„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Worobik
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych 612[01].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Beata Wawryn-Żmuda
mgr inż. Bożena Stępień
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 612[01].Z1.04
„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Lokalizacja budynków inwentarskich
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
26
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia się
oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
612[01].Z1.01
Wykonywanie zabiegów
agrotechnicznych
612[01].Z1.02
Prowadzenie produkcji ro
ślin
uprawnych
Moduł 612[01].Z1
Produkcja rolnicza
612[01].Z1.03
Żywienie zwierząt gospodarskich
612[01].Z1.04
Wykonywanie zabiegów
zoohigienicznych
612[01].Z1.05
Prowadzenie produkcji zwierz
ęcej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego,
−
określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce,
−
określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich,
−
scharakteryzować instalację wodociągową i elektryczną w budynkach inwentarskich
i pasiecznych oraz określić sposoby ich zabezpieczania,
−
scharakteryzować budowę, zasady działania, obsługi i konserwacji silników
elektrycznych oraz spalinowych stosowanych w rolnictwie,
−
określać topografię ważniejszych narządów u zwierząt,
−
charakteryzować rolę poszczególnych narządów zmysłu,
−
określać czynniki wpływające na rozwój zwierząt,
−
stosować zasady zachowania się przy zwierzętach,
−
dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą,
−
zastosować zasady ochrony środowiska,
−
dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych
prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
scharakteryzować czynniki klimatyczne i mikroklimatyczne wpływające na zdrowie oraz
produkcyjność zwierząt,
−
scharakteryzować wpływ higieny żywienia i pojenia na zdrowie oraz produkcyjność
zwierząt,
−
określić wymagania dotyczące warunków zoohigienicznych i lokalizacji budynków
inwentarskich,
−
wykonać prace porządkowe w budynkach inwentarskich,
−
określić zasady transportu zwierząt,
−
zorganizować transport zwierząt gospodarskich,
−
wymienić drobnoustroje oraz pasożyty wywołujące choroby zwierząt,
−
rozróżnić rodzaje chorób zwierząt oraz określić przyczyny i drogi zakażenia,
−
zapobiec zachorowaniom oraz udzielić pierwszej pomocy chorym zwierzętom,
−
scharakteryzować zasady zapewnienia dobrostanu zwierząt,
−
wykonać zabiegi zoohigieniczne zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz przepisami weterynaryjnymi
dotyczącymi zwalczania chorób zwierząt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Pszczelarz 612[01]
Moduł:
Produkcja rolnicza 612[01].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
zabiegów
zoohigienicznych
612[01].Z1.04
Temat: Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w sytuacjach zagrożenia
zdrowia i życia.
Cel ogólny: Charakteryzować sposoby udzielania pierwszej pomocy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
znać zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku: krwawienia tętniczego,
krwawienia żylnego, zadławienia oraz wzdęcia,
−
zaprezentować na modelu założenia opatrunku w przypadku różnych urazów: krwawienia
tętniczego i żylnego kończyn i innych krwawień,
−
dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia,
−
dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia,
−
ocenić zagrożenia dla zwierzęcia w przypadku nieudzielania im pierwszej pomocy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach 3–4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw multimedialny,
−
materiały opatrunkowe,
−
trójgraniec (trokar),
−
modele zwierząt,
−
sonda przełykowa,
−
środki odkażające (jodyna, rywanol),
−
nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat najczęstszych nagłych
wypadków u zwierząt inwentarskich,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
nauczyciel omawia poszczególne wypadki,
−
nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Jakie potrzebne są środki i narzędzia, aby
można było udzielić pierwszej pomocy?
−
uczniowie udzielają odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,
−
nauczyciel zadaje dwa pytania: Czy ktoś spotkał się z sytuacją udzielania pierwszej
pomocy zwierzętom?
−
uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,
−
nauczyciel omawia i prezentuje na modelach udzielanie pierwszej pomocy
w przypadku krwawienia tętniczego, żylnego, zadławienia i wzdęcia.
