21 Prezentacja przedsiębiorstwa handlowego w języku obcym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Ewa Stefaniak-Piasek

Prezentacja przedsiębiorstwa handlowego w języku obcym
341[03].Z5.04





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Andrzej Kobylec
mgr Agnieszka Mikina



Opracowanie redakcyjne:
mgr Maria Olejnik



Konsultacja:
dr Bożena Zając






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z5.04
„Prezentacja przedsiębiorstwa handlowego w języku obcym” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik handlowiec.







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Handel wewnętrzny i zagraniczny, rola i organizacja

11

5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Marketing – zasady działalności marketingowej

18

5.2.1. Ćwiczenia 18
5.3. Promocja działalności firmy handlowej

24

5.3.1. Ćwiczenia 24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

36









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prezentacja przedsiębiorstwa

handlowego w języku obcym”, który ma charakter wspomagający, w wyborze podręcznika do
nauki języka obcego, określenia zakresu wiedzy i umiejętności, a także podpowiada, jakiego
rodzaju ćwiczenia można wykonywać z uczniami w szkole kształcącej w zawodzie technik
handlowiec 341[03].
W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,

− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,

− metody projektów,

− ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W tym rozdziale podano również:

− punktacje zadań i uczenia się,

− propozycje norm wymagań,

− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,

− kartę odpowiedzi,

− zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4























Schemat układu jednostek modułowych

341[03].Z5.02

Wybieranie strategii marketingowej

przedsiębiorstwa handlowego

Moduł 341[03].Z5

Zarządzanie przedsiębiorstwem

handlowym

341[03].Z5.01

Planowanie i analiza

działalności handlowej

341[03].Z5.03

Kształtowanie wizerunku

przedsiębiorstwa handlowego

341[03].Z5.04

Prezentacja przedsiębiorstwa

handlowego w języku obcym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– posługiwać się językiem obcym w stopniu podstawowym w zakresie pisania,
– posługiwać się językiem obcym w stopniu podstawowym w zakresie rozumienia słowa

pisanego,

– posługiwać się językiem obcym w stopniu podstawowym w zakresie komunikowania się,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– posługiwać się komputerem i oprogramowaniem Microsoft Office, a także urządzeniami

multimedialnymi.

– rozróżniać zachowania etyczne i nieetyczne w stosunkach handlowych,
– sformułować etyczne zasady postępowania wobec klientów,
– przygotować zebranie pracowników,
– przyjąć interesantów,
– dostosować swój wygląd zewnętrzny do okoliczności związanych z wykonywanymi

zadaniami zawodowymi,

– określać cele komunikacji marketingowej,
– uzasadniać rolę informowania, przypominania i perswazji w działalności marketingowej,
– uzasadniać rolę reklamy w działalności marketingowej,
– odróżniać skuteczne i nieskuteczne sposoby reklamy,
– zredagować komunikat reklamowy,
– zaprojektować kampanię reklamową przedsiębiorstwa handlowego,
– podjąć współpracę z agencją reklamową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przeprowadzić prezentację oferty handlowej,

udzielić informacji o zadaniach poszczególnych komórek organizacyjnych
przedsiębiorstwa handlowego,

określić cechy handlu zagranicznego,

posłużyć się liczbami cenami w różnej walucie, procentami, danymi statystycznymi,

przeprowadzić rozmowę związaną z podróżą służbową,

przeprowadzić rozmowę związaną z negocjacjami,

sformułować dłuższą wypowiedź dotyczącą prezentacji przedsiębiorstwa handlowego,

zredagować teksty reklamowe towaru lub przedsięwzięcia,

zastosować zwroty nadające strukturę prezentacji,

napisać plan dłuższej wypowiedzi ustnej dotyczącej prezentacji przedsiębiorstwa
handlowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik handlowiec 341[03]

Moduł:

Zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym 341[03].Z5.

Jednostka modułowa: Prezentacja przedsiębiorstwa handlowego w języku obcym
341[03].Z5.04

Temat: Prezentacja oferty handlowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności prowadzenie prezentacji oferty handlowej

przedsiębiorstwa w języku obcym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− przeprowadzić prezentację oferty handlowej,
− udzielić informacji o zadaniach poszczególnych komórek organizacyjnych

przedsiębiorstwa handlowego,

− zorganizować stanowisko do wykonywania prezentacji zgodnie z zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

− posłużyć się liczbami, cenami, w różnej walucie, procentami, danymi statystycznymi,
− sformułować dłuższą wypowiedź dotyczącą prezentacji przedsiębiorstwa handlowego,

− zastosować zwroty nadające strukturę dłuższej prezentacji,

− napisać plan dłuższej wypowiedzi ustnej dotyczącej prezentacji przedsiębiorstwa

handlowego,

− formułować wypowiedź w języku obcym,

− korzystać z urządzeń wspomagających prezentację,

− korzystać z różnorodnych źródeł informacji;
− pracować zespołowo;

− prezentować wyniki opracowań;

− wykorzystać wiedzę z innych przedmiotów;
− zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.
Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,

− metoda projektów.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna,

− grupowa – 2 osoby.

Czas: 180

minut.

Środki dydaktyczne:

− komputer,
− oprogramowanie Microsoft Office i Internet,

− nagrywarka,

− płyty CD,
− drukarka,

− rzutnik multimedialny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Określenie tematu i celu projektu – Nauczyciel precyzuje, czego od projektu oczekuje

i przedstawia swoje wymagania w stosunku do uczniów.

3. Nauczyciel dokonuje krótkiego wprowadzenia w temat, aby zainteresować uczniów

problematyką projektu, wskazać potencjalne problemy i możliwości ich rozwiązywania
oraz zmotywować ich do podjęcia działań.

