asystentka stomatologiczna 322[01] z4 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Alicja Jędrzejczyk
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
322[01].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk
Konsultacja:
mgr in\. Halina Śledziona
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z4.01
 Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 13
5.1. Dokumentacja medyczna 13
5.1.1. Ćwiczenia 13
5.2. Regulacje prawne oraz komputerowa dokumentacja medyczna 17
5.2.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 19
7. Literatura 33
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela , który będzie pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystentka
stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest  Poradnik
dla ucznia . Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie
z poradnika do nich adresowanego.
Materiał nauczania w  Poradniku dla ucznia podzielony jest na rozdziały. Podczas
realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest zwrócenie uwagi na następujące
elementy:
- materiał nauczania w miarę mo\liwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie,
- pytania sprawdzające, które mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny
oraz czy jest przygotowany do wykonania ćwiczeń,
- ćwiczenia - w trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować umiejętności praktyczne, przedstawiono ró\ne propozycje
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich wykonania, uwzględniając ró\ne
mo\liwości ich realizacji w szkole,
- sprawdzian postępów  stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte, uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć co będzie stanowić
o stopniu opanowania określonego zakresu materiału,
- testy zamieszczone w rozdziale  Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania
z zakresu całej jednostki modułowej, sugeruje się, aby wykorzystać zaproponowane
narzędzia do oceny uczniów, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić
podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową,
nauczyciel mo\e zastosować narzędzie pomiaru według własnego projektu oraz
zaproponować własną skalę ocen, nale\y pamiętać, \eby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umo\liwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to dyskusja
dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu,
elementy wykładu konwersatoryjnego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322[01].Z4
322[01].Z4
Dokumentacja usług
Dokumentacja usług
medycznych
medycznych
322[01].Z4.01 322[01].Z4.02
322[01].Z4.01 322[01].Z4.02
Prowadzenie dokumentacji Prowadzenie dokumentacji
Prowadzenie dokumentacji Prowadzenie dokumentacji
administracyjnej
administracyjnej
stomatologicznej
stomatologicznej
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- identyfikować stanowiska pracy,
- wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp,
- obsługiwać urządzenia techniczne,
- obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
- korzystać z wyszukiwarek internetowych,
- planować i organizować własną pracę,
- współpracować samodzielnie i w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić pojęcie dokumentacji medycznej,
- scharakteryzować dokumentację medyczną indywidualną,
- scharakteryzować dokumentację medyczną zbiorczą,
- zinterpretować przepisy prawa dotyczące sporządzania, prowadzenia i udostępniania
dokumentacji medycznej,
- określić zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji stomatologicznej,
- określić zasady prowadzenia indywidualnej dokumentacji stomatologicznej,
- wykonać czynności związane z wypełnianiem indywidualnej dokumentacji pacjenta,
- określić zasady udostępniania dokumentacji stomatologicznej,
- posłu\yć się dokumentacją medyczną ró\nych poradni stomatologicznych,
- zaplanować terminy wizyt pacjentów u lekarza dentysty,
- wypełnić kopertę poradni stomatologicznej,
- zało\yć kartę choroby pacjenta poradni stomatologicznej,
- posłu\yć się programami komputerowymi podczas zakładania i prowadzenia
dokumentacji stomatologicznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
- 4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[01].Z4.01
Temat: Uzupełnianie dokumentacji stomatologicznej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w zakresie odpowiedniego doboru druków
i uzupełniania dokumentacji stomatologicznej
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić jakie druki są niezbędne w gabinecie stomatologicznym,
- dobrać odpowiednie druki do aktualnej potrzeby,
- przeprowadzić wywiad z pacjentem,
- uzupełnić druki na podstawie zdobytych informacji.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy samodzielnej i w zespole,
- oceny pracy,
- pozyskiwanie informacji z ró\nych zródeł.
Metody nauczania uczenia się:
- elementy wykładu,
- pogadanka,
- dyskusja dydaktyczna,
- praca z dokumentami.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne
- poradnik dla ucznia,
- literatura,
- papier formatu A4, pisaki,
- druki.