4. Realizacja ćwiczenia.
Praca w grupach 3–4 osobowych
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,
−
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
−
uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji udzielania pierwszej pomocy na
modelu,
−
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
a) czy uczniowie zrozumieli zadanie,
b) czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie.
Zakończenie zajęć
−
przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na modelu przydzielone zadanie z zakresu
udzielania pierwszej pomocy,
−
uczniowie dyskutują na forum klasy na temat ważności udzielania pierwszej pomocy
zwierzętom.
Praca domowa
Opisz czynności, które należy wykonać w przypadku krwotoku tętniczego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
—
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas
dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Pszczelarz 612[01]
Moduł:
Produkcja rolnicza 612[01].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
zabiegów
zoohigienicznych
612[01].Z1.04
Temat: Lokalizacja budynków inwentarskich.
Cel ogólny: Określać lokalizację budynku inwentarskiego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,
−
zaprojektować położenie budynku inwentarskiego, wraz z silosem, paszarnią,
zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,
−
dokonać analizy planu zabudowy,
−
określać rolę światła, temperatury i wilgotności,
−
przewidywać skutki niewłaściwej temperatury, światła i wilgotności,
−
przewidywać skutki niewłaściwego zaprojektowania budowli inwentarskich.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach 3–4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw multimedialny,
−
rysunki,
−
arkusze papieru,
−
linijka,
−
przybory do rysunku.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat lokalizacji budynków
inwentarskich i przyległych budowli,
−
nauczyciel omawia wymagania terenu oraz czynników klimatycznych,
−
nauczyciel po wykładzie poleca: dokonaj analizy terenu i czynników klimatycznych
w twoim miejscu zamieszkania?
−
nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel
weryfikuje odpowiedzi,
−
nauczyciel zadaje drugie pytanie: Jak zaprojektowałbyś oborę w twoim miejscu
zamieszkania?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel
weryfikuje odpowiedzi.
4. Realizacja ćwiczenia
Praca w grupach 3–4 osobowych
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,
−
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
−
uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji swojego projekt.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
−
czy uczniowie zrozumieli zadanie,
−
czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie.
Zakończenie zajęć
−
przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na arkuszu papieru zaprojektowany budynek
inwentarski wraz z przyległymi budowlami,
−
uczniowie dyskutują na forum klasy na temat przedstawianych projektów.
Praca domowa
Zaprojektuj położenie obory dla 50 krów, wraz silosem, paszarnią, zbiornikiem na
gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
—
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas
dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznawanie szkodliwych czynników klimatycznych w gospodarstwie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, rysunki i przeźrocza szkodliwych
czynników
klimatycznych,
działanie
higrometru,
termometru,
omówić
wpływ
nasłonecznienia oraz ruch powietrza.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
temperaturę, wilgotność, nasłenecznienie, ruch powietrza.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy, rysunki i przeźrocza szkodliwych czynników klimatycznych
w przykładowym gospodarstwie,
2) dokonać pomiaru temperatury,
3) dokonać pomiaru wilgotności,
4) dokonać analizy nasłonecznienia i ruchu powietrza,
5) określić szkodliwość czynników klimatycznych,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
foliogramy,
–
rysunki i przeźrocza,
–
rzutnik,
–
termometr,
–
higrometr.
