniowa kręgosłupa. Epidemia naszych czasów. Wyd. ZL
Natura, Kielce 2000
9. Szczotka P.: Integracyjny Masaż Bodywork. Bodywork, Poznań 2004
10. Szczotka P., Mikuła E.: Współczesny masaż. Body Work, Poznań 1998
11. Thomas S.: Masaż w pospolitych dolegliwościach. Delta W-Z, Warszawa 1997
12. Zborowski A.: Atlas anatomii człowieka. Wyd. A-Z, Kraków 2007
Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”.
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999