09 Organizowanie prac fryzjerskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Zuzanna Sumirska







Organizowanie prac fryzjerskich
514[02].Z3.01








Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Mariola Góźdź
mgr Danuta Matuszewska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak












Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[02].Z3.01,
„Organizowanie prac fryzjerskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług fryzjerskich.













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Bezpieczne projektowanie salonu fryzjerskiego

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Zasady funkcjonowania i obsługi oraz wyposażenie salonu

fryzjerskiego

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Pracownik a środowisko pracy salonu fryzjerskiego

20

5.3.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

39



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Organizowanie prac fryzjerskich”,

który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.

Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.

W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

























Schemat układu jednostki modułowej

514[02].Z3

Zabiegi fryzjerskie

514[02].Z3.01

Organizowanie prac fryzjerskich

514[02].Z3.05

Wykonywanie wodnej ondulacji

514[02].Z3.02

Planowanie zabiegów piel

ęgnacyjnych

514[02].Z3.03

Dobieranie preparatów do piel

ęgnacji włosów

514[02].Z3.04

Wykonywanie zabiegów piel

ęgnacyjnych

514[02].Z3.08

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów

514[02].Z3.09

Barwienie w

łosów

514[02].Z3.06

Strzy

żenie włosów

514[02].Z3.07

Wykonywanie zabiegów trwa

łego ondulowania

i prostowania w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

interpretować przepisy, regulaminy, zasady i procedury związane z salonem fryzjerskim,

stosować

przepisy

bezpieczeństwa

i

higieny

pracy

oraz

bezpieczeństwa

przeciwpożarowego obowiązujące w zakładach usługowych,

stosować podstawowe zasady fizjologii pracy i wymagania ergonomii w zakresie
prowadzenia działalności usługowej,

pracować indywidualnie i współpracować w grupie,

rozpoznawać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy,

określać skutki negatywnych czynników w środowisku pracy,

przewidywać konsekwencje postępowania niezgodnego z zasadami bhp i ppoż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić zasady projektowania salonu fryzjerskiego,

określić zasady działania instalacji w salonie fryzjerskim,

określić normy powierzchniowe dotyczące zakładów fryzjerskich,

sporządzić zamówienie sprzętu i środków fryzjerskich,

posłużyć się bazą danych salonu fryzjerskiego,

sporządzić kartotekę dostawców,

określić etapy obsługi klienta,

określić zasady pracy w salonie fryzjerskim,

dokonać klasyfikacji narzędzi i przyborów fryzjerskich,

scharakteryzować budowę i określić zastosowanie podstawowych narzędzi i przyborów
fryzjerskich

scharakteryzować maszynki i aparaty fryzjerskie,

zastosować zasady aseptyki i antyseptyki,

zastosować zasady dezynfekcji i sterylizacji narzędzi fryzjerskich,

określić zasady konserwacji i przechowywania narzędzi oraz aparatów fryzjerskich,

dobrać bieliznę fryzjerską i określić zasady jej przechowywania,

określić zasady przechowywania środków fryzjerskich,

dobrać środki ochrony indywidualnej,

określić prawidłową postawę ciała fryzjera przy pracy,

scharakteryzować choroby zawodowe fryzjera i określić zagrożenia związane z realizacją
zadań zawodowych,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej wymaganiami ergonomii.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Zabiegi fryzjerskie 514[02].Z3

Jednostka modułowa:

Organizowanie pracy fryzjerskich 514[02].Z3.01

Temat: Grupy narzędzi fryzjerskich.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania podstawowych narzędzi fryzjerskich

i postępowania z nimi po wykonanej usłudze fryzjerskiej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcie: narzędzie fryzjerskie,

wymienić podstawowe narzędzia fryzjerskie,

wyliczyć i scharakteryzować poszczególne narzędzia,

opisać zastosowanie poszczególnych narzędzi fryzjerskich,

określić podstawowe zasady dotyczące postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi
fryzjerskiej,

rozpoznać poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w 2-osobowych grupach.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

stanowisko pracy fryzjera,

opisy poszczególnych rodzajów narzędzi fryzjerskich (ich cech charakterystycznych
i zastosowania),

podstawowe narzędzia używane we fryzjerstwie,

tablica szkolna.