Ćwiczenie 2
Ocenianie stanu zdrowia zwierząt.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące
objawy wskazujące na chorobę oraz zwierzęta zdrowe.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na apetyt
zwierzęcia, częstotliwość oddechu, tętno, stan skóry oraz zachowanie.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) sporządzić arkusz oceny stanu zdrowia,
3) dokonać obserwacji wybranych zwierząt,
4) zanotować zauważone objawy:
a) stan apetytu,
b) częstotliwość oddechu,
c) tętno,
d) stan skóry,
e) zachowanie zwierzęcia,
f) inne zauważone zachowania niepożądane,
5) omówić wyniki obserwacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
film,
–
przeźrocza,
–
foliogramy,
–
rysunki,
–
arkusz papieru,
–
ubranie ochronne,
–
rękawice,
–
przybory pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Lokalizacja budynków inwentarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określenie wymagań dotyczących lokalizacji budynków inwentarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące
prawidłowe oraz nieprawidłowe położenie budynków inwentarskich a także skutki złego
usytuowania budynków.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz prawidłową lokalizację budowli
towarzyszących.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczeń,
2) zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich,
3) dokonać analizy planu istniejącej zabudowy,
4) dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,
5) zaprojektować położenie obory dla 20 krów, wraz silosem, paszarnią, zbiornikiem na
gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,
6) zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
filmy, przeźrocza,
–
plansze,
–
plany istniejącej zabudowy.
Ćwiczenie 2
Określenie wymagań dotyczących lokalizacji chlewni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące
prawidłowe oraz nieprawidłowe położenie budynków inwentarskich a także skutki złego
usytuowania budynków.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz prawidłową lokalizację budowli
towarzyszących.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczeń,
2) zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich,
3) dokonać analizy planu istniejącej zabudowy,
4) dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,
5) zaprojektować położenie chlewni dla stu tuczników,
6) zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz papieru,
–
filmy, przeźrocza,
–
plan gospodarstwa z istniejącą zabudową na arkuszu papieru,
–
linijka, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Analizowanie warunków higienicznych żywienia i pojenia zwierząt.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować próbki paszy i wody zawierające różne
zanieczyszczenia.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na wygląd
i zapach paszy oraz wody.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić czystość wody pod względem zanieczyszczeń mechanicznych oraz innych
widocznych zanieczyszczeń,
2) ocenić zapach wody,
3) ocenić czystość poideł, żłobów i pojemników na paszę,
4) ocenić stan paszy,
5) omówić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
menzurka do pobrania wody,
−
próbki paszy,
−
próbki wody.
Ćwiczenie 2
Planowanie wyposażenia apteczki weterynaryjnej w podręczne leki i materiały
opatrunkowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować przykładową apteczkę.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na odpowiedni
dobór leków, materiałów opatrunkowych i przyrządów weterynaryjnych.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przykładową apteczkę,
2) dokonać analizy niezbędnych leków, materiałów opatrunkowych,
3) określić wygląd i zastosowanie przyrządów weterynaryjnych: sondy przełykowej,
trójgrańca,
4) zaprezentować zaproponowane wyposażenie apteczki weterynaryjnej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz papieru,
–
przybory do pisania,
–
przykładowa apteczka wetenaryjna.
Ćwiczenie 3
Udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w stanach zagrożenia ich
zdrowia i życia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować na modelach udzielanie pierwszej pomocy
w różnych przypadkach.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić sposób
udzielania pomocy zwierzętom w różnych sytuacjach.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film dotyczący udzielania pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim
w stanach zagrożenia ich zdrowia i życia,
2) dokonać prezentacji na modelu założenia opatrunku w przypadku różnych urazów:
krwawienia tętniczego i żylnego kończyn, innych krwawień,
3) dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia,
4) dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne na modelach.
