Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie I gimnazjum.
Temat: Czy należy wierzyć reklamom?
Uczestnicy: uczniowie klasy pierwszej gimnazjum.
Czas trwania: 45 minut.
Cele operacyjne - uczeń potrafi:
-
krytycznie odczytać reklamę,
-
rozpoznać mechanizm oddziaływania reklamy (manipulacja językowa),
-
odczytać funkcję reklamy,
-
zaprojektować swoje hasło reklamowe.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody pracy: pogadanka, „burza mózgów”, tekst przewodni (instrukcja), „trójkąt wartości”, metaplan.
Środki dydaktyczne: fragment baśni „Stoliczku nakryj się”, reklamy prasowe z instrukcją, papier, mazaki.
Przebieg zajęć:
I.
Wprowadzenie.
1. Nauczyciel czyta fragment baśni: „Drugi z braci uczył się krawieckiego rzemiosła. On także był pilnym i sumiennym uczniem. Majster był z niego zadowolony, a gdy młodzieniec umiał już kroić i szyć różne stroje, podarował mu na zakończenie terminowania czarodziejski stolik. Kiedy wypowiedziało się zaklęcie, na stoliku pojawiały się najbogatsze naczynia, a w nich najsmaczniejsze potrawy. Stolik mógł zastawić się tyloma potrawami, że zaspokoiłby apetyt wszystkich głodnych i spragnionych ludzi”.
2. Rozmowa kierowana, podczas której uczniowie odpowiadają na pytania:
- co to za tekst?, określ gatunek literacki,
- o jakim czarodziejskim przedmiocie w nim mowa i jakie cechy posiada?
- dlaczego dzieci i dorośli lubią baśnie?
3. Nauczyciel poleca wypisanie 6 przykładów marzeń, pragnień jakie ludzie mają najczęściej.
4. Odczytanie i omówienie przykładów przez chętnych uczniów.
5. Nauczyciel poleca wypisanie 6 przykładów własnych marzeń i ułożenie ich według piramidy wartości:
1
2
3
4
5
6
II.
Tok lekcji.
1. Podanie przez nauczyciela tematu lekcji.
2. Uczniowie lub nauczyciel wyjaśniają pojęcie „manipulacja”.
3. Podział klasy na pięć zespołów. Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się wycinki z reklamami prasowymi, instrukcje, 5 kartek papieru, mazaki.
4. Każda grupa realizuje zadania i odpowiednie przykłady zapisuje na kartkach: I grupa – zdań rozkazujących,
II grupa – zdań pytających,
III grupa – przymiotników i przysłówków,
IV grupa – „niezwykłych prezentów”, niespodzianek,
V grupa – rymowanek, powtórzeń wyrazowych.
5. Prezentacja pracy grup – na tablicy zostają przypięte kartki z przykładami do wcześniej przygotowanej przez nauczyciela tabeli:
Manipulacyjne środki językowe
Zdania pytające
Zdania rozkazujące
Przymiotniki,
Niezwykłe prezenty,
Rymowanki,
przysłówki
niespodzianki
powtórzenia
wyrazowe
1.
1.
1.
1.
1.
2.
2.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
4.
4.
5.
5.
5.
5.
5.
6. Krótkie sprawozdanie z wykonanych ćwiczeń, konieczne uświadomienie uczniom występowania różnorodnych środków językowych w reklamie.
7. Każda grupa otrzymuje kolejne zadanie utworzenia reklamy dla wylosowanego przedmiotu (ciasteczka, telefon komórkowy, proszek do prania, pasta do zębów).
8. Prezentacja i ocena reklam.
9. Wnioski, które powinny wystąpić w podsumowaniu lekcji. Reklama odwołuje się do marzeń, pragnień, bogactwa, szczęścia. Jest wszędzie, otacza nas. Żyjemy w świecie reklamy. Nie należy bezkrytycznie wierzyć reklamom. Ma swoje zalety i wady. Oglądajmy reklamy, ale nie ulegajmy ich czarom (przypomnienie fragmentu baśni przeczytanej na początku lekcji).
10. Polecenie pracy domowej: uzupełnienie mapy mentalnej i ułożenie rad dla kupujących.
CEL:
ZALETY
REKLAMA
WADY
Czy należy wierzyć reklamom?
RADY DLA KUPUJĄCYCH:
1.
2.
3.
4.
5.
Refleksja i ewaluacja.
Uczeń:
a) czego dowiedział się na temat reklamy?
b)czy potrafi dostrzec manipulację językową?
c) czy umie krytycznie ją odebrać?
d) czy uświadamia sobie jej rolę, cel?
Nauczyciel:
a) czy zrealizowałam swoje cele?
b) co należałoby zmienić, aby uzyskać lepsze efekty pracy?
c) czy zaktywizowałam zespół uczniowski?
d) którego polecenia uczniowie nie byli w stanie wykonać?
Scenariusz lekcji opracowała: Beata Romańczuk