MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Zdzisław Ogrodnik
Agnieszka Kimla
Wykonywanie napraw i renowacji pokryć lakierniczych
714 [03].Z1.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Garczyński
mgr inż. Andrzej Sadowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Zdzisław Ogrodnik
mgr Agnieszka Kimla
Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].Z1.06
Wykonywanie napraw i renowacji pokryć lakierniczych , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu: lakiernik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Odtworzenie (renowacja) powłoki lakierniczej na elementach 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Nakładanie lakieru wypełniającego 13
5.2.2. Ćwiczenia 13
5.3. Teoria koloru 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Nakładanie lakieru nawierzchniowego 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 20
7. Literatura 33
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela Wykonywanie napraw i renowacji
pokryć lakierniczych", który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie lakiernik 714[03].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi
zadania różnego rodzaju.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie pobytu w pracowni musisz przestrzegać regulaminów, przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcji przeciwpożarowych, wynikających z rodzaju
wykonywanych prac. Przepisy te poznasz podczas trwania nauki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
714[03].Z1
Podstawowe technologie
lakiernicze
714[03].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp
ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy
wykonywaniu prac
lakierniczych
714[03].Z1.02 714[03].Z1.03
Przygotowanie powierzchni Nakładanie powłok
wyrobów do lakierowania lakierniczych
714[03].Z1.04
714[03].Z1.06
Wytwarzanie powłok
Wykonywanie napraw
malarsko lakierniczych
i renowacji pokryć
na wyrobach powszechnego
lakierniczych
użytku
714[03].Z1.07
714[03].Z1.05
Nanoszenie pokryć
Znakowanie pokryć
ochronnych i ochronno
lakierniczych
-dekoracyjnych
714[03].Z1.08
Ocenianie jakości pokryć
lakierniczych
714[03].Z1.09
Organizowanie
i wyposażenie lakierni
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku,
znać i przestrzegać przepisy bhp,
posługiwać się podstawowymi pojęciami kochemicznymi,
wykonywać pomiary laboratoryjne,
korzystać z różnych zródeł informacji,
posługiwać się dokumentacją techniczną,
rozróżniać podstawowe pojęcia z zakresu układów sterowania i regulacji,
stosować technologię informacyjną,
wykonywać pomiary warsztatowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- wykonać renowację powłoki lakierniczej zgodnie z przepisami bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,
- ocenić stopień zniszczenia pokrycia lakierniczego,
- usunąć uszkodzenia powłok lakierniczych,
- przygotować powierzchnię do naprawy,
- wykonać szpachlowanie zagruntowanych powierzchni,
- wykonać zaprawki na powłokach ochronno dekoracyjnych,
- wykonać szlifowanie ręczne i mechaniczne powierzchni zagruntowanych,
- wykonać matowanie międzywarstwowe pod lakier powierzchniowy,
- wykonać polerowanie ręczne i mechaniczne naprawionych powłok lakierniczych,
- dokonać konserwacji powłok lakierniczych po naprawach oraz w czasie eksploatacji,
- ocenić jakość i estetykę powierzchni lakierniczych po naprawach i renowacji,
- skorzystać z literatury technicznej, katalogów wyrobów lakierniczych, renowacyjnych
i producentów urządzeń.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03]
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw i renowacji pokryć lakierniczych
714[03].Z1.06
Temat: Przygotowanie powierzchni do lakierowania.
Cel ogólny: przygotowanie powierzchni do lakierowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
ocenić stopień uszkodzenia powierzchni,
zorganizować stanowisko pracy,
przygotować szpachlę do nałożenia,
nanieść szpachlę w zależności od rodzaju uszkodzenia,
przygotować powierzchnię do dalszej pracy.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
metoda przewodniego tekstu,
metoda praktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
indywidualna,
w grupach.
