MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krzysztof Lenkiewicz
Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Tadeusz Augowski
mgr inż. Andrzej Sadowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz
Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].L2.06
Stosowanie technologii mechanicznych, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu lakiernik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Techniki wytwarzania 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Wyposażenie i organizacja stanowiska do obróbki ręcznej 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Maszynowa obróbka wiórowa 19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Spajanie metali 21
. 5.4.1 Ćwiczenia 21
5.5. Obróbka plastyczna i montaż 25
5.5.1. Ćwiczenia 25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 27
7. Literatura 43
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela Stosowanie technologii
mechanicznych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie lakiernika 714[03].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktyczne,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi
zadania różnego rodzaju.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
714[03].L2
Techniczne podstawy
lakiernictwa
714[03].L2.01 714[03].L2.02 714[03].L2.03
Posługiwanie się Posługiwanie się Stosowanie technologii
dokumentacją techniczną podstawowymi pojęciami informacyjnej
z zakresu układów
sterowania i regulacji
714[03].L2.04
Wykonywanie pomiarów
warsztatowych
714[03].L2.05
714[03].L2.06
Eksploatowanie maszyn
Stosowanie technologii
i urządzeń
mechanicznych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku,
posługiwać się dokumentacją techniczną,
klasyfikować materiały technologiczne,
rozróżniać podstawowe cechy materiałów technologicznych,
umieć stosować technologię informacyjną,
stosować podstawowe pojęcia z zakresu sterowania i regulacji,
korzystać z różnych zródeł informacji.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej ćwiczeń uczeń powinien umieć:
opisać proces technologiczny i jego elementy składowe,
rozróżniać podstawowe techniki wytwarzania,
dobrać narzędzia, przyrządy i materiały pomocnicze do trasowania,
wykonać trasowanie na płaszczyznie,
dobrać narzędzia i przyrządy do operacji obróbki ręcznej,
ustalić kolejność czynności podczas wykonywania operacji obróbki ręcznej,
wykonać operację: cięcia, gięcia, prostowania, piłowania, wiercenia, rozwiercania,
gwintowania i polerowania,
rozróżniać sposoby spajania metali i ich stopów,
przygotować narzędzia i materiały do lutowania,
wykonać lutowanie,
przygotować materiały do klejenia,
wykonać klejenie,
rozróżniać podstawowe rodzaje obróbki plastycznej,
rozróżniać formy i metody montażu,
wyjaśniać przebieg procesu technologicznego montażu maszyn i urządzeń,
posłużyć się dokumentacją technologiczną,
zorganizować i wyposażyć stanowisko pracy,
zastosować zasady bhp na stanowisku pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03].L2
Jednostka modułowa: Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06
Temat: Wykonaj trasowanie szyldu pod zamek według rysunku.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności trasowania na płaszczyznie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
dobrać narzędzia i przyrządy traserskie,
zorganizować stanowisko do wykonania zadania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
wykonać trasowanie na płaszczyznie.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
indywidualna.
Czas: 120 min.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko ślusarskie,
zestaw narzędzi traserskich,
blacha mosiężna,
rysunek szyldu,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura,
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu uczeń:
- zapoznaje siÄ™ z rysunkiem,
- dobiera metody trasowania,
- zapisuje plan działania w zeszycie,
- wspólnie z nauczycielem analizują plan, wprowadzają korekty,
- trasuje na płytce,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w sytuacjach sprawiających
trudności.
5. Uczeń po zakończeniu trasowania próbuje dokonać analizy wykonania.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza poprawność i estetykę wykonania zadania.
8. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: obróbka ręczna, narzędzia, technologia
i rodzaje. Na podstawie zebranych informacji wykonaj rysunek wiertła krętego i przynieś go
na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności przez uczniów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03].L2
Jednostka modułowa: Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06
Temat: Dobierz techniki wytwarzania do wykonania części składowych polerki
elektrycznej do lakieru.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania technik wytwarzania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
zorganizować stanowisko do wykonania zadania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
nazwać podstawowe części maszyny i określić ich cechy funkcjonalne,
zidentyfikować materiały, z których są wykonane elementy maszyny,
rozpoznać techniki wytwarzania tych części.
