02 Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Elżbieta Małek







Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych
514[02].Z1.02







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Danuta Matuszewska
mgr inż. Zuzanna Sumirska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
mgr Marek Rudziński










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[02].Z1.02,
„Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Podstawowe wyjaśnienia terminologiczne, zmiany barwnikowe

i naczyniowe skóry

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Choroby zakaźne skóry

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Łuszczyca i schorzenia gruczołów łojowych

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Alergie i nowotwory skóry

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Uszkodzenia skóry

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Rozpoznawanie patologicznych

zmian skórnych”.

Jest to wiedza niezwykle ważna dla fryzjera, ponieważ stanowi podłoże do zrozumienia

zagadnień dotyczących patologii skóry i włosów, które zostaną przedstawione w kolejnych
poradnikach. Zamieszczony materiał nauczania zawiera najważniejsze informacje dotyczące
wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez
wyszukanie odpowiednich informacji we wskazanej literaturze. Poradnik zawiera jedynie
najważniejsze informacje. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien być
dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności uczniów oraz
uwzględniać

wyposażenie

pracowni

szkolnych.

Wykonanie

zaproponowanych

przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne umiejętności, wymagane
programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń aktywnie uczestniczył w zajęciach
prowadzonych w większości metodami aktywizującymi, w pracowni wyposażonej
w różnorodne pomoce anatomiczne.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,

sprawdzian osiągnięć – przykładowe zestawy pytań,

literaturę uzupełniającą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4







































Schemat układu jednostek modułowych

514[02].Z1

Anatomia, fizjologia i choroby skóry

514[02].Z1.01

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry

514[02].Z1.02

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

514[02].Z1.03

Rozpoznawanie zaburze

ń wzrostu, uszkodzeń

i chorób w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać tekst ze zrozumieniem,

wykonywać rysunki przekroju skóry i jej przydatków,

charakteryzować budowę i funkcje skóry,

charakteryzować budowę i funkcje przydatków skórnych, szczególnie włosów,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dostrzegać podobieństwa i różnice w opisach i fotografiach,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

dobrać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia,

wykorzystać wcześniejsze doświadczenia własne z zakresu zmian dermatologicznych,

z którymi spotkałeś się w życiu.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznać zmiany barwnikowe i naczyniowe skóry,

określić rodzaje trądziku,

scharakteryzować choroby wirusowe i bakteryjne,

rozpoznać choroby grzybicze i pasożytnicze skóry,

scharakteryzować choroby łojotokowe i łuszczycę,

określić rodzaje alergii i reakcji alergicznych organizmu,

określić rodzaje uszkodzeń skóry,

omówić rodzaje znamion skórnych,

scharakteryzować nowotwory skóry i określić sposoby zapobiegania,

scharakteryzować zasady postępowania ze skórą zmienioną patologicznie.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik usług fryzjerskich 514[02]

Moduł:

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 514[02].Z1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych
514[02].Z1.02

Temat:

Rozpoznawanie nowotworów złośliwych skóry.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania cech nowotworów złośliwych skóry.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować pojęcie „nowotwór”,

określić cechy charakterystyczne nowotworów złośliwych,

omówić rodzaje nowotworów złośliwych skóry,

scharakteryzować nowotwory złośliwe skóry pod względem lokalizacji i występujących

zmian skórnych,

rozpoznać czerniaka złośliwego skóry na zdjęciach,

wymienić cechy mogące świadczyć o przemianie nowotworowej istniejącego znamienia

skórnego.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w grupach 2-osobowych.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia nowotworów złośliwych skóry/slajdy,

atlas dermatologiczny,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

arkusz białego papieru.

Czas: 90 minut.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest rozpoznanie i charakteryzowanie cech nowotworów złośliwych

skóry ze szczególnym zwróceniem uwagi na czerniaka złośliwego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno–porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z przebiegiem zajęć.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Co nazywamy nowotworem?
2. Jakie są cechy nowotworów złośliwych?
3. Jakie są najczęstsze nowotwory złośliwe skóry?
4. Czym charakteryzują się poszczególne nowotwory złośliwe skóry (lokalizacja, z czego

się wywodzą, jakie są czynniki predysponujące, jakie są cechy charakterystyczne zmian
skórnych)?

