Wykonywanie stropów nauczyciel


MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Alicja Kulczycka
Wykonywanie stropów
311[04].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Teresa Florczak
mgr inż. Alicja Zajączkowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
mgr inż. Mirosław Żurek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[04].Z2.03 
Wykonywanie stropów zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 311[04]
Technik budownictwa.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych 6
5. Ćwiczenia 9
5.1. Funkcje i rodzaje stropów
9
5.1.1. Ćwiczenia 9
5.1.2. Sprawdzian postępów 10
5.2. Stropy drewniane
10
5.2.1. Ćwiczenia 10
5.2.2. Sprawdzian postępów 11
5.3. Stropy na belkach stalowych
11
5.3.1. Ćwiczenia 11
5.3.2. Sprawdzian postępów 13
5.4. Stropy ceramiczno-żelbetowe 13
5.4.1. Ćwiczenia 13
5.4.2. Sprawdzian postępów 14
5.5. Stropy żelbetowe
14
5.5.1. Ćwiczenia 14
5.5.2. Sprawdzian postępów 16
5.6. Konstrukcje stropów zespolonych
16
5.6.1. Ćwiczenia 16
5.6.2. Sprawdzian postępów 17
5.7. Izolacja termiczna, akustyczna i przeciwwilgociowa stropów
17
5.7.1. Ćwiczenia 17
5.7.2. Sprawdzian postępów 18
5.8. Przygotowanie i montaż zbrojenia
19
5.8.1. Ćwiczenia 19
5.8.2. Sprawdzian postępów 20
5.9. Betonowanie, zagęszczanie i pielęgnacja betonu
20
5.9.1. Ćwiczenia 20
5.9.2. Sprawdzian postępów 21
5.10. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 21
i ochrony środowiska obowiązujące podczas wykonywania stropów
5.10.1. Ćwiczenia 21
5.10.2. Sprawdzian postępów 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 23
7. Literatura 32
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela , który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami,
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, metodą projektów, ćwiczeń w małych grupach.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z budownictwa,
- rozpoznawać materiały budowlane,
- rozpoznawać elementy budynków,
- rozpoznawać technologie wykonywania robót budowlanych,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- wykonywać proste szkice i rysunki techniczne,
- stosować zasady organizacji robót budowlanych,
- okreslać zasady wykorzystywania fundamentów i ścian,
- określać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe i ochrony środowiska
podczas wykonywania robót budowlanych,
- określać oraz oceniać swoje mocne i słabe strony w działaniach indywidualnych
i zespołowych,
- wziąć udział w dyskusji i prezentacji,
- zastosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych,
- posługiwać się techniką komputerową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- określić funkcje stropów,
- rozróżnić rodzaje i konstrukcje stropów,
- scharakteryzować stropy drewniane,
- określić elementy stropów belkowych,
- scharakteryzować stropy ceramiczno-żelbetowe,
- scharakteryzować stropy żelbetowe monolityczne i prefabrykowane,
- dobrać strop do określonego rodzaju budynku,
- dobrać materiały do wykonania stropów o różnych konstrukcjach,
- określić sposoby oparcia stropów na ścianach,
- dobrać izolację cieplną, akustyczną i paroszczelną do określonego rodzaju stropu,
- scharakteryzować materiały dzwiękochłonne,
- zabezpieczyć stropy przed przenikaniem dzwięków,
- określić elementy nośne stropów belkowych, płytowych, płytowo-żebrowych,
- określić wymiary elementów nośnych stropu,
- dobrać technologię wykonania do określonego rodzaju stropu,
- dobrać narzędzia, sprzęt oraz rodzaj zbrojenia i deskowania do przyjętej technologii
stropu,
- zorganizować stanowisko robocze do wykonania stropu w zależności od przyjętej
technologii,
- zaprojektować stropy stosując programy komputerowe,
- zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska przy wykonywaniu stropów,
- dokonać odbioru robót zgodnie z warunkami technicznymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
DYDAKTYCZNYCH
Scenariusz I
Temat: Zastosowanie stropów gęstożebrowych
Cele zajęć:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozróżnić poszczególne rodzaje stropów gęstożebrowych na podstawie katalogów, modeli
oraz plansz poglÄ…dowych,
- odszukać potrzebne informacje w odpowiednich katalogach,
- dobrać właściwy rodzaj stropu w zależności od rozpiętości oraz rodzaju budynku,
- współpracować w grupie.
