asystentka stomatologiczna 322[01] z4 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Alicja Jędrzejczyk
Prowadzenie dokumentacji administracyjnej
322[01].Z4.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr n. med. Małgorzata Figurska
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk
Konsultacja:
mgr inż. Halina Śledziona
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z4.02
 Prowadzenie dokumentacji administracyjnej , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Zasady prowadzenia ewidencji pacjentów 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Dokumentacja sprawozdawcza i finansowa 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 33
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia podzielony jest na rozdziały. Podczas
realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest zwrócenie uwagi na następujące
elementy:
- materiał nauczania  w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie,
- pytania sprawdzające, które mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny
oraz czy jest przygotowany do wykonania ćwiczeń,
- ćwiczenia - w trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować umiejętności praktyczne, przedstawiono różne propozycje
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich wykonania, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole,
- sprawdzian postępów - stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte, uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć co będzie stanowić
o stopniu opanowania określonego zakresu materiału,
- testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej, sugeruje się, aby wykorzystać zaproponowane narzędzia do
oceny uczniów, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny
pracy własnej nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową, nauczyciel może
zastosować narzędzie pomiaru według własnego projektu oraz zaproponować własną
skalę ocen, należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby
umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to dyskusja
dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322[01].Z4
Dokumentacja usług
medycznych
322[01].Z4.01
322[01].Z4.02
Prowadzenie dokumentacji Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej
administracyjnej
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa,
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- identyfikować stanowiska pracy,
- wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp,
- prowadzić dokumentacje medyczną,
- obsługiwać urządzenia techniczne,
- obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
- korzystać z wyszukiwarek internetowych,
- planować i organizować własną pracę,
- współpracować samodzielnie i w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- określić zasady prowadzenia dokumentacji medycznej zbiorczej,
- określić rodzaje i zasady prowadzenia ewidencji pacjentów,
- scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji alfabetycznej,
- scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji cyfrowej,
- scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji chronologicznej,
- scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji terytorialnej,
- scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji środowiskowej,
- scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji komputerowej,
- wypełnić druk dziennej ewidencji pacjentów,
- scharakteryzować dokumentację sprawozdawczą,
- sporządzić zestawienia miesięczne,
- przygotowywać sprawozdania roczne,
- wypełnić dokumentację finansową,
- scharakteryzować niestandardową dokumentację stomatologiczną,
- określić zasady prowadzenia dokumentacji kontroli urządzeń sterylizacyjnych i lampy UV,
- określić zasady prowadzenia dokumentacji konserwacji i naprawy sprzętu,
- określić zasady prowadzenia dokumentacji pracy urządzeń do badań radiologicznych,
- uzasadnić konieczność prowadzenia pomocniczej dokumentacji zewnętrznej,
- wykorzystać umiejętności posługiwania się oprogramowaniem komputerowym podczas
obsługi pacjentów,
- posłużyć się bazą danych pacjentów,
- posłużyć się programami komputerowymi podczas prowadzenia dokumentacji
administracyjnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji administracyjnej 322[01].Z4.02
Temat: System komputerowy w gabinecie stomatologicznym.
Cel ogólny: Określenie wad i zalet systemów komputerowych mających zastosowanie
w gabinecie stomatologicznym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozróżniać systemy komputerowe, z którymi można się spotkać w poradni stomatologicznej,
- określić wady takiego systemu,
- określić zalety takiego systemu.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy samodzielnej i w zespole,
- oceny pracy,
- pozyskiwanie informacji z różnych zródeł.
Metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna,
- elementy wykładu,
- metoda ćwiczeniowa.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7,
- papier formatu A4, pisaki.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w 2 grupach.
Zadanie dla ucznia
Pracując w 2 grupach zastanówcie się nad:
- Gr. A  wadami systemów komputerowych,
- Gr. B  zaletami systemów komputerowych.
Spostrzeżenia swoje zanotujcie, poprzyjcie odpowiednimi argumentami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział klasy na 2 grupy.
Faza właściwa
Praca metodą ćwiczeniową.
Faza I Informacje
1. Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, każda grupa ma zastanowić się
nad wadami i zaletami systemów komputerowych.
Faza II Przygotowanie
1. Uczniowie zastanawiają się nad wadami i zaletami systemów komputerowych, zapisują
swoje spostrzeżenia i argumentują je odpowiednio.