Czas: 6 godzin dydaktycznych
Åšrodki dydaktyczne:
element do przygotowania powierzchni,
podkład antykorozyjny,
szpachelki,
szpatułki,
szpachle wyrównująca, natryskowa i wyrównująca,
pojemniki do mieszania materiału,
szlifierki mechaniczne,
bloki do szlifowania ręcznego,
pistolety do natrysku,
środki do mycia i konserwacji narzędzi,
papiery ścierne,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
jednostka modułowa nauczania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie zakładanego celu.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. Realizacja tematu:
- postawienie celu do osiągnięcia,
- wskazanie materiału w jednostce dydaktycznej,
- zapoznanie się z instrukcjami technicznymi materiałów,
- przygotowanie elementu do wykonania pracy,
- ocena stopnia uszkodzenia elementu,
- wybór metody szlifowania (różne metody dla różnych grup),
- szlifowanie,
- przygotowanie powierzchni do szpachlowania,
- mieszanie szpachli,
- nakładanie szpachli na różnego rodzaju uszkodzenia i suszenie,
- szlifowanie szpachli,
- nakładanie i suszenie podkładu wypełniającego,
- szlifowanie podkładu wypełniającego,
- ocena wykonania zadania.
Zakończenie zajęć
Omówienie wykonanego zadania oraz korekta ewentualnych błędów.
Pytania sprawdzajÄ…ce:
1. W jakim celu przygotowujemy powierzchniÄ™?
2. Jakie materiały są niezbędne do przygotowania powierzchni?
3. Co to jest szpachla?
4. Na jakiej podstawie dokonujesz wyboru szpachli?
5. Jak czytamy instrukcjÄ™ technicznÄ… szpachli?
6. Jakie znasz rodzaje podkładu?
7. Co to jest szpachla wyrównująca?
8. W jakim celu stosujemy podkład wypełniający?
9. Jakie występują rodzaje papieru ściernego?
10. Jakie znasz metody szlifowania?
11. Jakie znasz rodzaje podkładów wypełniających?
12. Czy zawsze należy nakładać szpachlę wyrównującą?
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03]
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw i renowacji pokryć lakierniczych 714[03].Z1.06
Temat: Szlifowanie podkładu do naniesienia lakieru.
Cel ogólny: poznanie metod oraz narzędzi i przyborów do szlifowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
ocenić stopień uszkodzenia powierzchni,
zorganizować stanowisko pracy,
przygotować powierzchnię do dalszej pracy.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
indywidualna.
Czas: 6 godzin ddaktycznych
Åšrodki dydaktyczne:
element lakierniczy do szlifowania,
papiery ścierne na sucho,
papiery ścierne na mokro,
szlifierki mechaniczne,
bloki do szlifowania ręcznego,
środki do czyszczenia powierzchni szlifowanej,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
jednostka modułowa nauczania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie zakładanego celu.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
- postawienie celu do osiągnięcia,
- wskazanie materiału w jednostce dydaktycznej,
- przygotowanie elementu do szlifowania,
- przystÄ…pienie do wykonania zadania,
- ocena stopnia uszkodzenia elementu,
- wybór metody szlifowania (ręczna, mechaniczna, na sucho, na mokro),
- wybór odpowiedniej gradacji papieru,
- szlifowanie,
- ocena wykonania zadania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zakończenie zajęć
Omówienie wykonanego zadania oraz korekta ewentualnych błędów
Pytania sprawdzajÄ…ce:
1. Jakie znasz rodzaje papieru ściernego?
2. Jakie znasz gradacje papieru ściernego?
3. Czym różni się szlifowanie na mokro od szlifowania na sucho?
4. Na czym polega szlifowanie ręczne?
5. Na czym polega szlifowanie mechaniczne?
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Odtworzenie (renowacja) powłoki lakierniczej na
elementach pojazdów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszlifować powierzchnię przedniego błotnika samochodu pod dalszą obróbkę
lakierniczÄ….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się elementem na którym będzie przeprowadzane ćwiczenie,
3) dokonać wyboru metody szlifowania,
4) wybrać odpowiednie narzędzia do szlifowania,
5) wybrać odpowiednią gradację papieru do szlifowania,
6) zapoznać się z instrukcją działania urządzeń do szlifowania,
7) dokonać szlifowania przygotowanego elementu,
8) dokonać oceny swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
Åšrodki dydaktyczne:
element na którym przeprowadzone zostanie szlifowanie,
papiery ścierne,
urzÄ…dzenia do szlifowania,
papiery do szlifowania,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
instrukcja obsługi urządzenia do szlifowania.
