lakiernik 714[03] z1 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jan Goworko
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska
przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz
mgr Romuald Mazur
Opracowanie redakcyjne:
Jan Goworko
Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy wykonywaniu prac
lakierniczych
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 4
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Warunki zdrowotne i higiena pracy w pomieszczeniach malarsko-lakierniczych.
Czynniki szkodliwe dla organizmów żywych i środowiska. Zagrożenia występujące
w środowisku pracy podczas obróbki strumieniowo  ściernej. Pylenie. Hałas.
Drgania mechaniczne 11
5. 1.1. Ćwiczenie 11
5.2. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe 13
5.2.1. Ćwiczenie 13
5.3. Przepisy i normy bezpieczeństwa (w lakierni) 14
5.3.1. Ćwiczenia 14
5.4. Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni. Substancje toksyczne. Zasady
ewidencjonowania. Napisy informujÄ…ce i ostrzegawcze 15
5.4.1. Ćwiczenie 15
5.5.Okres i sposoby przechowywania materiałów pomocniczych
i lakierniczych 16
5.5.1. Ćwiczenia 16
5.6. Instrukcje i przepisy w lakierni 17
5.6.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 34
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
714 [03].Z1
Podstawowe technologie
lakiernicze
714 [03].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp, ochrony
ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu prac lakierniczych
714 [03].Z1.02 714 [03].Z1.03
Przygotowanie powierzchni Nakładanie powłok
wyrobów do lakierowania lakierniczych
714 [03].Z1.04 714 [03].Z1.06
Wytwarzanie powłok malarsko  Wykonywanie napraw i renowacji
lakierniczych na wyrobach pokryć lakierniczych
powszechnego użytku
714 [03].Z1.07
714 [03].Z1.05
Nanoszenie pokryć ochronnych i
Znakowanie powłok
ochronno -dekoracyjnych
lakierniczych
714 [03].Z1.08
Ocenianie jakości powłok lakierniczych
714 [03].Z1.09
Organizowanie i wyposażenie lakierni
Schemat układu jednostek modułowych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
1. WPROWADZENIE
Otrzymujesz poradnik, który będzie Ci pomocny w przygotowaniu się do realizacji zajęć
dydaktycznych o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
przepisach ochrony środowiska, a także ułatwi praktyczne wykonywanie czynności
dydaktycznych.
Poradnik ten zawiera:
 wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,
 cele kształcenia,
 wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,
 przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,
 wykaz literatury.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie ćwiczeń w pracowni musisz zapoznać uczniów z regulaminem pracowni,
przepisami bhp oraz instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, wynikających z rodzaju
wykonywanych czynności. Przepisy te należy przedstawić przed zajęciami oraz egzekwować
ich przestrzegania w czasie trwania nauki. ObowiÄ…zujÄ…ce instrukcje i regulaminy stanowiÄ…
integralną część realizowanego modułu.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien:
- umieć korzystać z różnych zródeł informacji,
- stosować obowiązujące w miejscu nauki przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska.
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
- opanować podstawową wiedzę z zakresu lakiernictwa.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć:
- scharakteryzować zagrożenia występujące podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi,
- opisać zagrożenie pożarowe w pracy z łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi,
- przewidzieć zagrożenia związane z oparzeniami termicznymi w pracy z urządzeniami
grzewczymi, piecami, suszarniami,
- przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z lakierami lotnymi i materiałami pylistymi,
- przewidzieć zagrożenia uszkodzenia słuchu w przypadku pracy urządzeń lakierniczych o
dużym natężeniu hałasu,
- przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii w pracy z lakierami alergotoksycznymi,
- zidentyfikować zagrożenia związane z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego przez
lakiernie,
- opisać wybuchowość substancji lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
w wysokich temperaturach i ciśnieniach)
- zastosować odzież ochronną i zabezpieczenia podczas pracy w lakierni,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,
- udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
- posłużyć się obowiązującymi normami oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Lakiernik 314[03]
Moduł: Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Jednostka modułowa: Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Temat: Zagrożenia występujące w środowisku pracy podczas obróbki strumieniowo 
ściernej.
