„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Olsza
Otrzymywanie
materiałów
z
proszków
spiekanych
812[02].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Janusz Górny
mgr inż. Igor Lange
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza
Konsultacja:
mgr inż. Danuta Pawełczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 812[02].Z2.04
„Otrzymywanie materiałów z proszków spiekanych”, zawartego w programie nauczania dla
zawodu operator maszyn i urządzeń metalurgicznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Metody wytwarzania proszków metali
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2.
Metody formowania proszków
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3.
Proces spiekania
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7.
Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
operator maszyn i urządzeń
metalurgicznych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
−
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego. Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia podzielony jest na
podrozdziały. Materiał nauczania zawarty w poradniku w miarę możliwości uczniowie
powinni przeanalizować samodzielnie.
Pytania sprawdzające mają wykazać czy uczeń jest przygotowany do wykonania
ć
wiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom samodzielne udzielenie odpowiedzi
na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracować odpowiedzi na
pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
Dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności.
Sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie potwierdzić
lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia,
nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić.
Testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia należy wykorzystać do
oceny uczniów, a wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny
pracy własnej nauczyciela.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pogadanka dydaktyczna,
−
opis z pokazem,
−
ć
wiczenie praktyczne,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
812[02].Z2
Technologia procesów
metalurgicznych
812[02].Z2.02
Otrzymywanie stali
812[02].Z2.01
Otrzymywanie surówki
812[02].Z3.03
Otrzymywanie metali
nieżelaznych
812[02].Z3.04
Otrzymywanie materiałów
z proszków spiekanych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować jednostki układu SI,
−
posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną oraz normami
technicznymi,
−
określać na podstawie dokumentacji technicznej elementy składowe maszyny lub
urządzenia,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś
rodowiska,
−
określać właściwości metali i ich stopów,
−
rozróżniać gatunki, właściwości i zastosowanie stopów Fe – C,
−
rozróżniać gatunki, właściwości i zastosowanie metali nieżelaznych i ich stopów,
−
wyróżniać cechy charakterystyczne rodzajów obróbki cieplnej i cieplno – chemicznej
oraz określać ich zastosowanie i wpływ na właściwości metali i ich stopów,
−
określać cechy charakterystyczne obróbki skrawaniem,
−
charakteryzować odlewanie,
−
charakteryzować obróbkę plastyczną,
−
charakteryzować proces otrzymywania surówki, stali oraz metali nieżelaznych,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
użytkować komputer,
−
pracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić cechy charakterystyczne metalurgii proszków,
−
porównać metalurgię proszków z metalurgią ogniową,
−
rozróżnić metody wytwarzania proszków,
−
scharakteryzować przygotowanie proszków,
−
rozróżnić metody zagęszczania proszków,
−
scharakteryzować spiekanie proszków,
−
określić zabiegi w procesie wykańczania wyrobów z proszków,
−
rozróżnić urządzenia stosowane w procesach technologicznych metalurgii proszków,
−
sklasyfikować wyroby wytwarzane metodami metalurgii proszków,
−
zanalizować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska obowiązujące
w procesie metalurgii proszków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych
812[02]
Moduł:
Technologia
procesów
metalurgicznych
812[02].Z2
Jednostka modułowa:
Otrzymywanie
materiałów
z
proszków
spiekanych 812[02].Z2.04
Temat: Schemat procesu wytwarzania węglików spiekanych.
Cel ogólny: Poznanie sposobu produkcji węglików spiekanych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zanalizować proces wytwarzania węglików spiekanych,
−
opracować algorytm wytwarzania węglików spiekanych.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2–4
−
osobowych.
Czas trwania zajęć: 30 minut.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,
−
pytania prowadzące,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
papier formatu A4, flamastry.
Zadanie dla ucznia
Opracuj schemat procesu wytwarzania węglików spiekanych.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3.
Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I
Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jakie są metody otrzymywania węglików?
2.
Jakie reakcje chemiczne zachodzą podczas otrzymywania węglików?
3.
W jakich temperaturach przebiegają reakcje?
4.
W jaki sposób otrzymujemy węgliki złożone?