Ćwiczenie 2
Wykonać nakładanie szpachli poliestrowej na przygotowaną powierzchnię przedniego
błotnika samochodu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z elementem na który będzie aplikował szpachlę,
3) zapoznać się z instrukcją techniczną szpachli,
4) przygotować szpachlę do aplikacji,
5) nałożyć szpachlę na przygotowany element,
6) wysuszyć szpachlę,
7) wyszlifować szpachlę celem przygotowania powierzchni do dalszej obróbki.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
element, na którym nałożona zostanie szpachla,
szpachla poliestrowa,
instrukcja techniczna szpachli poliestrowej,
szpachelki,
szlifierka mechaniczna,
papiery do szlifowania,
urzÄ…dzenie do suszenia szpachli,
przybory do pisania,
arkusz papieru.
Ćwiczenie 3
Wykonać maskowanie powierzchni pod dalsze prace lakiernicze na naprawianym
elemencie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z dostępnymi materiałami do maskowania,
3) zapoznać się z obszarem do maskowania,
4) dokonać wyboru metody maskowania,
5) ocenić granicę maskowania,
6) dokonać maskowania wybranego obszaru,
7) ocenić jakość wykonanego maskowania.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
element, na którym przeprowadzona zostanie maskowanie,
materiały niezbędne do maskowania,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Nakładanie podkładu wypełniającego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonanie gotowej mieszanki podkładu wypełniającego na poszpachlowaną pokrywę
komory silnika
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z instrukcją techniczną producenta podkładu,
3) określić temperaturę otoczenia,
4) dokonać wyboru odpowiedniego rozcieńczalnika i utwardzacza,
5) przygotować pojemnik do mieszania podkładu,
6) wymieszać podkład z rozcieńczalnikiem i utwardzaczem w odpowiedniej proporcji,
7) ocenić jakość wykonanej pracy,
8) przedyskutować wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem,
9) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcja techniczna producenta podkładu,
- pojemniki do mieszania podkładu,
- podkład, rozcieńczalnik, utwardzacz,
- linijka lakiernicza,
- waga lakiernicza.
Ćwiczenie 2
Nanieść podkład wypełniający na przygotowany element (pokrywa komory silnika)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z instrukcją techniczną producenta podkładu,
3) przygotować podkład zgodnie z instrukcją producenta,
4) dokładnie wymieszać podkład,
5) przelać podkład do pistoletu lakierniczego,
6) zaaplikować jedną pełną warstwę podkładu wypełniającego,
7) pozostawić podkład (zaaplikowany) do odparowania między warstwami zgodnie
z czasem podanym przez producenta,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
8) nałożyć kolejną warstwę podkładu wypełniającego,
9) pozostawić podkład do wyschnięcia,
10) ocenić jakość wykonanej pracy,
11) przedyskutować wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem,
12) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne::
- gotowa mieszanka podkładu,
- instrukcja techniczna producenta podkładu,
- pokrywa komory silnika,
- pistolet do podkładu,
- linijka lakiernicza.