Zadanie dla ucznia
Pracując w parach uzupełnijcie wzajemnie kartę choroby dla poradni stomatologicznej
kolegi/kole\anki na podstawie danych otrzymanych w wywiadzie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca z dokumentami.
Faza I Informacje
1. Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, ka\dy zespół ma zastanowić się
nad wyborem odpowiednich druków, które będą potrzebne do wykonania ćwiczenia.
Faza II Przygotowanie
1. Uczniowie pracują w 2-osobowych zespołach. Ka\dy zespół przeprowadza wywiad.
Dokonuje opisu w karcie choroby dla poradni stomatologicznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Faza III Prezentacja osiągniętych wyników
1. Uczniowie przedstawiają efekty własnej pracy.
2. Ka\dy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela.
Faza IV Analiza końcowa
1. Uczniowie wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności i uzasadniają dlaczego.
2. Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć.
3. Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[01].Z4.01
Temat: Dokumentacja medyczna poradni stomatologicznych ró\nych specjalności.
Cel ogólny: Przygotowanie dokumentacji medycznej poradni stomatologicznych ró\nych
specjalności.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozró\niać dokumenty, z którymi mo\na się spotkać w poradni stomatologicznej,
- określić dokumentację medyczną poradni stomatologicznych ró\nych specjalności,
- dobrać odpowiednie dokumenty do ró\nych poradni,
- przygotować całą dokumentację medyczną.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy indywidualnej i grupowej,
- pozyskiwanie informacji z ró\nych zródeł.
Metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7,
- papier formatu A4, pisaki.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.
Zadanie dla ucznia
Pracując w parach, wylosujcie po jednym z arkuszy ćwiczeń. Uzupełnijcie je korzystając
ze wcześniej zdobytej wiedzy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Arkusz nr 1
Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni ortodontycznej:
Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni stomatologii dziecięcej:
Arkusz nr 2
Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni chirurgii stomatologicznej:
Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni protetyki stomatologicznej
i pracowni protetycznej:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
Faza właściwa
Praca metodą teksu przewodniego.
Faza I Informacje
1. Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć - ka\dy uczeń ma wybrać
dowolny arkusz ćwiczeniowy, a następnie go uzupełnić.
Faza II Planowanie i wykonanie
1. Uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. Po wyborze arkusza ćwiczeń samodzielnie
uzupełniają go na podstawie literatury i dostępnych informacji.
Faza V Prezentacja
1. Uczniowie przedstawiają efekty prac.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im trudności.
Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. Uczniowie wskazują
korzyści z realizacji ćwiczenia. Nauczyciel ocenia pracę uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Dokumentacja medyczna
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij zasady prowadzenia szczegółowej dokumentacji medycznej na podstawie
informacji zawartych w poradniku dla ucznia. Przedstaw je w formie pisemnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni materiał w  Poradniku dla ucznia ,
3) sformułować notatkę,
4) sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie z pozostałymi
kolegami/kole\ankami w klasie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- zeszyt,
- materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy dotyczący zasad prowadzenia szczegółowej dokumentacji
medycznej. Wymień co określają poszczególne identyfikatory.
1 Identyfikatory zakładu opieki zdrowotnej określają 1
2
3
4
2 Identyfikatory osoby określają 1
2
3
4
5
6
3 Identyfikatory osoby (lekarza) udzielającej świadczeń 1
określają 2
3
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
4 Informacje medyczne 1
2
3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uwa\nie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- zeszyt lub arkusz pracy,
- materiały piśmiennicze.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy wpisując w tabelę rodzaje i podstawowe funkcje
dokumentacji medycznej.
1 Podstawowe funkcje dokumentacji medycznej 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2 Rodzaje dokumentacji medycznej 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uwa\nie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
 poradnik dla ucznia,
 zeszyt lub arkusz pracy,
 materiały piśmiennicze.