4. Uczniowie wyszukują w Internecie i w literaturze branżowej obcojęzycznej informacji

o przedsiębiorstwie handlowym, którego prezentacji chcieliby dokonać.

5. Dyskusja – uczniowie proponują tematykę oferty handlowej przedsiębiorstwa.
6. Ustalenie parametrów projektu.
7. Uczniowie dzielą się na 2 osobowe grupy – wg tematyki oferty handlowej

przedsiębiorstwa.

8. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
9. Realizacja tematu:

− Każdy zespół wykonuje plan projektu:

− Zebrane informacje agregują w języku obcym i nagrywają na płytach CD.
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w ustaleniu informacji. Podpowiada

najlepsze rozwiązania.

− Uczniowie przygotowują prezentację w oparciu o M. PowerPoint i nagrywają na

płytach CD.

− Uczniowie drukują najważniejsze informacje, aby przygotować portfolio.

10. Po wykonaniu wszystkich prac uczniowie przystępują do prezentacji.
11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: redagowania tekstów reklamowych i przygotuj
na następne zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik handlowiec 341[03]

Moduł:

Zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym 341[03].Z5.

Jednostka modułowa: Prezentacja przedsiębiorstwa handlowego w języku obcym
341[03].Z5.04

Temat: Przygotowanie podróży służbowej.
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności prowadzenia rozmowy w języku obcym

związanej z podróżą służbową.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− przeprowadzić rozmowę związaną z podróżą służbową,

− układać pytania i odpowiedzi,
− sformułować zdania, wypowiedzi w języku obcym,

− omówić sytuacje związane z podróżą służbową,

Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− metoda dramy.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna,

− grupowa – 3-osobowe zespoły.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas:
180 minut.
Środki dydaktyczne:

− komputer,

− oprogramowanie Microsoft Office i Internet,

− nagrywarka,
− płyty CD,

− drukarka.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest prowadzenie rozmowy związanej z negocjacjami i podróżą
służbową w języku obcym.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metoda przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
Nauczyciel zadaje w języku obcym uczniom pytania (uczniowie odpowiadają w języku
obcym):
1. Co to jest podróż służbowa?
2. Co to są negocjacje?
3. Jakie rozróżniamy rodzaje negocjacji?
4. Jak organizujemy podróż służbową?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie informacje do przeprowadzenia rozmowy

związanej z negocjacjami i podróżą służbową w języku obcym?

6. Jakie znasz zasady prowadzenia rozmów negocjacyjnych?
PLANOWANIE
Nauczyciel pisze polecenia na tablicy:
1. Ustal plan przygotowania podróży służbowej.
2. Ustal jakie informacje uwzględnisz prowadząc rozmowę negocjacyjną „na wyjeździe”.
3. Zaplanuj kolejność czynności przygotowania rozmowy związanej z negocjacjami

i podróżą służbową w języku obcym.

4. Ustal formę prezentacji.
UZGODNIENIE – polecenia dla ucznia:
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE – polecenia dla ucznia:
1. Napisz plan prowadzenia rozmowy związanej z negocjacjami i podróżą służbową

w języku obcym.

1. Zapisz elementy przygotowania podróży służbowej w języku obcym.
2. Sformułuj pytania i odpowiedzi dotyczące podróży służbowej (szef pracownik), w języku

obcym.

3. Sformułuj pytania i odpowiedzi dotyczące rozmów negocjacyjnych prowadzonych

podczas podróży służbowej w języku obcym.

4. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy w języku obcym.
5. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE – nauczyciel wraz z uczniami sprawdza:
1. Czy poprawnie została przeprowadzona rozmowa związana z negocjacjami w języku

obcym?

2. Czy poprawnie została przeprowadzona rozmowa związana podróżą służbową w języku

obcym?

3. Czy wszystkie cechy charakterystyczne dla tego rodzaju rozmów zostały uwzględnione?
ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: prowadzenia negocjacji i przygotuj na następne
zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Handel wewnętrzny i zagraniczny, rola i organizacja

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj strzałkami właściwe cechy dla handlu zagranicznego, wpisy przetłumacz

na język obcy:























Rysunek 1. Cechy handlu zagranicznego (opracowanie własne).


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić cechy handlu zagranicznego w literaturze obcojęzycznej,
2) wypisać dane w języku obcym,
3) wpisać je obok znajdujących się w j. polskim,
4) połączyć pola tekstowe z hasłem – handel zagraniczny,
5) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Handel

zagraniczny

odpłatność

Przemieszczanie

towarów

towary muszą pochodzić

z różnych krajów

sprzedaż

samoobsługo

Dostawy

towarów – dom

przyjmowanie zamówień

telefonicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– mapa mentalna.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 2

Narysuj prosty schemat struktury organizacyjnej, np. liniowy sklepu osiedlowego,

którym zarządza właściciel, a pracownikami są: ekspedientka i księgowa. Opisz zadania
poszczególnych stanowisk w języku obcym.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) narysować schemat liniowy struktury organizacyjnej sklepu,
2) wpisać kolejno stanowiska,
3) opisać zakres obowiązków poszczególnych stanowisk,
4) wpisać dane w języku obcym,
5) powtórzyć schemat,
6) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 3

Przetłumacz na język obcy podane określenia i zwroty, przyporządkuj odpowiednim

komórkom organizacyjnym właściwe im zadania i wpisz odpowiednio do tabeli:

– strategia sprzedaży,
– kreowanie wizerunku firmy na rynku,
– dbałość o stabilną pozycję finansową firmy,
– nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z partnerami,
– koordynacja działań marketingowych,
– konsultacje i doradztwo w zakresie wyboru najlepszego rozwiązania z punktu

widzenia potrzeb klienta,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

– dbałość o poziom i wysoką jakość obsługi firmy,
– sprawozdawczość finansowa,
– analiza rynku,
– windykacja,
– prowadzenie badań marketingowych,
– prowadzenie księgowości,
– analiza kosztów i zysków.