Faza III Prezentacja osiągniętych wyników
1. Uczniowie przedstawiają efekty własnej pracy.
2. Każdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela.
Faza IV Analiza końcowa
1. Uczniowie wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności i uzasadniają dlaczego.
2. Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć.
3. Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Asystentka stomatologiczna 322[01]
Moduł: Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji administracyjnej 322[01].Z4.02
Temat: Kontrola stanu materiałowego.
Cel ogólny: Przygotowanie spisu potrzebnych materiałów i składanie zamówień dla potrzeb
gabinetu stomatologicznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić jakie materiały są niezbędne w gabinecie stomatologicznym,
- spisać potrzebne materiały,
- złożyć zamówienie,
- uzupełnić druki dotyczące ww. informacji.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy indywidualnej i grupowej,
- pozyskiwanie informacji z różnych zródeł.
Metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- elementy wykładu,
- metoda ćwiczeniowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7,
- druki,
- papier formatu A4, pisaki.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w grupach 6 osobowych.
Zadanie dla ucznia
Pracując w grupach zastanówcie się jakie materiały są niezbędne w gabinecie
stomatologicznym. Na podstawie przemyśleń stwórzcie ich listę, spiszcie potrzebne ilości
danych materiałów i złóżcie zamówienie.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Faza właściwa
Praca metodą praktyczno-projektową.
Faza I Informacje
1. Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć- każda grupa ma zastanowić się
jakie materiały są niezbędne w gabinecie stomatologicznym.
Faza II Planowanie i wykonanie
1. Uczniowie pracują w grupach. Na podstawie przemyśleń tworzą własną listę potrzebnych
materiałów. Składają zamówienie.
Wielkość Ilość Kiedy Ilość do
Materiał Firma
opakowania posiadana zamówić zamówienia
Amalgamat
Leki
przeciwbólo
we
Waciki
Igły
jednorazowe
Klisze
rentgenowski
e
Nadejście
Data Data
Materiał Cena zamówienia, Uwagi
zamówienia otrzymania
data
Amalgamat
Leki
przeciwbólowe
Waciki
Igły
jednorazowe
Klisze
rentgenowskie
Faza V Prezentacja
1. Uczniowie przedstawiają efekty prac.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im trudności.
Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. Uczniowie wskazują
korzyści z realizacji tego projektu. Nauczyciel ocenia uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Zasady prowadzenia ewidencji pacjentów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Umów 20 pacjentów jednego dnia na wizytę do lekarza stomatologa zgodnie
z poznanymi zasadami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni materiał w Poradniku dla ucznia,
3) zaplanować wizyty pacjentów,
4) uzupełnić kartę dziennej ewidencji pacjentów,
5) sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie z pozostałymi
kolegami/koleżankami w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 zeszyt,
 materiały do pisania,
 karta dziennej ewidencji pacjentów,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy, dotyczący systemów dokumentacji ewidencyjnej
pacjentów, charakteryzując poszczególne systemy.
Arkusz A
1 Układ alfabetyczny
2 Układ terytorialny
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Arkusz B
1 Układ chronologiczny
2 Układ cyfrowy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania . Nauczyciel dokonuje podziału na grupy 2-osobowe.
Uczniowie losują po jednym z arkuszy ćwiczeniowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia
- zeszyt lub arkusz pracy
- materiały piśmiennicze
Ćwiczenie 3
Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy wpisując w tabelę ogólne zasady sporządzania
i prowadzenia dokumentacji medycznej.
1 ogólne zasady sporządzania i prowadzenia 1
dokumentacji medycznej
2
3
4
5
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
6
7
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 poradnik dla ucznia,
 zeszyt lub arkusz pracy,
 materiały piśmiennicze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Dokumentacja sprawozdawcza i finansowa
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poniższy arkusz ćwiczeniowy. W puste miejsca
wpisz wzory druków (Mz/ST) dokumentacji sprawozdawczej.
Dokumentacja sprawozdawcza: Wzory druków (Mz/ST):
bieżącą (wewnętrzną) dzienna ewidencja
pacjentów
miesięczne zestawienie (wewnętrzne)
roczne sprawozdanie poradni
stomatologicznej
roczne sprawozdanie szkolnej poradni
ortodontycznej
roczne sprawozdanie pracowni protetycznej
roczne sprawozdanie poradni ortodontycznej
roczne sprawozdanie poradni chirurgii
stomatologicznej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- zeszyt lub arkusz ćwiczeniowy,
- materiały piśmiennicze,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poniższy arkusz ćwiczeniowy, scharakteryzuj
właściwy system przechowywania materiałów.
