Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 26
klasa 2
Blok tematyczny: Przyroda budzi się do życia
Temat: Wiosenne granie
I. Cele
• Doskonalenie umiejętności różnicowania dźwięków.
• Utrwalenie poznanych nut.
• Utrwalenie pojęć związanych z zapisem nut.
• Poznanie gamy jako uporządkowanego szeregu dźwięków.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 3.1.b „Uczeń rozróżnia podstawowe elementy muzyki (melodia, rytm, wysokość dźwięku, akompaniament, tempo, dynamika) i znaki notacji muzycznej (wyraża ruchowo czas trwania wartości rytmicznych, nut i pauz)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.7
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Słowiki”
CD2 audio klasa2
III. Przebieg zajęć
1. Rozwiązanie wiosennej krzyżówki – podręcznik cz.7, ćw.6, str.60
Zapisanie do zeszytu zdania z rozwiązaniem krzyżówki: Witaj wiosno! Cieszymy się, że jesteś z nami!
2. Poznawanie gamy – podręcznik cz.7, ćw.7, str.61
3. Poznawanie gamy jako uporządkowanego szeregu dźwięków – podręcznik cz.7, ćw.8, str.61
4. Słuchanie gamy i zapisywanie kolejnych dźwięków – podręcznik cz.7, ćw.8, str.61
5. Śpiewanie gamy wznosząco i opadająco
1
Elżbieta Bowdur
6. Gra/plansza interaktywna „Słowiki”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Leśna kraina (2)
→ Słowiki (5)
Opis interaktywności
Gra „Słowiki” doskonaląca umiejętności różnicowania dźwięków i utrwalająca położenie nut na pięciolinii.
Omówienie gry
Gra zawiera kilka zadań. Należy ułożyć nuty na pięciolinii w taki sposób, jak siedzą słowiki na drutach. Po prawidłowym wykonaniu zadania, należy wcisnąć przycisk ZAGRAJ i zostanie odtworzona zapisana melodia.
Dzieci opisują obrazek na ekranie. Utrwalają pojęcia: pięciolinia, klucz wiolinowy, ćwierćnuty. Przypominają poznane nuty.
Następnie wybrany uczeń wykonuje zadanie, przeciągając nuty na właściwe miejsca na pięciolinii. Pozostałe dzieci odczytują zapis nut.
Na koniec można odsłuchać i zaśpiewać zapisaną melodię.
7. Słuchanie i śpiewanie piosenki „Witaj wiosno!” CD2 audio klasa2
2