Dział handlowy

Dział księgowy i finansowy

Dział marketingu

– strategia sprzedaży,
– nawiązywanie

i utrzymywanie
kontaktów z partnerami,

– konsultacje i doradztwo

w zakresie wyboru
najlepszego rozwiązania
z punktu widzenia
potrzeb klienta.

– dbałość o stabilną pozycję

finansową firmy,

– analiza kosztów i zysków,
– sprawozdawczość

finansowa,

– windykacja,
– prowadzenie księgowości.

– kreowanie wizerunku

firmy na rynku,

– koordynacja działań

marketingowych,

– dbałość o poziom

i wysoką jakość obsługi
firmy,

– analiza rynku,
– prowadzenie badań

marketingowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wstawić tabelę w M. Word – 3 kolumny na 2 wiersze,
2) przyporządkować dane w języku obcym,
3) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
4) dokonać oceny ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 4

Sprawdź w banku (albo w Internecie) kursy średnich walut obcych: dolara

amerykańskiego, funta sterlinga, rubla i euro. Oblicz zadanie, a dane wpisz do tabeli: aktówka
skórzana czarna o wymiarach 22 cm, 18 cm, 10 cm kosztuje netto 300,00 zł, VAT 22%: Pracę
wykonaj w języku obcym.


Waluta

Cena netto

VAT 22%

Cena brutto

Złoty

300 60 360

Dolar amerykański

Rubel

rosyjski

Funt

szterling

Euro


Uzasadnij, która z walut jest najsilniejsza?

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przepisać tabelę w języku obcym,
2) sprawdzić w banku albo w Internecie kursy średnich walut obcych podanych

w ćwiczeniu,

3) przeliczyć, np. dolar kanadyjski kosztuje 3,00 zł, to w CAD cena netto aktówki wynosi

300,00 zł : 3,00 zł = 100,00 CAD,

4) obliczyć 22% VAT w poszczególnych walutach i wpisz do tabeli,
5) obliczyć cenę brutto = cena netto x VAT + cena netto,
6) porównać dane liczbowe i wskazać, która waluta jest najdroższa,
7) przeczytać dane z tabeli,
8) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
9) dokonać oceny ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 5

Sprawdź w rocznikach statystycznych (albo w Internecie) Udział obrotów handlu

zagranicznego w PKB w latach 2004 –2005, porównaj z poniższym wykresem i omów. Pracę
wykonaj w języku obcym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wykres nr 1. Udział obrotów handlu zagranicznego w PKB w latach 1991-2003

Źródło: obliczenia DAE MGiP na podstawie danych NBP














Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znaleźć w rocznikach statystycznych udział obrotów handlu zagranicznego w PKB

w latach 2004 –2005,

2) wykonać wykres, używając Microsoft Excela,
3) porównać z podanym wykresem w ćwiczeniu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie laboratoryjne,
– prezentacja.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

-15,0

-10,0

-5,0

0,0

5,0

10,0

15,0

20,0

25,0

30,0

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

w %

saldo obrotów towarowych

wpływy eksportowe

wydatki na import

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 6

Na podstawie poniższej tabeli wykonaj wykres, w którym przedstawisz procentowe

zmiany wielkości eksportu w latach od 1994 do 2005, dla Polski i kraju, który ma największą
dynamikę eksportu i najmniejszą, przedstaw najkorzystniejsze lata dla Polski. Wskaż na
którym miejscu znalazła się Polska w 2005 roku? Pracę wykonaj w języku obcym.

Dynamika eksportu

Tabela 1

Procentowe zmiany wielkości eksportu do roku poprzedniego źródło [eksporter.pl]

