„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jarosław Stępień
Prowadzenie produkcji zwierzęcej 612[01].Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Urszula Malinowska
mgr inż. Mirosław Worobik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Opracowanie zawiera obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z1.05
„Prowadzenie produkcji zwierzęcej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Podstawowe zasady BHP przy obsłudze zwierząt gospodarskich
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Użytkowanie bydła
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Użytkowanie trzody chlewnej, drobiu i innych zwierząt
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
26
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania, np. pokaz z objaśnieniem,
pokaz z instruktażem, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych oraz metody projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
612[01].Z1.01
Wykonywanie zabiegów
agrotechnicznych
612[01].Z1.02
Prowadzenie produkcji roślin
uprawnych
Moduł 612[01].Z1
Produkcja rolnicza
612[01].Z1.03
Żywienie zwierząt
gospodarskich
612[01].Z1.04
Wykonywanie zabiegów
zoohigienicznych
612[01].Z1.05
Prowadzenie produkcji
zwierzęcej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
definiować podstawowe pojęcia dotyczące hodowli bydła,
−
wykonywać podstawowe zabiegi zoohigieniczne,
−
stosować zasady prawidłowego żywienia zwierząt gospodarskich,
−
przeliczać podstawowe jednostki,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu mechanizacji rolnictwa,
−
obsługiwać maszyny do produkcji zwierzęcej,
−
korzystać z wiadomości, które nabył na lekcjach z chemii organicznej,
−
rozpoznawać gatunki zwierząt gospodarskich,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
użytkować komputer,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować znaczenie gospodarcze chowu bydła,
−
scharakteryzować typy użytkowe oraz rasy bydła hodowanego w Polsce,
−
określić zasady chowu oraz żywienia cieląt i młodego bydła,
−
ocenić jakość mleka według obowiązujących norm,
−
przygotować mleko do sprzedaży,
−
scharakteryzować technologię produkcji żywca wołowego,
−
określić znaczenie gospodarcze chowu trzody chlewnej,
−
scharakteryzować rasy świń i krzyżówki międzyrasowe,
−
określić warunki chowu prosiąt i młodej trzody chlewnej,
−
określić znaczenie gospodarcze i wymienić cechy charakterystyczne drobiu,
−
rozpoznać oraz scharakteryzować rasy i typy użytkowe drobiu,
−
określić mierniki nieśności i dokonać wyboru jaj do wylęgu,
−
przeprowadzić lęgi naturalne i sztuczne,
−
określić czynniki wpływające na wykorzystywanie mięsa drobiu,
−
zapewnić właściwe warunki mikroklimatyczne w pomieszczenia przeznaczonych dla
drobiu,
−
określić znaczenie chowu różnych gatunków zwierząt,
−
rozróżnić wady i zalety pokroju określonych gatunków zwierząt,
−
dobrać pasze i zapewniać zwierzętom optymalne warunki chowu,
−
obliczyć koszt i określić opłacalność produkcji zwierzęcej,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej,
ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego żywności oraz przepisy weterynaryjne
dotyczące produkcji zwierzęcej,
−
obsłużyć podstawowy sprzęt i urządzenia wykorzystywane w produkcji zwierzęcej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………..
Modułowy program nauczania:
Pszczelarz 612[01]
Moduł:
Produkcja rolnicza 612[01].Z1
Jednostka modułowa:
Prowadzenie produkcji zwierzęcej 612[01].Z1.05
Temat: Organizacja procesu wylęgu jaj.
Cel ogólny: Organizować i charakteryzować procesy wylęgu jaj.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
wybrać jaja do wylęgu,
−
przedstawić warunki hodowlane jakie muszą spełniać nioski (stan zdrowotny stada,
liczba kogutów w stadzie, żywienie niosek, od których pochodzą jaja wylęgowe, warunki
w pomieszczeniach)
–
opisać budowę jaja oraz poznaje jakość jego treści,
−
żywić nioski, produkujące jaja wylęgowe,
–
stworzyć warunki do transportu i przechowywania jaj wylęgowych,
–
przeprowadzać lęgi naturalne,
–
przeprowadzać lęgi sztuczne.
Metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca w grupach.
Czas: 2 godziny zajęć dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
–
waga,
–
lampa do prześwietlania jaj,
–
wytłaczanka z jajkami.
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna
–
czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości
uczniów do zajęć,
–
podanie tematu zajęć,
–
podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym warunków, jakie powinny spełniać
jaja wylęgowe,
–
podział grupy uczniów na zespoły 4–5 osobowe.
2. Faza właściwa
–
wykład nauczyciela z elementami pogadanki na temat sposobów prowadzenia lęgów,
–
wspólna dyskusja na temat rozrodu drobiu,
–
szczegółowe omówienie przyczyn słabych lęgów u kur.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
3. Realizacja zadań
Praca w grupach 4–5 osobowych
–
nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
–
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
–
pobierają wytłaczanki z jajami,
–
uczniowie zapoznają się z wagą jaj,
–
prześwietlają jaja,
–
określają ich kształt.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:
–
czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie,
–
czy prawidłowo interpretują wyniki,
–
czy zachowują zasady bhp.
Zakończenie zajęć
–
uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy interpretują je na forum klasy,
–
dyskutują na temat przydatności jaj do wylęgu,
–
nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.
Praca domowa
Uzyskaj informacje dotyczącą możliwości pozyskiwania kurcząt do gospodarstw
rolniczych w Twojej okolicy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej ucznia po zakończonych zajęciach
−
auczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie każdego ucznia, na bieżąco podczas
dyskusji i podczas wykonywania ćwiczenia. Ocenia także aktywność i zaangażowanie
ucznia w wykonywane prace.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
………………………………..
Modułowy program nauczania:
Pszczelarz 621[02]
Moduł:
Produkcja rolnicza 621[02].Z1
Jednostka modułowa:
Prowadzenie produkcji zwierzęcej 612[01].Z2.03
Temat: Typ użytkowe trzody chlewnej.
Cel ogólny: Rozpoznawać i charakteryzować typy użytkowe trzody chlewnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
rozpoznać typy użytkowe świń,
–
rozpoznać rasy świń na podstawie typów użytkowych,
–
charakteryzować poszczególne typy użytkowe,
–
określać ogólne cechy pokroju,
–
oceniać pokrój trzody chlewnej.
Metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
grupy 4–5 osobowe.
Czas: 2 godziny zajęć dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
–
atlas ras zwierząt gospodarskich,
–
świnie w chlewni,
–
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno - przygotowawcze
–
sprawdzenie obecności,
–
sprawdzenie wiedzy uczniów.
2. Faza właściwa
–
pogadanka nauczyciela z elementami pokazu na temat typów użytkowych świń,
–
szczegółowe omówienie ras hodowanych w naszym kraju,
–
prezentacja typów użytkowych świń,
–
prezentacja ras świń hodowanych w naszym kraju,
–
prezentacja metod krzyżowania świń.
3. Realizacja ćwiczenia
Praca w grupach:
–
nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
–
przydziela grupie zadanie,
–
grupy zapoznają się z przydzielonym zadaniem,
–
uczniowie przystępują do wykonania zadania, opisując świnie znajdujące się w chlewni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:
–
czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie,
–
czy prawidłowo interpretują wyniki.
Zakończenie zajęć
–
uczniowie przedstawiają wykonaną pracę,
–
dyskutują na forum klasy na temat poszczególnych typów użytkowych świń,
–
nauczyciel ocenia pracę grupy.
Praca domowa
Zapoznaj się z typami użytkowymi świń występującymi w Twoim miejscu zamieszkania.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie każdego ucznia, na bieżąco podczas
dyskusji i podczas wykonywania ćwiczenia. Ocenia także aktywność i zaangażowanie
ucznia w wykonywane prace.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5 ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe
zasady
BHP
przy
obsłudze
zwierząt
gospodarskich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz ile metrów kwadratowych środka transportu potrzeba do przewiezienia:
−
40 świń o masie 25 kg,
−
32 świń o masie 40 kg,
−
32 świń o masie 100 kg,
−
25 świń o masie 110 kg,
−
50 świń o masie 120 kg.
