lakiernik 714[03] l2 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krzysztof Lenkiewicz
Eksploatowanie maszyn i urządzeń 714 [03]. L2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Tadeusz Augowski
mgr inż. Andrzej Sadowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż.. Krzysztof Lenkiewicz
Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].L2.05
Eksploatacja maszyn i urządzeń, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
lakiernik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Podstawowe elementy maszyn 11
5.1.1.Ćwiczenia 11
5.2. Budowa maszyn 14
5.2.1.Ćwiczenia 14
5.3. Eksploatacja maszyn 17
5.3.1.Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 20
7. Literatura 36
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela: Eksploatacja maszyn i urządzeń,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie:
lakiernik 714[03].
Poradnik zawiera:
1. Wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiadomości, które należy
mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej.
2. Cele kształcenia jednostki modułowej.
3. Ćwiczenia.
4. Ewaluacja osiągnięć.
5. Literatura.
Jednostka modułowa: Eksploatacja maszyn i urządzeń jest podstawą do zrozumienia
następnej jednostki modułowej. Jej opanowanie pozwoli uczniowi na dalszą naukę
w zawodzie, a także pomoże mu w zrozumieniu otaczającej techniki.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie pobytu w pracowni musisz przestrzegać regulaminów, przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcji przeciwpożarowych, wynikających z rodzaju
wykonywanych prac. Przepisy te poznasz podczas trwania nauki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
714[03].L2
Techniczne podstawy
lakiernictwa
714[03].L2.01 714[03].L2.02 714[03].L2.03
Posługiwanie się Posługiwanie się Stosowanie technologii
dokumentacją techniczną podstawowymi pojęciami informacyjnej
z zakresu układów
sterowania i regulacji
714[03].L2.04
Wykonywanie pomiarów
warsztatowych
714[03].L2.06
714[03].L2.05
Stosowanie technologii
Eksploatowanie maszyn
mechanicznych
i urządzeń
Schemat jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
 dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku,
 znać i przestrzegać przepisy bhp,
 posługiwać się podstawowymi pojęciami fizycznymi,
 wykonywać pomiary laboratoryjne,
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 posługiwać się dokumentacją techniczną,
 rozróżniać podstawowe pojęcia z zakresu układów sterowania i regulacji,
 stosować technologię informacyjną,
 wykonywać pomiary warsztatowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 sklasyfikować maszyny i urządzenia,
 rozróżnić konstrukcje połączeń, osi, wałów, łożysk, sprzęgieł, hamulców i mechanizmów,
 wskazać zastosowania: połączeń, osi, wałów, łożysk, sprzęgieł, hamulców, przekładni
mechanicznych,
 wyjaśnić budowę i zasadę działania napędów hydraulicznych i pneumatycznych,
 rozróżnić uszczelnienia techniczne,
 określić na podstawie dokumentacji technicznej (rysunki złożeniowe) elementy składowe
maszyny lub urzÄ…dzenia,
 określić przyczyny powodujące zużywanie urządzeń mechanicznych,
 wyjaśnić zależność między zużyciem a smarowaniem,
 rozróżnić metody przeciwdziałania zużyciu elementów maszyn,
 scharakteryzować system eksploatacji maszyn i urządzeń,
 określić zakres prac wykonywanych podczas przeglądu technicznego , naprawy bieżącej,
średniej i głównej,
 posłużyć się Dokumentacją Techniczno-Ruchową (DTR), dokumentacją technologiczną
instrukcjami obsługi oraz katalogami handlowymi producentów maszyn i urządzeń,
 pozyskać informacje techniczne i handlowe dotyczące maszyn i urządzeń z internetu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03].L2
Moduł: Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2
Jednostka modułowa: Eksploatacja maszyn i urządzeń 714[03].L2.05
Temat: Dobrać koła napędowe i przełożenie w wiertarce stołowej do wiercenia stali
węglowej, konstrukcyjnej, zwykłej jakości wiertłem ł10 mm.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania obrabiarki do pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
 dobrać parametry wiercenia,
 zorganizować stanowisko do przygotowania wiertarki,
 obliczyć przełożenie przekładni pasowej,
 dobrać koła pasowe,
 założyć i napiąć pasek,
 sprawdzić działanie wiertarki.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
 ćwiczenia praktyczne,
 metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna.
Czas: 90 min.