Metody nauczania-uczenia siÄ™:
- miniwykład,
- ćwiczenia,
- dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca w małych zespołach.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestaw katalogów różnych rodzajów stropów gęstożebrowych,
- zestaw modeli i elementów stropów,
- zestaw plansz ilustrujących zastosowanie stropów,
- przykładowe dokumentacje budowlane,
- literatura.
Czas trwania:
2 jednostki metodyczne  90 minut.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Miniwykład  Rodzaje stropów gęstożebrowych oraz ich zastosowanie.
Nauczyciel powinien:
- krótko scharakteryzować i zademonstrować rodzaje stropów gęstożebrowych,
- omówić zasady stosowania poszczególnych rodzajów stropów,
- wskazać zasady posługiwania się katalogami.
4. Ćwiczenia  Praca uczniów w grupach
a) uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe,
b) każdy zespół otrzymuje fragment dokumentacji architektonicznej,
c) zespół otrzymuje zadanie dobrania właściwego stropu gęstożebrowego dla wskazanego
pomieszczenia zgodnie z dokumentacjÄ… architektonicznÄ…,
d) uczniowie pracując w zespole wyszukują w katalogach odpowiednie rodzaje stropów,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
e) uczniowie dobierajÄ… odpowiedni strop zgodnie z tematem zadania,
f) uczniowie sporzÄ…dzajÄ… opis wybranego stropu wraz z jego charakterystykÄ…,
g) uczniowie sporzÄ…dzajÄ… notatkÄ™ z uzasadnieniem dokonanego wyboru.
5. Dyskusja  Analiza wyników pracy w grupach:
- przedstawiciel każdego zespołu prezentuje wyniki pracy, uzasadniając dokonane
wybory,
- uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami pracy zespołów, porównując je
wzajemnie i wprowadzajÄ…c korekty,
6. Podsumowanie zajęć  Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz II  ćwiczenie realizowane metodą projektów
Temat: Dobrać odpowiedni rodzaj stropu drewnianego dla następujących
budynków:
 strop poddasza w domu letnim,
 strop międzypiętrowy w domu jednorodzinnym,
 strop poddasza nieużytkowego w domu jednorodzinnym,
 strop w budynku mieszkalnym o konstrukcji szkieletowej
oraz uzasadnić swój wybór.
Czas wykonania:
2 jednostki metodyczne  90 minut
Wymagania wstępne:
- znajomość rodzajów stropów drewnianych,
- znajomość zastosowania poszczególnych rodzajów stropów,
- umiejętność poszukiwania informacji w różnych zródłach.
Cele:
- dobrać odpowiedni rodzaj stropu drewnianego w zależności od rodzaju budynku
i usytuowania stropu.
Zakres zadania:
1) dokonać analizy stropów drewnianych pod kątem różnorodnych kryteriów ich
zastosowania,
2) zaproponować rodzaj stropu w zależności od przeznaczenia,
3) narysować przekroje wybranych stropów,
4) uzasadnić swój wybór.
Sprawozdanie:
- każdy uczeń opracowuje indywidualne sprawozdanie, zaznaczając swój wkład,
- grupa przedstawia jeden projekt zastosowania stropów dla określonego w temacie zadania
przeznaczenia.
Kryteria oceny oraz schemat punktowania:
Projekt zostanie oceniony grupowo, udział oceny indywidualnej oraz grupowej wyniesie
odpowiednio 60% i 40%.