Wartość w %

Kraj 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005

Australia

-0,5 -6,0 1,5 3,3

2,2 -2,1 -1,4

2,0 -5,3 -8,3 -1,7 -1,0

Austria

-0,5 -3,5 0,0 2,5

0,6

2,2

1,1

5,3

1,9 -3,9 -2,5 -1,2

Belgia

1,6 -2,9 -2,9 -3,4 -2,5 -1,3 -2,9 -0,2 -0,7 -3,9 -1,0 -0,6

Kanada

1,3

0,1 -2,7 -4,0 -0,8

0,7 -3,7 -1,0 -3,6 -5,4 -2,2 -0,8

Czechy

-4,5

9,2 1,3 -1,1

1,7

1,2

4,3

9,0

0,8 1,2 2,5 1,1

Dania

-1,1 -4,3 -1,6 -5,8 -3,6

5,8

1,6

2,6

4,5 -1,4 0,1 -0,5

Finlandia

7,6

1,7 -0,5 3,4

3,4

1,5

6,1 -2,7

1,6 -3,1 1,0 0,9

Francja

1,2 -0,1 -2,8 1,7

1,1 -2,3

2,3

0,5 -0,7 -5,3 -1,7 -0,7

Niemcy

0,5 -2,0 -1,1 0,9 -0,7 -1,0

1,9

4,4

0,6 -3,1 -2,1 -0,9

Grecja

2,0 -3,4 -2,8 8,8 -1,6 11,3

1,9 -2,0 -10,5 -2,9 -0,4 -0,4

Węgry

7,5

6,6 3,1 15,6

9,2

6,6

8,6

6,1

2,1 0,6 1,0 1,0

Irlandia

6,7 11,1 5,3 7,0 13,3

7,4

8,3

7,5

3,7 -9,6 -2,4 -0,4

Włochy

3,5

4,8 -5,4 -3,4 -3,2 -5,7 -0,4 -0,3 -3,1 -6,2 -1,8 -2,5

Japonia

-7,2 -6,3 -1,0 -0,1 -2,3 -6,1 -1,8 -4,4

2,6 1,6 -0,3 -1,2

Korea

6,3 12,7 2,4 10,3 13,2

9,2

6,1

0,8

9,2 7,1 3,4 1,3

Luksemburg -0,3 -2,7 1,0 5,0

5,1

7,7

4,9

1,3 -1,3 -0,7 -1,5 -1,3

Meksyk

5,5 20,0 9,2 -2,5

1,1

2,5

3,4 -1,2 -1,5 -3,7 -0,6 0,6

Nowa

Zelandia -0,6 -5,7 -4,6 -4,9

0,0

0,6 -4,4

3,7 -0,1 -4,4 -4,2 -2,1

Polska

8,6 16,4 6,5 3,1

8,3 -6,8

9,4 -0,7

2,1 4,6 3,3 2,8

Portugalia

0,5

0,9 1,4 -2,9 -0,2 -4,3 -2,8 -0,1

0,9 0,1 -0,9 -0,9

Słowacja

6,4 -2,9 -7,4 8,4

5,8 -0,2

0,2

1,5

3,1 14,2 2,2 0,6

Hiszpania

8,9

1,6 5,1 4,7 -0,4

1,8 -0,8

2,4 -1,0 2,2 -0,5 -0,2

Szwecja

6,1

3,6 -2,8 3,1

1,6

1,9

0,0 -1,9 -2,2 1,6 -1,6 -1,3

Szwajcaria

-4,5 -5,0 -3,3 -1,5 -0,6 -1,3 -1,6 -0,7 -2,3 -3,9 -2,6 -2,0

Turcja

11,8

2,3 14,9 9,2

6,9 -11,5

6,4

4,4

7,2 6,2 3,5 2,5

Chiny

23,8

0,6 10,3 18,6

6,3

2,1 15,4 12,0 16,8 8,7 4,5 8,7

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać kraj, który ma największą dynamikę eksportu,
2) wyszukać kraj, który ma najmniejszą dynamikę eksportu,
3) wykonać wykres dla kraju o najmniejszej dynamice eksportu używając M. Excela,
4) wykonać wykres dla kraju o największej dynamice eksportu używając M. Excela,
5) wykonać wykres dla Polski używając M. Excela,
6) porównać wykresy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja panelowa.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.2. Marketing – zasady działalności marketingowej


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj scenkę w języku obcym: klient chce zakupić pralkę automatyczną (w myśl

zasady Klient nabywając produkt kupuje tak naprawdę korzyści z nim związane, oceniając je
poprzez analizę cech i zalet.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z korzyściami, jakie niesie zakup pralki automatycznej,
3) wypisać po kolei punkty wg, których obsłużysz klienta,
4) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– metoda dramy.

Środki dydaktyczne:

– materiały do sporządzenia scenariusza,
– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 2

Przygotuj tekst w języku obcym na temat przedsiębiorstwa handlowego, które najbardziej

cenisz w celu umieszczenia go na stronie Internetowej.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z mocnymi stronami przedsiębiorstwa handlowego wybranego przez Ciebie,
3) ustalić grupę klientów tego przedsiębiorstwa,
4) zapoznać się z zasadami opracowania tekstu na stronach Internetowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5) wypisać po kolei punkty, według których przygotujesz tekst,
6) sporządzić tekst w języku obcym,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 3

Przejrzyj 5 stron Internetowych dotyczących tego samego produktu. Wybierz tekst, który

najbardziej Cię zainteresował. Wybierz z poniższych określeń te, z których można utworzyć
zbiór zasad formatowania „tekstu reklamowego na stronie Internetowej”. Odpowiedz czy
tekst, który Ciebie zainteresował został sformatowany zgodnie z podanymi przez Ciebie
zasadami. Pracę wykonaj w języku obcym.
– używać jak najwięcej wyróżnień,
– wytłuścić,
– podkreślać,
– tworzyć nagłówki,
– wyróżnić cały tekst,
– konsekwentnie trzymać się stylu,
– stosować akapity.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przejrzeć 5 stron Internetowych dotyczących tego samego produktu,
3) wybrać najciekawszą stronę Internetową,
4) wypisać po kolei najciekawsze elementy tekstu reklamowego Internetowego,
5) sklasyfikować zasady formatowania tekstu reklamowego Internetowego,
6) porównać ze swoimi spostrzeżeniami,
7) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– metoda sytuacyjna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 4

Przejrzyj 5 stron Internetowych dotyczących tego samego produktu. Wybierz tekst, który

najbardziej Cię zainteresował. Wybierz z poniższych określeń te, z których można utworzyć
zbiór zasad redagowania „tekstu reklamowego na stronie Internetowej”. Odpowiedz czy tekst,
który Ciebie zainteresował został zredagowany zgodnie z podanymi przez Ciebie zasadami.
Pracę wykonaj w języku obcym.
– rozwiązanie,
– informacje o produktach konkurencji,
– nazwa produktu,
– dokładne dane o firmach konkurencyjnych,
– korzyści,
– funkcja produktu,
– cennik,
– problem.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przejrzeć 5 stron Internetowych dotyczących tego samego produktu,
3) wybrać najciekawszą stronę Internetową,
4) wypisać po kolei najciekawsze elementy tekstu reklamowego Internetowego,
5) sklasyfikować zasady redagowania tekstu reklamowego Internetowego,
6) porównać ze swoimi spostrzeżeniami,
7) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– metoda sytuacyjna.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 5

Na podstawie schematu z ćwiczenia 4 zredaguj tekst reklamowy na stronie Internetowej

dotyczący wazonika Jaguś do małych kwiatków. Pracę wykonaj w języku obcym.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z przedstawionym przez Ciebie schematem w ćwiczeniu 4,
3) do każdego punktu przygotować odpowiednie zdanie,
4) wypisać po kolei elementy tekstu reklamowego Internetowego na kartkach,
5) przypiąć kartki na planszę,
6) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– metoda metaplanu.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 6