Czas:
180 minut.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest dokonanie analizy wyglądu i zastosowania poszczególnych

narzędzi fryzjerskich na podstawie opisu cech charakterystycznych autentycznych
przedmiotów i/lub zdjęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie rozróżnia się podstawowe narzędzia fryzjerskie?
2. Jak zbudowane są nożyce, grzebienie, brzytwy i narzędzia brzytwopodobne?
3. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich?
4. Jakie mają zastosowanie we fryzjerstwie?
5. Jak postępuje się z narzędziami po wykonanej usłudze fryzjerskiej?

PLANOWANIE
1. Ustal, co należy do narzędzi fryzjerskich.
2. Zaplanuj zasady przydzielania poszczególnych narzędzi do określonej grupy.
3. Ustal kryteria opisywania wyglądu i zastosowania narzędzi fryzjerskich.
4. Zaplanuj kolejność czynności przy rozpoznawaniu poszczególnych narzędzi fryzjerskich.
5. Zaplanuj sposób przekazania zebranych informacji.
6. Zaplanuj algorytm postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi opisu poszczególnych narzędzi fryzjerskich

(tekst przewodni).

2. Wypunktuj charakterystyczne cechy i zastosowanie poszczególnych narzędzi.
3. Opisz ich wygląd.
4. Rozpoznaj poszczególne narzędzia fryzjerskie.
5. Dokonaj analizy budowy i zaszereguj poszczególne narzędzia do określonych grup.
6. Opisz postępowanie z narzędziami po wykonaniu usługi fryzjerskiej.
7. Porównaj wyniki analizy z tekstem przewodnim.
8. Zapisz uzyskane informacje na tablicy.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie został określony termin: narzędzia fryzjerskie?
2. Czy prawidłowo zostały wypunktowane cechy poszczególnych narzędzi?
3. Czy właściwie zostały rozpoznane poszczególne narzędzia?
4. Czy prawidłowo zostało określone zastosowanie poszczególnych narzędzi?
5. Czy właściwie zostały zróżnicowane narzędzia pod względem budowy i zastosowania?
6. Czy znane są ogólne zasady postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa

Korzystając z dostępnych źródeł informacji, wypisz środki dezynfekcyjne stosowane do

dezynfekcji narzędzi po ich użyciu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Zabiegi fryzjerskie 514[02].Z3

Jednostka modułowa:

Organizowanie pracy fryzjerskich 514[02].Z3.01

Temat: Wyjaławianie i odkażanie narzędzi fryzjerskich.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

właściwego

postępowania

z

narzędziami

fryzjerskimi w celu zapobiegania przenoszenia się zakażeń w zakładach
fryzjerskich.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić, co rozumie pod pojęciem: higiena zakładu,

zróżnicować pojęcie dezynfekcji od sterylizacji,

określić rodzaj postępowania z narzędziami w zależności od tego, czy doszło do
uszkodzenia skóry czy nie,

wskazać środki używane do dezynfekcji chemicznej,

wskazać procedury związane z przygotowywaniem środka dezynfekcyjnego,

przygotować środek dezynfekcyjny,

obsługiwać sterylizator (np. kulkowy),

przeprowadzić sterylizację narzędzi,

opisać konsekwencje nieprzestrzegania zasad dezynfekcji i sterylizacji w zakładzie
fryzjerskim.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2-osobowych grupach.


Środki dydaktyczne:

środki dezynfekcyjne,

wanna do dezynfekcji,

woda,

rękawiczki lateksowe,

instrukcja przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego,

sterylizator kulkowy,

zestaw narzędzi fryzjerskich.


