Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 3 klasa 1
Blok tematyczny: Poznajemy naszą szkołę
Temat: Bezpieczna droga do szkoły
I. Cele
• Utrwalenie poznanych zasad bezpiecznej drogi do szkoły.
• Doskonalenie analizy wzrokowej.
• Utrwalenie pojęć związanych z przepisami ruchu drogowego.
• Utrwalanie kierunków oraz orientacji przestrzennej.
Podstawa programowa:
Pkt 9.2.c „Uczeń wie, jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach (w tym na rowerze) i korzystać ze środków komunikacji; wie, jak zachować się w sytuacji wypadku”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.1
komputer z projektorem
płyta CD1 audio
plansza interaktywna/gry „Osiedle” oraz „Droga”
okrągłe kartoniki w trzech kolorach – zielonym, żółtym, czerwonym
prezentacja multimedialna wykonana przez nauczyciela w PowerPoincie ze zdjęciami drogi do szkoły
karty pracy – kolorowanka „Sygnalizator świetlny” wykonana przez
nauczyciela (w programie Word, narzędzie autokształty)
III. Przebieg zajęć
1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat swojej drogi do szkoły
Jaka jest wasza droga do szkoły?
Jak nazywa się miejsce, po którym poruszają się piesi? ( chodnik, pobocze) Czy są jakieś niebezpieczne miejsca na waszej drodze? ( przejście, skrzyżowanie) Czy są jakieś niebezpieczne miejsca na waszej drodze? ( przejście, skrzyżowanie) 1
Elżbieta Bowdur
2. Prezentacja multimedialna – Droga do szkoły
Jakie są niebezpieczne miejsca w drodze do szkoły? ( ruchliwa ulica, skrzyżowanie)
Na co musimy zwrócić szczególną uwagę? ( na ulicę, po której jadą samochody) Czego nie wolno nam robić? (przebiegać przez jezdnię, bawić się w pobliżu jezdni)
Jakie znaki widzicie na slajdach? ( sygnalizator, pasy, znaki drogowe…) 3. Ćwiczenia na orientację w przestrzeni
W której ręce trzymam dziennik?
Co znajduje się po prawej stronie tablicy?
Co znajduje się po lewej stronie biurka?
Podskoczcie trzy razy na prawej nodze.
Podskoczcie trzy razy na lewej nodze.
Prawą ręką dotknij lewego kolana.
Lewą ręką dotknij prawego kolana.
4. Plansza interaktywna „Osiedle”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Szklana kula (4)
→ Osiedle (1)
Opis interaktywności
Gra „Osiedle”. Znajdowanie 10 różnic pomiędzy dwoma rysunkami. Na
ilustracji osiedle, w tym dzieci na boisku i ruch uliczny.
Omówienie gry
Co widzicie na ekranie? ( jezdnię, chodnik, sygnalizatory świetlne, zebrę, samochód, boisko i dzieci grające w piłkę)
2
Elżbieta Bowdur
Czy dzieci wybrały bezpieczne miejsce do gry w piłkę? ( nie, zbyt blisko jezdni) Co się stanie, gdy piłka wpadnie na jezdnię? ( wypadek)
Czym różnią się obrazki? Wskażcie 10 szczegółów na prawym obrazku.
( wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i wskazują różnice, pozostali uczniowie liczą, czy jest ich dziesięć).
5. Kolorowanie świateł sygnalizatora – karty pracy z narysowanym
sygnalizatorem świetlnym do kolorowania lub podręcznik cz.1, ćw. 2, str.11
Które światło oznacza STOP?
Jaki kolor oznacza RUSZAJ?
Co oznacza kolor żółty? ( UWAGA)
6. Śpiewanie piosenki pt. „Uwaga! Czerwone światło!” z wykorzystaniem nagrania (CD1)
Maszerujemy w rytmie piosenki i śpiewamy.
Refren rytmicznie wyklaskujemy maszerując w miejscu: „Bądź-my u-waż-ni!
Bądź-my os-troż-ni!”
Podczas śpiewania III zwrotki stajemy i odwracamy głowę w lewo i w prawo zgodnie z tekstem piosenki.
7. Plansza interaktywna „Droga” – test sprawdzający wiadomości uczniów Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Czarodziejska mikstura (3)
→ Droga (3)
Opis interaktywności
Test sprawdzający wiedzę o zasadach ruchu drogowego.
Omówienie gry
Nauczyciel głośno czyta pytanie, a uczniowie analizują sytuację na obrazku.
Nauczyciel zaznacza wspólnie wybraną odpowiedź.
3