5. Na czym polega leczenie nowotworów złośliwych skóry?

PLANOWANIE
6. Ustal nazwy analizowanych nowotworów złośliwych skóry.
7. Zaplanuj, jakie cechy zmian skórnych będziesz obserwował.
8. Ustal ile razy musisz oglądać zdjęcia/ slajdy ze zmianami skórnymi.
1. Ustal formę rejestracji cech różnicujących nowotwory.
2. Zaplanuj kolejność czynności.
3. Ustal formę zaprezentowania efektów swojej pracy.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Wypunktuj, z notatek zrobionych na zajęciach, cechy charakterystyczne czerniaka

złośliwego, raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego.

2. Określ typowe miejsca lokalizacji poszczególnych nowotworów.
3. Zaplanuj, jakie cechy będziesz obserwować na zdjęciach/slajdach.
4. Dokładnie obejrzyj zdjęcia/slajdy (masz na to aż 15 minut).
5. Zróżnicuj oglądane nowotwory skóry.
6. Dokonaj ustalenia ich cech charakterystycznych.
7. Zapisz swoje obserwacje na dużej kartce papieru pod wyszczególnionymi zdjęciami.
8. Przeanalizuj poprawność wykonanej pracy.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy na forum grupy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie dokonano określenia rodzajów nowotworów złośliwych skóry?
2. Czy prawidłowo zostały wyszczególnione cechy charakterystyczne poszczególnych

nowotworów?

3. Czy prawidłowo dokonano analizy zdjęć?
4. Czy właściwie rozpoznano rodzaje nowotworów przedstawionych na określonych

zdjęciach/slajdach?

5. Czy wszystkie informacje zostały w sposób poprawny i estetyczny zapisane?
6. W jaki sposób zostało zaprezentowane wykonanie zadania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie dostępnych źródeł informacji przygotuj wiadomości na temat zasad

profilaktyko czerniaka złośliwego skóry.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 514[02].Z1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych
514[02].Z1.02

Temat:

Charakteryzowanie uszkodzeń termicznych skóry (oparzeń i odmrożeń).

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania stopni oparzeń i odmrożeń skóry.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować pojęcia: oparzenie i odmrożenie,

wymienić przyczyny oparzeń i odmrożeń,

opisać stopnie oparzeń i odmrożeń,

przewidzieć konsekwencje poszczególnych urazów,

omówić I pomoc przedmedyczną w oparzeniach i odmrożeniach.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadków,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w dwóch grupach ćwiczeniowych.

Środki dydaktyczne:

opisy przypadków,

zdjęcia poszczególnych stopni oparzeń i odmrożeń,

przybory do pisania,

kartki papieru na brudnopis.


Czas: 90 minut.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

scharakteryzowanie pojęć związanych z uszkodzeniami termicznymi skóry

omówienie przyczyn i czynników usposabiających do powstawania oparzeń
termicznych i odmrożeń,

omówienie stopni oparzeń i odmrożeń,

przypomnienie zasad udzielania i pomocy w miejscu zdarzenia osobie poparzonej
i z odmrożeniami,

podzielenie uczniów na dwie grupy, w których będą realizować ćwiczenie : jedna
grupa zajmie się przypadkiem chorego z oparzeniami, a druga – chorego
z odmrożonymi stopami,

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący pracy metodą przypadków i wyjaśnia
sposób wykonania zadania,

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie 2 stanowisk pracy do wykonania zadania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

nauczyciel rozdaje uczniom opisy przypadków (każda grupa ma opis wszystkich
stopni oparzeń/odmrożeń, razem z dołączonym zdjęciem ilustrującym poszczególny
stopień uszkodzenia skóry),

nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu ćwiczenia,

uczniowie przeprowadzają analizę otrzymanych przypadków i zdjęć,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i udziela dodatkowych wyjaśnień, w razie
potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,

uczniowie wyjaśniają i omawiają stopnie oparzeń i odmrożeń na podstawie objawów
wyszczególnionych w analizowanych przypadkach oraz prezentują zdjęcia,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej pracy.