Czas: 90 minut.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu

wytłumaczenie celu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi w zakładzie fryzjerskim,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

scharakteryzowanie zasad postępowania z narzędziami użytymi do wykonania usługi
fryzjerskiej,

scharakteryzowanie zasad dezynfekcji chemicznej i sterylizacji,

omówienie konsekwencji nie przestrzegania poszczególnych zasad,

pokaz przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego,

zapoznanie uczniów z zasadami działania sterylizatorów, pokaz obsługi sterylizatora
(np.: kulkowego),

podzielenie uczniów na 2-osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
a) Każdy członek grupy musi zgodnie z zasadami przygotować środek

dezynfekcyjny,

b) Każdy członek grupy musi przygotować narzędzia do sterylizacji i wykonać ją.

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący pracy uczniów,

nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane ćwiczenia.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie określają konsekwencje nieprawidłowego postępowanie z narzędziami

fryzjerskimi.

7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny zajęć.

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach fryzjerskich

wiadomości na temat: Czystość w zakładach fryzjerskich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Bezpieczne projektowanie salonu fryzjerskiego

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na ilustracji poszczególne strefy pracy w zakładzie fryzjerskim. Zaznacz je

kolorowymi flamastrami i opisz. Sporządź legendę. Powiedz, której strefy brakuje.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1,
2) rozpoznać poszczególne strefy pracy,
3) zaznaczyć na rysunku kolorowymi flamastrami poszczególne strefy pracy,
4) sporządzić legendę,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
7) w razie wątpliwości konsultować pracę z nauczycielem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmienne,

kartki na brudnopis,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Zaprojektuj własny zakład fryzjerski, biorąc pod uwagę zasady projektowania zgodne

z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Zwróć szczególną uwagę na projekt „własnego”
stanowiska pracy. Pracę wykonaj na kartonie. U góry narysuj projekt ogólny całości zakładu,
u dołu szczegółowy plan pojedynczego stanowiska pracy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) zapoznać się z pełnym tekstem Rozporządzenia Ministra Zdrowia: Dz. U. z 2004 r., nr 31

poz. 273, w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać
zakłady fryzjerskie,

3) wynotować najważniejsze zalecenia dotyczące wymogów, jakie powinny spełniać

poszczególne pomieszczenia zakładu fryzjerskiego i stanowisko pracy,

4) wykonać szkic zakładu fryzjerskiego z określeniem ilości stanowisk fryzjerskich i ich

rozmieszczenia w zakładzie oraz zaznaczeniem poszczególnych stref pracy w zakładzie,

5) wykonać szkic i opis wyposażenia pojedynczego stanowiska pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
8) przedyskutować w grupie i wybrać najatrakcyjniejsze rozwiązania dotyczące urządzenia

i wyposażenia salonu fryzjerskiego pod względem sanitarno – higienicznym,

9) zaprezentować efekt końcowy pracy w postaci rysunku i opisu,
10) w razie wątpliwości konsultować pracę z nauczycielem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– Dz. U. 2004 nr 31, poz. 273,
– materiały piśmienne,
– kolorowe flamastry,
– ołówek, gumka, linijka,
– kartki na brudnopis,
– arkusz białego papieru,
– taśma do przyklejenia papieru,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Napisz krótką charakterystykę następujących miejsc w zakładzie fryzjerskim. Uwzględnij

konieczne wymiary:

Stanowisko pracy ………………………………..……………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Umywalnia/myjnia ……………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Magazyn i pomieszczenia gospodarcze ………………………………………………….……
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1,
2) wypełnić wykropkowane miejsca,
3) zaprezentować wykonanie ćwiczenia przed grupą,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz pracy,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Zasady funkcjonowania i obsługi oraz wyposażenie salonu

fryzjerskiego

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opisz w tabeli poszczególne elementy przeprowadzenia zamówienia od momentu

zamówienia towaru do momentu jego zaksięgowania. Podaj charakterystyczne dla każdego
etapu (elementu) zamówienia części składowe.