Ćwiczenie 3
Nanieść podkład na element z tworzywa sztucznego (zderzak samochodowy przedni
z tworzywa)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zidentyfikować rodzaj tworzywa sztucznego,
3) zapoznać się z rodzajem tworzywa sztucznego,
4) przygotować tworzywo pod aplikację podkładu (matowanie, odtłuszczanie),
5) zapoznać się z instrukcją techniczną producenta podkładu,
6) w razie konieczności dodać plastyfikatory do mieszanki,
7) przelać gotową mieszankę podkładu do pistoletu do podkładu,
8) zaaplikować pierwszą pełną warstwę podkładu,
9) pozostawić podkład do odparowania między warstwami,
10) zaaplikować kolejną warstwę podkładu,
11) wysuszyć podkład,
12) ocenić jakość wykonanej pracy,
13) przedyskutować wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem,
14) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne:
- element z tworzywa sztucznego (zderzak przedni samochodu),
- podkład gotowa mieszanka,
- plastyfikator,
- instrukcja techniczna producenta podkładu,
- pistolet do podkładu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Teoria koloru
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobranie koloru do przygotowanego elementu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) zlokalizować kod koloru w samochodzie,
3) odnalezć żądaną recepturę w oprogramowaniu do doboru kolorów,
4) rozpoznać rodzaj lakieru (uni, metalik, mika),
5) uruchomić mieszalnik,
6) wydołować żądaną ilość koloru,
7) przygotować mieszankę lakieru,
8) nanieść lakier na panel do natrysku próbnego,
9) ocenić pasowalność koloru,
10) omówić wykonane ćwiczenie wraz z kolegami i nauczycielem,
11) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne::
- samochód z tabliczką z kodem koloru,
- mieszalnik,
- oprogramowanie do doboru kolorów,
- waga,
- pojemniki do dozowania koloru,
- panele do natrysku próbnego.
Ćwiczenie 2
Korygowanie koloru do wybranego elementu oryginalnie polakierowanego
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się ze składem lakieru, który będzie korygowany,
3) zidentyfikować brakujący pigment w korygowanym lakierze,
4) dodać odpowiednią ilość brakującego pigmentu,
5) nanieść skorygowany lakier na panel do natrysku próbnego,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
6) ocenić pasowalność skorygowanego koloru,
7) w razie konieczności ponowić korektę koloru,
8) porównać kolor skorygowany z oryginalną powłoką,
9) omówić wykonanie zadania z kolegami i nauczycielem,
10) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne:
- oryginalnie polakierowany element,
- lakier który wymaga korekty,
- mieszalnik,
- waga,
- pojemniki do lakieru,
- linijki lakiernicze,
- panele do natrysku próbnego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Nakładanie lakieru nawierzchniowego
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Naniesienie lakieru jednowarstwowego UNI na wymontowanÄ… z samochodu pokrywÄ™
komory silnika
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże pod aplikację lakieru,
3) zapoznać się z instrukcją techniczną producenta lakieru,
4) wymieszać lakier w odpowiedniej proporcji,
5) przelać lakier do pistoletu lakierniczego,
6) dobrać odpowiednią dysze pistoletu,
7) wyregulować ciśnienie pistoletu,
8) zaaplikować pierwszą pełną warstwę lakieru,
9) pozostawić lakier do odparowania między warstwami,
10) zaaplikować kolejną warstwę lakieru,
11) odparować lakier przed wygrzewaniem,
12) wygrzać powłokę,
13) wypolerować powierzchnię,
14) omówić wykonane ćwiczenie z kolegami i nauczycielem,
15) ocenić jakość wykonanego ćwiczenia,
16) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne:
- element do naniesienia lakieru uni,
- materiały niezbędne do przygotowania powierzchni,
- pistolet lakierniczy,
- stojak do mocowania elementu lakierowanego,
- lakier gotowy do aplikacji,
- urzÄ…dzenie do wygrzania lakieru (suszarki lub promienniki),
- sprzęt do polerowania,
- materiały do polerowania,
- odzież i maska ochronna.
Ćwiczenie 2
Wykonać cieniowanie lakieru bazowego na elemencie(lakierowany element - przednie
prawe drzwi samochodu osobowego)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z instrukcją techniczną producenta rozcieńczalnika do cieniowania,
3) przygotować mieszankę do cieniowania zgodnie z zaleceniami producenta,
4) dokonać oceny obszaru cieniowania,
5) zmatowić element do cieniowania,
6) odtłuścić element do cieniowania,
7) nanieść rozcieńczalnik do cieniowania (1-2 mokre warstwy),
8) nanieść jedną warstwę lakieru bazowego,
9) pozostawić do odparowania,
10) nanieść drugą warstwę lakieru bazowego,
11) wygrzać,
12) nanieść lakier bezbarwny,
13) wypolerować powierzchnię.