Za każdÄ… 1÷3 część zadania uczeÅ„ może otrzymać od 0 do 5 punktów, za 4 część od
0 do10 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
- dopuszczajÄ…cy  za 10÷12 punktów,
- dostateczny  za 13÷16 punktów,
- dobry  za 17÷20 punktów,
- bardzo dobry  za 21÷25 punktów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
5. ĆWICZENIA
5.1. Funkcje i rodzaje stropów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj materiały stosowane do wykonania konstrukcji stropów. Podaj przykłady
zastosowania poszczególnych rodzajów stropów w budynkach.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować materiały budowlane stosowane do wykonywania stropów,
2) określić przydatność materiałów budowlanych do wykonywania stropów,
3) określić zasady stosowania przykładowych stropów w różnego typu budynkach.
4) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj i opisz części składowe przedstawionego na rysunku stropu. Określ
wymagania, jakie powinny spełniać stropy:
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać części składowe stropów,
2) określić wymagania, jakie powinny spełniać stropy,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Åšrodki dydaktyczne:
- katalogi stropów,
- literatura.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) zdefiniować pojęcie stropu?
2) wymienić elementy stropu?
3) określić funkcje stropu?
4) wskazać wymagania, jakie stawia się stropom?
5) dokonać klasyfikacji stropów?
5.2. Stropy drewniane
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj belkowanie stropu poddasza domku letniskowego całorocznego o wymiarach
rzutu w świetle ścian: 5,0 m x 7,0 m. Grubość ściany warstwowej wynosi 35 cm (25 cm cegła
pełna + 10 cm ocieplenia).
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować rzut budynku w odpowiedniej skali,
2) dobrać rodzaj stropu odpowiedni do budynku określonego w temacie zadania,
3) narysować rozmieszczenie belek stropowych,
4) zwymiarować rzut,
5) narysować przekrój podłużny i poprzeczny stropu,
6) narysować szczegół oparcia belki na ścianie,
7) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- katalog stropów,
- literatura,
- przybory rysunkowe,
- kalkulator.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Ćwiczenie 2
Na poniższym rysunku rozpoznaj rodzaj konstrukcji stropu drewnianego i opisz elementy.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać konstrukcje poszczególnych rodzajów stropów,
2) określić części składowe stropu przedstawionego na rysunku,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- katalogi stropów,
- literatura.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić zalety i wady stropów drewnianych
2) wskazać elementy stropów drewnianych
3) określić zasady układania belek stropowych i omijania kanałów dymowych
4) określić zasady wzmocnienia stropu pod ścianki działowe murowane
5) określić sposób oparcia belki na ścianie zewnętrznej?
6) rozróżnić konstrukcje stropów drewnianych
5.3. Stropy na belkach stalowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj oparcie belki stalowej na ścianie zewnętrznej i wewnętrznej w wieńcu
żelbetowym. Rysunek wykonaj przy użyciu dostępnego w szkole programu komputerowego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Dane:
Belka dwuteownik 120,
- ściana zewnętrzna warstwowa o grubości 35 cm (25 cm cegła pełna + 10 cm ocieplenie),
- ściana wewnętrzna o grubości 25 cm z cegły pełnej,
- wieniec o wysokości 25 cm.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odczytać wymiary belki stalowej z tablic profili walcowanych,
2) narysować przekrój poprzeczny dwuteownika,
3) narysować oparcie belki na ścianie zewnętrznej,
4) narysować oparcie belki na ścianie wewnętrznej,
5) rysunki wykonać w skali 1:10, przy użyciu programu komputerowego.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- tablice profili walcowanych,
- komputer z oprogramowaniem do wykonywania rysunków oraz drukarka.