Praca domowa

Na podstawie własnych doświadczeń i informacji z mediów, zaproponuj działania

stanowiące profilaktykę uszkodzeń termicznych skóry.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Podstawowe

wyjaśnienia

terminologiczne,

zmiany

barwnikowe i naczyniowe skóry

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj zaprezentowane na zdjęciach zmiany skórne i określ ich charakterystyczne

cechy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat znamion, zmian barwnikowych i naczyniowych

skóry (materiał nauczania pkt.4.1.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na

fotografiach,

4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) przykleić każde ze zdjęć osobno, a pod nimi podpisać wybrane cechy charakterystyczne,
6) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia,
8) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

4 zdjęcia zmian skórnych,

atlas chorób skóry,

duży arkusz białego papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

taśma klejąca,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Zaobserwuj, nazwij i opisz zmiany skórne (barwnikowe i naczyniowe) występujące na

swojej skórze, bądź na skórze koleżanek z grupy. Opisz ich cechy charakterystyczne. Do
rozpoznawania zmian użyj lupy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat zmian barwnikowych i naczyniowych skóry

(materiał nauczania pkt.4.1.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) obejrzeć przez lupę wszystkie widoczne na swojej skórze zmiany barwnikowe

i naczyniowe,

4) wypisać cechy charakterystyczne i lokalizację zaobserwowanych zmian w brudnopisie,
5) przedstawić diagnozę, opis, lokalizację i charakterystykę zaobserwowanych zmian,
6) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
8) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

lupa,

duży arkusz białego papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

taśma klejąca,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Choroby zakaźne skóry

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj zaprezentowane na zdjęciach zmiany skórne i określ ich charakterystyczne

cechy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat chorób zakaźnych skóry (materiał nauczania

pkt.4.2.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na

fotografiach,

4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) przykleić każde ze zdjęć osobno, a pod nimi podpisać wybrane cechy charakterystyczne,
6) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia,
8) uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

2 zdjęcia zmian skórnych,

atlas chorób skóry,

duży arkusz białego papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

taśma klejąca,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Opracuj scenariusz i przeprowadź rozmowę z klientką (koleżanka z grupy), u której

rozpoznałaś wszawicę, która prosi Cię o wskazówki, co zrobić?


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat wszawicy (materiał nauczania pkt.4.2.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wynotować wszystkie informacje dotyczące leczenia i profilaktyki wszawicy,
4) wykorzystać wiedzę z zakresu komunikacji w planowaniu scenariusza rozmowy,
5) wypisać najistotniejsze elementy rozmowy w brudnopisie,
6) opracować scenariusz rozmowy z klientką,
7) zaprezentować inscenizację rozmowy z klientką (rolę tę odegra koleżanka z grupy),
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) przeanalizować trudności komunikacyjne,
10) zapisać wnioski praktyczne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

miejsce inscenizacji,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Łuszczyca i schorzenia gruczołów łojowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj zaprezentowane na zdjęciach zmiany skórne, opisz ich charakterystyczne

cechy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.



Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat łuszczycy i chorób łojotokowych skóry (materiał

nauczania pkt.4.3.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na

fotografiach,

4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) przykleić każde ze zdjęć osobno, a pod nimi podpisać wybrane cechy charakterystyczne,
6) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia,
8) uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

2 zdjęcia zmian skórnych,

atlas chorób skóry,

duży arkusz białego papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

taśma klejąca,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Opracuj pisemnie wskazówki dla klienta mającego problem z łupieżem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat chorób łojotokowych skóry (materiał nauczania

pkt.4.3.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wynotować wszystkie informacje dotyczące leczenia i profilaktyki łupieżu,
4) opracować wskazówki dla klienta,
5) przedyskutować na forum grupy wypisane wskazówki,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
7) zapisać wskazówki dla klienta w zeszycie przedmiotowym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Alergie i nowotwory skóry

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Porównaj przedstawione zdjęcia czerniaka skóry i określ charakterystyczne cechy

przedstawionych zmian.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat nowotworów złośliwych skóry (materiał nauczania

pkt.4.4.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na fotografii,
4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) przykleić zdjęcia do arkusza białego papieru,
6) wpisać cechy charakterystyczne,
7) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zdjęcia czerniaka złośliwego skóry,

duży arkusz białego papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

taśma klejąca,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Uzupełnij poniższą tabelę wpisując charakterystykę zmian w podanych jednostkach

chorobowych oraz zasady ich leczenia i profilaktyki.

L.p.

Rodzaj choroby skóry Opis zmian skórnych

Postępowanie
profilaktyczno – lecznicze

1.

Wyprysk kontaktowy

2.

Pokrzywka



3.