Cel ogólny: rozpoznawanie, charakteryzowanie i unikanie zagrożeń podczas obróbki
strumieniowo ściernej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z lakierami lotnymi i materiałami pylistymi,
- przewidzieć zagrożenia uszkodzenia słuchu w przypadku pracy urządzeń lakierniczych o
dużym natężeniu hałasu,
- scharakteryzować zagrożenia występujące podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
- wykład,
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- w grupach.
Czas: 90 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy,
- instrukcje,
- przepisy prawne,
- materiały piśmienne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:
Czynności nauczyciela:
- nauczyciel omawia bhp dla treści:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu
powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym,
- materiały używane do czyszczenia powierzchni,
- wymagania dla komór roboczych obróbki strumieniowo- ściernej,
- zasady pracy w komorze roboczej,
- hałas występujący podczas obróbki strumieniowo- ściernej,
- drgania występujące podczas obróbki strumieniowo- ściernej,
Czynności ucznia: uczeń słucha i notuje.
5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje samoocenę uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: obróbki strumieniowo  ściernej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Lakiernik 314[03]
Moduł: Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Jednostka modułowa: Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Temat: Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni.
Cel ogólny: Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu prac lakierniczych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,
- posłużyć się obowiązującymi normami oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
- podająca  wykład,
- praktyczna- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- w grupach.
Czas: 90 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy,
- instrukcje,
- przepisy prawne,
- materiały piśmienne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:
Czynności nauczyciela:
- nauczyciel omawia bhp dla treści:
- procesy przygotowawcze
- przygotowanie wyrobów lakierowych
- nakładanie powłok lakierniczych
- malowanie zanurzeniowe
- malowanie natryskowe pneumatyczne
- malowanie natryskowe na gorÄ…co
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- suszenie powłok malarskich
- środki zabezpieczające przed powstaniem mieszaniny wybuchowej
(podstawowe zabezpieczenia przeciwwybuchowe
- rodzaje zródeł zapłonu oraz środków zabezpieczających
Czynności ucznia: uczeń słucha i notuje.
5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje samoocenę uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5.ĆWICZENIA
5.1. Warunki zdrowotne i higiena pracy w pomieszczeniach
malarsko-lakierniczych. Czynniki szkodliwe dla organizmów
żywych i środowiska. Zagrożenia występujące w środowisku
pracy podczas obróbki strumieniowo  ściernej. Pylenie.
Hałas. Drgania mechaniczne
5.1.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Identyfikacja zagrożeń podczas pracy w lakierni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją użytkowania i bezpieczeństwa zainstalowanych (używanych)
w lakierni urządzeń.
2) porównać zapisy w części instrukcji technologiczno  ruchowej z wymogami
ROZPORZDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI
SPOAECZNEJ z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy
czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z
dnia 4 lutego 2004 r.)
3) sporządzić listę rozbieżności .
4) realizować ćwiczenie zespołowo.
Zalecone metody nauczania  uczenia siÄ™:
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcje urządzeń stosowanych w lakierni,
- rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu
natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r.),
- instrukcja technologiczno  ruchowa,
- karty charakterystyk substancji niebezpiecznych znajdujÄ…cych siÄ™ w lakierni, informacje
o pozostałych materiałach używanych w procesie technologicznym,
- materiały piśmienne.
Ćwiczenie 2
Kontrola spełnienia wymagań przez urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powienien:
1) zapoznać się z instrukcją użytkowania i bezpieczeństwa zainstalowanych (używanych)
w lakierni urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej
2) porównać zapisy w części instrukcji technologiczno  ruchowej dotyczącej obróbki
strumieniowo ściernej z wymogami Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i
Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy
przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz.
U. z dnia 4 lutego 2004 r.)
3) sporządzić listę rozbieżności .
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcje urządzeń stosowanych w lakierni do obróbki strumieniowo -ściernej,
- rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu
natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r.),
- materiały piśmienne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Obliczenie obciążenia ogniowego w magazynie materiałów lakierniczych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz wszystkich materiałów palnych znajdujących się w magazynie i ich
ilość.
2) znalezć dla każdego materiału występującego w lakierni współczynnik.
3) obliczyć obciążenie ogniowe od każdego rodzaju magazynowanego materiału.