Ćwiczenie 2
Narysuj przekroje poprzeczne stropu na belkach stalowych stosując jako wypełnienie:
a) płytę ceglaną Kleina typu lekkiego,
b) płytę żelbetową prefabrykowaną typu WPS.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze i wybrać płytę prefabrykowaną WPS,
2) narysować przekrój poprzeczny i podłużny płyty,
3) narysować przekrój poprzeczny stropu z płytą Kleina,
4) narysować przekrój poprzeczny stropu z płytą WPS,
5) rysunki wykonać w skali 1:10,
6) opisać rysunki.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Wyposażenie stanowiska pracy:
- literatura,
- tablice profili walcowanych,
- przybory rysunkowe.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) rozróżnić elementy stropów na belkach stalowych
2) określić sposób oparcia belek stalowych na ścianach
3) rozróżnić konstrukcje stropów na belkach stalowych
5.4. Stropy ceramiczno-żelbetowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz odpowiedni strop ceramiczno-żelbetowy, który można zastosować w budynku
szkolnym o rozpiętości stropu w świetle ścian 7,0 m. Należy zastosować alternatywnie stropy
typu 1 i typu 2. Narysuj przekrój poprzeczny wybranych stropów.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaje stropów ceramiczno-żelbetowych,
2) wybrać odpowiedni rodzaj stropu typu 1 i typu 2,
3) narysować przekroje poprzeczne wybranych stropów,
4) rysunki wykonać w skali 1:10,
5) opisać rysunki.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Narysuj plan deskowania stropu Fert odmiany 60 dla pomieszczenia o wymiarach
w rzucie 6,12 m x 5,20 m (wymiary w świetle ścian).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować rzut pomieszczenia,
2) na podstawie literatury dobrać belkę stropową o odpowiedniej długości,
3) rozplanować na rysunku belki stropowe,
4) zaplanować żebra rozdzielcze,
5) narysować przekrój poprzeczny stropu,
6) narysować przekrój przez żebro rozdzielcze,
7) rysunki wykonać w skali 1:10,
8) opisać rysunki.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- przybory rysunkowe.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić, co decyduje o przynależności stropu do gęstożebrowych
2) sklasyfikować stropy z punktu widzenia technologii ich montażu
3) określić elementy występują w stropie Akermana
4) określić, w jaki sposób wykonuje się strop Akermana
5) charakteryzować rodzaje konstrukcji stropu Cerit
6) określić sposób oparcia na ścianach belek stropów ceramiczno-żelbetowych
typu 2
7) wskazać, kiedy należy stosować żebra rozdzielcze
8) określić, w jaki sposób opiera się ścianki działowe na stropie w zależności
od ich usytuowania
9) rozróżnić stropy ceramiczno-żelbetowe
5.5. Stropy żelbetowe
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dla budynku o wymiarach w rzucie 5,0 m x 7,0 m, dobierz rodzaj stropu żelbetowego
monolitycznego. Narysuj przekrój poprzeczny stropu wraz z przykładowym zbrojeniem.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować rzut stropu w skali 1:50,
2) na podstawie literatury dobrać odpowiedni strop,
3) narysować przekrój poprzeczny stropu,
4) narysować przykładowe zbrojenie stropu w skali 1:20,
5) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Dla budynku biblioteki, w której odległość między ścianami nośnymi wynosi 7,60 m
dobierz strop żelbetowy prefabrykowany. Narysuj przekrój podłużny oraz charakterystyczny
fragment przekroju poprzecznego.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) na podstawie literatury dobrać odpowiedni strop,
2) narysować przekrój podłużny stropu,
3) narysować przekrój poprzeczny stropu,
4) rysunki wykonać w odpowiedniej skali,
5) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- przybory rysunkowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.5.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) scharakteryzować różnice między stropami żelbetowymi monolitycznymi,
a prefabrykowanymi
2) określić zalety i wady stropów żelbetowych
3) scharakteryzować konstrukcje stropów żelbetowych monolitycznych
4) scharakteryzować konstrukcje stropów żelbetowych prefabrykowanych
5) określić zasady stosowania poszczególnych rodzajów stropów
5.6. Konstrukcje stropów zespolonych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie literatury oraz korzystajÄ…c z Internetu opisz technologiÄ™ wykonania stropu
2K.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze oraz w Internecie informacje na temat stropu 2K,
2) narysować przekrój przez strop,
3) opisać technologię wykonania stropu,
4) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- Internet.