Ćwiczenie 4
Pracując w parach uzupełnijcie wzajemnie kartę stomatologiczną kolegi/kole\anki na
podstawie danych otrzymanych w wywiadzie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeprowadzić wywiad,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- zeszyt lub arkusz pracy  karta stomatologiczna, badanie stomatologiczne,
- materiały piśmiennicze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.2. Regulacje prawne oraz komputerowa dokumentacja
medyczna
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poni\szy arkusz pracy. Zastanów się, jaki
system ewidencji sam byś wybrał.
Przykłady:
Wady ewidencji i prowadzenia
dokumentacji w systemie komputerowym
Zalety ewidencji i prowadzenia
dokumentacji w systemie komputerowym
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uwa\nie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- zeszyt lub arkusz pracy,
- materiały piśmiennicze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Ćwiczenie 2
Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poni\szy arkusz pracy zaznaczając poprawne
odpowiedzi znakiem  x w odpowiedniej rubryce.
Lp. Twierdzenia: Prawda Fałsz
1 Zakłady opieki zdrowotnej zobowiązane są dokumentować
udzielanie usługi medycznej w  ksią\eczce usług
medycznych
2 Dokumentacja medyczna nie podlega szczególnej ochronie
prawnej ze względu na ochronę dóbr osobistych pacjentów
3 Osoba wydająca dokument medyczny zewnętrzny nie musi
odnotowywać w dokumentach wewnętrznych faktu
wydania dokumentu, jego rodzaju i adresata (odbiorcy),
daty wydania.
4 Dokumentacja wewnętrzna mo\e być udostępniona na
potrzeby stacji sanitarno-epidemiologicznych
5 Dokumentacja ewidencyjna pacjentów mo\e być
prowadzona w systemie bibliotecznym
6 Przykładem programu komputerowego stosowanego
w zakładach opieki zdrowotnej jest: program K.S.-
PRZYCHODNIA '98
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uwa\nie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 poradnik dla ucznia,
 zeszyt lub arkusz pracy,
 materiały piśmiennicze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 1, 8, 11, 12, 14 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. d, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c,
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Dokonać analizy aspektów prawnych D PP a
2 Scharakteryzować dokumenty medyczne C P a
Wyjaśnić wady komputerowego systemu
3 B P c
prowadzenia dokumentacji medycznej
4 Scharakteryzować dokumenty medyczne C P d
5 Stosować system umawiania wizyt C P d
Wskazać podstawowe funkcje dokumentacji
6 A P b
medycznej
Identyfikować indywidualną dokumentację
7 B P c
medyczną
Określić mo\liwości udostępniania
8 C PP d
dokumentacji medycznej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sporządzić dokumentację poradni chirurgii
9 B P c
stomatologicznej
Określić identyfikatory osoby, której
10 A P d
dokumentacja dotyczy
11 Stosować system umawiania wizyt C PP c
Stosować zasady szczegółowego prowadzenia
12 C PP a
dokumentacji medycznej
Prowadzić dokumentację szkolnej poradni
13 C P b
stomatologicznej
14 Posługiwać się sygnaturami dokumentacji C PP a
Posługiwać się niestandardową dokumentacją
15 B P b
stomatologiczną
Dokonać analizy dokumentów wewnętrznych
16 D PP a
poradni
17 Prowadzić dokumentację medyczną A P a
Prowadzić dokumentację medyczną
18 B P c
indywidualną
19 Scharakteryzować dokumenty medyczne C P d
Scharakteryzować dokumenty pomocnicze
20 B P d
zewnętrzne
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Tobie sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Tobie wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
-
-
-
- zestaw zadań testowych,
-
-
-
- karta odpowiedzi.
-
-
-
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Sporządzania, prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej, nie dotyczy
a) Ustawa z dnia 30 lutego 1995 roku  O dokumentacji gabinetów stomatologicznych .
b) Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 roku  O zawodzie lekarza .
c) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku  O zmianie ustawy o zakładach opieki
zdrowotnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw .
d) Ustawa z dnia 6 lutego 1997 roku  O powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym".