Wymień najważniejsze według ciebie elementy właściwego systemu
Lp.
przechowywania materiałów
1
2
3
4
5
6
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
 zeszyt lub arkusz ćwiczeniowy,
 materiały piśmiennicze,
 poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Na podstawie zdobytej wiedzy wyjaśnij, na czym polega prowadzenie dokumentacji
finansowej w gabinecie stomatologicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału  Materiał nauczania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zastanowić się nad zdaniem zawartym w poleceniu,
3) w zeszycie lub na kartce zapisać na czym polega prowadzenie dokumentacji finansowej
w gabinecie stomatologicznym,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
 zeszyt lub arkusz ćwiczeniowy,
 materiały piśmiennicze,
 poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie dokumentacji
administracyjnej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego,
zadania 1, 8, 11, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a,
12. d, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c, 21. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Prowadzić dokumentację administracyjną C PP d
2 Stosować dokumentację ewidencyjną pacjentów C P b
Określić wady komputerowego systemu
3 C P c
prowadzenia dokumentacji medycznej
4 Wymienić dokumentację ewidencyjną A P a
5 Stosować system umawiania wizyt C P d
6 Określić rodzaje książek zapisowych C P d
7 Określić zalety systemu terytorialnego C P c
8 Stosować systemy ewidencyjne C PP d
9 Określić zasady przechowywania informacji B P c
10 Prowadzić dokumentacje zbiorczą C P d
11 Określić rodzaje kartotek C PP a
Określić sposób zakładania karty choroby
12 C P d
w poradni stomatologicznej
13 Analizować dokumentację profilaktyczną C PP c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Określić dokumenty wewnętrzne prowadzone
14 na potrzeby organów kontrolnych bądz w celu B P b
usprawnienia funkcjonowania poradni
15 Analizować dokumentację  książka zamówień C PP a
16 Określić obowiązki asysty stomatologicznej C P d
Prowadzić dokumentację sprawozdawczo-
17 C P c
profilaktyczną
18 Stosować sposoby ewidencji pacjentów B P a
Charakteryzować dokumenty pomocnicze
19 B P d
zewnętrzne
20 Określić obowiązki asystentki stomatologicznej B P c
21 Określić sposób przechowywania materiałów B P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Podstawą ewidencji pacjentów jest ich rejestracja, polegająca na założeniu dokumentacji
medycznej indywidualnej pacjenta, w skład której wchodzą
a) koperta poradni (stomatologicznej).
b) karta choroby poradni stomatologicznej.
c) skorowidz, wykaz pacjentów danej poradni.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.
2. Dokumentacja ewidencyjna pacjentów nie może być prowadzona w systemie
a) alfabetycznym.
b) punktowym.
c) terytorialnym.
d) komputerowym.
3. Wadą komputerowego systemu prowadzenia dokumentacji medycznej jest
a) możliwość prowadzenia dokumentacji niemedycznej.
b) możliwością korekt bez skreśleń.
c) koszt zakupu i wdrożenia sieci komputerowej w skali zakładu opieki zdrowotnej.
d) czas sporządzania dokumentacji medycznej zarówno indywidualnej jak i zbiorczej.
4. Dokumentację ewidencyjną nie gromadzi się i nie przechowuje w postaci
a) kartoteki punktowej.
b) kartoteki biernej.
c) kartotek archiwum.
d) kartotek zbiorczych.
5. Niewłaściwy system umawiania wizyt w gabinecie lekarskim powoduje
a) nieprzekraczanie liczby godzin pracy w ciągu dnia.
b) przyjmowanie pacjentów o czasie.
c) uniknięcie pośpiechu, zminimalizowanie stresu.
d) powstanie nieproduktywnego czasu pracy.
6. Do książek zapisowych należą
a) książki w formie notesu w twardej oprawie.
b) książki z luznymi kartkami pokazujące cały tydzień pracy.
c) książki w komputerowych systemach planowania.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
7. Do zalet systemu terytorialnego nie należy
a) łatwość, prostota sporządzania i prowadzenia z jednoczesną łatwością weryfikacji.
b) możliwość oceny epidemiologicznej z wdrożeniem skutecznych procedur
zapobiegawczych.
c) zmienność kryteriów  zmienne adresy zamieszkania.
d) dostępność terytorialna środowiska w działaniach oświatowych, promocyjnych,
profilaktycznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
8. Wskaż odpowiedz poprawną dotyczącą systemów ewidencyjnych
a) układ alfabetyczny to układ wg daty urodzenia, w systemie PESEL.
b) układ chronologiczny to tzw. układ książki telefonicznej.
c) układ cyfrowy jest to układ wg wg daty urodzenia, w systemie PESEL.
d) układ terytorialny to układ wg miejsca zamieszkania, jest to tzw. układ książki
meldunkowej.