Nazwa
elementu/etapu
zamówienia

Charakterystyczne części składowe

Cel elementu/etapu
zamówienia

nowa pozycja




kartoteka towarów




procedura
zamówienia




zaksięgowanie
towaru




Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.2.1.,
2) scharakteryzować elementy zamówienia towaru do salonu,
3) określić cel każdego elementu,
4) wypisać charakterystyczne części składowe i cele poszczególnych etapów/elementów,
5) nanieść informacje do tabeli,
6) zaprezentować przed klasą wypełnioną tabelę,
7) przedyskutować w grupie poprawność wykonanego zadania, ewentualnie dopisać

brakujące informacje,

8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

plansza ćwiczenia,

przybory do pisania,

gumka, linijka,

brudnopis,

taśma do przyklejenia tabeli,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj przedmioty służące jako elementy wyposażenia stanowiska pracy

w salonie fryzjerskim. Uzupełnij tabelę.

L.p.

Zdjęcie aparatu

Nazwa

aparatu

Charakterystyka

Cel

stosowania

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.2.1.),
2) dokładnie obejrzeć poszczególne zdjęcia i odnaleźć ich cechy charakterystyczne,
3) określić rodzaj i nazwę przedmiotu,
4) wypisać na kartce, cechy charakterystyczne prezentowanych przedmiotów,
5) wypisać cele ich stosowania,
6) nanieść wszystkie informacje do tabeli,
7) zaprezentować przed klasą wypełnioną tabelę,
8) przedyskutować w grupie poprawność wykonanego zadania, ewentualnie dopisać

brakujące informacje,

9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przygotowana tabela z wklejonymi zdjęciami aparatów,

przybory do pisania,

gumka, linijka,

brudnopis,

taśma do przyklejenia tabeli,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Dobierzcie się w grupy 2-4 osobowe i przygotujcie prezentację poszczególnych etapów

obsługi klienta. Każdy etap opiszcie na kartkach. Wybierzcie z grupy klienta i fryzjera.
Przeprowadźcie pokaz na podstawie opracowanego przez grupę scenariusza, zgodnego
z materiałem nauczania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.2.1.,
2) utworzyć grupy 2–4 osobowe i wybrać „aktorów”,
3) opracować przebieg usługi,
4) wypisać na pojedynczych kartkach kolejne etapy usługi i zanotować uwagi,
5) sprawdzić poprawność scenariusza,
6) zaprezentować pracę,
7) przedyskutować w grupie poprawność wykonanego zadania, ewentualnie dopisać

brakujące informacje,

8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kartki do pisania,

stolik do rozłożenia kartek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Napisz, co przedstawiają pokazane poniżej ilustracje.

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.2.1.,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

2) opisać zaprezentowane ilustracje, zgodnie z ich przeznaczeniem i sposobem

użytkowania,

3) zaprezentować pracę,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansza pracy,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.3. Pracownik a środowisko pracy salonu fryzjerskiego

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj i napisz plan prawidłowego zorganizowania stanowiska pracy mając do

dyspozycji konsolę, krzesło, hoker, nożyczki, grzebień, spryskiwacz do wody, szczotkę do
modelowania, suszarkę ręczną.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1, 4.2.1 oraz 4.3.1,
2) przygotować plan stanowiska pracy,
3) napisać na kartce plan przygotowania stanowiska pracy,
4) określić kolejność wykonywanych czynności (w razie wątpliwości poproś nauczyciela

pomoc),

5) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia (przez dyskusję w grupie i doradztwo

nauczyciela),

6) przedstawić na forum klasy wykonane zadanie,
7) dokonać oceny swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

notatnik,

konsola,

krzesło,

hoker,

nożyczki,

grzebień,

spryskiwacz do wody,

szczotka do modelowania,

suszarka,

komputer,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Napisz jakie znasz zagrożenia mikrobiologiczne i omów drogi zakażeń.