Środki dydaktyczne:
–
materiały opatrunkowe,
–
trójgraniec,
–
sonda przełykowa,
–
modele zwierząt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonywanie zabiegów
zoohigienicznych”
Test składa się z 20, z których:
−
zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 20, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 3, 10, 11, 15, 16, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie zoohigieny
A
P
c
2
Przewidywać skutki niewłaściwej
wilgotności i temperatury
C
PP
b
3
Scharakteryzować warunki wychowu
prosiąt
C
PP
a
4
Określić zawartość tlenu w powietrzu
B
P
b
5
Określić rolę światła
B
P
d
6
Rozpoznać elementy składowe układu
ośrodkowego
B
P
d
7
Rozróżnić gatunki zwierząt na
podstawie zdolności odkładania
tłuszczu
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
8
Określić skład runa owiec
A
P
b
9
Opisać budowę kopyta
B
P
a
10
Zaplanować położenie budynku
inwentarskiego
C
PP
b
11 Zidentyfikować hormon laktogenny
C
PP
c
12
Wskazać miejsce syntetyzowania
wazopresyny
B
P
d
13
Rozróżnić gatunki zwierząt na
podstawie chorób
B
P
a
14 Wskazać choroby koni
B
P
b
15
Scharakteryzować przyczyny wzdęć u
krów
C
PP
a
16 Posługiwać się trokarem
C
PP
b
17 Scharakteryzować przyczyny ochwatu
C
PP
d
18 Zdefiniować chorobę poświąteczną
A
P
a
19
Opisać miejsce założenia opaski
uciskowej przy krwotoku tętniczym
C
PP
a
20
Ustalić czas pozostawienia opaski
uciskowej
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Zoohigiena to
a) nauka zajmująca się budową komórek.
b) metoda oceny genetycznej.
c) nauka zajmująca się zdrowiem zwierząt.
d) proces ewolucyjny.
2. Duża wilgotność w połączeniu z niską temperaturą powoduje
a) utrudnienia w oddawaniu ciepła.
b) wychładzanie organizmu.
c) zwiększenie wydajności u krów.
d) urazowe zapalenia czepca.
3. Optymalna temperatura dla prosiąt 1–3 dni wynosi
a) 25–34
0
C
b) 10–15
0
C
c) 15–20
0
C
d) 39
0
C
4. Jaka jest zawartość tlenu w powietrzu
a)
78%
b) 21%
c) 50%
d) 15%
5. Pod wpływem światła powstaje
a) kwas foliowy.
b) prowitamina A
c) witamina C.
d) witamina D.
6. Układ ośrodkowy składa się
a) narządów zmysłu.
b) włókna surowego.
c) nerwów rdzeniowych.
d) mózgowia i rdzenia kręgowego.
7. Największą zdolność odkładania tłuszczu pod skórą mają
a) świnie.
b) bydło.
c) owce.
d) konie.
8. Runo owiec składa głównie z włosów
a) pokrywowych.
b) wełnistych.
c) długich.
d) dotykowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9. Do narządów kopyta będących pochodnymi skóry należą
a) puszka kopytowa.
b) kość kopytowa.
c) nasada dolna kości koronnej.
d) chrząstki kopytowe.
10. Budynek inwentarski powinien być ustawiony na osi
a) wschód-zachód.
b) północ-południe.
c) nie ma żadnego znaczenia.
d) okna od strony północnej.
11. Hormon laktogenny to
a) insulina.
b) parathormon.
c) prolaktyna.
d) androsteron.
12. Hormon wazopresyna wytwarzany jest przez
a) tarczycę.
b) szyszynkę.
c) grasicę.
d) przysadkę.
13. Ochwat jest to choroba
a) koni.
b) kóz.
c) owiec.
d) bydła.
14. Nosacizna jest chorobą
a) wszystkich zwierząt.
b) koni.
c) bydła.
d) zwierząt futerkowych.
15. Przyczyną wzdęć u krów jest
a) zjedzenie nadmiernej ilości paszy szybko fermentującej.
b) napojenie zimną wodą.
c) nadmierna ilość siana.
d) zjedzenie pasz treściwych.
16. Trokar jest to
a) narzędzie do usuwania pokarmu w przypadku zadławienia.
b) narzędzie służące do przebijania żwacza w przypadku silnego wzdęcia.
c) środek przeciw fermentacyjny.
d) lek stosowany przy ochwacie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
17. Ochwat jest wynikiem
a) karmienia zwierzęcia ziarnem świeżo zebranych zbóż.
b) karmieniem zwierzęcia ziarnem bezpośrednio po wysiłku.
c) napojenie zwierzęcia zimną wodą bezpośrednio po wysiłku.
d) wszystkie w/w odpowiedzi są poprawne.
