Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 14
grupa 0
Obszar III Odkrywanie znaczenia zdrowia, ruchu, higieny
i bezpiecznego zachowania się
Temat: Skacz jak piłka
I. Cele
• Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu dla zdrowia.
• Rozwijanie percepcji wzrokowej.
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
• Kształtowanie umiejętności przekładania obrazu graficznego na ruch.
• Kształtowanie umiejętności pracy w zespole.
Podstawa programowa (…):
Pkt 5.4. Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej”.
II. Środki dydaktyczne
Piłki – po jednej dla pary dzieci
CD2 audio ABC
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Układanka”
duże koła wycięte z papieru
kawałki gazety i papieru kolorowego
nożyczki, klej
emblematy z kolorowymi piłkami dla każdego dziecka – do tworzenia
zespołów 4-5 osobowych.
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie piosenki „Piłka Oli” – CD2 audio ABC
Dzieci siedzą na dywanie i słuchają piosenki „Piłka Oli”, a następnie rozmawiają na temat treści piosenki, opowiadają, gdzie chowa się piłka, gdzie wskakuje itp.
2. Zabawy ruchowe z piłką
Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje jedną piłkę:
- Siad naprzeciwko siebie - turlanie piłek pilnując, by piłki nie uciekały.
1
Elżbieta Bowdur
- Dzieci stoją naprzeciw siebie - rzucanie i łapanie piłki.
- Dzieci stoją naprzeciw siebie – podawanie piłki z odbiciem od podłogi.
Odłożenie piłek do pojemnika.
3. Rozmowa na temat zabaw ruchowych
Nauczycielka pyta, czy dobrze się bawiły, jak się czują, jaki mają nastrój, czy zabawy ruchowe sprawiają im przyjemność , dlaczego ruch jest dla nas ważny?
( wzmacnia mięśnie, jesteśmy silniejsi, jesteśmy zdrowsi itp.)
4. Zabawy rytmiczne przy piosence – CD2audio ABC
Nauczycielka włącza ponownie piosenkę „Piłka Oli”. Dzieci słuchają zwrotki.
Podczas pierwszego refrenu klaszczą w dłonie, podczas drugiego refrenu uderzają dłońmi o dywan, a podczas trzeciego refrenu – o kolana.
5. Gra/plansza interaktywna „Układanka”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy a następnie klikamy kolejno:
→ Dinozaury
→ Duży zielony dinozaur po prawej stronie
Opis interaktywności
Gra „Układanka” polegająca na odnalezieniu i dopasowaniu fragmentów
dinozaurów, ćwicząca spostrzegawczość.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę ze sterem, a następnie klika zielonego dinozaura z prawej strony planszy.
Wybrane dziecko odnajduje brakujące fragmenty dinozaura i przeciąga je w odpowiednie miejsce.
Na planszy są 3 obrazki, więc w tej części gry może wziąć udział troje dzieci.
6. Projekt kolorowej piłki – praca w zespołach
Dzieci otrzymują emblematy z kolorowymi piłkami. Skaczą po sali jak piłeczki przy akompaniamencie piosenki „Piłka Oli”. Gdy muzyka milknie zatrzymują się i łączą w zespoły zgodnie z kolorem emblematu piłki jaki otrzymały.
2
Elżbieta Bowdur
Zespoły siadają przy stolikach. Każdy zespół otrzymuje dużą piłkę wyciętą z papieru oraz kredki, nożyczki, klej i papier kolorowy. Ich zadaniem jest ozdobić piłkę.
7. Podsumowanie zajęć
Porządkowanie miejsc pracy.
Prezentacja projektów piłek - dzieci wypowiadają się na temat piłek kolegów zaczynając słowami: „Ta piłka podoba mi się, ponieważ…”.
3