Wyprysk łojotokowy



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystyką chorób łojotokowych skóry (materiał nauczania

pkt.4.4.1),

2) wypisać informacje na temat wybranych jednostek chorobowych,
3) opisać zmiany skórne w wymienionych jednostkach chorobowych,
4) uzupełnić tabelę, w zakresie charakterystyki zmian skórnych,
5) zaplanować działania profilaktyczno – lecznicze w chorobach alergicznych i wpisać je do

tabeli,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schemat tabeli narysowany na arkuszu papieru,

taśma klejąca/magnesy do przypięcia papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Uszkodzenia skóry

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Który stopień oparzenia prezentowany jest na zdjęciu, scharakteryzuj wszystkie stopnie

oparzeń.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat oparzeń (materiał nauczania pkt.4.5.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na fotografii,
4) wypisać cechy charakterystyczne rozpoznanego stopnia oparzenia w brudnopisie,
5) rozpoznać stopień oparzenia,
6) przykleić zdjęcia do arkusza białego papieru,
7) wpisać cechy charakterystyczne pozostałych stopni oparzeń,
8) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
10) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcie oparzenia II ˚,

duży arkusz białego papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

taśma klejąca,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Uzupełnij poniższą tabelę wpisując charakterystykę zmian w uszkodzeniach świetlnych

skóry.

L.
p.

Rodzaj uszkodzenia skóry

Cechy charakterystyczne


1.


Ostre uszkodzenie świetlne


2.


Przewlekłe uszkodzenia świetlne




3.


Nadwrażliwość na światło



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystyką uszkodzeń skóry (materiał nauczania pkt.4.5.1),
2) wypisać informacje na temat wybranych jednostek chorobowych,
3) opisać zmiany skórne w wymienionych jednostkach chorobowych,
4) uzupełnić tabelę, w zakresie charakterystyki zmian skórnych,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schemat tabeli narysowany na arkuszu papieru,

taśma klejąca/magnesy do przypięcia papieru,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

literatura z rozdziału 7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Rozpoznawanie

patologicznych zmian skórnych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. a,
12.
a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. d, 18. a, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić pojęcie wykwity
pierwotne skóry

B

P

c

2

Zdefiniować pojęcie etiologia

A

P

c

3

Określić charakter znamion
skórnych

C

P

a

4

Rozróżnić rodzaj znamion
skórnych, do których należą
naczyniaki

B

P

b

5

Określić funkcje melanocytów

C

P

b

6

Określić czynnik wywołujący ropne
zmiany skórne

C

P

d

7

Zidentyfikować zmianę skórna
zaprezentowaną na zdjęciu

D

P

a

8

Rozróżnić postacie grzybicy

B

P

d

9

Rozróżnić choroby pasożytnicze
skóry

B

P

d

10

Określić grupę chorób, do których
należy łuszczyca

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

11 Zdefiniować pojecie łupież

A

P

a

12

Rozróżnić uszkodzenia
ciągłości skóry

B

P

a

13

Wskazać chorobę należącą do
nowotworów łagodnych

C

P

b

14

Określić częstotliwość
występowania czerniaka złośliwego

C

P

c

15 Wskazać cechy trądziku pospolitego

C

P

b

16 Określić reakcję alergiczna typu I

C

PP

a

17

Określić czas wystąpienia objawów
ostrego wyprysku alergicznego

C

PP

d

18

Zaproponować rodzaj
promieniowania uwalniającego
reakcje alergiczna

D

PP

a

19

Określić źródło pochodzenia
pęcherzy będących urazami
mechanicznymi

C

PP

c

20 Wyjaśnić pojecie teleangiektazje

B

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wykwity pierwotne

a) są obecne przez cały czas trwania choroby skóry.
b) są zawsze jedynym kryterium diagnostycznym.
c) pojawiają się na skórze niezmienionej chorobowo.
d) zaliczamy do nich: plamę, łuskę i owrzodzenie.


2. Etiologia w medycynie to

a) objaw.
b) mechanizm zmian.
c) przyczyna.
d) skutek.


3. Znamiona skórne mają charakter

a) wrodzony.
b) nabyty.
c) nie określony.
d) mogą być wrodzone i nabyte.


4. Naczyniaki należą do znamion

a) naskórkowych.
b) skórnych.
c) barwnikowych.
d) mieszanych.


5. Najważniejszym zadaniem melanocytów jest

a) wytwarzanie komórek naskórka.
b) ochrona skóry przed światłem.
c) wytwarzanie włókien kolagenowych.
d) ochrona przed pochłanianiem wody.


6. Ropne zmiany skórne wywołane są przez

a) wirusy.
b) grzyby.
c) pasożyty.
d) bakterie.