Åšrodki dydaktyczne:
 przybory do pisania,
 arkusz papieru,
 przybory kreślarskie,
 wiertarka stołowa,
 suwmiarka,
 literatura techniczna.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu uczeń:
- zapoznanie się z budową przekładni w wiertarce,
- znajduje w literaturze prędkości obrotowej dla wiercenia stali wiertłem ł10 mm,
- odczytuje na tabliczce silnika prędkości obrotowej,
- rozwiązuje zadania przez obliczenie przełożenia,
- dobiera koła do pracy,
- wykonuje szkicu przekładni,
- zakłada pasek i napina go,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- wykonuje próbę pracy wiertarki,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Po wykonaniu zadania uczeń demonstruje swoją pracę.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje pracÄ™ ucznia.
8. Uczniowie kolejno prezentujÄ… swojÄ… pracÄ™.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: doboru kół zębatych w przekładni tokarki. Na
podstawie zebranych informacji dobierz koła zębate do nacinania gwintu o skoku 3 mm,
wykonaj szkic tej przekładni i przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03].L2
Moduł: Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2
Jednostka modułowa: Eksploatacja maszyn i urządzeń 714[03].L2.05
Temat: Narysować schemat instalacji sprężonego powietrza w warsztatach
szkolnych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania maszyn i urządzeń i rozwiązywania
problemów konstrukcyjnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
 rozpoznać elementy instalacji pneumatycznej,
 narysować schemat instalacji,
 przeprowadzić obsługę instalacji,
 wykonać projekt instalacji.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
 metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna.
Czas: 120 min.
Åšrodki dydaktyczne:
 instalacja pneumatyczna warsztatów,
 arkusz papieru,
 ołówek i przybory kreślarskie,
 literatura techniczna,
 dokumentacja instalacji pneumatycznej,
 instrukcje obsługi elementów instalacji.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu uczeń:
- zapoznanie siÄ™ z instalacjÄ… pneumatycznÄ…,
- identyfikuje urzÄ…dzenia instalacji,
- wykonuje schemat instalacji,
- zapisuje czynności przy obsłudze instalacji,
- dokonuje obsługi instalacji.
5. Zaprezentowanie efektów pracy.
6. Nauczyciel analizuje pracÄ™ ucznia.
7. Prezentacja prac innych uczniów.
8. Ocena pracy przez nauczyciela uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje o rodzajach zużyć maszyn. Na podstawie tych informacji
znajdz dowolny element maszyny lub urządzenia zużyty. Opisz to zużycie i wraz z użytym
elementem przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe elementy maszyn
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj części maszyn i mechanizmy w modelu silnika spalinowego 4-suwowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z literaturą techniczną,
3) obejrzeć model silnika spalinowego,
4) wynotować części maszyn występujące w modelu,
5) wynotować połączenia w modelu,
6) rozróżnić połączenia spoczynkowe i ruchowe,
7) wynotować mechanizmy występujące w modelu,
8) wykonać szkic mechanizmu krzywkowego,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- model silnika 4-suwowego,
- przybory kreślarskie,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- literatura techniczna.
Ćwiczenie 2
Dobierz łożyska do wału wiertarki stołowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rysunkiem wału i obudowy,
3) obejrzeć wrzeciono wiertarki stołowej,
4) zapoznać się z charakterem pracy wrzeciona,
5) naszkicować jakie siły działają na wrzeciono,
6) dobrać z katalogów łożyska,
7) naszkicować wrzeciono z dobranymi łożyskami,
8) sprawdzić swoją koncepcję i porównać z rozwiązaniem rzeczywistym na schemacie
wiertarki,
9) wynotować błędy popełnione w twoim doborze łożysk,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) wskazać swoje mocne i słabe strony,
12) dokonać oceny poprawności wykonania swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- wiertarka stołowa,
- szkic wałka i obudowy wrzeciona wiertarki,
- katalogi łożysk,
- przybory kreślarskie,
- dokumentacja wiertarki stołowej,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- literatura techniczna.