Metoda nauczania uczenia siÄ™:
przewodni tekst.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
indywidualna.
Czas: 120 min.
Åšrodki dydaktyczne:
przekrój polerki elektrycznej,
dokumentacja techniczno-ruchowa polerki,
tabele,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura,
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie zalet metody tekstu przewodniego.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy.
5. Realizacja tematu uczeń:
- zapoznaje siÄ™ z zadaniem,
- zapoznanie siÄ™ z rozwiÄ…zaniem zadania podobnego,
- odpowiada na pytania prowadzÄ…ce,
- wypełnia tabelę wiodącą,
- przeprowadza dyskusję z nauczycielem na temat swego planu działania,
- usuwa błędy,
- wykonuje zadania przez zapisanie w zeszycie technik wytwarzania,
- sprawdza swoją prace według formularza,
- omawia swoje zadanie.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność wykonania.
7. Uczniowie kolejno prezentujÄ… swoje prace.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat obróbki skrawaniem i spajania materiałów.
Na podstawie tych informacji opisz techniki wytwarzania spajania dowolnego przedmiotu
użytku codziennego np. ramy roweru itp.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Techniki wytwarzania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz techniki wytwarzania do wykonywania polerki elektrycznej do lakieru.
Wskazówki do realizacji
Przypomnieć przepisy bhp i zaznajomić uczniów z metodą tekstu przewodniego,
podkreślić jej zalety i przydatność do egzaminu końcowego.
Następnie nauczyciel powinien przedstawić sposób rozwiązania analogicznego zadania:
Dobrać techniki wytwarzania do wykonania pistoletu lakierniczego .
Pytania prowadzÄ…ce:
1) Jaką techniką wykonuje się skomplikowane kształty?
2) Jaką techniką wykonuje się silnie obciążone elementy?
3) W jaki sposób wykonuje się koła zębate?
4) W jaki sposób łączy się przewody elektryczne?
5) Jak przetwarza się tworzywa sztuczne stosowane na rękojeści?
6) JakÄ… technikÄ… Å‚Ä…czy siÄ™ miedz i bakelit?
Uczeń powinien odpowiadać na te pytania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypełnić tabelę,
Nr Część Cechy części Uwagi
1. Korpus wrzeciona Skomplikowany kształt, duże obciążenia, mały ciężar
2. Wrzeciono
3. Wał silnika
4. Obudowa silnika
5. Uzwojenie silnika
6. Stojan silnika
7. Komutator
8. Rękojeść
9. Osłona tarczy
10. Przekładnia zębata
11. Nakrętka wrzeciona
12. Szczotki silnika
13. Aożyska wału
14. Wentylator
15. Pierścienie osadcze
2) ustalić z nauczycielem swój plan identyfikacji technik wytwarzania poszczególnych części,
3) przyporządkować poszczególnym częściom techniki, jakimi powinny być wytworzone,.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
4) sprawdzić wykonanie swojego zadania i porównać z przygotowanym arkuszem.
Sprawdzić wykonanie czynności przez swojego kolegę i dać mu do sprawdzenia swoją
pracÄ™,
5) przeanalizować pod kierunkiem nauczyciela wykonane zadania,
6) wskazać punkty, które wykonałbyś inaczej przy powtórnym wykonywaniu zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
przekrój polerki elektrycznej,
dokumentacja techniczno-ruchowa,
normy,
rozwiÄ…zanie analogicznego zadania,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
poradnik mechanika.
Ćwiczenie 2
Opisz jakimi technikami został wykonany wał sprężarki powietrza. Jakie cechy pozwoliły
Ci przyporządkować określone procesy wytwarzania?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) rozpoznać techniki wytwarzania poszczególnych powierzchni wału,
3) przyporządkować techniki wytwarzania do powierzchni wału,
4) określić wymagania techniczne dla wyrobu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
wał sprężarki,
rysunek wału,
wzorzec chropowatości,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
poradniki mechaniczne.