Åšrodki dydaktyczne:
- samochód z drzwiami przednimi prawymi do naprawy lakierniczej,
- rozcieńczalnik do cieniowania,
- instrukcja techniczna producenta rozcieńczalnika do cieniowania,
- gotowa mieszanka lakieru bazowego,
- materiały niezbędne do matowania,
- materiały niezbędne do odtłuszczania,
- pistolet lakierniczy,
- lakier bezbarwny,
- urzÄ…dzenie do wygrzewania lakieru,
- odzież i maska ochronna.
Ćwiczenie 3
Posługiwanie się pistoletami lakierniczymi
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać pistolet lakierniczy do naniesienia: gruntu antykorozyjnego, podkładu, lakieru
bazowego, lakieru bezbarwnego lub z wymiennymi dyszami,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi pistoletu,
4) dokonać regulacji ilości wyprowadzanego lakieru,
5) dokonać regulacji ciśnienia wyprowadzanego lakieru,
6) dokonać regulacji przepływu powietrza,
7) dokonać regulacji ciśnienia,
8) wypróbować różne kąty nachylenia pistoletu,
9) wypróbować odległość pistoletu od lakierowanej powierzchni,
10) wypróbować tempo posługiwania się pistoletem,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
11) omówić z kolegami i nauczycielem wykonane ćwiczenie,
12) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestaw pistoletów lakierniczych,
- instrukcje obsługi pistoletów,
- panele do natrysków próbnych,
- mieszanka lakieru,
- odzież i maska ochronna.
Ćwiczenie 4
Polerowanie i usuwanie ewentualnych wad lakierniczych powierzchni lakieru
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) ocenić czy konieczne jest usunięcie ewentualnych wad lakierniczych,
3) usunąć ewentualne wady lakiernicze,
4) przeszlifować powierzchnię po usunięcie wtrąceń (na mokro),
5) dobrać wyposażenie do polerowania (polerka),
6) wybrać pastę polerską,
7) wypolerować powierzchnię,
8) oczyścić powierzchnię po polerowaniu,
9) omówić wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem,
10) skorygować ewentualne błędy.
Åšrodki dydaktyczne:
- polakierowany element,
- polerka,
- pasty polerskie,
- koreczki do usuwania wtrąceń,
- papier do szlifowania na mokro,
- blok do szlifowania ręcznego,
- pasta polerska,
- odzież ochronna.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonywanie napraw
i renowacji powłok lakierniczych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Cel operacyjny
Nr Kategoria Poziom Poprawna
(mierzone osiągnięcia
zad. celu wymagań odpowiedz
ucznia)
Zastosować wiedzę o
1. C P c
przepisach bhp
Wyjaśnić cel operacji
2. przygotowanie B P d
powierzchni
Zidentyfikować materiały
3. A P b
malarskie
Zidentyfikować
4. A P b
przeznaczenie szpachli
Wyliczyć parametry
5. A P gradacje od #60 do #500
narzędzi
Dobrać narzędzia do
6. przygotowania C P b
powierzchni
KÄ…towe
7. Wyjaśnić podział maszyn B P Oscylacyjne
oscylacyjno-obrotowe
Wyjaśnić przeznaczenie
8. B P a
operacji
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Wybrać sposób
9. C P c
przechowania materiału
Wyjaśnić proces
10. B P b
technologiczny
Określić technologię
11. C P a
mieszania materiałów
Odparowanie
12. Dobrać technologię C P rozcieńczalnika i
utwardzenie
Zidentyfikować operację
13. A P c
matowanie
Dobrać parametry
14. C P a
malowania
Odcień jasność
15. Określić cechy koloru C PP
nasycenie
Sklasyfikować
16. przeznaczenie maszyn C PP a
lakierniczych
wiek powłoki
Zanalizować przebieg
17. D PP pochodzenie powłoki
procesu technologicznego
stopień zadbania
Zaproponować
18. modyfikacjÄ™ procesu D PP
technologicznego
podłoże
powierzchni do
Scharakteryzować renowacji podkład
19. C PP
powłokę lakierniczą wypełniający baza
metaliczna lakier
bezbarwny
Dobrać technologię
20. C PP a
mieszania lakierów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Podpisz test imieniem i nazwiskiem,
2. Przeczytaj dokładnie test,
3. Test zawiera 20 zadań dotyczących tematów przedstawionych w niniejszej jednostce
modułowej,
4. W pytaniach wyboru tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa,
5. W pytaniach opisowych należy udzielić odpowiedzi w formie opisowej,
6. Odpowiedzi należy nanieść na formularz odpowiedzi,
7. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 minut,
8. Pracuj samodzielnie, gdyż sprawdzasz poziom swojej wiedzy,
9. Za każdą prawidłową odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt, aby zaliczyć test potrzebujesz
6 punktów
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Podczas lakierowania używamy obuwie:
a) dowolne,
b) adidasy,
c) skórzane,
d) antystatyczne.