7. Prezentowana na poniższym zdjęciu zmiana skórna to

a) brodawka skórna.
b) opryszczka.
c) grzybica.
d) łuszczyca.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Grzybica stóp najczęściej występuje pod postacią

a) grzybicy obrębnej.
b) grzybicy potnicowej.
c) grzybicy suchej.
d) grzybicy międzypalcowej.


9. Najczęstszymi chorobami pasożytniczymi skóry u człowieka są

a) wszawica i róża.
b) świerzb i opryszczka.
c) wszawica i drożdżyca.
d) wszawica i świerzb.


10. Łuszczyca

a) jest chorobą zakaźną.
b) jej podstawowym wykwitem jest owrzodzenie.
c) nie jest chorobą zakaźną.
d) pojawia się zawsze przed 30 rokiem życia.


11. Łupieżem nazywamy

a) każde nadmierne łuszczenie się naskórka owłosionej skóry głowy.
b) każde nadmierne łuszczenie się skóry.
c) wszystkie choroby z zaburzoną keratynizacją.
d) choroby łojotokowe.

12. Uszkodzenie ciągłości skóry to

a) rana.
b) pęcherz.
c) modzel.
d) nagniotek.


13. Włókniaki skóry zaliczane są do

a) nowotworów złośliwych.
b) nowotworów łagodnych.
c) znamion skórnych.
d) zmian soczewicowatych.


14. Czernak złośliwy częściej występuje u

a) dzieci.
b) mężczyzn.
c) kobiet.
d) ludzi starych.


15. Zaskórnik jest podstawową zmianą skórną w

a) trądziku różowatym.
b) trądziku pospolitym.
c) ospie.
d) zakażeniach bakteryjnych skóry.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

16. Reakcja alergiczna typu I jest to

a) natychmiastowa reakcja alergiczna.
b) reakcja cytotoksyczna.
c) reakcja kompleksów immunologicznych.
d) reakcja opóźniona.


17. Objawy wyprysku ostrego alergicznego pojawiają się

a) od razu po kontakcie z alergenem.
b) po 2 godzinach od kontaktu z alergenem.
c) od 6 do 12 godzin po kontakcie z alergenem.
d) do 24 – 48 godzin od kontaktu z alergenem.


18. Promienie świetlne uwalniające reakcję alergiczną to promienie

a) UVA.
b) UVB.
c) UVC.
d) żadna odpowiedź nie jest prawdziwa.


19. Pęcherze jako urazy mechaniczne skóry są najczęściej pochodzenia

a) naskórkowego.
b) skórnego.
c) podnaskórkowego.
d) podskórnego.


20. Teleangiektazje to

a) uszkodzenie naskórka.
b) zmiany skórne charakterystyczne dla osób młodych.
c) czasowo poszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry.
d) trwale poszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Rozpoznawanie

patologicznych zmian skórnych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. c, 6. d, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,
12.
d, 13. d, 14. b, 15. c, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić pojecie objawy
chorobowe

B

P

a

2

Określić rodzaj zakażenia
wywołującego figówkę

C

P

c

3

Wskazać zmianę chorobową, która
może się przekształcić w czerniaka
złośliwego

C

P

b

4

Scharakteryzować łupież zwykły

C

P

a

5

Zaproponować czynnik niszczący
dorosłe wszy

D

P

c

6

Rozpoznać czerniaka złośliwego

C

P

d

7

Wskazać łacińską nazwę raka
podstawnokomórkowego

C

P

b

8

Wskazać zmiany z których może
rozwinąć się rak
kolczystokomórkowy

C

P

b

9

Scharakteryzować ranę kłutą

C

P

d

10 Wyjaśnić pojęcie modzel

B

P

a

11

Określić objawy charakterystyczne
dla AZS

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

12

Przewidzieć prawdopodobieństwo
wystąpienia trądziku różowatego

D

P

d

13 Rozróżnić rodzaje czerniaka

B

P

d

14

Wskazać cechę charakterystyczna
dla raka podstawnokomórkowego

C

P

b

15

Określić barwę czerniaka
złośliwego

C

P

c

16

Zdiagnozować brodawkę
łojotokową

D

PP

c

17 Wskazać objawy róży

C

PP

d

18

Określić jednostkę chorobową
wywołaną świerzbowcem ludzkim

C

PP

a

19

Określić czynnik wywołujący
łuszczycę

C

PP

b

20

Określić bakterię wywołującą stan
zapalny w trądziku pospolitym

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Objawy chorobowe odczuwane przez samego chorego to

a) objawy subiektywne.
b) objawy obiektywne.
c) objawy różnicujące.
d) wszystkie objawy, z jakimi zgłasza się chory.