18. Choroba poświąteczna to
a) mięśniochwat porażenny.
b) influenza koni.
c) gnicie strzałki kopytnej.
d) Ochwat.
19. W przypadku silnie krwawiącej kończyny przy krwotoku tętniczym, opaskę uciskową
należy założyć
a) powyżej rany.
b) poniżej rany.
c) zakłada się dwie opaski, jedną powyżej rany a drugą poniżej.
d) żadna z w/w odpowiedzi nie jest prawidłowa.
20. Opaska uciskowa może pozostawać na ranie
a) 5 min.
b) 0.5 godziny.
c) 1 godzina.
d) 12 godzin.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Test 2
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”
Treść zadania
Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z oceną stanu
higienicznego pomieszczeń inwentarskich.
Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z oceną stanu
higienicznego pomieszczeń inwentarskich. Pobierz próbki pasz i wody, które zwierzęta
otrzymują w gospodarstwie szkolnym. Sprawdź czystość podłogi, ścian, żłobów, poideł.
Zwróć uwagę czy w oborze znajdują się zanieczyszczenia pochodzące od myszy, szczurów
i innych szkodników. Odczytaj wilgotność powietrza i temperaturę.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia prac
związanych z oceną stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania
analizy podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien
wykonać zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za oborę, który zapewni
uczniowi:
−
możliwość praktycznego przeprowadzenia przygotowania oceny stanu higienicznego
pomieszczeń inwentarskich,
−
możliwość praktycznego pobrania próbek paszy, wody do oceny jakości,
−
możliwość indywidualnego odczytania wskaźników wilgotności, temperatury.
Nauczyciel powinien:
−
uzgodnić z pracownikiem odpowiedzialnym za oborę, możliwość i termin
przeprowadzenia ćwiczeń,
−
zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa
pracy,
−
przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
−
skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
−
przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,
−
określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
−
na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
−
dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
dobrać i założyć odzież ochronną,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
−
zapisać w dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności
zgodnie z regulaminem gospodarstwa. Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,
−
przygotować do analizy próbki pasz i wody,
−
odczytać temperaturę powietrza, wilgotność i ruch powietrza,
−
sprawdzić czy znajduje się apteczka weterynaryjna i czy jest zaopatrzona w środki
i sprzęt,
−
zmierzyć powierzchnię przypadającą na krowę mleczną,
−
sprawdzić suchość i czystość korytarzy,
−
skontrolować czystość skóry, wymion i racic,
−
uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty
do
uzyskania
1
Dobranie odzieży ochronnej
5
2
Pobranie i ocena wizualna próbek paszy i wody.
5
3
Odczytanie i zanotowanie wskaźników temperatury
powietrza i wilgotności.
10
4
Zmierzenie powierzchni stanowiska:
—
krowy mlecznej,
—
jałówki,
—
cielaka.
15
5
Skontrolować czystość:
—
skóry,
—
wymion,
—
racic.
25
6
Skontrolować czystość:
—
podłogi,
—
ścian,
—
poideł.
10
7
Sprawdzić stan i zawartość apteczki
10
8
Uporządkować stanowisko
20
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający
70
dostateczna
85
dobry
90
Bardzo dobry
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
7. LITERATURA
1. Piotrowska K. (red.): Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996
2. Raczyk W. (red): Zootechnika. PWR i L, Warszawa 1973
3. Praca zbiorowa: Systemy utrzymania bydła. Poradnik. Instytut Budownictwa
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
4. Praca zbiorowa: Systemy utrzymania koni. Poradnik. Instytut Budownictwa
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
5. Praca zbiorowa: Systemy utrzymania drobiu. Poradnik. Instytut Budownictwa
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
6. Praca zbiorowa: Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996