2. Celem przygotowania powierzchni jest:
a) ochrona antykorozyjna metalu,
b) poprawa przyczepności,
c) przywrócenie kształtu,
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
3. Materiałem niezbędnym do przygotowania powierzchni jest:
a) lakier nawierzchniowy,
b) podkład antykorozyjny,
c) pasta polerska,
d) rozcieńczalnik.
4. Szpachla służy do:
a) uzyskania połysku,
b) naprawy wgnieceń,
c) wyrównania koloru,
d) utwardzenie powłoki.
5. Wymień 5 najpopularniejszych gradacji papieru:
- & & & & & & & & & & & & ,
- & & & & & & & & & & & & ,
- & & & & & & & & & & & & ,
- & & & & & & & & & & & & ,
- & & & & & & & & & & & & .
6. Jaka jest najgrubsza gradacja papieru stosowana przez lakiernika:
a) P140,
b) P120,
c) P240,
d) P400.
7. Wymień 3 podstawowe typy szlifierek
- & & & & & & & & & & & & & & & ..
- & & & & & & & & & & & & & & & ..
- & & & & & & & & & & & & & ..& &
8. Co nazywamy ukosowaniem w lakiernictwie:
a) wyrównanie obrzeży usuniętej powłoki lakierniczej,
b) spłaszczenie wypukłości,
c) aplikacjÄ™ szpachli na powierzchniach pionowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
9. W celu ograniczenia parowania rozpuszczalnika ze szpachli należy:
a) wstawić pozostałą szpachlę do zaciemnionego pomieszczenia,
b) schÅ‚odzić szpachlÄ™ do temperatury 10ºC,
c) szczelnie zamknąć puszkę,
d) dolać ok. 100 ml wody.
10. Co spowoduje temperatura powyżej 50ºC podczas wygrzewania szpachli:
a) zmianÄ™ koloru szpachli,
b) odpadanie lub pękanie szpachli,
c) rozmiękczenie szpachli,
d) uszkodzenie naprawianego elementu.
11. Podkład wypełniający mieszamy:
a) zawsze zgodnie z instrukcjÄ… producenta,
b) według potrzeby ,
c) z dowolnym rozcieńczalnikiem.
12. Suszenie podkładu wypełniającego jest niezbędne ze względu na konieczność:
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
13. Matowanie polega na:
a) szlifowaniu z użyciem bloku ręcznego,
b) szlifowaniu na mokro,
c) tworzeniu drobnych rys na powierzchni przeznaczonej do lakierowania,
d) usuwaniu wtrąceń.
14. Jakiej dyszy pistoletu używamy podczas aplikacji podkładu wypełniającego:
a) 1,4 1,6,
b) WSB 1,4,
c) 1,8,
d) nie ma znaczenia.
15. Wymień trzy główne cechy koloru:
- & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
- & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
- & & & & & & & & & & & & & & & & & &
16. Mieszalnik lakierów służy do:
a) mieszania komponentów,
b) dozowania koloru,
c) wykonywania gotowej mieszanki,
d) odważania koloru.