2. Druk Badanie ortodontyczne zawiera informacje na temat
a) stanu ogólnego organizmu, badania szczegółowego i specjalistycznego,
szczegółowego rozpoznania i leczenia.
b) szczegółowego rozpoznania lecz bez wskazań leczniczych.
c) stanu ogólnego bez badań specjalistycznych.
d) stanu ogólnego organizmu bez badania szczegółowego.
3. Wadą komputerowego systemu prowadzenia dokumentacji medycznej jest
a) mo\liwość prowadzenia dokumentacji niemedycznej.
b) mo\liwością korekt bez skreśleń.
c) koszt zakupu i wdro\enia sieci komputerowej w skali zakładu opieki zdrowotnej.
d) czas sporządzania dokumentacji medycznej zarówno indywidualnej jak i zbiorczej.
4. Odpowiedzią prawdziwą jest
a) Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera informacji na temat stanu
szkliwa.
b) Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera informacji na temat zaburzeń
ortodontycznych.
c) Karta choroby Poradni stomatologicznej nie musi posiadać pieczątki poradni.
d) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat leczenia
i zaleceń lekarza.
5. Niewłaściwy system umawiania wizyt w gabinecie lekarskim powoduje
a) nieprzekraczanie liczby godzin pracy w ciągu dnia.
b) przyjmowanie pacjentów o czasie.
c) uniknięcie pośpiechu, zminimalizowanie stresu.
d) powstanie nieproduktywnego czasu pracy.
6. Do podstawowej funkcji dokumentacji medycznej nie nale\y
a) funkcja konsultacyjna.
b) funkcja konstytucyjna.
c) funkcja archiwalna.
d) funkcja prawna.
7. Indywidualnej dokumentacji medycznej nie stanowią
a) zbiory dokumentów medycznych zawierające dane i informacje medyczne.
b) informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta.
c) dane statystyczne.
d) informacje medyczne dotyczące udzielanych świadczeń zdrowotnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
8. Dokumentacja medyczna zewnętrzna
a) mo\e być przekazywana i udostępniana opiekunom prawnym, istnieje całkowity
zakaz przekazywania jej osobom prawnym i instytucjom mającym ustawowe prawa
i obowiązki do przyjmowania i gromadzenia dokumentacji medycznej.
b) mo\e być przekazywana i udostępniana tylko pacjentowi, nie mo\na jej udostępnić
opiekunom prawnym.
c) nie mo\e być przekazywana i udostępniana pacjentowi poniewa\ stanowi
dokumentację prywatną lekarza.
d) nie podlega tym rygorom o ograniczeniu jej dostępności z racji jej przeznaczenia
i funkcji.
9. Który dokument nie nale\y do dokumentacji poradni chirurgii stomatologicznej
a) karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej.
b) ksią\ka operacyjna.
c) rejestr pacjentów leczonych protetycznie.
d) karta znieczulenia ambulatoryjnego.
10. Do identyfikatorów osoby, której dokumentacja dotyczy nie nale\ą
a) płeć.
b) adres.
c) numer  PESEL.
d) numer wpisu do rejestru.
11. Odpowiedzią poprawną jest
a) wizyty protetyczne najdogodniej planować wczesnym porankiem.
b) wybieranie odcieni protez i tym podobne czynności najlepiej wykonuje się
wieczorem.
c) małe dzieci (9 lat i mniej) są bardziej podatne na leczenie przed godziną 10:30.
d) ka\de trudne leczenie najlepiej planować w godzinach wieczornych.
12. Zasady szczegółowe prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą
a) wiarygodności dokumentacji pozwalającej na odtworzenie przebiegu choroby
i leczenia.
b) identyfikatorów zakładu opieki zdrowotnej (poradni) w formie nadruku lub pieczęci.
c) identyfikatorów osoby (lekarza) udzielającej świadczeń.
d) informacji medyczne dotyczących udzielanych świadczeń.
13. Dokumentacja szkolnej poradni stomatologicznej obejmuje dokumenty takie jak
a) karta ortodontyczna z wkładką.
b) dzienna ewidencja przyjętych dzieci do lakowania zębów stałych.
c) ksią\ka operacyjna.
d) rejestr pacjentów leczonych protetycznie.