5.
Jakimi metodami otrzymujemy proszek kobaltu?
Faza II
Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Jakie są własności węglików?
2.
Jakie są węgliki proste i złożone?
3.
Kiedy należy zastosować przesiewanie proszków?
4.
W jaki sposób połączyć węgliki?
5.
Jak odparować ciecz zwilżającą?
Faza III
Ustalenie
1.
Uczniowie ustalają etapy przygotowania węglików.
2.
Uczniowie określają etapy przygotowania proszku kobaltu.
3.
Uczniowie określają etapy łączenia węglików i proszku kobaltu,
4.
Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.
Faza IV
Wykonanie
1.
Uczniowie określają etapy produkcji węglików.
2.
Uczniowie określają etapy przesiewania proszków.
3.
Uczniowie określają etap mielenia na mokro węglików i proszku kobaltu.
4.
Uczniowie określają metody odparowania cieczy zwilżającej.
5.
Uczniowie określają metodę prasowania.
6.
Uczniowie określają metody przeróbki wypraski gotowych produktów.
7.
Uczniowie określają metody przeróbki wypraski bloków.
8.
Uczniowie określają spiekanie wstępne i końcowe.
Faza V
Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają w grupach etapy produkcji węglików.
2.
Uczniowie sprawdzają poprawność zaplanowania odparowania cieczy.
3.
Uczniowie sprawdzają poprawność etapu prasowania.
4.
Uczniowie sprawdzają poprawność zaplanowanych etapów spiekania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza VI
Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ć
wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Praca domowa:
Odszukaj w literaturze technicznej lub zasobach sieci internetowej informacje na temat
procesu CERACON wytwarzania materiałów kompozytowych o osnowie metalowej
z wykorzystaniem metalurgii proszków.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach.
—
anonimowe, pisemne wypowiedzi uczniów dotyczące oceny zajęć i trudności podczas
realizacji zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych
812[02]
Moduł:
Technologia
procesów
metalurgicznych
812[02].Z2
Jednostka modułowa:
Otrzymywanie
materiałów
z
proszków
spiekanych 812[02].Z2.04
Temat: Metody przygotowania proszków metali.
Cel ogólny: Scharakteryzowanie metod przygotowanie proszków.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować metodę RZ,
−
opisać kształt proszku otrzymywanego tą metodą,
−
opisać zastosowanie metody RZ,
−
sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu,
−
prezentacji uzyskanych wyników.
Metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2–4
−
osobowych.
Czas trwania zajęć: 30 minut.
Środki dydaktyczne
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3.
Wykonywanie ćwiczenia.
Zadanie dla ucznia
Scharakteryzuj metodę przygotowania proszków poprzez rozpylanie powietrzem (RZ).
Instrukcja do wykonania zadania:
1)
odszukaj w literaturze technicznej informacje na temat przygotowania proszków,
2)
scharakteryzuj metodę RZ,
3)
opisz kształt proszku otrzymywanego tą metodą,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
4)
opisz zastosowanie metody RZ,
5)
sformułuj wnioski,
6)
zaprezentuj wyniki ćwiczenia.
Zakończenie zajęć:
−
prezentacja przeprowadzonego ćwiczenia.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−
nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Praca domowa:
Odszukaj w literaturze technicznej lub zasobach sieci internetowej informacje na temat
urządzenia do rozpylania metalu gazem.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
—
anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Metody wytwarzania proszków metali
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ cechy charakterystyczne metalurgii proszków. Wypisz w tabeli zalety i wady
metalurgii proszków w porównaniu z innymi technologiami różnych wyrobów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność określania cech
charakterystycznych metalurgii proszków.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat metalurgii proszków,
2)
określić cechy charakterystyczne metalurgii proszków,
3)
narysować tabelę,
4)
wpisać w tabeli zalety i wady metalurgii proszków w porównaniu z innymi metodami,
5)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W oparciu o opisane właściwości materiału spiekanego zidentyfikuj materiał spiekany.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawną identyfikację materiału
spiekanego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat materiałów spiekanych,
2)
porównać otrzymany opis z informacjami w materiałach dydaktycznych,
3)
zidentyfikować otrzymany materiał spiekany i określić jego zastosowanie,
4)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zestaw materiałów spiekanych,
−
katalogi materiałów spiekanych,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Korzystając z literatury technicznej i katalogów dobierz materiał spiekany na łożyska
porowate.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność korzystania z literatury
technicznej i katalogów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w literaturze technicznej i katalogach informacje na temat zastosowania
materiałów spiekanych,
2)
dobrać materiał spiekany,
3)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
katalogi materiałów spiekanych,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wpisz w tabeli jakie rodzaje proszków metali są wytwarzane poszczególnymi metodami.