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.3.1.,
2) wymienić zagrożenia mikrobiologiczne,
3) zapoznać się dokładnie z instrukcją przygotowania preparatu znajdującą się na

opakowaniu (musi być w języku polskim),

4) omówić drogi zakażeń mikrobiologicznych,
5) zaprezentować efekt wykonanej pracy przed nauczycielem i grupą,
6) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmienne,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Omów zagrożenia chemiczne i techniczne w salonie fryzjerskim i zaprezentuj jako

przykłady poszczególne przedmioty, który mogą stać się przyczyną tych zagrożeń.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1,
2) wymienić zagrożenia chemiczne i techniczne,
3) wypisać na kartkach przedmioty, które mogą spowodować zagrożenia chemiczne

i techniczne,

4) zaprezentować przedmioty, które mogą spowodować zagrożenia chemiczne i techniczne,
5) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmienne,

wyposażenie sali fryzjerskiej,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowania prac
fryzjerskich”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. d, 8. d, 9. c, 10. c, 11. a,
12.
a, 13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić cele projektowania salonu

C

P

a

2

Określić wymogi bhp odnoście
wykończenia ścian w salonie
fryzjerskim

C

P

b

3

Wskazać zasady przechowywania
czystej odzieży roboczej

C

P

d

4

Określić wymogi bhp odnoście
wykończenia ścian przy myjkach i
umywalkach

C

P

a

5

Wskazać akt prawny określający
wymogi bhp obowiązujące w salonach
fryzjerskich

C

P

c

6

Określić wymagania jakie należy
spełnić projektując stanowisko pracy
fryzjera

C

P

a

7

Wskazać pozycję ciała obciążającą
kręgosłup i kończyny dolne

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8

Wyjaśnić pojęcie hoker

B

P

d

9

Zdefiniować pojęcie narzędzia
fryzjerskie

A

P

c

10 Rozróżnić rodzaje narzędzi fryzjerskich

B

P

c

11

Rozróżnić rodzaje nożyczek fryzjerskich

B

P

a

12 Rozróżnić rodzaje grzebieni

B

P

a

13 Wskazać etapy obsługi klienta

C

P

d

14

Rozróżnić rodzaje przyborów
fryzjerskich

B

P

c

15 Określić działanie nawilżacza na włosy

C

P

c

16 Wyjaśnić pojęcie antyseptyka

B

PP

b

17

Wskazać aparat do diagnozowania stanu
włosów i skóry głowy

C

PP

c

18 Wyjaśnić pojęcie sterylizacja

B

PP

c

19

Określić czynnik emitujący ciepło
emitowane przez promienniki

C

PP

b

20

Określić prawidłową pozycje fryzjera
podczas pracy

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Prawidłowy projekt salonu fryzjerskiego zapewnia

a) bezpieczne wykonywanie i korzystanie z usługi.
b) dobre samopoczucie klienta.
c) zadowolenie klienta i fryzjera z usługi.
d) estetyczny i ergonomiczny wygląd salonu.

2. Ściany przy umywalkach i zlewach w zakładzie fryzjerskim, powinny być pokryte

materiałem
a) boazerią plastikową.
b) łatwozmywalnym, nienasiąkliwym, odpornym na środki dezynfekcyjne.
c) gładkim i trwałym.
d) skomponowanym z wyposażeniem salonu.

3. Czystą odzież roboczą należy przechowywać

a) na wieszakach przy stanowiskach pracy.
b) w szatni zakładowej.
c) w pojemnikach z czystą bielizną.
d) w specjalnie do tego wyznaczonych szafkach.

4. Przy umywalkach i zlewach, gdzie świadczone są usługi, ściany pokrywa się specjalnym

materiałem do wysokości
a) co najmniej 1,6 m.
b) co najmniej 2 m.
c) wszystkie odpowiedzi są błędne.
d) powyżej 1,8 m.

5. Wymagania dotyczące bhp w salonie zawarte są w następującym dokumencie

a) Projekcie Ustawy Sejmowej.
b) Ustawie Rady Ministrów.
c) Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
d) Ustawie Ministra Zdrowia.

6. Stanowisko pracy fryzjera powinno zapewniać mu swobodny dostęp

a) do najpotrzebniejszych rzeczy.
b) wyłącznie do narzędzi.
c) wyłącznie do klienta.
d) do fotela fryzjerskiego.

7. Pozycja stojąca przy wykonywaniu czynności fryzjerskich szczególnie obciąża

a) układ krążenia.
b) mięśnie.
c) kończyny dolne, kręgosłup.
d) kręgosłup, kończyny górne.