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment materiałów dotyczących zasad postępowania podczas transportu
zwierząt gospodarskich,
−
ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z normami przewozowymi dla świń,
2) zgromadzić potrzebne dane,
3) dokonać przeliczeń dla poszczególnych grup wagowych,
4) przedstawić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
poradnik dla ucznia,
−
kalkulator,
−
normy przewozowe - tablice.
Ćwiczenie 2
Obliczyć ile metrów kwadratowych środka transportu należy przygotować aby przewieść
do Włoch:
−
50 małych cieląt o masie 50 kg,
−
40 średnich cieląt o masie 110 kg,
−
20 ciężkich cieląt o masie 200 kg,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
−
30 ciężkich byków o wadze 550 kg,
−
10 bardzo ciężkich byków o wadze 700 kg.
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment materiałów dotyczących zasad postępowania podczas transportu
zwierząt gospodarskich,
−
ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z normami przewozowymi dla bydła,
2) zgromadzić potrzebne dane,
3) dokonać przeliczeń dla poszczególnych grup wagowych,
4) przedstawić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
poradnik dla ucznia,
−
tabele z normami przewozu,
−
kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Użytkowanie bydła
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz zawartość tłuszczu w kg, w mleku z dziennego udoju, który wynosi 15 kg,
o zawartości tłuszczu 3,7%. Oblicz produkcję tłuszczu w kg, od krowy, której wydajność
w ciągu roku wyniosła 5000 kg mleka o zawartości tłuszczu 4%.
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat,
−
ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować odpowiedni wzór, który znajduje się w poradniku,
2) podstawić do wzoru dane,
3) dokonać obliczeń,
4) zapisać efekty pracy,
5) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz odpowiedzi,
−
arkusz do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia,
−
kalkulator.
Ćwiczenie 2
Porównaj wyniki produkcyjne niżej przedstawionych krów o następującej wydajności
rocznej, zinterpretuj je i przedstaw:
1. 4500 kg mleka, 3,8% tłuszczu, 171 kg tłuszczu,
2. 4200 kg mleka 4,2% tłuszczu, 176,4 kg tłuszczu.
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat,
−
ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować odpowiedni wzór, który znajduje się w poradniku,
2) podstawić do wzoru dane,
3) dokonać obliczeń,
4) zapisać efekty pracy,
5) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia,
−
kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Użytkowanie trzody chlewnej, drobiu i innych zwierząt
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj wyboru jaj do wylęgu.
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat,
−
ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać optycznej oceny jaj,
2) prześwietlić jaja,
3) dokonać analizy badań,
4) zapisać wyniki,
5) dokonać prezentacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz odpowiedzi,
−
arkusz do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia,
−
lampa do prześwietlania jaj,
−
waga.
Ćwiczenie 2
Określ typy użytkowe świń znajdujących się w gospodarstwie rolnym.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy przy obsłudze trzody chlewnej,
−
przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na temat cech pokrojowych danego typów
użytkowych trzody chlewnej,
−
ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie dokonać oględzin cech anatomicznych świń,
2) porównać z opisem znajdującym się w poradniku dla ucznia,
3) zapisać wyniki w arkuszu,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia,
−
świnie w chlewni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie produkcji
zwierzęcej”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 14 15, 16, 17, 18, są poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 7, 10, 11, 13, 19, 20, są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c,3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. d,
12. c, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić udział poszczególnych ras
w ogólnej liczbie trzody chlewnej
B
P
a
2
Określić udział loch wbp w pogłowiu krajowym
loch
B
P
c
3
Rozróżnić rasy świń powstałe na podstawie
pogłowia krajowego świń
B
P
d
4
Rozpoznać rasy użytkowe świń
B
P
c
5
Scharakteryzować krzyżowanie towarowe świń
D
PP
b
6
Prowadzić tucz bekonowy świń
B
P
a
7
Scharakteryzować tucz bekonowy
C
PP
b
8
Wymienić zasady tuczu mięsnego.