9. Prawdą jest, że
a) dokumentacja wewnętrzna, w postaci zleceń lub skierowań pozostaje w zakładzie,
który zrealizował zlecone świadczenie zdrowotne.
b) dokumentacja zewnętrzna przechowywana w zakładzie, w którym została
sporządzona.
c) kierownik zakładu jest odpowiedzialny za stworzenie warunków organizacyjnych
i technicznych przechowywania dokumentacji.
d) sposób i miejsce przechowywania bieżącej dokumentacji wewnętrznej określa
ustawa.
10. Dokumentacja medyczna zbiorcza zawiera
a) numer kolejny wpisu.
b) datę wpisu.
c) identyfikatory pacjenta.
d) wszystkie powyższe odpowiedz są poprawne.
11. Wskaż, która odpowiedz jest poprawna
a) kartoteka bierna dotyczy pacjentów którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania.
b) kartoteka zbiorcza dotyczy pacjentów którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania.
c) kartoteka archiwum dotyczy pacjentów zgłaszających się do zakładu leczniczego,
np. po pomoc dorazną.
d) kartoteka rejonów przechowywanych przez 10 lat od chwili ich przekazania
z poradni.
12. Karta choroby poradni stomatologicznej powinna zawierać
a) identyfikatory poradni.
b) identyfikatory pacjenta.
c) porady ambulatoryjne.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.
13. Do właściwej dokumentacji profilaktycznej, w której zapisuje się profilaktyczne
działania zespołu stomatologicznego zaliczamy
a) kartę fluoryzacji  Mz/St-15.
b) wykaz uczniów objętych planowym leczeniem  Mz/St-1, załączniki  informacje
o lakowanych zębach stałych i lakierowaniu zębów stałych.
c) odpowiedzi a i b są poprawne.
d) żadna z wymienionych odpowiedzi nie jest poprawna.
14. Do dokumentów wewnętrznych prowadzonych na potrzeby organów kontrolnych bądz
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie należy
a) zeszyt pracy lampy UV biosterylizacyjnej.
b) opinia lekarska.
c) zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej.
d) książka pracy aparatu rtg.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
15. Na jakie cztery grupy powinna być podzielona książka służąca do zamawiania
materiałów
a) gabinet, laboratorium, biuro, różne.
b) gabinet, laboratorium, biuro, dom.
c) gabinet, poczekalnia, biuro, różne.
a) gabinet, laboratorium, poczekalnia, dom.
16. Asysta stomatologiczna może być zobowiązana do
a) zarządzania przekazywaniem otrzymanych pieniędzy.
b) przekazywania szacunkowych kosztów i sposobów płatności.
c) wystawiania rachunków pacjentom.
d) wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne.
17. Do dokumentacji sprawozdawczo-profilaktycznej należą
a) sprawozdanie z lakowania na terenie ZOZ.
b) informacja dotycząca lakierowania zębów u dzieci na terenie województwa.
c) żadna odpowiedz nie jest poprawna.
d) wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne.
18. Ewidencja pacjentów to
a) uporządkowany, według określonego kryterium, rejestr dokumentacji medycznej
indywidualnej prowadzony w systemie centralnym (dla całego zakładu opieki
zdrowotnej) lub wewnętrznym (oddzielnie na potrzeby każdej poradni i gabinetu).
b) uporządkowany, według określonego kryterium, rejestr dokumentacji medycznej
indywidualnej prowadzony tylko i wyłącznie w systemie centralnym.
c) uporządkowany, według określonego kryterium, rejestr dokumentacji medycznej
indywidualnej prowadzony tylko i wyłącznie w systemie wewnętrznym.
d) dowolny rejestr pacjentów, który niszczony jest co roku.
19. Do najczęściej sporządzanych dokumentów pomocniczych zewnętrznych w praktyce
stomatologicznej nie należą
a) skierowania, np. konsultacyjne.
b) skierowania na badania diagnostyczne.
c) wezwania.
d) wywiady.