8. Regulowany taboret fryzjerski na stanowisku pracy to

a) stojak.
b) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
c) krzesełko.
d) hoker.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Narzędzia fryzjerskie, to przedmioty

a) używane do czesania włosów.
b) stosowane do wykonywania tylko wymyślnych fryzur.
c) stosowane do świadczenia usług, mające kontakt ze skórą.
d) stosowane do świadczenia usług, nie mające kontaktu ze skórą.

10. Degażówki to

a) tempera.
b) aparat.
c) narzędzie.
d) materiał.


11. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) zwykłe nożyczki fryzjerskie.
b) degażówki dwustronne.
c) degażówki jednostronne.
d) nożyczki punktujące.

12. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) grzebień do strzyżenia.
b) grzebień do modelowania.
c) grzebień do wyczesywania fal.
d) grzebień do cieniowania maszynką.


13. Wszystkie etapy obsługi klienta, to kolejno

a) rozmowa telefoniczna, powitanie, wykonanie usługi, należność, pożegnanie.
b) umówienie, rozmowa, wykonanie usługi, należność.
c) konsultacja, wykonanie usługi, należność, rada, pożegnanie.
d) umówienie, powitanie, rozmowa, wykonanie usługi, należność, pożegnanie.

14. Przedstawiony niżej przedmiot, to

a) pędzel do golenia.
b) pędzel do malowania.
c) szczotka karkówka.
d) szczotka do nawilżania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

15. Optymalizuje działanie pielęgnacyjnych środków fryzjerskich na skórę głowy i włosy

zapewnia
a) suszarka.
b) komputer.
c) nawilżacz.
d) prostownica.


16. Proces niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych na powierzchni skóry, to

a) sterylizacja.
b) antyseptyka.
c) dezynfekcja.
d) aseptyka.


17. Przedstawione na ilustracji przedmioty składają się na

a) komputer do badania skóry.
b) specjalny monitor do oglądania łusek włosa.
c) aparat do diagnozowania włosów.
d) aparat do robienia zdjęć włosów.

18. Wyjaławianie to inaczej

a) deratyzacja.
b) dezynsekcja.
c) sterylizacja.
d) sanityzacja.

19. Promienniki wykorzystują technikę ogrzewania

a) promieniami UV.
b) promieniami podczerwonymi.
c) wszystkimi promieniami.
d) promieniami podprogowymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

20. Na rysunku widać fryzjera podczas pracy i jego

a) prawidłową postawę.
b) prawidłowe siedzenie.
c) nieprawidłową pozycję.
d) prawidłową pozycję.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………….

Organizowanie prac fryzjerskich

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie prac
fryzjerskich”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. b,
12.
d, 13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić stanowisko pracy fryzjera

C

P

c

2

Wskazać rodzaje instalacji, jakie
powinny znajdować się w salonie
fryzjerskim

C

P

d

3

Rozróżnić stanowiska pracy w salonie
fryzjerskim

B

P

c

4

Wskazać akt prawny regulujący wymogi
bhp obowiązujące w salonach
fryzjerskich

C

P

d

5

Określić przepisy bhp dotyczące pracy
urządzeniami elektrycznymi

C

P

a

6

Wskazać czynniki powodujące znaczne
obciążenie kręgosłupa i kończyn
dolnych

C

P

c

7

Wyjaśnić pojęcie hoker

B

P

c

8

Określić źródło energii aparatów
fryzjerskich

C

P

a

9

Rozróżnić narzędzia fryzjerskie

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

10 Rozróżnić rodzaje nożyczek fryzjerskich

B

P

c

11 Rozróżnić rodzaje grzebieni

B

P

b

12 Określić etapy obsługi klienta

C

P

d

13 Rozróżnić przybory fryzjerskie

B

P

d

14

Określić zasady postępowania z brudną
bielizną zabiegową i odzieżą ochronną

C

P

a

15 Wyjaśnić pojęcie aseptyka

B

P

d

16 Rozpoznać aparat do nawilżania włosów

D

PP

b

17 Wyjaśnić pojęcie dezynfekcja

B

PP

a

18

Określić drogi zakażenia
mikrobiologicznego

C

PP

c

19

Wskazać przyczynę uszkodzeń
technicznych

C

PP

d

20

Określić prawidłową postawę fryzjera
podczas pracy

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przy stanowisku fryzjerskim powinno być powierzchni podłogi

a) min. 3 m

2.

b) nie więcej niż 2 m

2.

c) min. 2 m

2.

d) nie więcej niż 3 m

2

.