Ćwiczenie 2
Porównaj cechy tradycyjnych stropów monolitycznych żelbetowych oraz stropów na
blachach fałdowych. Dokonaj wyboru rodzaju stropu Twoim zdaniem korzystniejszego do
zastosowania w budynkach użyteczności publicznej.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze oraz w Internecie informacje na temat stropów na blachach
fałdowych,
2) narysować przekrój przez płytę stropu monolitycznego,
3) narysować przekrój przez płytę stropu na blachach fałdowych,
4) wypisać w tabeli zalety i wady każdego z tych stropów,
5) dokonać wyboru,
6) uzasadnić swój wybór,
7) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- Internet.
5.6.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) zdefiniować konstrukcję stropu zespolonego
2) określić, jaka jest konstrukcja stropu na blachach fałdowych
3) wskazać zalety stropów na blachach fałdowych
5.7. Izolacja termiczna, akustyczna i przeciwwilgociowa stropów
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz izolacje termicznÄ… i paroszczelnÄ… odpowiednie dla stropu nad pomieszczeniem
nieogrzewanym. W budynku przewidziano strop Akermana. Narysuj przekrój poprzeczny
stropu z opisem warstw.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać izolacje,
2) narysować fragment przekroju poprzecznego stropu w skali 1:20,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
3) opisać poszczególne warstwy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- katalogi izolacji,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj izolację akustyczną na stropie monolitycznym żelbetowym w budynku
wielorodzinnym. Narysuj przekrój poprzeczny stropu z opisem warstw.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać izolację,
2) narysować fragment przekroju poprzecznego stropu w skali 1:20,
3) opisać poszczególne warstwy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- katalogi izolacji,
- przybory rysunkowe.
5.7.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) rozróżnić izolacje stropów
2) wskazać materiały stosowane do izolacji stropów
3) scharakteryzować sposób zabezpieczania stropów przed stratami ciepła
4) scharakteryzować sposób zabezpieczania stropów przed zawilgoceniem
w pomieszczeniach mokrych
5) scharakteryzować sposób zabezpieczania stropów przed
przekazywaniem uciążliwych dzwięków
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.8. Przygotowanie i montaż zbrojenia
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dla przedstawionej na rysunku płyty żelbetowej monolitycznej podaj kolejność
przygotowania zbrojenia. Opisz sposób wykonania każdej czynności.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozrysować pręty główne zbrojenia,
2) opisać kolejne czynności związane z przygotowaniem zbrojenia,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi stropów,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Do wykonania jest zbrojenie płyty o wymiarach 4,0 m x 7,0 m z prętów głównych Ć10 co
10 cm i rozdzielczych Ć 6 co 25 cm. Oblicz potrzebną liczbę prętów zbrojenia głównego oraz
rozdzielczego z podaniem ich długości jednostkowej oraz łącznej w metrach.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować rzut płyty w skali 1:50,
2) narysować rozmieszczenie prętów zbrojenia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
3) obliczyć liczbę prętów poszczególnych średnic z podaniem ich długości jednostkowej
oraz Å‚Ä…cznej w metrach,
4) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- kalkulator.
5.8.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić czynności obejmujące przygotowanie i obróbkę zbrojenia
2) określić zasady czyszczenia stali zbrojeniowej
3) określić zasady prostowania, cięcia i gięcia stali zbrojeniowej
4) scharakteryzować zasady łączenia prętów zbrojeniowych
5) określić zasady układania zbrojenia elementów żelbetowych
5.9. Betonowanie, zagęszczanie i pielęgnacja betonu
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz ilość potrzebnej mieszanki betonowej do zabetonowania płyty stropowej:
Wymiary płyty:
- szerokość  3500 mm,
- długość  6000 mm,
- grubość  120 mm.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować płytę w aksonometrii w skali 1:50,
2) obliczyć ilość mieszanki betonowej w m3,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- kalkulator.