20. Obowiązki asystentki stomatologicznej związane z rachunkami nie dotyczą
a) odnotowywanie wizyt i opłat po każdym etapie leczenia.
b) odnotowywanie kredytów na rachunkach.
c) odpowiedz a i b jest poprawna.
d) asystentka stomatologiczna nie może wykonywać powyższych czynności.
21. Wskaż odpowiedz poprawną
a) nie ma potrzeby sprawdzania instrukcji producenta dotyczącej przechowywania
materiałów ponieważ wszystkie materiały mają taką samą datę ważności.
b) antybiotyki i klisze rentgenowskie są zazwyczaj oznaczone datą przydatności
i najlepiej jest przechowywać je w lodówce.
c) kiedy pojawia się nowy materiał powinien on być wyjęty z opakowania
i umieszczony przed innymi materiałami.
d) umowa zawierana z pracodawcą może być ustna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Prowadzenie dokumentacji administracyjnej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie dokumentacji
administracyjnej
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego,
 zadania 6, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego i co najmniej
2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym 14 z poziomu podstawowego i co
najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. d,
12. a, 13. c, 14. d, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a, 21. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Scharakteryzować dokumentację ewidencyjną
1 C P c
pacjentów
Wymienić zalety ewidencji i prowadzenia
2 A P d
dokumentacji w systemie komputerowym
Określić zasady i sposób przechowywania
3 C P c
dokumentów
4 Określić zalety systemu terytorialnego C P d
Wskazać sposoby przechowywania
5 A P b
dokumentacji medycznej
6 Określić systemy ewidencyjne C PP a
7 Rozróżnić systemy ewidencji B P d
Zastosować zasady sporządzania i prowadzenia
8 C PP c
dokumentacji medycznej zbiorczej
9 Rozróżnić rodzaje dokumentacji medycznej B P b
10 Określać dokumentację tradycyjną C P c
11 Analizować dokumentację medyczną D PP d
12 Określić rodzaje kartotek C P a
13 Identyfikować dokumenty wewnętrzne poradni A PP c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Określić dokumentację sprawozdawczo-
14 C PP d
profilaktyczną
Zastosować zdobytą wiedzę w odniesieniu do
15 B P b
dokumentacji
Określić dokumenty pomocnicze zewnętrzne
16 C P b
w praktyce stomatologicznej
17 Określić zasady przechowywania dokumentacji C PP b
Rozróżnić niestandardową dokumentację
18 B P b
stomatologiczną
19 Prowadzić dokumentacje pomocniczą B P d
20 Prowadzić dokumentację medyczną B P a
21 Prowadzić dokumentację finansową B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 21 zadań.
5. Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedz
jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz x odpowiedz prawidłową.
7. Za każdą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Dokumentacja ewidencyjna pacjentów nie może być prowadzona w systemie
a) książki telefonicznej,
b) bibliotecznym,
c) punktowym,
d) środowiskowym.
2. Zaletą ewidencji i prowadzenia dokumentacji w systemie komputerowym nie jest
a) łatwa i szybka dostępność dokumentacji na każdym szczeblu organizacyjnym.
b) szybka i łatwa odtwarzalność dokumentacji w jej fragmentach i w całości.
c) czytelność, przejrzystość dokumentacji komputerowej z możliwością korekt bez
skreśleń.
d) konieczność przygotowania personelu medycznego do obsługi sieci komputerowej
i urządzeń peryferyjnych.
3. Wskaż odpowiedz prawdziwą
a) kartotekę bierną pacjentów, którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania
przechowuje się przez 15 lat od ostatniego wpisu.
b) kartotekę archiwum przechowuje się przez 3 lata od chwili ich przekazania
z poradni.
c) kartoteki zbiorcze przeznaczone są dla poszczególnych grup ewidencyjnych,
z wykazem osób w grupie.
d) zakłady opieki zdrowotnej nie są zobowiązane są do prowadzenia i przechowywania
kartotek pacjentów.
4. Do zalet systemu terytorialnego należą
a) dostępność terytorialna środowiska w działaniach oświatowych, promocyjnych,
profilaktycznych.
b) powiązanie systemu z warunkami życia pacjentów i środowiskiem wpływającym na
zdrowie.
c) stabilność kryteriów.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
5. Wskaż odpowiedz fałszywą
a) czas przechowywania należy liczyć od 31 grudnia roku, w którym dokument
sporządzono, przekazano i umieszczono w odpowiedniej kartotece.
b) dokumentację kardiologiczną pacjenta przechowuje się przez 1 rok.
c) dokumentację radiologiczną pacjenta przechowuje się przez 5 lat.
d) dokumentację pacjentów nieżyjących należy przechowywać w archiwum przez 20 lat.