4) zsumować obliczone wielkości i podzielić przez powierzchnię rzutu poziomego obiektu
magazynowego.
5) porównać otrzymany wynik obciążenia ogniowego z odpowiednimi tabelami
rozporzÄ…dzenia MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zalecone metody nauczania  uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- opis zadania,
- wykaz materiałów palnych w lakierni,
- rozporządzenie nw. sprawie warunków technicznych,
- jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.3. Przepisy i normy bezpieczeństwa (w lakierni)
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządzenie wykazu podstawowych przepisów określających zasady bezpiecznej pracy
w lakierni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) Zapoznać się z przepisami przytoczonymi w tym poradniku.
2) Sporządzić wykaz niezbędnych przepisów.
3) Porównać sporządzony wykaz niezbędnych przepisów z przepisami obowiązującymi w lakierni.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
- Ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- opis zadania,
- komputer z dostępem do internetu,
- literatura przedmiotu,
- materiały piśmienne.
- używanych w procesie technologicznym,
- materiały piśmienne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.4. Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni. Substancje
toksyczne. Zasady ewidencjonowania. Napisy informujÄ…ce
i ostrzegawcze
5.4.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Odczytanie znaczenia informacji znajdujÄ…cych siÄ™ na opakowaniu substancji
niebezpiecznych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) wybrać minimum jeden rodzaj opakowania substancji niebezpiecznych.
2) sporządzić dokładną notatkę z informacji zawartych na opakowaniach.
3) opisać praktyczne znaczenie tych informacji.
4) zastosować w praktyce zdobytą wiedzę.
Zalecone metody nauczania  uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- opis zadania,
- notatnik,
- materiały znajdujące się w magazynie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.5. Okres i sposoby przechowywania materiałów pomocniczych
i lakierniczych
5.5.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1:
Określenie warunków składowania materiałów lakierniczych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz substancji lakierniczych znajdujących się w zakładzie na podstawie
wykazu magazynowego.
2) określić dla substancji ze sporządzonego wykazu, na podstawie informacji znajdujących
się na opakowaniu ewentualnie w karcie substancji niebezpiecznych, sposób ich
składowania.
3) pogrupować występujące substancje w grupy, które mogą być składowane razem.
4) sporządzić wykaz substancji, które nie mogą być składowane w jednym pomieszczeniu.
5) zweryfikować plan składowania substancji lakierniczy w zakładzie.
Zalecone metody nauczania  uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
- opis zadania,
- wykaz substancji,
- karty substancji niebezpiecznych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.6. Instrukcje i przepisy w lakierni
5.6.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1:
Czynności podejmowane na wypadek powstania pożaru.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją postępowania na wypadek powstania pożaru obowiązującej
w zakładzie.
2) zasymulować zgłoszenie pożaru wykonując wszystkie punkty zawarte w instrukcji.
3) przećwiczyć postępowanie na wypadek pożaru kilka razy.
Zalecone metody nauczania  uczenia siÄ™:
- metod tekstu przewodniego.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcja technologiczno- ruchowa (instrukcja bezpieczeństwa pożarowego),
- instrukcja postępowania na wypadek pożaru,
- telefon,
- materiały piśmienne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Stosowanie przepisów bhp,
ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy wykonywaniu prac
lakierniczych
Test składa się z 20 zadań:
 zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 sÄ… poziomu podstawowego,
 zadania od 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 sÄ… poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający  za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny  za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Poziom Poprawna
Nr Cel operacyjny Kategoria
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu
wymagań odpowiedz
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
1. A P A
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
A P układy palne,
zródła zapalenia,
Scharakteryzować zagrożenia występujące żar, płomień,
2. podczas pracy z lakierami i materiałami iskry, mieszanina
pomocniczymi wybuchowa, tlen,
rozgrzane
powierzchnie
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z B P B
3. łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
Przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z C P A
4.
lakierami lotnymi i materiałami pylistymi
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
impuls
B P
Opisać wybuchowość substancji
energetyczny,
5. lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
mieszanina palna,
w wysokich temperaturach i ciśnieniach)
stężenie mieszaniny
zakres wartości
C P
stężenia substancji
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z
palnej w powietrzu,
6. łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
w granicach którego
i pomocniczymi
może dojść do
wybuchu
rozp. w spr. bhp
B P
przy czyszczeniu
Posłużyć się obowiązującymi normami
powierzchni,
7. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi
malowaniu
bezpieczeństwa pracy w lakierni
natryskowym i
cieplnym
B
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z B P
8. łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
D
Przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii B P
9.
w pracy z lakierami alergotoksycznymi
C
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i C P
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
10.