Ćwiczenie 3
Opisz jakimi technikami połączyłbyś elementy szafki narzędziowej. Uzasadnij swój
wybór.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z wymogami technicznymi przedmiotu,
3) rozpoznać materiały,
4) wybrać optymalne metody łączenia,
5) zaprezentować swoją pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
rysunek szafki narzędziowej,
kÄ…towniki stalowe,
blachy aluminiowe,
miękka wyściółka z PCV,
poradniki techniczne,
lista maszyn warsztatów szkolnych,
przybory do pisania,
arkusz papieru.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Wyposażenie i organizacja stanowiska do obróbki ręcznej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj trasowanie szyldu pod zamek według rysunku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) dobrać narzędzia i przyrządy do trasowania,
4) zapisać w zeszycie plan działania,
5) dokonać trasowania na blasze,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko ślusarskie,
zestaw narzędzi traserskich,
blacha mosiężna,
rysunek szyldu,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura.
Ćwiczenie 2
Wykonać szyld do zamku z blachy mosiężnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić poprawność trasowania według rysunku,
2) dobrać technologię wykonania,
3) dobrać narzędzia,
4) dobrać parametry wiercenia,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5) zapisać propozycje w zeszycie,
6) ustalić z nauczycielem poprawność planu pracy,
7) wykonać szyld,
8) zaprezentować efekty pracy,
9) dokonać oceny poprawności pracy,
10) zapisać w zeszycie alternatywną technologię wykonania pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko ślusarskie,
wiertarka stołowa,
zestaw narzędzi ślusarskich,
blacha z wytrasowanym szyldem,
rysunek szyldu,
przybory do pisania,
arkusz papieru.
Ćwiczenie 3
Wykonać skobel z płaskownika stalowego według rysunku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem,
2) obliczyć długość płaskownika,
3) w zeszycie zapisać plan działania,
4) dobrać narzędzia,
5) ustalić plan działania z nauczycielem,
6) wykonać skobel według rysunku,
7) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
stół ślusarski,
narzędzia ślusarskie,
płaskownik,
rysunek skobla,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 4
Dokonać prostowania wypukłości w karoserii samochodowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją,
2) ocenić stopień deformacji blachy,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
5) ustalić z nauczycielem plan działania,
6) wykonać zadanie prostowania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) zaproponować alternatywne sposoby wykonania pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
fragment karoserii samochodu z deformacjÄ…,
narzędzia blacharskie,
stanowisko pracy blacharza,
literatura.
Ćwiczenie 5
Wykonaj pokrętło do gwintowników.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem i procesem technologicznym podobnej części,
2) w zeszycie zapisać plan działania,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przedyskutować z nauczycielem plan działania,
5) trasować surowiec,
6) wiercić otwory,
7) piłować zgodnie z rysunkiem,
8) wykonać gwinty zewnętrzne na prętach,
9) wykonać gwinty wewnętrzne,
10) wykończyć wyrób,
11) zaprezentować efekty pracy,
12) dokonać oceny poprawności zadania,
13) podać alternatywne metody wykonania zadania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne,
dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko pracy ślusarza,
wiertarka stołowa,
zestaw narzędzi ślusarskich,
zestaw do wiercenia,
zestaw do gwintowania,
zestaw narzędzi pomiarowych,
proces technologiczny podobnej części (schemat),
rysunek przedmiotu,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura techniczna.