2. „Figówka” jest efektem zakażenia

a) paciorkowcami.
b) wirusami.
c) gronkowcami.
d) grzybami.


3. Czerniak złośliwy może rozwinąć się ze złośliwej

a) brodawki skórnej.
b) plamy soczewicowatej.
c) ognisk bielactwa.
d) ostudy.


4. Drobnopłatowe złuszczanie się naskórka jest charakterystyczne dla

a) łupieżu zwykłego.
b) łupieżu tłustego.
c) wszystkich zmian łojotokowych.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.


5. Dorosłe wszy giną w temperaturze powyżej

a) 20˚ C.
b) 30˚ C.
c) 45˚ C.
d) temperatura nie ma znaczenia.


6. Prezentowana na poniższym zdjęciu zmiana to

a) pieprzyk.
b) rak podstawnokomórkowy.
c) plama soczewicowata.
d) czerniak złośliwy


7. Carcinoma basocellulare to

a) brodawka skórna.
b) rak podstawnokomórkowy.
c) rak kolczystokomórkowy.
d) mięsak złośliwy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Z ognisk rogowacenia starczego najczęściej rozwijają się

a) rak podstawnokmórkowy.
b) rak kolczystokomórkowy.
c) brodawki skórne.
d) czerniaki.


9. Długi kanał rany i mała powierzchnia zranienia widoczna na skórze, to charakterystyka

rany
a) ciętej.
b) szarpanej.
c) tłuczonej.
d) kłutej.


10. Ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka, powstałe pod wpływem

długotrwałego ucisku, to
a) modzel.
b) nagniotek.
c) pęcherz.
d) odbarwienie.


11. Objawy lichenifikacji są charakterystyczne dla

a) każdego nadmiernego łuszczenia się skóry.
b) łupieżu.
c) AZS.
d) wszystkich chorób łojotokowych.


12. U kobiet między 30, a 50 rokiem życia najczęściej może pojawić się

a) łupież.
b) trądzik pospolity.
c) AZS.
d) trądzik różowaty.


13. Czerniak akralny, to

a) czerniak powstały z plamy soczewicowatej.
b) czerniak guzkowaty.
c) nowotwór łagodny.
d) czerniak umiejscowiony najczęściej na rekach i stopach.


14. „Perełkowaty” brzeg zmiany skórnej jest charakterystyczny dla

a) raka kolczystokomórkowego.
b) raka podstawnokomórkowego.
c) czerniaka złośliwego.
d) wszystkich nowotworów złośliwych.


15. Czerniak złośliwy może przybierać kolor

a) tylko czarny.
b) tylko brązowo – czarny.
c) brązowo – czarno – niebieski.
d) bardzo różny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

16. Prezentowana poniżej zmiana to

a) naczyniak grudkowy.
b) pieprzyk.
c) brodawka łojotokowa.
d) rak podstawnokomórkowy.


17. Dreszcze i wysoka temperatura mogą pojawić się przy

a) zakażeniu opryszczką.
b) grzybicy skóry gładkiej.
c) zakażeniu świerzbowcem ludzkim.
d) róży.


18. Przeczosy, jako zmiany skórne są charakterystyczne dla zakażenia

a) świerzbowcem ludzkim.
b) ospą.
c) opryszczką.
d) dermatofitami.


19. Pityrosporum ovale wywołuje

a) łupież.
b) łojotokowe zapalenie skóry.
c) łuszczycę.
d) grzybicę skóry.


20. Proces zapalny w trądziku pospolitym wywołuje bakteria o nazwie

a) Pityrosporum ovale.
b) Propionibacterium acnes.
c) Herpes simplex.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Hans – Jorg Senn, P. Drings, A. Gf. Jungi, R. Sauer, P. Schlag: Kompendium onkologii

PZWL Warszawa 1995

2. Opalińska M., Prystupa K.,Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL. Warszawa 1997.
3. Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner. Wrocław 2003
4. Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner. Wrocław 1999
5. Wąsik F., Baran E., Szepietowski J.: Atlas chorób skóry. Wrocław 1993.
6. Koźmińska – Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL. Warszawa 1991.


Czasopisma:

„Zdrowie“ nr: 7/2003, 6/2004, 11/2005