2. Instalacje w zakładzie fryzjerskim to

a) wentylacyjna i klimatyzacja.
b) przeciwpożarowa, elektryczna.
c) wodno-kanalizacyjna, oświetlenie.
d) wentylacyjna, klimatyzacja, przeciwpożarowa, elektryczna, wodno-kanalizacyjna,

oświetlenie.


3. Poniższa ilustracja przedstawia

a) stanowisko pracy fryzjera.
b) stanowisko do pielęgnacji włosów.
c) stanowiska do mycia włosów.
d) stanowisko gospodarcze.

4. Wymagania dotyczące bhp w salonie zawarte są w

a) projekcie.
b) ustawie.
c) przepisach.
d) rozporządzeniu.

5. Urządzenia elektryczne powinny znajdować się w odległości od źródeł wody

a) min. 60 cm.
b) min. 50 cm.
c) min. 70 cm.
d) min. 1 m.

6. Pozycja stojąca przy stanowisku pracy fryzjera przeciąża przede wszystkim

a) mięśnie.
b) kręgosłup.
c) kręgosłup i kończyny dolne.
d) stawy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. Hoker to regulowany:

a) stojak.
b) wieszak.
c) taboret.
d) krzesło.

8. Źródłem energii aparatów fryzjerskich jest

a) prąd.
b) siła fryzjera.
c) napęd.
d) ręce fryzjera.

9. Tempera to

a) brzytwa.
b) aparat.
c) nożyczki.
d) narzędzie.


10. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) nożyczki do efilacji.
b) degażówki dwustronne.
c) degażówki jednostronne.
d) nożyczki punktujące.

11. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) grzebień do strzyżenia.
b) grzebień do układania włosów.
c) grzebień do wyczesywania fal.
d) grzebień do cieniowania maszynką.


12. Pierwszy i ostatni etap usługi klienta w salonie fryzjerskim to

a) rozmowa telefoniczna, należność.
b) wykonanie usługi, należność.
c) konsultacja, pożegnanie.
d) umówienie, pożegnanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

13. Przedstawiony niżej przedmiot, to














a) czepek ochronny.
b) czepek do separacji.
c) czepek do farbowania.
d) czepek do pasemek.

14. Pojemniki z brudną bielizną oraz odzieżą roboczą po napełnieniu niezwłocznie

a) usuwa się poza zakład.
b) opróżnia się.
c) odstawia się do brudownika.
d) zamyka się szczelnie.


15. Proces niszczenia drobnoustrojów na powierzchni przedmiotów

a) sterylizacja.
b) antyseptyka.
c) dezynsekcją.
d) aseptyka.


16. Przedstawiony na ilustracji przedmiot to

a) aparat do badania skóry.
b) nawilżacz.
c) suszarka hełmowa.
d) aparat do nagrzewania.

17. Dezynfekcja to inaczej

a) odkażenie.
b) wyjałowienie.
c) oczyszczenie.
d) aseptyka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

18. Mikrobiologiczne zakażenie bezpośrednie następuje przez

a) narzędzia.
b) ręcznik.
c) kichnięcie.
d) powietrze.

19. Zagrożenia techniczne następują z powodu

a) awarii oświetlenia.
b) kolizyjności w salonie fryzjerskim.
c) złej organizacji pracy.
d) awarii sprzętu.


20. Na rysunku widać fryzjera podczas pracy i jego








a) prawidłową postawę.
b) prawidłowe siedzenie.
c) nieprawidłową pozycję.
d) prawidłową pozycję.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Organizowanie pracy fryzjerskich

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.

„SUZI”, Warszawa 2005