Ćwiczenie 2
Dla płyty z ćwiczenia 1 podaj kolejność prac związanych z wykonaniem elementu
betonowego. Opisz sposób wykonania każdej czynności.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) opisać kolejne czynności,
2) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- kalkulator.
5.9.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić czynności przed rozpoczęciem betonowania stropu
2) scharakteryzować sposób zagęszczania mieszanki betonowej
3) określić zasady pielęgnacji świeżego betonu
5.10. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska obowiązujące
podczas wykonywania stropów
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz sposób wykonania stropu żelbetowego monolitycznego, pod względem zachowania
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować sposób wykonania stropów żelbetowych monolitycznych,
2) odszukać przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska dotyczące wykonywania elementów
żelbetowych monolitycznych,
3) opisać sposób zastosowania przepisów; konieczne zabezpieczenia miejsca pracy,
pracowników oraz terenu robót.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- tekst przewodni, metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska związane z wykonywaniem robót budowlanych.
Ćwiczenie 2
Opisz, w jaki sposób należy posługiwać się narzędziami, sprzętem i urządzeniami
mechanicznymi podczas wykonywania stropów drewnianych.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować sposób wykonania stropów drewnianych,
2) odszukać przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska dotyczące wykonywania elementów
drewnianych (roboty stolarskie, ciesielskie i montażowe),
3) opisać sposób zastosowania przepisów; konieczne zabezpieczenia miejsca pracy,
pracowników oraz terenu robót.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura,
- przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska związane z wykonywaniem robót budowlanych.
5.10.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić przepisy bhp związane z wykonywaniem stropów żelbetowych
monolitycznych
2) określić zasady wykonywania prac przy użyciu urządzeń mechanicznych
i elektrycznych
3) wskazać przepisy bhp związane z wykonywaniem stropów drewnianych
4) wskazać zasady ochrony środowiska naturalnego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
I. Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie stropów
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1, 2, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 4, 5, 7, 8, 16, 17, 18 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.d, 3.d, 4.a, 5.a, 6.c, 7.b, 8.d, 9.b, 10.a, 11.b, 12.c, 13.d,
14.d, 15.a, 16.d, 17.d, 18.c, 19.b, 20.d
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić zalety i wady stropów
1 A P c
drewnianych
2 Wyjaśnić budowę stropów drewnianych B P d
Określić warunki techniczne oparcia belek
3 B PP d
drewnianych na podporze
Określić zasady oparcia belek drewnianych
4 B PP a
na murze
5 Wyjaśnić budowę stropów gęstożebrowych B PP a
6 Zdefiniować pojęcie i zadania wieńca B P c
Określić zasady oparcia stropu F na
7 B PP b
podporze
Określić zasady stosowania żeber
8 B PP d
rozdzielczych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
9 Wskazać rozstaw belek stropu F A P b
10 Wskazać rozstaw belek stropu Akermana A P a
11 Rozpoznać stropy drewniane A P b
12 Rozpoznać deskowanie stropu Kleina B P c
Określić zasady budowy stropów
13 B P d
gęstożebrowych
Wyjaśnić zasady stosowania płyt
14 B P d
krzyżowo-zbrojonych
15 Wyjaśnić budowę stropu Akermana A P a
16 Scharakteryzować stropy zespolone B PP d
17 Określić zasady stosowania izolacji stropów B PP d
18 Wyjaśnić, co to jest podłoga pływająca B PP c
19 Wyjaśnić zasady łączenia prętów zbrojenia A P b
Określić zasady zagęszczania mieszanki
20 B P d
betonowej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi, tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
tego zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
Zestaw zadań testowych
Wybierz poprawnÄ… odpowiedz, zaznaczajÄ…c odpowiedniÄ… literÄ™.
1. Główną zaletą stropów drewnianych jest:
a) trwałość,
b) sztywność,
c) izolacyjność cieplna,
d) niski koszt wykonania.