B
P
c
9
Rozróżnić typy użytkowe kur
B
P
b
10 Scharakteryzować sposób odżywiania świń
C
PP
c
11 Scharakteryzować przebieg nieśności kur
C
PP
d
12 Określić wydajność rzeźną świń
B
P
c
13 Scharakteryzować plenność loch
C
PP
d
14 Rozpoznawać rasy kur
B
P
b
15 Stosować zasady systemów utrzymania kur
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
16 Dobrać jaja do wylęgu
B
P
b
17 Zastosować zasady skupu tuczników
B
P
c
18 Rozpoznawać typy użytkowe koni.
B
P
b
19 Scharakteryzować wielkość jaja do
C
PP
d
20 Scharakteryzować typy użytkowe kur
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. na
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Świnie tej rasy stanowią największy udział w ilości świń w naszym kraju
a) wielka biała polska.
b) puławska.
c) złotnickie.
d) duroc.
2. Udział loch rasy wbp ilości loch w naszym kraju wynosi
a) 40%.
b) 30%.
c) 53%%.
d) 21%%.
3. Rasa ta powstała w XX wieku wyniku krzyżowania miejscowej świni ostrouchej
z importowanymi berkszyrami, rasą tą jest
a) duroc.
b) hampshire.
c) wielka biała polska.
d) puławska.
4. Jakiego typu użytkowego jest złotnicka pstra:
a) mięsnego.
b) mięsno-słoninowego.
c) słoninowego.
d) słoninowo-mięsny.
5. Schemat, locha A x knur B = potomstwo F
1
na tucz przedstawia
a) dwufazowym 2 ras.
b) jednofazowe.
c) dwufazowym 3 ras.
d) dwufazowym 4 ras.
6. Tucznik bekonowy powinien ważyć:
a) 84–95 kg.
b) 110–120 kg.
c) 60–70 kg.
d) 54–62 kg.
7. Tucznik rasy bekonowej powinien być w wieku
a) 11–12 miesięcy.
b) 6–7 miesięcy.
c) 4–5 miesięcy.
d) 13–15 miesięcy.
8. W naszym kraju najbardziej pożądaną wagą przy tuczu mięsnym jest waga
a) 80 kg.
b) 75 kg.
c) 110 kg.
d) 90 kg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9. Typ użytkowy kur nieśny ma kształt
a) rombu.
b) trójkąta.
c) kwadratu.
d) prostokąta.
10. Świnie ze względu na sposób odżywiania uznaje się za
a) roślinożerne.
b) mięsożerne.
c) wszystkożerne.
d) odżywiają się zielonkami.
11. Maksymalną nieśność kur uzyskujemy jeżeli okres użytkowania wynosi
a) 24 miesięcy.
b) 32 miesięcy.
c) 20 miesięcy.
d) 10 miesięcy.
12. Wydajność rzeźna świń waha się między
a) 10 do 20%.
b) 30 do 35%.
c) 76 do 82%.
d) 15 do 30%.
13. Liczba prosiąt odsadzonych od lochy rocznie powinna wynosić
a) 14.
b) 16.
c) 17.
d) 20.
14. Najlepsze wyniki tuczu kur otrzymujemy krzyżując rasy
a) leghorn x kornisz.
b) łajtrok x kornisz.
c) leghorn x łajtrok.
d) sussex x leghorn.
15. W systemie ekstensywnym użytkowania kury same wyszukują sobie do
a) 20% paszy.
b) 30% paszy.
c) 40% paszy.
d) 85% paszy.
16 Masa jaj wylęgowych powinna wynosić
a) 40–45 g.
b) 54–65 g.
c) 70–75 g.
d) 40–45g.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
17. Mięsność tusz powinna wynosić
a) 20%.
b) 30%.
c) nie mniej niż 53%.
d) 42%.
18. Koń charakteryzujący się; jędrnością i suchością tkanek, lekką budową, długą linią,
kończynami dość długimi, które sprzyjają dużej szybkości to
a) typ pociągowy.
b) typ wierzchowy.
c) typ juczny.
d) typ wszechstronnie użytkowy.