Uzasadnij w języku obcym dlaczego podczas redagowania tekstu reklamowego

Internetowego należy stosować zasady:
– tekst pisać zwięźle i krótko zachowując tylko główny sens,
– unikać zbyt długich wypowiedzi,
– stosować nagłówki, tytuły i śródtytuły,
– stosując do wyróżnienia kolor, należy postępować konsekwentnie,
– dane umieszczać w tabeli, schematach i wykresach,
– oddzielać myśli akapitami,
– tekst w Internecie rozpoczynać od podsumowania lub konkluzji.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z przedstawionym zasadami,
3) do każdego punktu przygotować odpowiednie uzasadnienie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4) zaprezentować efekty swojej pracy w języku obcym,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– metoda sytuacyjna.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 7

Zredaguj w języku obcym teks reklamowy (na stronę Internetową) Twojego ulubionego

deseru.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami komponowania tekstu reklamowego Internetowego,
3) przygotować propozycję tekstu w języku obcym,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 8

Napisz w języku obcym, jakiego rodzaju tekst tworzymy, odpowiadając na zamieszczone

poniżej pytania.
Jakie jest najważniejsze zadanie po utworzeniu celów i adresatów reklamy?
Czy właściwy jest dobór treści reklamowych?
Jakie wrażenie powinna sprawiać treść reklamy?
Od czego uzależniony jest wybór tematów reklamowych?
Jak jest dobierana treść reklamowa?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami przygotowania reklamy,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.3. Promocja działalności firmy handlowej


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaproponuj rozmowę z szefem w j. obcym dotyczącą Twojego wyjazdu służbowego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Nauczyciel wyznacza zespoły dwuosobowe.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami przygotowania wyjazdu służbowego zagranicę,
3) przygotować propozycję w języku obcym,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– gra symulacyjna – odgrywanie ról.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 2

Zredaguj w języku obcym pismo, w którym zapraszasz na konferencję prelegenta.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami przygotowania konferencji,
3) przygotować propozycję tekstu w języku obcym,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 3

Przygotuj w języku obcym konferencję związaną z prezentacją przedsiębiorstwa

handlowego zagranicznym gościom. Napisz plan dłuższej wypowiedzi ustnej wygłoszonej
podczas prezentacji przedsiębiorstwa handlowego (w języku obcym).


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami przygotowania konferencji,
3) przygotować propozycję czynności związanych z przygotowaniem konferencji w języku

obcym,

4) przygotować propozycję czynności związanych z prowadzeniem konferencji w języku

obcym,

5) przygotować propozycję czynności związanych z zakończeniem konferencji w języku

obcym,

6) opracować w języku obcym plan dłuższej wypowiedzi na podstawie przygotowanych

propozycji,

7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– metoda projektu.

Środki dydaktyczne:

– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

Ćwiczenie 4

W literaturze branżowej obcojęzycznej i w Internecie znajdź dane dotyczące „Zmian

struktury geograficznej obrotów handlowych Polski” w 2004 roku przygotuj dłuższą
wypowiedź ustną związaną z

prezentacją przedsiębiorstwa handlowego zagranicznym

gościom. Napisz plan dłuższej wypowiedzi ustnej na temat sytuacji fikcyjnego
przedsiębiorstwa handlowego posłuż się z pozyskanymi danymi. . Pracę wykonaj w języku
obcym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami przygotowania dłuższej wypowiedzi,
3) przygotować plan wypowiedzi w języku obcym,
4) przygotować wypowiedź w języku obcym,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne,
– tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– Internet,
– słowniki j. obcego,
– literatura branżowa w języku obcym,
– komputer,
– pakiet Microsoft Office,
– drukarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

PRAKTYCZNY - BADAŃ SUMUJĄCYCH

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA


Test polega na wykonaniu przez uczniów jednego zadania, mającego na celu

sprawdzenie ich praktycznych umiejętności w zakresie:
1. przygotowanie w języku obcym harmonogramu wyjazdu do Pragi przedstawiciela firmy

handlowej, cel nawiązanie kontaktów handlowych z producentem sztucznej biżuterii
Jabloneks.


Organizacja testowania
Działania nauczyciela powinny być ukierunkowane na:
– Przygotowanie odpowiedniej liczby kart informacyjnych, niezbędnych do wykonania

zadań praktycznych, protokołów pomiaru oraz ustalenia, które z nich wymagają
dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień.

– Przygotowanie tekstu dotyczącego prawidłowej obsługi klienta w języku obcym.
– Zapewnienie odpowiednich warunków technicznych testowania.

Wymagane stanowisko badawcze do zadania komputer, pakiet Microsoft Office, Internet,
drukarka, słowniki obcojęzyczne.

– Zapewnienie samodzielności przy rozwiązywaniu zadań – w przypadku braku

odpowiedniej liczby stanowisk badawczych ustalenie odpowiedniego harmonogramu prac
uczniów.

– Przygotowanie (powielenie) i przekazanie uczniom instrukcji testowania.
– Wyjaśnienie wszystkich wątpliwości ucznia przed przystąpieniem do wykonania zadania.
– Zwrócenie szczególnej uwagi na zrozumieniu kontekstu tekstu.
– Podanie do wiadomości uczniów czasu przeznaczonego na samodzielną pracę nad testem-

przewidywany czas testowania 90 minut.

– Obserwowanie i rejestrowanie wykonywanych przez uczniów czynności

(skategoryzowane karty obserwacji stanowią załącznik do testu praktycznego).