17. Podaj 3 główne powody niezgodności kolorów w lakiernictwie renowacyjnym
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
18. Korygowanie koloru polega na:
a) Dodaniu brakujÄ…cego pigmentu,
b) Aplikacji dodatkowej warstwy lakieru,
c) Usunięciu nie pasującej warstwy lakieru,
d) Ponownego wydozowania koloru.
19. Wymień warstwy powłoki dwuwarstwowej:
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
20. Typowa proporcja mieszania lakieru akrylowego to:
a) 2:1:1,
b) 3:1:1,
c) 1:1,
d) 3:1:0,5.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i Nazwisko& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Wykonywanie napraw i renowacji powłok lakierniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c
5
6 a b c d
7
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12
13 a b c d
14 a b c d
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
15
16 a b c d
17
18 a b c d
19
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonywanie napraw
i renowacji powłok lakierniczych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Cel operacyjny
Nr Kategoria Poziom Poprawna
(mierzone osiągnięcia
zad. celu wymagań odpowiedz
ucznia)
Dobrać technologię
1. C P c
lakierowania
2. Dobrać materiał lakierniczy C P b
Wyjaśnić proces
3. B P a
szlifowania
Wybrać dysze do
4. C P c
malowania
5. Wyjaśnić proces schnięcia B P b
Dobrać technologie
6. C P a
odtłuszczania
Sklasyfikować cele
7 C P c
naprawy
żadna odpowiedz nie jest
8. Określić parametry obróbki C P
prawidłowa
Wyjaśnić proces
9. B P c
matowania
Dobrać parametry
10. C P np. oznaczony patyk
przygotowania materiałów
11. Zidentyfikować podkład A P c
Zdefiniować parametry
12. A P c
narzędzi
Dobrać technologie C P c
13.
obróbki
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Dobrać technologie
14. C P a
szlifowania
Przewidzieć wpływ
15. czynników na proces D PP a
schnięcia
Zaplanować proces
16. D PP b
malowania
nie odtłuszczenie
Wykryć przyczyny
17. D PP powierzchni brak
niszczenia
promotora adhezji
Przewidzieć wpływ
18. zanieczyszczeń na jakość D PP c
powierzchni
Dobrać narzędzia do
19. C PP a
matowania
Wykryć przyczyny
20. D PP c
powstawanie wad
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Podpisz test imieniem i nazwiskiem,
2. Przeczytaj dokładnie test,
3. Test zawiera 20 zadań dotyczących tematów przedstawionych w niniejszej jednostce
modułowej,
4. W pytaniach wyboru tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa,
5. W pytaniach opisowych należy udzielić odpowiedzi w formie opisowej,
6. Odpowiedzi należy nanieść na formularz odpowiedzi,
7. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 minut,
8. Pracuj samodzielnie, gdyż sprawdzasz poziom swojej wiedzy,
9. Za każdą prawidłową odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt, aby zaliczyć test potrzebujesz
6 punktów
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Jak postąpisz przed rozpoczęciem prac lakierniczych:
a) rozrobiÄ™ szpachlÄ™,
b) zmatujÄ™ powierzchniÄ™,
c) oczyszczÄ™ powierzchniÄ™.
2. Jaki podkład służy do zabezpieczenia antykorozyjnego:
a) Filer,
b) Wash primer,
c) szpachla natryskowa.
3. Od jakiej gradacji papieru rozpoczniesz obróbkę szpachli wyrównującej:
a) 80,
b) 60,
c) 150.
4. Jakiej dyszy pistoletu użyjesz do podkładu wypełniającego:
a) 2 mm,
b) 1,4 mm,
c) 1,7 mm.
5. Czym najlepiej przyspieszyć schnięcie szpachli:
a) większą ilością utwardzacza,
b) promiennikiem podczerwieni,
c) opalarkÄ….
6. Czym odtłuszczasz powierzchnię naprawianą:
a) zmywaczem,
b) rozcieńczalnikiem nitrocelulozowym,
c) benzynÄ… ekstrakcyjnÄ….