Ćwiczenie 3
Dobierz koła napędowe i przełożenie w wiertarce stołowej do wiercenia stali węglowej
konstrukcyjnej zwykłej jakości wiertłem ł10 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z budową przekładni w wiertarce,
3) znalezć w literaturze prędkość obrotową dla wiercenia stali wiertłem ł10 mm,
4) odczytać na tabliczce znamionowej silnika prędkość obrotową,
5) podstawić do wzoru i obliczyć przełożenie,
6) dobrać średnice kół, na które założymy pasek,
7) założyć pasek na odpowiednie koła,
8) prawidłowo napiąć pasek,
9) wykonać szkic obliczonej przekładni,
10) obliczyć dokładnie przełożenie,
11) zaprezentować efekty swojej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda projektów,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
wiertarka stołowa,
suwmiarka do pomiaru kół pasowych,
przybory kreślarskie,
przybory do pisania,
arkusz papieru,
literatura techniczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Budowa maszyn
5.1.2. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj badanie parametrów pompy podającej chłodziwo w tokarce uniwersalnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z procedurą badania pomp,
3) zapoznać się z dokumentacją pompy tokarki,
4) zmierzyć wydajność pompy za pomocą naczynia pomiarowego i stopera,
5) zamontować trójnik z manometrem na przewód tłoczny,
6) zmierzyć ciśnienie tłoczenia pompy,
7) sprawdzić przebieg ciśnienia przy dławieniu wypływu cieczy,
8) zapisać wyniki w zeszycie,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- tokarka uniwersalna,
- narzędzia monterskie,
- naczynie pomiarowe 10 l,
- stoper,
- trójnik z manometrem,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- literatura techniczna.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ocenę stopnia zużycia sprężarki jednotłokowej do powietrza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki,
3) wynotować luzy dopuszczalne i momentu dokręcania śrub,
4) zdemontować głowicę wraz z cylindrem,
5) zdemontować pierścienie tłokowe,
6) zmierzyć mikrometrem średnicę tłoka,
7) sprawdzić luz tłoka w sworzniu,
8) zmierzyć luz w zamku pierścieni szczelinomierzem,
9) zmierzyć luz w rowkach pierścieni szczelinomierzem,
10) zmierzyć średnicę cylindra w 6 miejscach za pomocą średnicówki czujnikowej,
11) zanotować wyniki i porównać z dokumentacją,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- sprężarka jednocylindrowa,
- dokumentacja techniczna sprężarki,
- narzędzia monterskie,
- klucz dynamometryczny,
- szczelinomierz,
- mikrometr,
- średnicówka czujnikowa,
- olej sprężarkowy,
- czyściwo,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- literatura techniczna.
Ćwiczenie 3
Narysuj schemat instalacji sprężonego powietrza w warsztatach szkolnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z urządzeniami instalacji,
3) zanotować z tabliczek znamionowych typy maszyn i urządzeń,
4) narysować schemat instalacji,
5) zapisać czynności nadzorcze przy sprawdzaniu instalacji,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- instalacja pneumatyczna warsztatów,
- ołówek i przybory kreślarskie,
- dokumentacja instalacji pneumatycznej,
- instrukcje obsługi poszczególnych elementów instalacji,
- literatura techniczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.2. Eksploatacja maszyn
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj rodzaje zużycia części maszyn i ustalić ich przyczyny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) obejrzeć przykłady zużytych części,
3) przyporządkować części do maszyn,
4) ustalić warunki pracy tych części,
5) nazwać rodzaj zużycia danej części,
6) określić prawdopodobne przyczyny zużycia,
7) podać sposoby zapobiegania tym zużyciom,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- części maszyn zużyte,
- lupa powiększająca 7x,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- literatura techniczna.
Ćwiczenie 2
Dokonaj przeglÄ…du technicznego wiertarki elektrycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) sprawdzić stan instalacji elektrycznej,
3) sprawdzić dokręcenie śrub,
4) sprawdzić luzy łożysk,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5) sprawdzić stan komutatora,
6) sprawdzić szczotki,
7) sprawdzić stan uchwytu trójszczękowego,
8) ocenić stan ogólny wiertarki,
9) zaproponować naprawy,
10) określić przybliżony czas dalszej pracy,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- wiertarka elektryczna ręczna,
- dokumentacja techniczna wiertarki,
- narzędzia monterskie,
- dynamometr 0÷50 N,
- czujnik zegarowy o dokładności 0,01 mm,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- literatura techniczna.
Ćwiczenie 3
Wykonaj obsługę techniczną (OT) przecinarki spalinowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną przecinarki,
3) oczyścić maszynę,
4) sprawdzić dokręcenie połączeń śrubowych,
5) sprawdzić szczelinę przerywacza,
6) nasmarować przerywacz olejem silnikowym,
7) wykręcić i skontrolować świecę zapłonową,
8) sprawdzić stan łożysk,
9) oczyścić i ewentualnie wymienić filtr powietrza,
10) oczyścić odstojnik paliwa,
11) sprawdzić i ewentualnie wymienić poduszki gumowe,
12) sprawdzić stan linki rozruchowej,
13) nasmarować sprzęgło rozruchowe,
14) sprawdzić stan sprzęgła jednokierunkowego,
15) zaprezentować efekty swojej pracy,
16) określić swoje mocne i słabe strony.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- przecinarka spalinowa,
- dokumentacja techniczna przecinarki,
- zestaw narzędzi monterskich,
- szczelinomierz,
- szczotki i sprężone powietrze,
- smarownica,
- smar stały At-4,
- rękawice gumowe,
- okulary ochronne.