14. Która sygnatura odpowiada danej dokumentacji
a) Mz/St-4  Zlecenie do poradni stomatologicznej.
b) Mz/St-1  Wkładka do karty chor. poradni stomatologicznej.
c) Mz/St-1a  Karta ortodontyczna.
d) Mz/St-26  Termin wizyt i zleceń dla pracowni ortodontycznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
15. Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej nie zaliczamy
a) stomatologicznej historii choroby pacjenta klinicznej poradni stomatologii
zachowawczej i chorób przyzębia.
b) karty choroby poradni stomatologicznej.
c) stomatologicznej historii choroby pacjenta stomatologii wieku rozwojowego.
d) świadczeń kontraktowanych.
16. Do dokumentów wewnętrznych prowadzonych na potrzeby organów kontrolnych bądz
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie nale\ą
a) opinie lekarskie.
b) zeszyt pracy lampy UV biosterylizacyjnej.
c) zeszyt kontroli urządzeń sterylizacyjnych.
d) receptariusze.
17. Wska\ odpowiedz poprawną
a) dokumentacja medyczna zbiorcza jest sporządzana i prowadzona w formie ksiąg,
rejestrów lub kartotek.
b) dokumentacja medyczna indywidualna jest sporządzana i prowadzona w formie
ksiąg, rejestrów lub kartotek.
c) dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze
świadczeń zdrowotnych zakładu.
d) dokumentacja medyczna indywidualna odnosi się do ogółu osób korzystających ze
świadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób.
18. Dokumentacją medyczną indywidualną zewnętrzną nie są
a) recepty.
b) orzeczenia lekarskie.
c) karty choroby.
d) skierowania.
19. Wska\ odpowiedz fałszywą
a) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. imię
I nazwisko, datę urodzenia i PESEL.
b) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. imię
I nazwisko, PESEL, zawód wykonywany i miejsce pracy.
c) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane dotyczące stanu jamy ustnej-
błony śluzowej, przyzębia.
d) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. PESEL,
NIP, szczepienia, zawód wykonywany i miejsce pracy.
20. Do najczęściej sporządzanych dokumentów pomocniczych zewnętrznych w praktyce
stomatologicznej nie nale\ą
a) skierowania, np. konsultacyjne.
b) skierowania na badania diagnostyczne.
c) wezwania.
d) wywiady.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 6, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego i co najmniej
3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 14 z poziomu podstawowego i co
najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Scharakteryzować dokumentację pacjentów B P d
Wymienić zalety ewidencji i prowadzenia
2 B P d
dokumentacji w systemie komputerowym
3 Scharakteryzować dokumentację pacjentów C P c
Wymienić podstawowe funkcje dokumentacji
4 A P b
medycznej
5 Scharakteryzować dokumentację pacjentów A P c
Dokonać analizy dotyczącej udostępniania
6 D PP a
dokumentacji medycznej
Posługiwać się zdobytą wiedzą na temat
7 B P d
systemu terytorialnego
Zastosować zasady sporządzania
8 C PP c
I prowadzenia dokumentacji medycznej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
9 Rozró\niać rodzaje dokumentacji medycznej B P b
Charakteryzować treści dokumentacji
10 C P b
zbiorczej
11 Określić sygnatury dokumentacji C PP d
Prowadzić dokumentację poradni protetyki
12 C P a
stomatologicznej i pracowni protetycznej
13 Określić dokumenty wewnętrzne poradni C PP c
Prowadzić dokumentację poradni stomatologii
14 C PP b
dziecięcej
Zastosować zdobytą wiedzę na temat
15 B P b
przekazywania dokumentów
Przygotować dokumenty pomocnicze
16 C P b
zewnętrzne w praktyce stomatologicznej
Określić informacje niezbędne do
17 C PP b
prawidłowego prowadzenia badań
Rozró\niać niestandardową dokumentację
18 B P b
stomatologiczną
Prowadzić dokumentacje medyczną
19 C P d
indywidualną
20 Prowadzić dokumentację medyczną B P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do ka\dego zadania przyporządkowane są 4 mo\liwości odpowiedzi, jedna odpowiedz
jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz x odpowiedz prawidłową.