Ćwiczenie 6
Wykonaj polerowanie wyoblaka do blach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem technicznym wyoblaka,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać parametry polerowania,
4) dobrać pastę i tarczę do polerowania,
5) ustalić z nauczycielem poprawność planu działania,
6) wykonać zadanie,
7) zaprezentować efekty pracy,
8) dokonać oceny poprawności wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
półwyrób wyoblaka,
polerka tarczowa,
tarcza filcowa,
pasta polerska,
wzorce chropowatości,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura techniczna.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Ćwiczenie 7
Wykonaj rozwiercanie otworu na sworzeń nadwymiarowy w tłoku sprężarki
do powietrza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki,
2) ustalić plan działania,
3) zmierzyć zużyty otwór w tłoku,
4) zmierzyć nadwymiarowy sworzeń,
5) dobrać rozwiertak,
6) dobrać ciecz chłodząco-smarującą,
7) ustalić z nauczycielem plan działania,
8) rozwiercić otwór,
9) dokonać pomiaru otworu,
10) ocenić jakość powierzchni,
11) zaprezentować efekty pracy,
12) przedstawić alternatywne metody wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko pracy ślusarza,
tłok sprężarki,
sworzeń nad wymiarowy,
rozwiertak z pokrętłem,
ciecz chłodząco-smarująca,
narzędzia pomiarowe,
dokumentacja naprawy sprężarki,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura techniczna.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.3. Maszynowa obróbka wiórowa
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oszlifuj blachÄ™ karoserii samochodu po naprawie spawaniem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją określającą jakość powierzchni po naprawie,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać narzędzia i metody wykonania zadania,
4) ustalić z nauczycielem poprawność planu pracy,
5) wykonać zadanie praktyczne,
6) zaprezentować efekty pracy,
7) podać alternatywne metody wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne,
dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko pracy ślusarza,
blacha karoserii samochodu po naprawie spawaniem,
szlifierka kÄ…towa,
szlifierka taśmowa,
szlifierka oscylacyjna,
papier ścierny,
klocek filcowy,
okulary ochronne,
maska przeciw pyłowa,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura techniczna.
Ćwiczenie 2
Dobrać metody obróbki, narzędzia i przyrządy do wykonania koła zębatego giętarki
do blach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć koło zębate, zmierzyć je i porównać z wzorcem chropowatości,
2) wykonać rysunek techniczny koła,
3) zapoznać się z wyposażeniem warsztatu,
4) dobrać obrabiarki do wykonania zadania,
5) dobrać narzędzia,
6) dobrać przyrządy i uchwyty,
7) zapisać kolejność wykonywanych operacji,
8) ustalić metody mocowania przedmiotu do poszczególnych operacji,
9) zaprezentować swoją pracę,
10) zaproponować inne metody obróbki koła zębatego.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne,
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
przybory kreślarskie,
arkusz papieru,
spis obrabiarek w warsztacie (plansza),
przyrzÄ…dy pomiarowe,
wzorzec chropowatości,
narzędzia skrawające,
katalogi uchwytów i przyrządów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.4. Spajanie metali
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj do spawania dwie blachy stalowe o grubości 5mm, dobierz technologię i sprzęt
do spawania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą,
2) zapoznać się ze sprzętem spawalniczym na warsztatach szkolnych,
3) zorganizować stanowiska ślusarskie do przygotowania materiału,
4) zaproponować technologię spawania,
5) dobrać sprzęt spawalniczy i wyposażenie stanowiska,
6) zapisać plan działania,
7) ustalić z nauczycielem poprawność działania,
8) za pomocą pilnika zukosować i oczyścić blachy,
9) zaprezentować efekty pracy,
10) podać inne metody wykonania pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne,
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
dwie blachy 5 mm,
stanowisko ślusarskie,
wykaz sprzętu spawalniczego warsztatów (plansza),
pilniki,
szczotki stalowe,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura techniczna.