Ćwiczenie 4
Opracuj proces technologiczny naprawy wózka podwieszanego do transportu
wewnętrznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) oczyścić i obejrzeć wózek,
3) zdemontować wózek,
4) zweryfikować części wózka,
5) dobrać technologię wypełnienia ubytków na osiach,
6) dobrać technologię obróbki na wymiar czopów osi,
7) dobrać metodę usunięcia zużycia korozyjnego,
8) dobrać materiały i technologię zabezpieczenia przed korozją,
9) dobrać technologię wymiany uszkodzonej smarowniczki,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) określić swoje mocne i słabe strony,
12) dokonać oceny poprawności wykonania pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- wózek podwieszany do naprawy,
- zestaw narzędzi monterskich,
- zestaw narzędzi pomiarowych,
- przybory kreślarskie,
- wykaz sprzętów do napawania w warsztatach szkolnych,
- wykaz obrabiarek skrawajÄ…cych w warsztatach szkolnych,
- literatura techniczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  eksploatacja maszyn
i urządzeń.
Test składa się z 20 zadań, z których:
 zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Identyfikować połączenia C P c
2. Opisywać parametry maszyn B P a
3. Klasyfikować maszyny B P b
a) zębata
4. Rozpoznawać pompy B P b) łopatkowa
c) skrzydełkowa
5. Określać zalety napędu C P b
6. Rozpoznawać zużycia C P b
& proces technologiczny &
7. Stosować dokumentację C P
& planów operacyjnych &
8. Dobierać technologię napraw C P d
9. Identyfikować uszkodzenia B P c
10. Dobierać części maszyn B P b
Identyfikować system & ciśnieniem &
11. C P
smarowania & pompę zębatą &
12. Rozpoznawać mechanizmy C P wymienić co najmniej 2
13. Dobierać technologię napraw C P a
Rysować maszyny
narysować i nazwać co
14. i urządzenia; opisywać ich B P
najmniej 3 części
części
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Rysować maszyny
narysować zgodnie
15. z wykorzystaniem oznaczeń C PP
z wymogami rys. tech.
schematycznych
16. Dobierać uszczelnienia C PP d
Rysować skomplikowane narysować mechanizmy,
17. D PP
mechanizmy zwymiarować krzywkę
Sklasyfikować budowę wymienić co najmniej 2
18. C PP
maszyn różnice
wymienić co najmniej 3
19. Charakteryzować napędy D PP
zalety
narysować 2 sprężarki
Rozróżniać maszyny
20. C PP wymienić co najmniej 4
i analizować ich pracę
różnice
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej
i spajania metali oraz montażu. Zadania: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 13, 16 są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa; zadania: 7 i 11
to zadania z luką, w zadaniach: 4, 12, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi,
zadanie 14, 15, 17, 18 to zadania rysunkowe.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
 w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
 w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
 w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
 w zadaniu dotyczÄ…cym budowy maszyn, narysuj rysunek wyznaczonym polu.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 minut.
Powodzenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH 1
1. Do połączeń nierozłącznych zaliczamy:
a) wpustowe,
b) klinowe,
c) nitowe,
d) kołkowe.
2. Wydajność pompy wyrażamy w:
a) [m3/h],
b) [Pa],
c) [m],
d) [kW].
3. Przyrost ciśnienia w dmuchawcach wynosi:
a) 0÷0,15 bar,
b) 0,15÷2 bar,
c) 2÷5 bar,
d) 5÷200 bar.
4. Nazwij pompy:
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & ..
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& ..
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
5. Zaletą napędu hydraulicznego jest:
a) sprawność,
b) bezstopniowa regulacja,
c) koszty instalacji,
d) niewrażliwość na temperaturę.
6. Zużycie przez łuszczenie występuje w:
a) komutatorach,
b) łożyskach tocznych,
c) wirnikach pomp,
d) karoserii samochodów.