Tabela do ćwiczenia 4
Lp.
Nazwa metody
Rodzaje metali
1
Rozpylanie powietrzem (RZ)
Mannesmann AG
2
Rozpylanie gazem obojętnym (VIGA)
3
Rozpylanie wodą
Höganäs S. A.
4
Redukcja węglem rudy żelaza
Höganäs S. A.
5
Redukcja wodorem tlenków żelaza
Amax, USA
6
Kondensacja
z fazy gazowej
7
Rozkład karbonylków
8
Elektroliza
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawną identyfikację metod.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w literaturze technicznej informacje na temat zastosowania metod wytwarzania
proszków,
2)
wypisać rodzaje metali,
3)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Scharakteryzuj metodę przygotowania proszków poprzez rozpylanie powietrzem (RZ).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawną charakterystykę metody
rozpylania powietrzem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w literaturze technicznej informacje na temat przygotowania proszków,
2)
scharakteryzować metodę RZ,
3)
opisać kształt proszku otrzymywanego tą metodą,
4)
opisać zastosowanie metody RZ,
5)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Metody formowania proszków
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Jaką metodę prasowania proszków przedstawiono na schemacie? Opisz etapy prasowania
oraz elementy oznaczone numerami od 1 do 6. Jakie przepisy bhp, ochrony
przeciwpożarowej, ochrony środowiska obowiązują w procesie prasowania proszków?
Rysunek do ćwiczenia 1 [3]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawną charakterystykę oraz na
analizowanie
przepisów
bhp,
ochrony
przeciwpożarowej,
ochrony
ś
rodowiska
obowiązujących w procesie prasowania proszków.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat prasowania proszków,
2)
rozpoznać metodę prasowania proszków,
3)
scharakteryzować metodę prasowania proszków,
4)
opisać etapy prasowania,
5)
opisać elementy oznaczone na rysunku,
6)
określić przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska obowiązują
w procesie prasowania proszków (wykorzystaj wiadomości, które opanowałeś
w jednostce modułowej 812[02].O1.01),
7)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Jaką metodę prasowania proszków przedstawiono na schemacie? Opisz etapy prasowania
oraz elementy oznaczone numerami od 1 do 3.
Rysunek do ćwiczenia 2 [3]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na opis etapów prasowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat prasowania proszków,
2)
rozpoznać metodę prasowania proszków,
3)
scharakteryzować metodę prasowania proszków,
4)
opisać etapy prasowania,
5)
opisać elementy oznaczone na rysunku,
6)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przedstaw
−
w postaci tabelarycznej
−
metody prasownia proszków oraz ich
zastosowanie.
Metoda
Zastosowanie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na opis zastosowania metod prasowania
proszków.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat prasowania proszków,
2)
wypisać metody prasowania proszków,
3)
opisać metody prasowania proszków,
4)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Proces spiekania
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Jaką metodę spiekania proszków przedstawiono na schemacie? Opisz etapy spiekania
oraz elementy oznaczone numerami od 1 do 7. Jakie przepisy bhp, ochrony
przeciwpożarowej, ochrony środowiska obowiązują w procesie spiekania proszków?
Rysunek do ćwiczenia 2 [3]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawną identyfikację metody.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat spiekania proszków,
2)
rozpoznać metodę spiekania proszków,
3)
scharakteryzować metodę spiekania proszków,
4)
opisać etapy spiekania,
5)
opisać elementy oznaczone na rysunku,
6)
określić przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska obowiązują w
procesie spiekania proszków (wykorzystaj wiadomości, które opanowałeś w jednostce
modułowej 812[02].O1.01,
7)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
opis z pokazem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Posługując się schematem opisz proces technologiczny wytwarzania spiekanych stali
szybkotnących metodą STAMP.