2. Wymian jest to:
a) ślepy pułap,
b) usztywnienie stropu deskowego,
c) klamra stalowa łącząca czołowo usytuowane belki główne,
d) krótka belka drewniana ułożona prostopadle do belek głównych.
3. Minimalna głębokość oparcia belki drewnianej powinna być równa:
a) 8 cm,
b) 10 cm,
c) 20 cm,
d) równa wysokości belki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
4.  GÅ‚owÄ™ belki drewnianej opartej na murze owija siÄ™ papÄ… lub foliÄ… w celu zabezpieczenia
przed:
a) wilgociÄ…,
b) szkodnikami,
c) zabrudzeniem,
d) nadmiernym obciążeniem.
5. W jakim stropie występują prefabrykowane beleczki z kształtką ceramiczną:
a) Fert,
b) DZ-3,
c) Teriva,
d) Akermana.
6. Wieniec jest to:
a) zakończenie dachu,
b) zakończenie komina,
c) belka stanowiÄ…ca oparcie stropu,
d) element nośny stropów gęstożebrowych.
7. Minimalne oparcie belki stropu Fert na ścianie nośnej wynosi:
a) 3 cm,
b) 8 cm,
c) 10 cm,
d) 15 cm.
8. Żebro rozdzielcze w stropie Fert należy stosować przy rozpiętości:
a) 3,0 m,
b) 3,6 m,
c) 4,2 m,
d) 4,5 m.
9. Rozstaw belek stropu F wynosi:
a) 40 cm, 45 cm,
b) 45 cm, 60 cm,
c) 40 cm, 60 cm,
d) 50 cm, 60 cm.
10. Rozstaw żeber stropu Akermana wynosi:
a) 31 cm,
b) 45 cm,
c) 40 cm,
d) 50 cm.
11. Na poniższym rysunku przedstawiono:
a) strop nagi z polepÄ…,
b) strop z podsufitkÄ…,
c) strop deskowy,
d) strop ze ślepym pułapem.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
12. Na poniższym rysunku przedstawiono:
a) deskowanie stropu Kleina,
b) strop odcinkowy drewniany,
c) deskowanie stropu odcinkowego,
d) strop drewniany oparty na belkach stalowych.
13. W stropach gęstożebrowych rozstaw żeber jest mniejszy od:
a) 30 cm,
b) 50 cm,
c) 70 cm,
d) 90 cm.
14. Płyty żelbetowe monolityczne krzyżowo-zbrojone można stosować, jeżeli jest spełniony
warunek, że stosunek dłuższego boku do krótszego nie przekracza:
a) 0,5,
b) 1,0,
c) 1,5,
d) 2,0.
15. Strop Akermana to strop:
a) gęstożebrowy,
b) belkowo-pustakowy,
c) płytowo-żebrowy,
d) płytowy.
16. Stropy zespolone 2K należą do stropów:
a) prefabrykowanych,
b) płytowo-żebrowych,
c) belkowo-pustakowych,
d) prefabrykowano-monolitycznych.
17. Zastosowanie izolacji cieplnej stropów zależy od:
a) rodzaju stropu,
b) grubości stropu,
c) konstrukcji stropu,
d) usytuowania stropu.
18. Podłoga pływająca to:
a) podłoga w łazni,
b) podłoga na poduszce wodnej,
c) podłoga zapewniająca dobrą izolacyjność akustyczną,
d) podłoga w piwnicach narażonych na działanie naporowej wody gruntowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
19. Aączenie prętów zbrojeniowych w szkielet wykonuje się bezpośrednio po:
a) cięciu prętów,
b) gięciu prętów,
c) prostowaniu prętów,
d) czyszczeniu prętów.
20. Mieszankę betonową ułożoną w deskowaniu stropu zagęszcza się wibratorem:
a) wgłębnym,
b) prętowym,
c) przyczepnym,
d) powierzchniowym.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie stropów
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
II. Zadanie praktyczne  próba pracy
Dla określonego rzutu pomieszczenia zaprojektuj strop Fert-45. Rysunki wykonaj przy
użyciu dostępnego w szkole programu komputerowego.