7. Głównym dokumentem w procesie naprawy jest & & & & & & & & & & & & .& ..
i składa się on z & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
8. Pokrywanie tłoczyska pompy chromem jest naprawą przez:
a) obróbkę mechaniczną,
b) obróbkę plastyczną,
c) przez spajanie materiałów,
d) galwanizacjÄ™.
9. Dominującym zużyciem sprężyn jest:
a) korozja,
b) Å‚uszczenie,
c) zmęczenie,
d) dyfuzja.
10. Do płynnej zmiany przełożenia stosujemy przekładnie:
a) zębate,
b) cierne,
c) łańcuchowe,
d) z pasem zębatym.
11. Aożyska ślizgowe mocno obciążone są smarowane olejem pod & & & & & & & & & &
podawanym przez & & & & & & & & & & & & & .. .
12. Podaj rodzaje mechanizmów krzywkowych:
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
13. Naprawa cylindra sprężarki polega na:
a) szlifowaniu,
b) napawaniu,
c) spęczaniu,
d) klejeniu.
14. Narysuj rotacyjny silnik pneumatyczny i opisz jego elementy.
15. Narysuj pompę zębatą.
16. Tłoki sprężarek uszczelniamy za pomocą:
a) oringów,
b) dławnic,
c) labiryntowo,
d) pierścieni.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
17. Narysuj mechanizm krzywkowy.
18. Opisz różnicę między osią i wałem.
19. Wymień zalety napędu pneumatycznego.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
20. Porównaj sprężarkę tłokową i śrubową, opisz różnice w ich budowie i zastosowaniu.
.& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Eksploatacja maszyn i urządzeń.
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
4.
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
5. a b c d
6. a b c d
7.
8 a b c d
9 a b c d
10. a b c d
11.
12.
13. a b c d
14.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
15.
16. a b c d
17.
18.
19.
20.
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej - stosowanie technologii
mechanicznych.
Test składa się z 20 zadań, z których:
 zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Identyfikować połączenia C P c
2. Opisywać parametry maszyn B P a
3. Klasyfikować maszyny B P b
a) walcowa
4. Rozpoznawać przekładnie B P b) stożkowa
c) wichrowata
5. Określać zastosowanie napędu C P b
6. Rozpoznawać zużycia C P b
& szczelinomierzem &
7. Wykonać weryfikację C P
& cylindra &
8. Stosować przepisy bhp C P d
9. Identyfikować uszkodzenia B P c
10. Dobierać części maszyn B P b
Identyfikować system & dławnice &
11. C P
uszczelniania & sznura &
12. Rozpoznawać rodzaje pomp C P wymienić co najmniej 2
13. Dobierać technologię napraw C P a
Rysować maszyny
narysować i nazwać co
14. i urzÄ…dzenia; B P
najmniej 3 części
opisywać ich części
Rysować maszyny narysować zgodnie
15. C PP
z wykorzystaniem oznaczeń z wymogami rys. tech.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
schematycznych
16. Dobierać smarowanie B PP c
Rysować skomplikowane narysować mechanizmy,
17. D PP
mechanizmy zwymiarować krzywkę
wymienić co najmniej 2
18. Analizować budowę maszyn B PP
różnice
Charakteryzować rodzaje wymienić co najmniej 3
19. D PP
obsługi zalety
narysować 2 przekładnie,
Rozróżniać maszyny
20. C PP wymienić co najmniej 4
i analizować ich pracę
różnice
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej
i spajania metali oraz montażu. Zadania: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 13, 16 są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa; zadania: 7 i 11
to zadania z luką, w zadaniach: 4, 12, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi,
zadanie 14, 15, 17, 18 to zadania rysunkowe.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
 w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
 w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
 w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
 w zadaniu dotyczÄ…cym budowy maszyn, narysuj rysunek wyznaczonym polu.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 minut.
Powodzenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH 2
1. Do połączeń sprężystych zaliczamy:
a) elementy spawane,
b) amortyzatory hydrauliczne,
c) elementy gumowe,
d) elementy nitowane.
2. Sprawność pompy jest wyrażona w:
a) procentach,
b) Pa,
c) m3/h,
d) m.
3. Maksymalna wysokość ssania wody przez sprawną pompę w warunkach normalnych
powinna wynosić:
a) 1 m,
b) 10 m,
c) 50 m,
d) 100 m.
4. Nazwij przekładnie zębate:
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & ..
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & ..
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & ..
5. Napęd hydrostatyczny stosujemy w:
a) do napędu wrzeciona szlifierki,
b) do napędu posuwów szlifierki,
c) do napędu wrzeciona tokarki,
d) do napędu samochodów osobowych.