Rysunek do ćwiczenia 3 [1, s. 635]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie i charakteryzowanie
procesu STAMP.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat proces technologicznego
metodą STAMP,
2)
dokonać analizy schematu,
3)
opisać etapy procesu,
4)
scharakteryzować etapy procesu,
5)
rozróżnić urządzenia stosowane w procesie technologicznym STAMP,
6)
określić zabiegi w procesie wykańczania wyrobów,
7)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
schemat procesu technologicznego wytwarzania spiekanych stali szybkotnących metodą
STAMP,
−
modele maszyn i urządzeń stosowanych w metalurgii proszków,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 3
Posługując się schematem opisz proces technologiczny otrzymywania spieków
kształtowych ze spiekanych stali szybkotnących metodą CMII Fuldens.
Rysunek do ćwiczenia 4 [1, s. 632]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie i charakteryzowanie
procesu CMII Fuldens.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat proces technologicznego
metodą CMII Fuldens,
2)
dokonać analizy schematu,
3)
opisać etapy procesu,
4)
scharakteryzować etapy procesu,
5)
rozróżnić urządzenia stosowane w procesie technologicznym CMII Fuldens,
6)
określić zabiegi w procesie wykańczania wyrobów,
7)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
schemat procesu technologicznego CMII Fuldens otrzymywania spieków kształtowych
ze spiekanych stali szybkotnących,
−
modele maszyn i urządzeń stosowanych w metalurgii proszków,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 4
Opracuj schemat procesu wytwarzania węglików spiekanych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność opracowania algorytmu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wytwarzania węglików
spiekanych,
2)
opracować schemat z uwzględnieniem następujących etapów:
−
otrzymywanie węglików,
−
przesiewanie,
−
otrzymywanie proszku kobaltu,
−
mielenie na mokro,
−
odparowanie cieczy zwilżającej,
−
przesiewanie,
−
prasowanie,
−
spiekanie wstępne wypraski bloków,
−
cięcie i formowanie,
−
spiekanie końcowe,
3)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
przewodniego tekstu.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4, flamastry,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Otrzymywanie materiałów
z proszków spiekanych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 19 są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 4, 11, 15, 17, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. b, 6. d, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. a, 19. c, 20. a
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić
wyroby
wytwarzane
metodą
metalurgii proszków
A
P
a
2
Określić cechy cząstek rozpylonego proszku
metalu
B
P
b
3
Rozróżnić
podstawowe
właściwości
technologicznych proszku
A
P
c
4
Dokonać analizy metod wytwarzania proszków
C
PP
d
5
Zidentyfikować
metodę
rozdrabniania
materiałów kruchych
A
P
b
6
Zidentyfikować metody otrzymywania kształtek
z materiału rozdrobnionego
A
P
d
7
Określić ciśnienie prasowania proszków
B
P
a
8
Rozróżnić urządzenia stosowane w procesach
przygotowania proszków
A
P
d
9
Rozpoznać klasy trudności wykonania wyprasek
A
P
c
10
Wyjaśnić prasowanie izostatyczne
B
P
b
11
Dokonać analizy metod wytwarzania kształtek
C
PP
c
12
Zidentyfikować specjalne metody formowania
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
13
Określić temperaturę spiekania
B
P
d
14
Rozróżnić urządzenia do spiekania
A
P
a
15
Dokonać analizy składu atmosfery w piecu
podczas spiekania
C
PP
b
16
Określić zabiegi w procesie wykańczania
wyrobów z proszków
B
P
a
17
Ustalić temperaturę prasowania w procesie
MA ODS
C
PP
d
18
Ustalić etapy procesu CMII Fuldens
C
PP
a
19
Określić temperaturę odgazowania w procesie
CAP
B
P
c
20
Ustalić
temperaturę
spiekania
wstępnego
w procesie otrzymywania węglików spiekanych
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Zadania zawierają cztery odpowiedzi,
z których tylko jedna jest poprawna.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. Jeśli uznasz, że pomyliłeś się i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to
zaznacz ją kółkiem, a następnie ponownie zaznacz znakiem X odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.