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
A
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z B P
11. łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
B
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i C P
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
12.
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
B
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i C PP
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
13.
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
wióry, iskry,
Przewidzieć zagrożenia uszkodzenia B PP
odpryski, odłamki,
14. słuchu w przypadku pracy urządzeń
pyły
lakierniczych o dużym natężeniu hałasu
suchy piasek
Zidentyfikować zagrożenia związane z C PP
kwarcowy
15. zanieczyszczeniami środowiska
naturalnego przez lakiernie
B
Przewidzieć zagrożenia związane z C PP
oparzeniami termicznymi w pracy z
16.
urzÄ…dzeniami grzewczymi, piecami,
suszarniami
rozp. w spr.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i C PP
ogólnych warunków
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
bhp
17. środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
C PP wentylacja
urządzeń,
wentylacja
stanowiska, układ
Zastosować odzież ochronną i podciśnień i
18.
zabezpieczenia podczas pracy w lakierni nadciśnień,
automatyczny
pomiar stężeń,
stałe urządzenia
gaśnicze, blokady
C PP a/ T  substancje
toksyczne
b/ Xi substancja
Udzielić pierwszej pomocy w nagłych drażniąca
19.
wypadkach c/ O substancja
utleniajÄ…ca
d/ T+ substancja
bardzo toksyczna
Posłużyć się obowiązującymi normami C PP A
20. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedz. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część  poziom
podstawowy, II część  poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi sprawia Ci trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Za każdą poprawną odpowiedz otrzymasz 1 pkt.
10. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Kto jest zobowiązany do utrzymania czystości i porządku w pomieszczeniach pracy
w celu zachowania bhp.
a. pracodawca,
b. sprzÄ…taczka,
c. pracownik,
d. każdy na swoim stanowisku.
2. Wymień 4 zagrożenia pożarowe i wybuchowe jako fizyczne czynniki zagrożenia.
a. .................................
b. .................................
c. .................................
d. .................................
3. Jak długo jednorazowo można pracować w komorze obróbki strumieniowo- ciernej.
a. do 60 minut,
b. nie dłużej niż 40 minut,
c. 20 minut,
d. 10 minut.
4. Czy jest możliwe prowadzenie obróbki strumieniowo  ciernej z zewnątrz przez otwory
w kabinie.
a. Tak,
b. Nie,
c. nie ma takich kabin,
d. zawsze.
5. Wymień 3 elementy potrzebne do wybuchu.
a. .....................................
b. .........................................
c. .....................................
6. Podaj definicję pojęcia  Zakres wybuchowości
7. W jakim podstawowym przepisie są określone zasady bhp w lakierni.
8. Do jakiego stężenia musi obniżyć układ wentylacyjny stężenie par palnych przy
malowaniu polewaniem wielostrumieniowym.
a. max 20 % DGW,
b. poniżej 50 % DGW,
c. poniżej 2/3 DGW,
d. 5% poniżej GGW.
9. Wymień znaczenie symboli ostrzegawczych oraz ich znaczenie: T+
a. produkt skrajnie Å‚atwo palna/y,
b. produkt żrąca/y,
c. produkt trudno topliwy,
d. produkt bardzo toksyczna/y.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
10. Co oznacza zwrot S stosowany do oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych?
a. oznacza rodzaj niebezpieczeństwa,
b. oznacza klasÄ™ temperaturowÄ… substancji,
c. określa warunki bezpiecznego stosowania,
d. klasę toksyczności.
11. Podaj minimalną ilość mieszaniny wybuchowej uważanej za ilość niebezpieczną.
a. już 10 litrów mieszaniny wybuchowej,
b. minimum 100 litrów,
c. każda ilość,
d. powyżej 1 litra.
12. Jaki jest czasookres aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.
a. co 5 lat,
b. co 2 lata,
c. co 10 lat,
d. nie jest wymagana aktualizacja.
