Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 17
grupa 0
Obszar VII Wprowadzanie w kulturę życia. Poznawanie wartości
etycznych i estetycznych
Temat: Kolorowy tydzień
I. Cele
• Rozwijanie wyobraźni.
• Utrwalenie nazw kolorów, nazywanie kolorów pochodnych.
• Rozwijanie ciekawości poznawczej poprzez poszukiwanie barw.
• Eksperymentowanie z farbami.
Podstawa programowa (…):
Pkt. 9. 2. „Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych”.
II. Środki dydaktyczne
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Niebieski”
farby, duże arkusze
duże płachty niebieskiego materiału
duże arkusze papieru z narysowanym konturem gwiazdy
III. Przebieg zajęć
1. Gra/plansza interaktywna „Niebieski”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Tęcza
→ Niebieski
Opis interaktywności
Gra „Niebieski” polega na rozpoznawaniu cech wielkościowych przedmiotów i łączeniu w pary według określonego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
1
Elżbieta Bowdur
Nauczycielka uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą.
Krótka rozmowa na temat obrazka na ekranie. Nauczyciela pyta dzieci, kim jest postać na obrazku i co robi.
Dzieci rozpoznają wiaderka z farbą i wymieniają kolejno kolory farb.
Wybrane dziecko odnajduje i klika wiaderko z niebieską farbą. Kolejne dzieci wyszukują i zaznaczają przez kliknięcie:
- wszystkie grube pędzle
- wszystkie cienkie pędzle
- wszystkie krótkie pędzle
- wszystkie długie pędzle
2. Zabawa ruchowa „Kałuże"
Nauczycielka rozkłada na dywanie namalowane na kartonikach niebieskie plamy
– to kałuże. Dzieci biegają w rytm dowolnej muzyki omijając „kałuże”.
Gdy muzyka milknie, dzieci szybko stają na najbliższej kałuży. Jednej kałuży brakuje. Dziecko bez kałuży staje z boku, a nauczycielka zabiera jedną kałużę.
Zabawę powtarzamy kilka razy.
3. W poszukiwaniu kolorów
Dzieci siadają na podłodze przed dużymi karkami papieru. Mają przygotowaną niebieską farbę oraz kilka innych kolorów (np. białą, zieloną, czerwoną, czarną), pędzle i kubki z wodą.
Nauczycielka rozkłada i rozwiesza w sali niebieskie materiały w różnych odcieniach tego koloru. Prosi dzieci, by na swoich kartkach mieszały farby tak, by szukać różnych odcieni niebieskiej farby.
Dzieci mieszają farby na papierze, szukając odcieni niebieskiego. Nauczycielka zachęca dzieci, by pobawiły się kolorami.
Gdy dzieci już pobawią się kolorami, nauczycielka rozdaje im duże kartki z zarysowanym konturem gwiazdy. Dzieci wypełniają gwiazdę odcieniami niebieskiego koloru.
4. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Wspólne przyglądanie się różnym odcieniom niebieskich gwiazd.
2