6. Zużycie erozyjne dominuje w:
a) resorach samochodów,
b) wirnikach pomp,
c) łożyskach tocznych,
d) przekładniach zębatych.
7. Luz w zamku pierścienia tłokowego sprężarki mierzymy & & & & & & & po włożeniu
pierścienia do & & & & & & & & & & & & & . .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
8. Bezpieczne napięcie prądu wynosi:
a) 220V,
b) 110V,
c) 70V,
d) 24V.
9. Przy wierceniu wiertłem ze stali szybkotnącej dominuje zużycie przez:
a) Å‚uszczenie,
b) korozjÄ™,
c) wpływy ciepła,
d) zmęczenie.
10. Do napędu czterokolumnowego podnośnika samochodowego stosujemy przekładnię:
a) zębatkowe,
b) śrubową,
c) pasowÄ…,
d) ciernÄ….
11. Wały pomp wodnych są uszczelniane przez & & & & & & & & & & & & & ,
które wykonujemy ze & & & & & & & & & & & & . .
12. Podaj rodzaje mechanizmów krzywkowych:
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
13. Naprawa pękniętego elementu z tworzywa sztucznego polega na:
a) klejeniu,
b) lutowaniu,
c) nitowaniu,
d) galwanizowaniu.
14. Narysuj sprężarkę tłokową i nazwij jej elementy.
15. Narysuj wentylator osiowy.
16. Do smarowania elementów pracujących w bardzo niskich temperaturach np. -170oC
stosujemy:
a) smar ciekły,
b) smar plastyczny,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
c) smar stały,
d) smar gazowy.
17. Narysuj mechanizm krzywkowy.
18. Opisz różnicę między naprawą planowo-zapobiegawczą a podiagnostyczną.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
19. Wymień zalety diagnostyki ciągłej:
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
 & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
20. Porównaj przekładnię z pasem płaskim i klinowym, podaj różnicę i zastosowanie:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & .& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Eksploatacja maszyn i urządzeń.
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
a) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
4.
b) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
c) & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
5. a b c d
6. a b c d
7.
8 a b c d
9 a b c d
10. a b c d
11.
12.
13. a b c d
14.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
15.
16. a b c d
17.
18.
19.
20.
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. LITERATURA
1. Bożenko L.: Maszynoznawstwo, WSiP, Warszawa 1994
2. Brodowicz W., Grzegórski: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 1998
3. Buczyński L.: Komputerowe nośniki informacji. Wydawnictwo Techniczne, Przasnysz
1999
4. Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1996
5. Dobrzyński L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach. WNT, Warszawa
1999
6. Domke W.: Vademecum materiałoznawstwa. Stal. Metale niezależne.
7. Francuz W. M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP,
Warszawa 1996
8. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,
Warszawa 1998
9. Górecki A., Grzegórski Z.: Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń
przemysłowych. WSiP, Warszawa 1998
10. Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 1998
11. Gutowski A.: Zadania z rysunku technicznego. WSiP, Warszawa 1992
12. Holtz I.: Technika doskonalenia jakości. WSiP, Warszawa 1999
13. Jabłoński W., Płoszajski G.: Elektrotechnika z automatyką. WSiP, Warszawa 1999
14. Kojtych A., Szawłowski M., Szymczyk W.: Pomiary wielkości fizycznych. WSiP,
Warszawa 1998
15. Kolan Z.: Urządzenia techniki komputerowej. CWK Screen, Wrocław 1999
16. Koludo A., Skotnicki S., Wróbel J.: Komputerowe wspomaganie projektowania. WSiP,
Warszawa 1996
17. Kostro J.: Elementy, urządzenia i układy automatyki. WSiP, Warszawa 1998
18. Kostro J.: Podstawy automatyki. WSiP, Warszawa 1990
19. Kurdziel Kurdzie.: Elektrotechnika dla ZSZ. Część 2. WSiP, Warszawa 1998
20. Kwiatkowski M.: Wprowadzenie do eksploatacji urządzeń technicznych. WSiP,
Warszawa 1990
Literatura metodyczna
1. Kruszewski K. (red.), Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, 1991 Warszawa, PWN.
2. Niemierko B., Pomiar sprawdzajÄ…cy w dydaktyce, 1990 Warszawa, PWN.
3. Serwa Z., Konstrukcja testów dydaktycznych, 1994 Warszawa, OWRZN Kuratorium
Oświaty.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36