– Dokonanie oceny poprawności wykonania każdego zadania (za poprawne i samodzielne

wykonanie każdego zadania uczeń może uzyskać maksimum 70 punktów. Zaliczenie testu
wymaga osiągnięcia 35 punktów, jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej
(maksymalna liczba punktów, określona w kartach obserwacji, uwzględnia „wagi”
poszczególnych czynności, czyli ustala ich znaczenie dla całej badanej umiejętności).

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przestrzeganie przy ocenianiu testów wyżej

sformułowanych zasad, nawet jeżeli się z nimi Państwo nie zgadzacie (oczywiście mogą one
podlegać weryfikacji przy prowadzeniu następnych badań).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

– Przeczytaj uważnie instrukcję.
– Uwierz w siebie, masz szansę na sukces.
– Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
– Przed wykonaniem zadania staraj się dobrze zrozumieć jego treść.
– Przestrzegaj zasad bezpiecznej pracy.
– Prawidłowo organizuj stanowisko pracy.
– Przestrzegaj

podanej przez nauczyciela normy czasowej.

Zadanie Twoje polega na praktycznym rozwiązaniu jednego zadania. Dotyczy ono
przygotowania w języku obcym harmonogramu wyjazdu do Pragi przedstawiciela firmy
handlowej, cel nawiązanie kontaktów handlowych z producentem sztucznej biżuterii
Jabloneks.

Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 45 minut. Jesteś w stanie w tym

czasie prawidłowo wykonać zadanie. Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania
opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj
się z nią. Dokonaj analizy czynności, jakie powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej, w
fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej. Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania
którego oczekujemy od Ciebie po wykonaniu zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy,
będzie on dowodem Twoich osiągnięć.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś

radzić sobie sam.

Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za prawidłowo

wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania, możesz
uzyskać maksimum 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe kryteria, to
nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35 punktów, jest
to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.

ŻYCZYMY CI SUKCESU !





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Zadanie

Przygotuj w języku obcym harmonogramu wyjazdu do Pragi przedstawiciela firmy

handlowej, cel nawiązanie kontaktów handlowych z producentem sztucznej biżuterii
Jabloneks. Przedstawiciel wyjeżdża służbowym samochodem. Działanie Twoje powinno
przebiegać w trzech etapach:
ETAP I – faza przygotowawcza:
– przygotuj swoje stanowisko pracy (jeśli jakieś urządzenie jest nie sprawne, zasygnalizuj to

nauczycielowi i zapisz tę informację w protokóle pomiaru),

– dobierz słowniki,
– zaplanuj układ czynności, jakie wykonasz przy przygotowaniu w języku obcym

harmonogramu wyjazdu do Pragi przedstawiciela firmy handlowej, cel nawiązanie
kontaktów, przedstawiciel wyjeżdża służbowym samochodem,

– zaplanowany układ czynności przedstaw nauczycielowi – uzyskaj jego akceptację.
ETAP II – faza realizacyjna:
– zastanów się, w jakim celu jedzie przedstawiciel firmy handlowej,
– dobierz z załączników dokumenty, które powinien zabrać ze sobą przedstawiciel firmy

handlowej,

– dobierz dokumenty, które są niezbędne do przygotowania i odbycia podróży służbowej.
ETAP III – faza oceniająca:
– na podstawie zgromadzonych dokumentów przygotuj harmonogram podróży służbowej,
– określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć.

Plan działania z przygotowania w języku obcym harmonogramu wyjazdu do Pragi
przedstawiciela firmy handlowej, cel nawiązanie kontaktów handlowych z producentem
sztucznej biżuterii Jabloneks.


Cel wyjazdu


Zwroty obcojęzyczne zastosowane do
sporządzenia harmonogramu podróży
służbowej

Dokumenty
pomagające
w nawiązaniu
kontaktów


Zastosowane zwroty

Dokumenty
niezbędne do
odbycia
podróży
służbowej


Uzyskane wyniki

Dokumenty
wspomagające
nawiązanie
kontaktów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Dokumenty
niezbędne do
odbycia
podróży
służbowej

Harmonogram
przygotowania
wyjazdu


Wnioski wynikające
z wykonanej pracy

Nazwa i adres szkoły

Nazwisko i imię ucznia

Data

przeprowadzonych

badań

Uzyskana

suma

punktów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Skategoryzowana karta obserwacji ze sporządzenia notatki w języku obcym na temat

wysłuchanego tekstu, dotyczącego prawidłowej obsługi klienta

Lp.

Czynności

Maksymal

na liczba
punktów

możliwa do

uzyskania

Uzyskana

liczba

punktów

1 Cel wyjazdu

10

2 Dobór zwrotów obcojęzycznych zastosowanych do

przygotowania harmonogramu wyjazdu

15

3 Zaplanowanie układu czynności związanych

z wykonaniem zadania:
– przygotowanie komputera,
– segregowanie dokumentów
– opracowanie dokumentów,
– zapisanie harmonogramu.




15

Głównych 10

4



Sprawdzenie zastosowanych
zwrotów

Dodatkowych 10

5 Organizacja stanowiska pracy

5

6 Prawidłowość wykonania protokółu

5


RAZEM

70



Uwaga!
Maksymalną liczbę punktów uczeń może uzyskać za całkowicie samodzielne i poprawne
wykonanie danej czynności.
Połowę maksymalnej liczby punktów uczeń może uzyskać za wykonanie czynności z pomocą
nauczyciela, ukierunkowaną na poprawne wykonanie tych czynności.
Zero punktów uczeń otrzymuje za niewykonanie danej czynności lub jej błędne wykonanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2
Test próba pracy

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

1. Sformułować dłuższą wypowiedź dotyczącą prezentacji

przedsiębiorstwa handlowego

P C

2. Sporządzić plan dłuższej wypowiedzi ustnej dotyczącej

prezentacji przedsiębiorstwa handlowego w języku obcym

PP C

3. Zaprezentować ofertę handlową w języku obcym

PP

D

Test jest przewidziany jako próba pracy.