7.
Kiedy wybór odpowiedzi lub jej udzielenie w analizowanym zadaniu będzie Ci sprawiało
trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas
wolny.
8.
Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Wyroby są wytwarzane wyłącznie metodą metalurgii proszków to
a)
łożyska porowate.
b)
wały maszynowe.
c)
koła zębate.
d)
kształtowniki.
2. Proszek metalu rozpylany i otrzymany w drodze rozkładu karbonylków ma cząstki
zbliżone do ziaren
a)
postrzępionych,
b)
sferoidalnych,
c)
dendrytycznych,
d)
płatkowych.
3. Parametr nie należący do podstawowych własności technologicznych proszku to
a)
gęstość nasypowa.
b)
sypkość.
c)
lepkość.
d)
formowalność.
4. Metal
po
stopieniu
w
indukcyjnym
piecu
próżniowym
jest
rozpylany
w dyszy za pomocą argonu o wysokiej czystości w metodzie
a)
elektrolizy
b)
rozpylania wodą.
c)
rozpylania powietrzem.
d)
rozpylania gazem obojętnym.
5. Do rozdrabniania materiałów kruchych stosuje się
a)
obróbkę skrawaniem.
b)
mielenie w młynach kulowych.
c)
parowanie i kondensację.
d)
metalotermię.
6. Nie otrzymuje się kształtek z materiału rozdrobnionego w metodzie
a)
prasowanie w matrycach zamkniętych.
b)
walcowanie.
c)
odlewanie.
d)
obróbka skrawaniem.
7. Maksymalne wartości ciśnienia prasowania nie przekraczają
a)
600–800 MPa,
b)
400–600 MPa,
c)
200–400 MPa,
d)
100–200 MPa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8. Proszki metali kruchych oraz ceramiczne miesza się w
a)
mieszalnikach bębnowych.
b)
mieszalnikach stożkowych.
c)
mieszalnikach łopatkowych.
d)
młynach kulowych.
9. Przedstawione kształty wyprasek należą do klasy trudności wykonania
a)
I.
b)
II.
c)
III.
d)
IV.
10. Prasowanie izostatyczne polega na zagęszczaniu proszku umieszczonego w elastycznej
formie za pomocą wysokiego ciśnienia hydrostatycznego
a)
powietrza.
b)
cieczy.
c)
piasku.
d)
roztopionej cyny.
11. Kształtki w postaci prętów i rur wytwarza się z proszków w procesie
a)
walcowania,
b)
prasowania kroczącego,
c)
wyciskania współbieżnego,
d)
prasowania izostatycznego.
12. Nie jest zaliczana do metod specjalnych metoda formowania
a)
natryskiwanie.
b)
prasowanie dynamiczne.
c)
prasowanie pulsacyjne.
d)
prasowanie w polu magnetycznym.
13. Spiekanie w fazie stałej przeprowadza się w temperaturze
a)
0,4
−
0,5 temperatury topnienia metalu spiekanego.
b)
0,5
−
0,6 temperatury topnienia metalu spiekanego.
c)
0,6
−
0,7 temperatury topnienia metalu spiekanego.
d)
0,7
−
0,8 temperatury topnienia metalu spiekanego.
14. W warunkach przemysłowych spiekanie przeprowadza się zwykle w
a)
piecach elektrycznych oporowych.
b)
w zbiornikach iłowych.
c)
w zbiornikach stalowych.
d)
nagrzewnicach.
15. Podczas spiekania atmosferę w piecu tworzy
a)
powietrze,
b)
zdysocjowany amoniak,
c)
tlen,
d)
dwutlenek węgla.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
16. W celu poprawienia odporności na korozję i zmiany właściwości fizycznych
i mechanicznych spieku stosuje się
a)
utlenianie w parze wodnej.
b)
kalibrowanie.
c)
nasycanie spieków metalami.
d)
obróbkę plastyczną.