13. Podaj minimalnÄ… temperaturÄ™ obowiÄ…zujÄ…cÄ… w pomieszczeniach pracy.
a. min. 20°C w biurze i min.12°C w pomieszczenia pozostaÅ‚ych,
b. min. 18°C w biurze i min 14°C w pomieszczenia poza,
c. min. 18°C bez wzglÄ™du na rodzaj pomieszczenia,
d. min. 14°C bez wzglÄ™du na rodzaj pomieszczenia.
14. Wymień części oddzielające się jako czynniki fizyczne zagrożenia (wymień cztery)
a. ...................................
b. ...................................
c. ...................................
d. ....................................
15. Jakich materiałów nie powinno się stosować do obróbki strumieniowo ściernej? Wymień.
16. Do jakiej temperatury mogą nagrzewać się urządzenia grzewcze w lakierni?
a. max do 1000 C,
b. do 2/3 temperatury samozapalenia materiałów malarskich,
c. do 90 % temperatury samozapalenia materiałów malarskich,
d. do 50 % temperatury samozapalenia materiałów malarskich.
17. W jakim przepisie są wymienione prace szczególnie niebezpieczne.
18. Wymień 4 rodzaje środków technicznych stosowanych do zapobiegania pożarom
i wybuchom
a. ...........................................................
b. ...........................................................
c. ...........................................................
d. ...........................................................
19. Wymień znaczenie symboli ostrzegawczych, odpowiedz wpisz do karty odpowiedzi :
a. T - ...............................
b. Xi - .................................
c. O - ..................................
d. T+ - ................................
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
20. Które, z niżej wymienionych substancji nie mogą być przechowywane Razem.
a. kwasy obok cyjanków,
b. rozpuszczalniki z żywicami epoksydowymi,
c. farby chlorokauczukowe obok farb akrylowych,
d. woda i kwasy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko: ...............................................................................
,,Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu prac lakierniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakującą odpowiedz:
Nr pytania ODPOWIEDy Punktacja
1 a b c d
2 c d
3 a b c d
4 a b c d
5
6
7
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14
15
16 a b c d
17
18
19
20 a b c d
Razem :
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Test 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Stosowanie przepisów bhp,
ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy wykonywaniu prac
lakierniczych
Test składa się z 20 zadań:
 zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 sÄ… poziomu podstawowego,
 zadania od 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 sÄ… poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający  za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny  za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
1. A P A
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
Przewidzieć zagrożenia uszkodzenia A P ogólna
2. słuchu w przypadku pracy urządzeń miejscowa
lakierniczych o dużym natężeniu hałasu
Posłużyć się obowiązującymi normami B P B
3. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
Scharakteryzować zagrożenia występujące C P C
4. podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi
B P lakiery
rozpuszczalniki
Opisać wybuchowość substancji
pyły proszku
5. lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
gaz grzewczy
w wysokich temperaturach i ciśnieniach)
tworzywa sztuczne
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z C P 55  100 0C
6. łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
B P rozp. w spr. bhp
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i przy czyszczeniu
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony powierzchni,
7.
środowiska w pomieszczeniach malowaniu
lakierniczych natryskowym i
cieplnym
B P piaskowanie
szlifowanie
Przewidzieć zagrożenia związane z oczyszczanie
oparzeniami termicznymi w pracy z płomieniowe
8.
urządzeniami grzewczymi, piecami, odtłuszczanie
suszarniami trawienie
wytwarzanie powłok
konwersyjnych
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i B P a/ A
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony b/ B
9.