Ćwiczenie 2
Wykonać lutowanie dwóch blach stalowych o grubości 1 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wymogami technicznymi jakie powinno spełniać połączenie,
3) zapisać w zeszycie plan pracy,
4) ustalić i ewentualnie poprawić plan pracy,
5) dobrać sprzęt do wykonania zadania,
6) przygotować lut i topniki,
7) oczyścić mechanicznie blachy,
8) oczyścić chemicznie blachy,
9) przygotować lutownicę przez opiłowanie grotu,
10) nagrzać grot,
11) wykonać lutowanie
12) wykończyć złącze zlutowane,
13) przemyć złącze,
14) dokonać próby szczelności załącza kredą i naftą,
15) zaprezentować efekty pracy,
16) zaproponować alternatywne metody wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
dwie blachy stalowe o grubości 1 mm,
pilniki, skrobaki,
kolby lutownicze,
luty miękkie,
topniki,
pędzelek do topników,
okulary ochronne,
kreda,
nafta,
literatura techniczna.
Ćwiczenie 3
Naprawić za pomocą klejenia pękniętą misę olejową sprężarki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z charakterem uszkodzenia misy olejowej,
2) zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki,
3) zapisać plan działania,
4) przedyskutować plan działania z nauczycielem,
5) przygotować stanowisko robocze,
6) obrobić mechanicznie części klejone,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
7) odtłuścić chemicznie części,
8) płukać w wodzie części,
9) trawić chemicznie za pomocą zasady sodowej,
10) płukać i suszyć elementy,
11) przygotować klej dwuskładnikowy,
12) nanieść klej,
13) docisnąć elementy za pomocą ścisków,
14) suszyć złącze klejone,
15) wykończyć złącze,
16) sprawdzić szczelność złącza kredą i naftą,
17) zaprezentować efekty działania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
uszkodzona miska olejowa,
dokumentacja naprawy sprężarki,
stanowisko pracy ślusarza,
narzędzia ślusarskie,
klej epoksydowy,
odczynniki do odtłuszczania i trawienia,
okulary,
rękawice gumowe,
krem ochronny,
narzędzia ślusarskie,
ściski ślusarskie,
literatura techniczna.
Ćwiczenie 4
Naprawić za pomocą klejenia pęknięty zderzak samochodu wykonany z tworzywa
sztucznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić wielkość uszkodzenia,
2) zidentyfikować rodzaj tworzywa sztucznego,
3) ograniczyć pęknięcie za pomocą otworu,
4) wykonać sfazowanie pęknięcia,
5) dobrać klej,
6) oczyścić miejsce klejone mechanicznie,
7) odtłuścić miejsce klejone,
8) zastosować tzw primer,
9) nanieść klej,
10) pozostawić złącze do utwardzenia kleju,
11) usunąć nadmiar kleju i wyrównać powierzchnię.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- uszkodzony zderzak samochodowy,
- wiertarka rÄ™czna z wiertÅ‚em Ø 4,
- narzędzia ślusarskie,
- rozpuszczalnik,
- zestaw do klejenia,
- rękawice gumowe, okulary,
- papier ścierny,
- literatura techniczna.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
5.5. Obróbka plastyczna i montaż maszyn
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz technologię do wykonania młotka blacharskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z budową i przeznaczeniem młotka blacharskiego,
3) zapoznać się z literaturą techniczną,
4) dobrać technikę wytwarzania,
5) zaplanować operację,
6) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
7) dobrać temperaturę kucia, hartowania i odpuszczania,
8) opracować procedurę kontroli po wykonaniu młotka,
9) wymienić przepisy bhp które należy przestrzegać przy pracy,
10) zaprezentować sposób wykonania zadania,
11) wymienić inne metody wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne,
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
sprzęt pomiarowy,
młotek blacharski,
zestaw narzędzi kowalskich,
wykaz sprzętu do obróbki plastycznej i cieplnej jakim dysponują warsztaty (plansza),
przybory do pisania i arkusz papieru,
literatura techniczna, normy, poradniki.
Ćwiczenie 2
Przeprowadz montaż pistoletu lakierniczego
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rysunkiem złożeniowym pistoletu lakierniczego,
3) rozkonserwować i oczyścić części,
4) wykonać montaż poszczególnych części,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
5) sprawdzić prawidłowość montażu ,
6) sprawdzić działanie pistoletu,
7) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- części składowe pistoletu lakierniczego,
- rysunek złożeniowy pistoletu lakierniczego,
- zestaw narzędzi monterskich,
- imadło z miękkimi szczękami,
- klucz dynamometryczny,
- czyściwo.