19. Głębokość komory w jaju przechowywanym przez tydzień powinna wynosić
a) 1 mm.
b) 1,5 mm.
c) 2 mm.
d) 3 mm.
20. Kształt kwadratu mają kury typu użytkowego
a) nieśnego.
b) mięsnego.
c) ogólnoużytkowy.
d) bojowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Prowadzenie produkcji zwierzęcej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Test 2
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Prowadzenie produkcji zwierzęcej”.
Treść zadania
Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z dojem mechanicznym
krowy. Masz do dyspozycji stanowisko i dojarkę konwiową. Czynności wykonaj
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia ,w nabywaniu umiejętności praktycznych, przewidzianych
w celach jednostki modułowej, zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia doju
mechanicznego krów.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania
analizy podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien
wykonać zadanie pod nadzorem nauczyciela:
Nauczyciel powinien:
−
uzgodnić z uczniami zakres ćwiczenia,
−
zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa
pracy,
−
przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
−
skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
−
przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,
−
określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
−
na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
−
dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
przeanalizować dokładnie treść zadania,
−
zapisać w formularzu; Plan działania:
a) kolejność wykonywanych czynności niezbędnych przy mechanicznym doju krów,
b) wykaz narzędzi i sprzętu potrzebnego do wykonania zadania,
−
dobrać i założyć odzież ochronną,
−
zgromadzić na wydzielonej części obory sprzęt niezbędny do wykonania zadania,
−
przygotować sprzęt do pracy,
−
sprawdzić stan techniczny aparatu udojowego,
−
kontrolować na bieżąco przebieg doju mechanicznego,
−
wykonać dodajanie i dezynfekcje wymienia,
−
zapisać ilość mleka uzyskanego po zakończonym doju,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
−
wykonać czynności związane z e schłodzeniem mleka,
−
wykonywać zadanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
zgłosić gotowość do prezentacji wykonanego zadania,
−
podczas prezentacji uzasadnić kolejność i celowość wykonywanych czynności oraz
ocenić efekty swojej pracy,
−
po zakończeniu pracy uporządkować stanowisko, zdezynfekować kubki udojowe i sprzęt
pomocniczy.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp. Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty
do
uzyskania
Punkty
przyznane
1
Dobranie odzieży ochronnej
5
2
Sporządzenie wykazu sprzętu do prac porządkowych na
stanowisku udojowym
5
3
Sporządzenie wykazu sprzętu do przeprowadzenia doju
mechanicznego
5
4
Oczyszczenie stanowiska z odchodów zwierzęcych
i założenie świeżej ściółki
10
5
Przygotowanie
sprzętu
do
przeprowadzenia
doju
mechanicznego:
5
6
Przeprowadzenie
mycia
wymienia
i
masażu
przedudojowego, skontrolowanie stanu zdrowotnego
wymienia
10
7
Podłączenie aparatu udojowego (zakładanie kubków
udojowych we właściwej kolejności)
10
8
Kontrolowanie przebiegu doju mechanicznego
10
9
Wykonanie dodajania i dezynfekcji wymienia
10
10 Zapisanie ilość mleka uzyskanego po zakończonym doju
5
11 Wykonanie czynności związane z e schłodzeniem mleka
5
12 Uporządkowanie stanowiska, zdezynfekowanie kubków
udojowych i sprzętu pomocniczego
10
13 Zaprezentowanie i ocena efektów pracy
10
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający
75
dostateczna
85
dobry
90
Bardzo dobry
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
7. LITERATURA
1. Chachułowa J. (red.): Hodowla zwierząt. PWRiL, Warszawa 1996
2. Jamroz D.: Żywienie zwierząt i paszoznawstwo fizjologiczne i biochemiczne podstawy
żywienia zwierząt. PWN, Warszawa 2001
3. Langenfeld M.: Aparat trawienny zwierząt. AR, Kraków 1991
4. Manikowski W., Weinder S. (red.): Biochemia kręgowców. PWN, Warszawa 1998
5. Truchliński J., Wójcik S.: Przewodnik do ćwiczeń z biochemii i z elementami fizyki. AR,
Lublin 1993
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000