17. W procesie technologicznym (MA ODS) wytwarzania materiałów spiekanych na
osnowie niklu i żelaza podczas prasowania zbiornik jest podgrzewany do temperatury
a)
200
o
C.
b)
270
o
C.
c)
300
o
C.
d)
370
o
C.
18. Nie należy do procesu technologicznego CMII Fuldens otrzymywania spieków
kształtowych ze spiekanych stali szybkotnących etap
a)
spiekanie w atmosferze obojętnej.
b)
spiekanie w próżni.
c)
prasowanie izostatyczne na zimno.
d)
mechaniczne rozdrobnienie proszków.
19. W procesie technologicznym wytwarzania spiekanych stali szybkotnących metodą CAP
odgazowanie jest przeprowadzane w temperaturze
a)
100–300°C.
b)
200–400°C.
c)
300–500°C
d)
400–600°C.
20. Spiekanie wstępne w procesie otrzymywania węglików spiekanych przeprowadza się
w temperaturze
a)
800–1000°C.
b)
700–900°C.
c)
600–800°C.
d)
500–700°C.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Otrzymywanie materiałów z proszków spiekanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Otrzymywanie materiałów
z proszków spiekanych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 18 są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 4, 11, 15, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. b, 6. d, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. a, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić
wyroby
wytwarzane
metodą
metalurgii proszków
B
P
a
2
Określić cechy cząstek rozdrabnianego proszku
metalu
B
P
b
3
Określić podstawowe właściwości proszku
B
P
b
4
Dokonać analizy metod wytwarzania proszków
C
PP
d
5
Zidentyfikować metodę parowania i kondensacji
A
P
b
6
Zidentyfikować etapy prasowania
A
P
d
7
Rozróżnić urządzenia stosowane w procesach
prasowania
B
P
a
8
Rozróżnić
skład
atmosfery
stosowanej
w procesach przygotowania proszków
A
P
d
9
Rozpoznać klasy trudności wykonania wyprasek
A
P
c
10 Wyjaśnić prasowanie kroczące
A
P
b
11 Dokonać analizy plastyfikatorów
C
PP
c
12 Określić parametry pracy bijaków
B
P
a
13 Określić temperaturę spiekania
B
P
d
14 Rozróżnić urządzenia do spiekania
A
P
a
15
Dokonać analizy składu atmosfery w piecu
podczas spiekania
C
PP
b
16
Określić zabiegi w procesie wykańczania
wyrobów z proszków
B
P
a
17
Ustalić temperaturę walcowania na gorąco
w procesie MA ODS
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
18 Rozpoznać etapy procesu CMII Fuldens
A
P
a
19 Ustalić etapy procesu CAP
C
PP
c
20
Ustalić
temperaturę
spiekania
końcowego
w procesie otrzymywania węglików spiekanych
B
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Zadania zawierają cztery odpowiedzi,
z których tylko jedna jest poprawna.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. Jeśli uznasz, że pomyliłeś się i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to
zaznacz ją kółkiem, a następnie ponownie zaznacz znakiem X odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.
7.
Kiedy wybór odpowiedzi lub jej udzielenie w analizowanym zadaniu będzie Ci sprawiało
trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas
wolny.
8.
Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Można wytwarzać inną metodą niż metalurgia proszków
a)
kształtowniki.
b)
włókna lamp żarowych.
c)
porowate katalizatory.
d)
samosmarujące łożyska nieporowate.
2. Proszek metalu otrzymany podczas rozdrabniania mechanicznego ma cząstki zbliżone do
ziaren
a)
dendrytycznych.
b)
płatkowych.
c)
postrzępionych.
d)
sferoidalnych
3. Stosunek masy proszku do jego objętości nazywany jest
a)
objętością zasypu.
b)
gęstością zasypu.
c)
prasowalnością.
d)
sypkością.
4. Aby otrzymać drobnoziarnisty proszek Fe o wysokiej czystości należy zastosować
a)
redukcję węglem rudy żelaza.
b)
kondensację z fazy gazowej.
c)
rozkład karbonylków.
d)
redukcję wodorem tlenków żelaza.