Projekt powinien zawierać:
1) plan deskowania stropu wykonany w skali 1:50,
2) przekroje podłużny i poprzeczny,
3) dwa charakterystyczne szczegóły w skali 1:10,
4) opis wykonania stropu,
5) obliczenie ilości podstawowych materiałów (belek, pustaków).
Sposób wykonania zadania
Uczeń powinien wykonać:
1) narysować rzut pomieszczenia w skali 1:50,
2) dobrać belki stropowe do zadanego rzutu,
3) narysować rozmieszczenie belek stropowych i żeber rozdzielczych,
4) narysować przekroje stropu,
5) narysować szczegóły stropu,
6) obliczyć liczbę belek i pustaków,
7) opisać technologię wykonania stropu,
8) zwymiarować rysunki.
Wyposażenie stanowiska pracy:
- rysunek rzutu pomieszczenia, zwymiarowany, z określonymi grubościami ścian,
- literatura,
- kalkulator,
- komputer z odpowiednim oprogramowaniem i drukarka.
Czas na wykonanie ćwiczenia  3 x 45 min. = 135 min.
Kryteria oceny realizacji zadania obejmujÄ…
Maksymalna
Lp. Kryterium oceny
liczba punktów
1 Poprawność doboru belek stropowych 2
Poprawność rozmieszczenia belek stropowych i żeber
2 3
rozdzielczych
3 Poprawność narysowania planu deskowania 3
4 Poprawność narysowania przekrojów 3
5 Poprawność narysowania szczegółów stropu 3
5 Poprawność sporządzenia zestawienia belek i pustaków 2
7 Poprawność opisu technologii wykonania stropu 2
Poprawność posługiwania się programem komputerowym do
8 2
sporządzania rysunków
Razem: 20
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Schemat punktowania
Za każdy punkt kryterium oceny uczeń otrzyma 1 pkt. do 3 pkt. w sumie 20 pkt.
Proponowane oceny:
18÷20 pkt  bardzo dobry,
15÷17 pkt  dobry,
12÷14 pkt  dostateczny,
10÷11 pkt  dopuszczajÄ…cy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. LITERATURA
1. Byrdy Cz., Kram D., Korepta K., Śliwiński M.: Podstawy budownictwa. Cz. II.
Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2001
2. Deja J., Kijowski P.: ABC betonu. Polski Cement, Kraków 1998
3. Dihs J., Siennicki A.: Roboty betoniarskie i zbrojarskie. Technologie. WSiP, Warszawa
2000
4. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997
5. Francuz W.M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie. KWP
Bud-Ergon OW PZiTB, Warszawa 1998
6. Francuz W.M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Politechnika Krakowska
Centrum Pedagogiki i Psychologii, Kraków 2004
7. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa, cz. 4. WSiP, Warszawa 1994
8. Mirski J., AÄ…cki K.: Budownictwo z technologiÄ…, cz.2. . WSiP, Warszawa 2005
9. Mirski J.: Budownictwo z technologiÄ…, cz. 3. WSiP, Warszawa 2003
10. Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego, Arkady, Warszawa 2003
11. Praca zbiorowa. Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992
12. Praca zbiorowa. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Poradnik
projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, Verlag Dashofer, Warszawa 2005
13. Pyrak S.: Konstrukcje budowlane 5. Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001
14. Słowiński Z.: Technologia budownictwa, cz. 2. WSiP, Warszawa 1997
15. Słowiński Z.: Technologia budownictwa, cz. 3. WSiP, Warszawa 1997
16. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
17. Tauszyński K.: Budownictwo ogólne. WSiP, Warszawa 2001
18. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią, cz. 1. WSiP, Warszawa 2003
19. Czasopisma specjalistyczne: Atlas Budowlany, Murator, Materiały budowlane
20. RozporzÄ…dzenie Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 r. w sprawie bhp podczas
wykonywania robót budowlanych (Dz.U. Nr 47 poz. 401).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32