Przygotuj prezentację multimedialną oferty firmy handlowej, która handluje meblami
ogrodowymi. Potrzebne informacje dobierz z zestawu załączników, te których brakuje
uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym w dokumentacji będącej częścią Instrukcji.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 3, 4 i uzyskanie 5 punktów,

-

dostateczny – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 3, 4, 5 i uzyskanie 6 punktów,

-

dobry – za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5 i uzyskanie 7 punktów,

-

bardzo dobry- za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 10 punktów,


Kryteria oceny

Klucz

punktowania

Obszar
wymagań

Numer

czynności

Sprawdzana czynność Kryterium

wykonania

czynności

Punktacja

1

Uczeń zapoznaje się
z dokumentacją zadania

Zapoznał się z
dokumentacją
zadania

0 lub 1

Organizacja
stanowiska
pracy

2

Uczeń organizuje
stanowisko pracy

Zorganizował
stanowisko pracy
zgodnie z
wymogami bhp i
ergonomii

0 lub 1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Z zestawu
posegregował
załączniki zgodnie
z zasadami
przygotowania
prezentacji

0 lub 1

Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
zasad
przygotowania
prezentacji

3

Uczeń segreguje
załączniki
potrzebne do
wykonania ćwiczenia

Uzupełnił
brakujące
informacje

0 lub 1

4

Uczeń wykonuje plan
prezentacji oferty
handlowej
przedsiębiorstwa

Wykonał plan
prezentacji oferty
handlowej
przedsiębiorstwa

0 lub 2

5

Uczeń sprawdza
z dokumentacją
prawidłowość
wykonanego planu

Przygotował
prezentację

0 lub 1

6

Uczeń przygotowuje
prezentację

Ocenił jakość
swojej pracy,
wskazał
ewentualne
nieprawidłowości

0 lub 1

Prezentowanie
i ocena
wykonanego
ćwiczenia

7

Uczeń prezentuje
i ocenia wykonane
ćwiczenie

0 lub 2














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA OBSERWACJI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wymagania dotyczące przygotowania prezentację multimedialną oferty firmy handlowej,
która handluje meblami ogrodowymi.
Przygotuj prezentację multimedialną oferty firmy handlowej, która handluje meblami
ogrodowymi. Potrzebne informacje dobierz z zestawu załączników, te których brakuje
uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym w dokumentacji będącej częścią Instrukcji.

OBSZAR

WYMAGAŃ

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA

LICZBA

PUNKTÓW

Czynność 1. Zapoznawanie się z dokumentacją zadania
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zapoznał się
z dokumentacją zadania

1

Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy

Organizacja
stanowiska
pracy

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zorganizował
stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii

1

Czynność 3. Segregowanie załączników potrzebnych do
wykonania zadania
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń posegregował
załączniki zgodnie z zasadami przygotowania prezentacji
oferty handlowej przedsiębiorstwa.

1

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń uzupełnił brakujące
informacje

1

Czynność 4. Wykonanie planu prezentacji oferty
handlowej przedsiębiorstwa.
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wykonał plan
prezentacji oferty handlowej przedsiębiorstwa.


2

Czynność 5. Sprawdza z dokumentacją prawidłowość
wykonanego planu

Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
zasad
przygotowania
kampanii
reklamowej

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń sprawdził
z dokumentacją prawidłowość wykonanego planu
i ewentualnie skorygował błędy

1

Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania

Czynność 6. Prezentacja i ocena wykonanego zadania

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń ocenił jakość swojej
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości

3

Łączna liczba punktów

Uzyskana
ilość punktów
i ocena

Uzyskana ocena szkolna



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy,

6. Jest to praca indywidualna, dlatego zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas

przeznaczony na wykonanie zadania.

8. Rozdaj uczniom zestawy różnych załączników dotyczących etapów przygotowania

prezentację multimedialną oferty firmy handlowej, która handluje meblami ogrodowymi.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.

11. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania..

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

– Przeczytaj uważnie instrukcję.
– Uwierz w siebie, masz szansę na sukces.
– Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
– Przed wykonaniem zadania staraj się dobrze zrozumieć jego treść.
– Przestrzegaj zasad bezpiecznej pracy.
– Prawidłowo organizuj stanowisko pracy.
– Przestrzegaj

podanej przez nauczyciela normy czasowej.

1. Zadanie Twoje polega na praktycznym rozwiązaniu jednego zadania. Dotyczy ono

etapów przygotowania prezentację multimedialną oferty firmy handlowej, która handluje

meblami ogrodowymi.
Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 45 minut.

Jesteś w stanie w tym czasie prawidłowo wykonać zadanie.

Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże

Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj się z nią. Dokonaj analizy czynności, jakie
powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej, w fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej.
Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania którego oczekujemy od Ciebie po wykonaniu
zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy, będzie on dowodem Twoich osiągnięć.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś

radzić sobie sam. Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za
prawidłowo wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania,
możesz uzyskać maksimum 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe kryteria,
to nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35 punktów,
jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.

ŻYCZYMY CI SUKCESU !