Ćwiczenie 3
Przeprowadz montaż rozrządu w silniku samochodu FSO Polonez z zastosowaniem
regulacji kompensacyjnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją napraw samochodu,
3) zanotować luzy zaworowe i momenty dokręcania jak również kolejność dokręcania śrub,
4) zamontować popychacze nasmarowane olejem silnikowym,
5) zamontować laski popychaczy,
6) zamontować dzwigienki zaworowe wraz z osią,
7) zmierzyć prawidłowo luzy zaworowe szczelinomierzem,
8) wyregulować luzy za pomocą śrub i przeciw nakrętki,
9) sprawdzić luz,
10) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
silnik poloneza na statywie,
komplet popychaczy,
laski popychaczy,
oÅ› wraz dzwigniami popychaczy,
olej silnikowy,
zestaw narzędzi monterskich,
klucz dynamometryczny,
szczelinomierz,
podstawka do ustalania głowicy,
czyściwo,
przybory do pisania i arkusz papieru.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Stosowanie technologii
mechanicznych .
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Opisać technologię wykonania C P a
2. Dobrać materiał na narzędzie C P c
3. Dobrać narzędzie do obróbki B P d
4. Rozpoznawać narzędzia A P a
Uczeń wykonał zadanie jeśli
Scharakteryzować technologię
5. A P wymienił co najmniej 7
lutowania
czynności
a) nóż tokarski
6. Nazwać narzędzia C P b) frez tarczowy
c) pogłębiacz stożkowy
Rozpoznawać narzędzie
7. C P a
do obróbki ręcznej
8. Charakteryzować narzędzie C P b
9. Dobierać technologię D P c
10. Rozpoznawać rodzaje obróbki C P b
11. Dobierać narzędzia monterskie B P c
Rozróżniać narzędzia & z jedną kreską &
12. B P
do gwintowania bez kresek lub z 3 kreskami
13. Dobrać materiały do lutowania B P a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
14. Dobrać metody rozwiercania B P & olejem&
& denaturatem &
15. Narysować ukosowanie C PP Narysował poprawnie
ukosowanie
16. Narysować narzędzie B PP Narysował i nazwał część
17. Narysować proces D PP Uczeń prawidłowo
technologiczny narysował proces
technologiczny
18. Dobrać materiały do lutowania D PP b
19. Porównać metody montażu C PP - opisze metody
- wskaże różnice
20. Zaprojektować i wykonać D PP Uczeń wykonał zadanie jeśli
technologię procesu klejenia wymienił co najmniej 7
czynności
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej
i spajania metali oraz montażu. Pytania: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 18 są to pytania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa; pytania: 12 i 14
to pytania z luką, w pytaniach: 5, 6, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, pytanie
15, 16, 17 to zadanie rysunkowe.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
w pytaniu dotyczÄ…cym zadania rysunkowego, narysuj rysunek wyznaczonym polu.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 minut.
Powodzenia!!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH 1
1. Rowek na wpust w wałku jest wykonany przez:
a) obróbkę skrawaniem,
b) odlewanie,
c) obróbkę plastyczną,
d) technologię proszków spiekanych.
2. Z jakiego materiału wykonujemy przecinak?
a) N11
b) SW7M
c) N7
d) St 3.
3. Narzędziem w czasie polerowania jest:
a) ściernica,
b) osełka,
c) papier ścierny,
d) tarcza filcowa.
4. Jakim symbolem oznaczamy nóż tokarski wykańczak?
a) NNBe,
b) NNWa,
c) NFCa,
d) NSAa.
5. Wykonując lutowanie dwóch elementów należy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
6. Nazwij narzędzia:
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & ..
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& ..