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
pomieszczenie z
C P
wentylacjÄ…,
magazyny
samodzielne,
z dala od procesów
Posłużyć się obowiązującymi normami
niebezpiecznych,
10. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi
w odpowiednich
bezpieczeństwa pracy w lakierni
temperaturach,
w odpowiednich
opakowaniach,
opakowania nie
zniszczone,
B P zasaobsługi
urządzeń, instrukcja
Posłużyć się obowiązującymi normami technologiczno-
11. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi ruchowa, zasady
bezpieczeństwa pracy w lakierni stosowania środków
ochrony
indywidualnej,
Posłużyć się obowiązującymi normami C P B
12. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C PP wydzielanie gazów
toksycznych,
obecność pyłów,
Przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii promieniowanie,
13.
w pracy z lakierami alergotoksycznymi odprowadzanie
dymów i pyłów,
wilgoć, gryzonie,
nasłonecznienie
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z C PP lakiery, pyły, gazy,
14.
lakierami lotnymi i materiałami pylistymi dymy
C PP praca w komorze
bez środków
ochrony osobistej,
czyszczenie przy
Zastosować odzież ochronną i niedomkniętych
15.
zabezpieczenia podczas pracy w lakierni drzwiach komory,
kierowanie
strumienia ścierniwa
poza przedmiot
czyszczony
C PP własności fizyczno-
chemiczne, zródło
Opisać wybuchowość substancji
wydzielania,
16. lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
środowisko,
w wysokich temperaturach i ciśnieniach
urzÄ…dzenia
zabezpieczajÄ…ce
Posłużyć się obowiązującymi normami C PP C
17. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C PP wentylacja kabin,
ograniczenie energii
wyładowania,
Zidentyfikować zagrożenia związane z
powierzchnie
18. zanieczyszczeniami środowiska
odciążające, stałe
naturalnego przez lakiernie
urządzenia gaśnicze,
usuwanie otwartych
zródeł zapłonu
C PP rozp. w spr.
oznakowania
Udzielić pierwszej pomocy w nagłych opakowań substancji
19.
wypadkach niebezpiecznych i
preparatów
niebezpiecznych
C PP pomieszczenie z
wentylacjÄ…,
magazyny
samodzielne,
z dala od procesów
Posłużyć się obowiązującymi normami niebezpiecznych,
20. oraz aktami prawnymi dotyczÄ…cymi w odpowiednich
bezpieczeństwa pracy w lakierni temperaturach,
w odpowiednich
opakowaniach,
opakowania nie
zniszczone,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedz. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część  poziom
podstawowy, II część  poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi sprawia Ci trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Za każdą poprawną odpowiedz otrzymasz 1 pkt.
10. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. W jakiej sytuacji należy stosować system kontrolny sygnalizujący zagrożenia?
a) jeżeli w związku z wydzielaniem się w procesie pracy substancji szkodliwych dla
zdrowia awaria wentylacji może zagrażać zdrowiu pracowników,
b) jeżeli w zakładzie stosuje się toksyczne i bardzo toksyczne substancje,
c) jeżeli w zakładzie stosuje się substancje stwarzające zagrożenia pożarowe
i wybuchowe,
d) w każdej sytuacji z wykorzystaniem materiałów szkodliwych.
2. Wymień 2 przykłady wibracji jako fizycznego czynnika zagrożenia.
3. Jak należy postępować z zużytym ścierniwem.
a) zużyte ścierniwo należy zebrać i wrzucić do pojemników na odpady,
b) resztki zużytego ścierniwa należy usunąć z miejsca pracy i przekazać do
regeneracji lub utylizacji,
c) zużyte ścierniwo nie stanowi zagrożenia,
d) przekazać do dalszego wykorzystania.
4. Pod jakim warunkiem można stosować przenośne i przewozne urządzenia do obróbki
strumieniowo ściernej?
a) pod warunkiem, że spełniają wymagania i mają znak CE,
b) pod warunkiem przeszkolenia osób obsługujących,
c) pod warunkiem, że są wyposażone w układ filtracyjno-wentylacyjny i zasobnik
pyłu,
d) w każdej sytuacji.
5. Wymień 2 przykłady materiałów stosowanych w lakierni mogących spowodować
wybuch.
6. Jaką temperaturę zapłonu mają ciecze palne  niebezpieczne pożarowo? Podaj przedział
temperaturowy.
7. W jakim przepisie zostały określone wymagania dla procesu natryskiwania cieplnego za
pomocą gazów czerpanych z butli lub instalacji?
a) w rozporzÄ…dzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie
bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych,
b) w dziale X Kodeksu Pracy,
c) w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych
obiektów budowlanych i terenów,
d) w Kodeksie Pracy.
8. Wymień 3 operacje technologiczne, z pośród wszystkich, przygotowujące powierzchnie
metali do malowania.