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Materiały dla ucznia:

y

Instrukcja z dokumentacją zadania,

y

zestaw załączników dotyczących prezentacji oferty handlowej przedsiębiorstwa, np.
katalogi zagranicznych firm z meblami ogrodowymi i cennikiem.

y

stanowisko ucznia powinno zostać wyposażone w komputer z programem

Microsoft PowerPoint.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1. Blythe J.: Komunikacja Marketingowa. Przekład G. Górska. Polskie Wydawnictwa

Ekonomiczne 2002

2. Praca zbiorowa pod red. M. Rydla Komunikacja marketingowa.. ODDK, Gdańsk 2001
3. Brdulak H., Brdulak J.: Negocjacje handlowe. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,

Warszawa 2000

4. Buzan T., Israel R.: Sprzedaż z głową. Przekład Hędrzak Anna, Oficyna Ekonomiczna,

Kraków 2001

5. Domański T.: Strategie Rozwoju Handlu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,

Warszawa 2005

6. Kostera M.: Zarządzanie Personelem. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa

2000

7. Kożusznik B.: Kierowanie zespołem pracowniczym. Polskie Wydawnictwo

Ekonomiczne, Warszawa 2005

8. Kożusznik B.: Zachowania człowieka w organizacji. Polskie Wydawnictwa

Ekonomiczne,

9. Mruk H. (red.): Komunikowanie się w marketingu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,

Warszawa 2004

10. Nowacka A., Nowacki R.: Podstawy marketingu, Difin.
11. Robbins S. P.: Prawdy o kierowaniu ludźmi i tylko prawdy. Polskie Wydawnictwo

Ekonomiczne, Warszawa 2003

12. Robbins S. P.: Skuteczne podejmowanie decyzji. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,

Warszawa 2005

13. Sabath A. M.: Savoir-vivre w biznesie. Nowoczesne rady na miarę XXI wieku. Amber,

2002

14. Scheitlin V.: Listy kontrolne dla handlowców. Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2003
15. Slywotzky A. J., Morrison D. J., Andelman B.: Strefa zysku, Polskie Wydawnictwo

Ekonomiczne, Warszawa 2000

16. Stefaniak-Piasek E.: Technika biurowa. Cz. 2 Praca biurowa. WSiP, Warszawa 2004
17. http://vulcan.com.pl/biblioteka/prezentacje/zasady_tworzenia.html
18. http://www.1praca.gov.pl/index.php?id=9&tresc=2074
19.

http://www.twoja-firma.pl/artykuly/84,klient-nasz-pan,2.html

20.

www.excelo.pl

21. www.2msystem.pl/

Język angielski – słowniki

Colin P.H., Słupski J.: Słownik biznesu angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim.
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1999
Corbeil J.C.: Wielojęzyczny słownik wizualny. Polski. Angielski. Niemiecki. Francuski.
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1996 Leksykon tematyczny.
France C., Mann P., Kolossa B.: Ekonomia. Angielsko-polski słownik tematyczny.
Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002
Jastrzębska-Okoń I.: Polsko-angielski słownik tematyczny. Harald G., Warszawa 1997
Keinzler I.: Słownik terminologii komputerowej angielsko-polski i polsko-angielski. Ivax,
Gdynia 2003
Lukszyn J.: Wielojęzyczny słownik modułowy. Awans, Warszawa 2001

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Puławski M., Kozierkiewicz R.,: Słownik handlowy angielsko-polski. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 1991
Mizgalski E.: Słownik techniczny polsko-angielski, angielsko-polski, Aneks, Wałbrzych 1994
Rosenbaum O.: Praktyczny słownik komputerowy angielsko-polski, polsko-angielski.
Wydawnictwo REA, Warszawa 2001
Śmird W.: Słownik terminów angielsko-polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
2002
Tittenbrun M.: Duży słownik polsko-angielski i angielsko-polski. Kastor, Warszawa 2001
Welfe A., Brzeszczyński J., Majsterek M.: Słownik terminów metod ilościowych angielsko-
-polski, polsko-angielski. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002


Język francuski

Bloomfield, Tuzin: Affaires à suivre. Hachette, Paris 2002
Bruchet-Collins: Objectif enterprise. Hachette, Paris 2002
CD-Rom Français Professionnel: Á la recherché d’un employ. CLE Int., Paris 2002
CD-Rom Français Professionnel: Vivez les affaires. Hachette, Paris 2002
Corado, Macagno, Sanchez: Faire des affaires en français. Hachette, Paris 2002
Danilo M., Lincoln M., Penfornis J.-L.: Le français de la communication professionnelle.
CLE Int., Paris 2002
Danilo M., Tuzin B.: Le français de l’entrerprise. CLE Int., Paris 2002
Dany, Noé: Les employés: service, commerce, industrie. Hachette,
Paris 2002
Eurin, Henao: Pratiques du français scientifique. Hachette, Paris 2002
Gruneberg, Tauzin: Comment vont les affaires? Hachette, Paris 2002
Janik A.: Mały słownik informatyczny francusko-polski. WNT, Warszawa 1991
Mitchell, Tuzin, Truscott: Le français à grande vitesse. Hachette, Paris 2002
Pieńkom E., Pieńkom J.: Wielki słownik francusko-polski i polsko-francuski, tom 1 i 2.
Wiedza Powszechna, Warszawa 2001
Piotrowska M., red.: Słownik tematyczny francusko-polski. Philip Wilson, Warszawa 2002

Język niemiecki-słowniki
Alisch i in.: Ekonomia. Niemiecko-polski słownik tematyczny. Wydawnictwo Naukowe
PWN, Warszawa 1999
Piprek J.: Wielki słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecki, t. 1 i 2. Wiedza Powszechna,
Warszawa 2002
Praca zbiorowa: Słownik biznesmena polsko-niemiecki. Kanion, Zielona Góra 2001
Seidel K.-H.: Słownik techniczny niemiecko-polski, polsko-niemiecki. Wydawnictwo REA,
Warszawa 2003
Skibicki W.: Słownik terminologii prawniczej i ekonomicznej niemiecko-polski. Wiedza
Powszechna, Warszawa 2000
Sokołowska M. i inni: Słownik naukowo-techniczny niemiecko-polski i polsko-niemiecki.
WNT, Warszawa 1999
Wiązek A.: Słownik techniczny niemiecko-polski, polsko-niemiecki. Aneks, Wałbrzych 2003