7. Za ka\dą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera
a) daty urodzenia.
b) numeru PESEL.
c) adresu.
d) NIP-u.
2. Zaletą ewidencji i prowadzenia dokumentacji w systemie komputerowym nie jest
a) łatwa i szybka dostępność dokumentacji na ka\dym szczeblu organizacyjnym.
b) szybka i łatwa odtwarzalność dokumentacji w jej fragmentach i w całości.
c) czytelność, przejrzystość dokumentacji komputerowej z mo\liwością korekt bez
skreśleń.
d) konieczność przygotowania personelu medycznego do obsługi sieci komputerowej
i urządzeń peryferyjnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
3. Wska\ odpowiedz prawdziwą
a) Przy wypełnianiu Karty ortodontycznej nie potrzeba badać stanu ogólnego
organizmu.
b) Przy wypełnianiu Karty ortodontycznej nie jest wa\ny wywiad rodzinny.
c) Badanie ortodontyczne specjalistyczne obejmuje przeprowadzenie pomiarów Ponta.
d) Badanie ortodontyczne specjalistyczne nie obejmuje przeprowadzenia pomiarów
Ponta.
4. Do podstawowej funkcji dokumentacji medycznej nie nale\y
a) funkcja planistyczno-prognostyczna.
b) funkcja ingerująca.
c) funkcja integrująca.
d) funkcja sprawozdawczo-statystyczna.
5. Wska\ odpowiedz fałszywą
a) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat stanu szkliwa.
b) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat zaburzeń
ortodontycznych.
c) Karta choroby Poradni stomatologicznej nie musi posiadać pieczątki poradni.
d) Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat leczenia
I zaleceń lekarza.
6. Dokumentacja wewnętrzna mo\e być udostępniona
a) na \ądanie pacjenta, na \ądanie organów ścigania i prokuratury, na \ądanie
lekarskich, medycznych organów kontrolnych, na potrzeby stacji sanitarno-
epidemiologicznych, w celach konsultacyjnych.
b) wszystkim zainteresowanym, nie podlega rygorom o ograniczeniu jej dostępności
z racji jej przeznaczenia i funkcji.
c) tylko i wyłącznie na \ądanie pacjenta, organy państwowe nie mają prawa wglądu do
takiej dokumentacji gdy\ jest to naruszenie prywatności.
d) Tylko i wyłącznie na \ądanie organów ścigania i prokuratury, pacjent nie ma
mo\liwości wglądu do tej dokumentacji.
7. System terytorialny charakteryzuje się
a) brakiem powiązania systemu z warunkami \ycia pacjentów i środowiskiem
wpływającym na zdrowie.
b) brakiem mo\liwość dokładnej charakterystyki zdrowotnej populacji danego
terytorium, środowiska.
c) brakiem mo\liwość oceny epidemiologicznej.
d) dostępnością terytorialną środowiska w działaniach oświatowych, promocyjnych,
profilaktycznych.
8. Ogólne zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą
a) zgodności przeznaczenia i treści dokumentu z przepisami, rozporządzeniami,
instrukcjami i wytycznymi.
b) czytelności i przejrzystości prowadzonej dokumentacji.
c) informacji medycznych niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia badań lub
konsultacji oraz mających wpływ na postępowanie profilaktyczne.
d) aktualności prowadzonej dokumentacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
9. Wśród rodzajów dokumentacji medycznej nie wyró\niamy
a) dokumentacji profilaktycznej.
b) dokumentacji zapobiegawczej.
c) dokumentacji informacyjnej.
d) dokumentacji orzeczniczej.
10. W treści dokumentacji zbiorczej muszą być zawarte
a) podpis pacjenta.
b) identyfikatory pacjenta.
c) wywiad rodzinny.
d) dane osobowe pacjenta tj.: PESEL i NIP.