9. PrzyporzÄ…dkuj kolumnÄ™ prawa do kolumny lewej
a/ zwroty wskazujący rodzaj zagrożenia A/ "zwrotami R",
b/ zwroty określające warunki bezpiecznego stosowania B/  zwroty S
C/  zwroty W
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
10. Wymień 3 zasady bezpiecznego składowania materiałów niebezpiecznych.
11. Wymień 3 instrukcje, które powinny być stosowane w lakierni.
12. Kto z pracowników powinien być zapoznany z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego?
a) tylko pracodawca i osoby kierujÄ…ce pracownikami,
b) wszyscy pracownicy,
c) tylko osoby pracujące w strefach zagrożonych,
d) pracownik bhp i pracodawca.
13. Wymień 3 zagrożenia, przed którymi powinien chronić budynek lakierni.
14. Wymień 3 materiały wypływające, występujące w lakierni, jako czynniki fizyczne
zagrożenia.
15. Co jest niedopuszczalne w czasie obróbki strumieniowo ściernej?
a) podejmowanie pracy w komorze roboczej bez odpowiednich środków ochrony
indywidualnej,
b) czyszczenie powierzchni przy domkniętych drzwiach komory roboczej,
c) kierowanie strumienia ścierniwa z dyszy na czyszczony przedmiot,
d) praca przerywana.
16. Wymień 3 czynniki mające wpływ na wielkość strefy zagrożenia wybuchem.
17. W jakim przepisie sprawdzisz, czy występujące (zmierzone) w lakierni czynniki
szkodliwe i niebezpieczne nie przekraczajÄ… dopuszczalnych norm?
a) w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych
obiektów budowlanych i terenów,
b) w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach
spawalniczych,
c) w rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń
czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
d) w Kodeksie Pracy.
18. Wymień 3 elementy zabezpieczeń przeciwpożarowych stosowanych w czasie nanoszenia
farb proszkowych.
19. Wymień przepis prawny określający sposób oznakowania substancji niebezpiecznych.
20. Wymień 3 elementy, które musi spełniać system składowania materiałów
niebezpiecznych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko: ...............................................................................
Przestrzeganie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakującą odpowiedz.
Nr pytania ODPOWIEDy Punktacja
1 a b c d
2 1/
2/
3 a b c d
4 a b c d
5 1/
2/
6
7 a b c d
8 1/
2/
3/
9 a/- b/-
10 1/
2/
3/
11 1/
2/
3/
12 a b c d
13 1/
2/
3/
14 1/
2/
3/
15 a b c d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
16 1/
2/
3/
17 a b c d
18 1/
2/
3/
19
20 1/
2/
3/
Razem :
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Bezpieczeństwo pracy i ergonomia. Praca zbiorowa pod red. prof. dr hab. med.
D. Koradeckiej, Warszawa, CIOP 1997.
2. Ocena ryzyka zawodowego. Cz.1. Podstawy metodyczne. Praca zbiorowa pod red. dr inż.
Wiktora M. Zawieski, Warszawa, CIOP 2004.
3. Sawicki T. Zagrożenia pożarowe, Przegląd Ochrony Przeciwpożarowej , 2005, nr 5
4. Ratajczak D., Zasady wyznaczania stref zagrożenia wybuchem
5. Zdanowski M., Zabezpieczenie przeciwpożarowe lakierni, Warszawa, Instytut
Wydawniczy CRZZ 1980
6. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy. (Tekst jedn.). (Dz. U. 1998 nr 21, poz.
94, z pózniejszymi zmianami)
7. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (Tekst jednolity: Dz. U.
2003, nr 169, poz. 1650)
8. Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia 1990 r. w sprawie prac wzbronionych
młodocianym. (Dz. U. 1990, nr 85 poz. 500; zmiany: 2004, nr 200, poz. 2047)
9. RozporzÄ…dzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie
rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz. U. nr 62,
poz. 287).
10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz.
690)
11. Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie urządzeń
technicznych podlegajÄ…cych dozorowi technicznemu. (Dz. U. Nr 120, poz. 1021)
12. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki i Społecznej z dnia 14 marca 2000 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U.
nr 26, poz. 313 ze zm.).
13. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób
zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia,
rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych
w tych sprawach.
14. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie
w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego.
(Dz. U. z 2005 r. Nr 2, poz. 8)
15. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2002 r. w sprawie obowiÄ…zku
dostarczenia karty charakterystyki niektórych preparatów niezaklasyfikowanych jako
niebezpieczne. (Dz. U. nr 142, poz. 1194)
16. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r.
w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla
zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. nr 217, poz. 1833)
17. Dz. U. 2005 nr 212 poz. 1769 (obowiÄ…zuje od dnia : 2005-11-12)RozporzÄ…dzenie
Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 10 pazdziernika 2005 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie
w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla
zdrowia w środowisku pracy
18. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu
odpadów. (Dz. U. z dnia 8 pazdziernika 2001 r.)
19. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie wykazu substancji
niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacjÄ… i oznakowaniem. (Dz. U. z dnia 14 sierpnia 2002 r.)
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
20. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 września 2003 r. w sprawie oznakowania
opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych (Dz. U. z dnia 6
pazdziernika 2003 r.)
21. RozporzÄ…dzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie
wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dotyczących
bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.)
22. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w
przestrzeniach zagrożonych wybuchem2) (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.)
23. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15
czerwca 2002 r.)
24. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Dz. U. nr 62 , poz. 627
25. Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu
substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacjÄ… i oznakowaniem2)(Dz. U. z dnia 14
pazdziernika 2005 r.) Dz.U.05.201.1674
26. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2002 r. w sprawie obowiÄ…zku
dostarczenia karty charakterystyki niektórych preparatów niezaklasyfikowanych jako
niebezpieczne. Dz. U. nr 142, poz. 1194.
27. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie karty charakterystyki
substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego. Dz. U. nr 140, poz. 1171.
28. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie
w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego.
(Dz. U. 2005 nr 2 poz. 8)
29. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów
i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych. (Dz. U. nr 140, poz. 1172)
30. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 lipca 2002 r. w sprawie oznakowania
opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych. (Dz. U. nr 140, poz.
1173)
31. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w
przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.) (Dz. U. z
2005, nr 263, poz.2203)
32. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r. nr
259, poz.2171)
33. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.)
34. RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie wykazu substancji
niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacjÄ… i oznakowaniem. (Dz. U. nr 129, poz. 1110)
35. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i
higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych.
(Dz. U. 2005 nr 11, poz. 86)
36. Ustawa o substancjach i preparatach chemicznych z dnia 11 stycznia 2001 r. (Dz. U. nr
11, poz. 84, zm.: Dz. U. 2001, nr 11, poz. 85)
37. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 3 listopada 1992 r. dotyczące ochrony
przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów.
38. PN-Z-08053:1988 (PN-88/Z-08053) Ochrona pracy. Åšrodki ochrony indywidualnej
pracowników przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami. Klasyfikacja
i terminologia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
39. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z dnia
30 grudnia 2005 r. 2005, nr 263, poz. 2200)
40. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r. nr
259, poz. 2171)
41. Rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Ciężkiego oraz
Zdrowia z dnia 13 kwietnia 1951 r. w sprawie bezpieczeństwa pracy przy sprężarkach
powietrznych. (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 1951 r.)
42. Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 15 maja 1954 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu butli z gazami sprężonymi,
skroplonymi i rozpuszczonymi pod ciśnieniem. (Dz. U. z dnia 29 czerwca 1954 r.)
43. Rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Górnictwa i Energetyki,
Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Żeglugi,
Komunikacji, Zdrowia oraz Budownictwa z dnia 12 września 1949 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu aparatów natryskowych. (Dz. U. z
dnia 27 pazdziernika 1949 r.)
44. Ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych. Dz. U.
nr 11, poz. 84
45. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. Ochrona przeciwpożarowa. (Dz. U. z 2002 r.,
nr 147, poz.1229)
46. Rozporządzenie z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków,
innych obiektów budowlanych i terenów. (Dz.U.03.121.1138)
47. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska,
ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Dz. U. nr 100, poz. 1085. ustawa z
dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Dz. U. nr 62, poz. 628.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36