7. Co jest dla ciebie najważniejsze w trakcie naprawy:
a) czas i jakość,
b) koszt naprawy,
c) gwarancja.
8. Jakiej wody użyjesz do szlifowania szpachli:
a) zimnej,
b) ciepłej,
c) letniej,
9. Czym zmatujesz powierzchniÄ™ ocynkowanej blachy:
a) na mokro papierem 240,
b) na sucho papierem 120,
c) szarą włókniną.
10. Jak dodam proporcjonalnie do podkładu utwardzacza i rozcieńczalnika bez miarki:
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
11. Jak postąpię z elementem w nieustalonym podkładzie transportowym
a) usunę podkład,
b) zmatujÄ™ pod lakier ,
c) sprawdzę rodzaj i jakość podkładu.
12. Jaką gradację ma bordowa włóknina:
a) 300,
b) 800,
c) 400-500.
13. Jakiej gradacji papieru użyjesz do przygotowania powierzchni pod podkład wypełniający:
a) 800 na mokro,
b) 400 na sucho,
c) 240 na sucho.
14. Jaką gradacją papieru skończysz szlifować szpachlę natryskową:
a) 240,
b) 400 na mokro,
c) 150.
15. Jaki wpływ ma duża wilgotność powietrza na schnięcie materiałów 2K:
a) opóznia schnięcie,
b) powoduje gazowanie,
c) nie ma wpływu.
16. Czym barwimy podkłady 2K:
a) bazÄ…,
b) akrylem,
c) nie wolno barwić.
17. Co może powodować łuszczenie lakieru na elementach z tworzyw sztucznych:
- & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
18. Co mogą powodować silikony w kontakcie z lakierami:
a) lepsze schnięcie,
b) efekt strukturalny,
c) rozdzielanie-oczka.
19. Czym zmatować lakier pod cieniowanie:
a) szarÄ… matÄ…,
b) papierem 2000,
c) papierem 2500.
20. Skąd się bierze woda i tłuszcz w lakierze?
a) z powietrza,
b) z samochodu,
c) ze sprężarki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i Nazwisko& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Wykonywanie napraw i renowacji powłok lakierniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1. a b c
2. a b c
3. a b c
4. a b c
5. a b c
6. a b c
7. a b c
8. a b c
9. a b c
10.
11. a b c
12. a b c
13. a b c
14. a b c
15. a b c
16. a b c
17.
18. a b c
19. a b c
20. a b c
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Francuz W. M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP,
Warszawa 1996
2. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,
Warszawa 1998
3. JarzÄ…bek G., Neuman Z., Lakiernictwo samochodowe. SIMP-ZORPOT; Szczecin 2000
4. Kwiatkowski M.: Wprowadzenie do eksploatacji urządzeń technicznych. WSiP,
Warszawa 1990
5. Paczulski Piotr, Lakierowanie, Eurotax Polska Sp.z o. o., Warszawa 1999
6. Praca zbiorowa. Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1999
7. Przysiężny Tomasz (red. nacz.); Technologie Lakierowania; Wyd. "JKM", Tczew 2000
8. Sadowski Andrzej, Nowak Marcin, SRTMiRD; Lakierowanie naprawcze pojazdów.
Cz. 1, Materiały do napraw pokryć lakierowanych nadwozi i kabin pojazdów; Wyd.
Rzeczoznawcy Techniki Motoryzacyjnej, Ruchu Drogowego i Towaroznawstwa
Katowice 1998
9. Sadowski Andrzej, Nowak Marcin, SRTMiRD; Lakierowanie naprawcze pojazdów.
Cz. 2, Metody napraw pokryć lakierowanych nadwozi i kabin pojazdów;
Wyd. Rzeczoznawcy Techniki Motoryzacyjnej, Ruchu Drogowego i Towaroznawstwa,
Katowice 1999
10. Lakiernictwo samochodowe w Polsce, materiały z konferencji Ośrodka
Rzeczoznawstwa SIMP-ZORPOT w Aodzi 21-22.10.1997
11. Technologia lakierowania i metody kalkulacji kosztów, Audatex Polska
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34