11. Która sygnatura odpowiada danej dokumentacji
a) Mz/St-26  Karta ortodontyczna.
b) Mz/St-4  Koperta stomatologiczna.
c) Mz/St-14  Terminarz wizyt i zaleceń dla pacjenta poradni stomatologicznej.
d) Mz/St-2  Rejestr pacjentów leczonych protetycznie.
12. Który dokument nie nale\y do dokumentacji poradni protetyki stomatologicznej
i pracowni protetycznej
a) ksią\ka operacyjna.
b) zlecenie do poradni stomatologicznej.
c) dziennik prac technika dentystycznego.
d) skorowidz pacjentów pracowni protetycznej.
13. Do dokumentów wewnętrznych prowadzonych na potrzeby organów kontrolnych bądz
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie nale\ą
a) zeszyt wydawanych druków L-4 (statystyka).
b) ksią\ka konserwacji i napraw sprzętu oraz urządzeń stomatologicznych.
c) karty informacyjne.
d) zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej (poradnie chirurgiczne).
14. Dokumentacja poradni stomatologii dziecięcej obejmuje dokumenty takie jak
a) karta znieczulenia ambulatoryjnego.
b) terminarz wizyt i zaleceń dla pacjentów poradni stomatologicznej wieku
rozwojowego.
c) ksią\ka operacyjna.
d) karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej.
15. Wska\ odpowiedz fałszywą dotyczącą udostępniania dokumentacji medycznej
a) przekazywanie dokumentów medycznych, w jakiejkolwiek sytuacji, mo\e nastąpić
wyłącznie przez lub na polecenie lekarza.
b) fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji
wewnętrznej, ale osoba odbierająca nie musi się wylegitymować \adnym
dokumentem to\samości.
c) ka\dy fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji
wewnętrznej.
d) przekazujący dokumenty medyczne zobowiązany jest do sprawdzenia to\samości
i uprawnienia osoby odbierającej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
16. Do najczęściej sporządzanych dokumentów pomocniczych zewnętrznych w praktyce
stomatologicznej nie nale\ą
a) opinie lekarskie.
b) wywiady.
c) zaświadczenia, opinie lekarskie.
d) orzeczenia lekarskie.
17. Do Informacji medycznych niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia badań lub
konsultacji oraz mające wpływ na postępowanie profilaktyczne, lecznicze nie nale\ą
a) grupa krwi.
b) recepty.
c) przebyte choroby zakazne (WZW).
d) choroby przewlekłe  cukrzyca, epilepsja.
18. Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej zaliczamy
a) kartę choroby poradni stomatologicznej.
b) stomatologiczną historię choroby pacjenta klinicznej poradni stomatologii
zachowawczej i chorób przyzębia.
c) formularze i druki pomocnicze.
d) ewidencję i przebieg leczenia pacjentów.
19. Dokumentacją medyczną indywidualną wewnętrzną są
a) skierowania.
b) karty informacyjne.
c) orzeczenia lekarskie.
d) historia choroby.
20. Wska\ odpowiedz poprawną
a) dokumentacja medyczna zbiorcza jest sporządzana i prowadzona w formie ksiąg,
rejestrów lub kartotek.
b) dokumentacja medyczna indywidualna jest sporządzana i prowadzona w formie
ksiąg, rejestrów lub kartotek.
c) dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze
świadczeń zdrowotnych zakładu.
d) dokumentacja medyczna indywidualna odnosi się do ogółu osób korzystających ze
świadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. LITERATURA
1. Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Wydawnictwo
Lekarskie. PZWL, Warszawa 1999
2. Leah Vern Burnett: Asystowanie w stomatologii. Podręcznik dla asyst i higienistek
stomatologicznych. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 2005
3. http://www.medycynapodyplomie.pl
4. http://www.wssd.olsztyn.pl/szpital/prawo/dokumentacja.htm
5. http://www.dentalshop.com.pl/index.php?action=list&cid=137
6. http://www.biznes-polska.pl/prawo/dzienniki_ustaw.htm
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33