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
7. Do wykonywania rowków smarowych panewek używamy:
a) wycinaka,
b) pilnika,
c) piłki do metalu,
d) wiertła.
8. Jaką twardość mają pilniki?
a) 50 HRC
b) 65 HRC
c) 150 HB
d) 30 HRC.
9. Do łączenia blach o różnym składzie chemicznym stosujemy:
a) spawanie elektryczne,
b) spawanie gazowe,
c) lutowanie twarde,
d) zgrzewanie.
10. Części stalowe mocno obciążone wykonujemy za pomocą:
a) odlewania,
b) kucia,
c) technologią proszków,
d) spawania.
11. Do dokręcania dokładnych śrub stosujemy klucz:
a) oczkowy,
b) płaski,
c) dynamometryczny,
d) nasadowy.
12. Przy gwintowaniu otworów najpierw wprowadzamy gwintownik z & & & & & &
& & & & .. a na końcu gwintownik z & & & & & & & & & & & .
13. Do lutowania przewodów elektrycznych stosujemy spoiwa:
a) cynowo-ołowiowe,
b) miedziane,
c) mosiężne
d) niklowe.
14. Podczas rozwiercania stali rozwiertak smarujemy & & & & & & & & & & & ., a podczas
rozwiercania aluminium i jego stopów smarujemy & & & & & & & & & & & & .
15. Narysuj sposób przygotowania blachy do spawania o grubości ponad 12 mm.
16. Narysuj schemat lutownicy
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
17. Narysuj operację spęczania sworznia.
18. Jako topnika do lutowania stali stosujemy:
a) kwasu siarkowego,
b) chlorku cynku,
c) zasady sodowej,
d) węglanu wapnia.
19. Porównaj montaż z zastosowaniem grup selekcyjnych z montażem z wkładkami
kompensacyjnymi i opisz różnicę.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
20. Aby wykonać prawidłowo klejenie należy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Stosowanie technologii mechanicznych.
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5.
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
6.
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12.
13. a b c d
14.
15.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
16.
17.
18. a b c d
19.
20.
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Stosowanie technologii
mechanicznych .
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Omówić technologię
1. C P a
wykonania
2. Dobrać technologię C P c
3. Dobrać techniki wykonania B P d
4. Rozpoznawać technologię A P a
Uczeń wykonał zadanie jeśli
5. Opisać proces produkcyjny A P wymienił co najmniej 7
czynności
a) ściernica garnkowa
b) frez piłkowy
6. Nazwać narzędzia C P
c) ściernica tarczowa
jednostronnie stożkowa
Dobrać gaz ochronny
7. C P a
do spawania
8. Scharakteryzować parametry C P b
9. Dobrać technologię D P c
10. Rozpoznać rodzaje obróbki C P b
Dobrać technologie
11. B P c
monterskie
Dobrać trasowanie & trasowanie &
12. B P
i punktowanie & punktowanie &
13. Zidentyfikować materiały do B P a
klejenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
14. Rozumieć technologię B P & niebiesko &
spawania & 150÷200 bar &
15. Scharakteryzować ruch C PP Narysował poprawnie
główny i posuwowy toczenie
16. Narysować narzędzie B PP Narysował i nazwał część
skrawajÄ…ce
Narysować narzędzie do Uczeń prawidłowo
17. D PP
obróbki ręcznej narysował
18. Dobrać materiały narzędziowe D PP b
Porównać obrabiarki - opisze metody
19. C PP
do szlifowania - wskaże różnice
Uczeń wykonał zadanie, jeśli
20. Opisać proces rozwiercania D PP wymienił co najmniej 3
czynności
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
15. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
16. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
17. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
18. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
19. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
20. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
21. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
22. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
23. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
24. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
25. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
26. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
27. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
9. Przeczytaj uważnie instrukcję.
10. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
11. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
12. Test zawiera 20 pytań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej
i spajania metali oraz montażu. Pytania: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 18 są to pytania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa; pytania: 12 i 14
to pytania z luką, w pytaniach: 5, 6, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, pytanie
15, 16, 17 to zadanie rysunkowe.
13. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
w pytaniu dotyczÄ…cym zadania rysunkowego, narysuj rysunek wyznaczonym polu.
14. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
15. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
16. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 minut.
Powodzenia!!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Kąt wierzchołkowy wiertła do stali wynosi:
a) 120o,
b) 60o,
c) 90o,
d) 45o.
2. Sworznie tłokowe poddaje się obróbce wykańczającej przez:
a) hartowanie,
b) toczenie,
c) szlifowanie,
d) rozwiercanie.
3. Płytki z węglików spiekanych są wykonane:
a) przez odlewanie.
b) kucie matrycowe,
c) skrawanie,
d) technologię proszków.
4. Rury z PCV otrzymujemy przez:
a) wytłaczanie,
b) odlewanie,
c) walcowanie,
d) wtryskiwanie.
5. Proces produkcyjny składa się z następujących elementów:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
6. Nazwij narzędzia:
a) b) c)
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & ..
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& ..
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
7. W metodzie spawania MIG gazem obojętnym do ochrony jest:
a) argon,
b) dwutlenek węgla,
c) wodór,
d) acetylen.
8. W jakich jednostkach wyrażamy natężenie prądu spawania:
a) voltach,
b) amperach,
c) watach,
d) hercach.
9. Przy lutowaniu twardym jako topnik stosujemy:
a) salmiak,
b) kalafonia,
c) boraks,
d) woda lutownicza.
10. Bardzo mocno obciążone gwinty wykonujemy przez:
a) toczenie,
b) walcowanie,
c) frezowanie,
d) odlewanie.
11. W czasie montażu najpierw wykonujemy:
a) montaż połączeń ruchowych,
b) regulację luzów,
c) montaż połączeń nierozłącznych,
d) próby i badania.
12. Przed wierceniem otworów w płytce należy wykonać & & & & & & & & & & ., a potem
wykonać & & & & & & & & & & .
13. Do odtłuszczania przed klejeniem stosujemy:
a) rozpuszczalnik,
b) kwas siarkowy,
c) wodÄ™ destylowanÄ…,
d) sprężone powietrze.
14. Butle tlenowe malowane są na & & & & & & & . i zawierają gaz pod ciśnieniem
& & & & & & & & & & .. .
15. Narysuj ruchy narzędzia i przedmiotu podczas szlifowania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
16. Narysuj pogłębiacz czołowy.
17. Narysuj przecinak do stali.
18. Piłki do metalu wykonujemy ze stali:
a) St 3,
b) SW9,
c) WW6,
d) 35H6S.
19. Porównaj szlifierkę taśmową i oscylacyjną i wskaż różnicę:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
20. Aby wykonać otwór stożkowy należy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Stosowanie technologii mechanicznych.
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5.
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
6.
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12.
13. a b c d
14.
15.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
16.
17.
18. a b c d
19.
20.
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
7. LITERATURA
1. Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1994
2. Brodowicz W., Grzegórski: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 1998
3. Buczyński L.: Komputerowe nośniki informacji. Wydawnictwo Techniczne, Przasnysz 1999
4. Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1996
5. Dobrzyński L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach. WNT, Warszawa 1999
6. Domke W.: Vademecum materiałoznawstwa. Stal. Metale niezależne.
Tworzywa sztuczne. Badania metali. WNT, Warszawa 1989
7. Francuz W. M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP,
Warszawa 1996
8. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 1998
9. Górecki A., Grzegórski Z.: Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń
przemysłowych. WSiP, Warszawa 1998
10. Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 1998
Literatura metodyczna
1. Kruszewski K. (red.), Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, 1991 Warszawa, PWN.
2. Niemierko B., Pomiar sprawdzajÄ…cy w dydaktyce, 1990 Warszawa, PWN.
3. Serwa Z., Konstrukcja testów dydaktycznych, 1994 Warszawa, OWRZN Kuratorium
Oświaty.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43