5. Do wytworzenia proszków cynku stosuje się
a)
elektrolizę.
b)
parowanie i kondensację.
c)
redukcję związków metali.
d)
metalotermię.
6. Nie należy do prasowania proces
a)
kształtowanie.
b)
zagęszczanie.
c)
kalibrowanie.
d)
mielenie.
7. Proces wytwarzania kształtek z proszku w matrycach zamkniętych jest przeprowadzany
na
a)
prasach.
b)
młotach.
c)
walcarkach.
d)
ciągarkach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
8. Jeżeli cząstki proszku są utlenione (np. w czasie składowania), to przed utworzeniem
mieszanki należy przeprowadzić operację wyżarzania w atmosferze
a)
powietrza.
b)
helu.
c)
tlenu.
d)
wodoru.
9. Przedstawione kształty wyprasek należą do klasy trudności wykonania
a)
III.
b)
I.
c)
IV.
d)
II.
10. Prasowaniem kroczącym można wytwarzać
a)
wały.
b)
długie pręty.
c)
koła zębate.
d)
łożyska.
11. W procesie wyciskania proszków plastyfikatorem może być
a)
woda.
b)
wodór.
c)
stearyna
d)
cyna.
12. Prasowanie dynamiczne może być przeprowadzane w matrycach zamkniętych na młotach
kuźniczych bezszabotowych o prędkościach bijaków
a)
30
−
40 m/s,
b)
40
−
50 m/s,
c)
50
−
60 m/s,
d)
60
−
70 m/s.
13. Dla spieków na bazie żelaza spiekanie w fazie stałej przeprowadza się w temperaturze
a)
ok. 800
o
C.
b)
ok. 900
o
C.
c)
ok. 1000
o
C.
d)
ok. 1150
o
C.
14. W warunkach przemysłowych spiekanie przeprowadza się zwykle w
a)
piecach gazowych.
b)
piecach szybowych.
c)
zbiornikach stalowych.
d)
nagrzewnicach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
15. Podczas spiekania atmosferę obojętną w piecu tworzy:
a)
tlenek węgla,
b)
argon,
c)
wodór,
d)
metan.
16. Obróbka przeprowadzona na gotowych produktach w celu uzyskania wyższej
dokładności wymiarowej polegająca na poddaniu ich naciskom znacznie niższym niż
podczas formowania to
a)
kalibrowanie.
b)
cięcie.
c)
walcowanie.
d)
kucie.
17. W procesie technologicznym (MA ODS) wytwarzania materiałów spiekanych na
osnowie niklu i żelaza walcowanie na gorąco jest przeprowadzane w temperaturze
a)
700–800
o
C.
b)
800–870
o
C.
c)
870–925
o
C.
d)
925–1095
o
C.
18. Nie należy do procesu technologicznego CMII Fuldens otrzymywania spieków
kształtowych ze spiekanych stali szybkotnących etap
a)
spiekanie w atmosferze obojętnej.
b)
spiekanie w próżni.
c)
prasowanie izostatyczne na zimno.
d)
mechaniczne rozdrobnienie proszków.
19. Ostatnim etapem w procesie technologicznym wytwarzania spiekanych stali
szybkotnących metodą CAP jest
a)
rozpylanie w pojemniku pionowym.
b)
zestalanie w piecu.
c)
obróbka plastyczna na gorąco.
d)
napełnianie szklanej formy.
20. Spiekanie końcowe w procesie otrzymywania węglików spiekanych przeprowadza się
w temperaturze
a)
1400–1500°C.
b)
1300–1400°C.
c)
1200–1300°C.
d)
1100–1200°C.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Otrzymywanie materiałów z proszków spiekanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1.
Dobrzański L.: Metalowe materiały inżynierskie. WNT, Warszawa 2004
2.
Dobrzański L.: Metaloznawstwo i obróbka cieplna. WSiP, Warszawa 1997
3.
http://home.agh.edu.pl/~kcs/materialy/
4.
http://www.z
−
spaw.ps.pl/lab_pliki/
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz
−
Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994