6. Wskaż odpowiedz fałszywą dotyczącą systemów ewidencyjnych
a) układ chronologiczny to układ dokumentacji wg nazwiska pacjenta.
b) układ alfabetyczny to układ dokumentacji wg nazwiska pacjenta, jest to tzw. układ
książki telefonicznej.
c) układ cyfrowy jest to układ wg kolejności rejestru inaczej nazywany systemem
bibliotecznym.
d) układ terytorialny to układ wg miejsca zamieszkania, jest to tzw. układ książki
meldunkowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
7. System terytorialny charakteryzuje się:
a) brakiem powiązania systemu z warunkami życia pacjentów i środowiskiem
wpływającym na zdrowie.
b) brakiem możliwość dokładnej charakterystyki zdrowotnej populacji danego
terytorium, środowiska.
c) brakiem możliwość oceny epidemiologicznej.
d) dostępnością terytorialną środowiska w działaniach oświatowych, promocyjnych,
profilaktycznych.
8. Ogólne zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą
a) zgodności przeznaczenia i treści dokumentu z przepisami, rozporządzeniami,
instrukcjami i wytycznymi.
b) czytelności i przejrzystości prowadzonej dokumentacji.
c) informacji medycznych niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia badań lub
konsultacji oraz mających wpływ na postępowanie profilaktyczne.
d) aktualności prowadzonej dokumentacji.
9. Wśród rodzajów dokumentacji medycznej nie wyróżniamy
a) dokumentacji profilaktycznej.
b) dokumentacji zapobiegawczej.
c) dokumentacji informacyjnej.
d) dokumentacji orzeczniczej.
10. System komputerowy nie eliminuje konieczności prowadzenia dokumentacji tradycyjnej
do której należą
a) tylko druki L-4.
b) tylko recepty.
c) odpowiedzi a i b są poprawne.
d) żadna z wymienionych odpowiedz nie jest poprawna.
11. W części dotyczącej porad ambulatoryjnych i zabiegów leczniczych zapisuje się
a) zwięzłe dane z badania podmiotowego.
b) skrócony opis badania przedmiotowego.
c) informacje o zleconych w leczeniu lekach.
d) wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne.
12. Wskaż odpowiedz fałszywą
a) kartoteka bierna dotyczy pacjentów zgłaszających się do zakładu leczniczego, np. po
pomoc dorazną.
b) kartoteka archiwum przechowywana jest przez 10 lat od chwili jej przekazania
z poradni.
c) kartoteka bierna dotyczy pacjentów, którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania.
d) kartoteka rejonów dotyczy pacjentów spoza rejonu poradni, zgłaszających się do
zakładu leczniczego, np. po pomoc dorazną.
13. Do dokumentów wewnętrznych prowadzonych na potrzeby organów kontrolnych bądz
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie należą
a) zeszyt wydawanych druków L-4 (statystyka).
b) książka konserwacji i napraw sprzętu oraz urządzeń stomatologicznych.
c) karty informacyjne.
d) zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej (poradnie chirurgiczne).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
14. Do dokumentacji sprawozdawczo-profilaktycznej należą
a) sprawozdanie z lakowania na terenie ZOZ
b) informacja dotycząca lakowania zębów stałych trzonowych u dzieci na terenie ZOZ,
województwa
c) dodatkowe informacje o opiece stomatologicznej nad dziećmi, młodzieżą i studentami
d) wszystkie powyższe odpowiedz są poprawne
15. Wskaż odpowiedz fałszywą dotyczącą udostępniania dokumentacji medycznej
a) przekazywanie dokumentów medycznych, w jakiejkolwiek sytuacji, może nastąpić
wyłącznie przez lub na polecenie lekarza.
b) fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji wewnętrznej,
ale osoba odbierająca nie musi się wylegitymować żadnym dokumentem tożsamości.
c) każdy fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji
wewnętrznej.
d) przekazujący dokumenty medyczne zobowiązany jest do sprawdzenia tożsamości
i uprawnienia osoby odbierającej.
16. Do najczęściej sporządzanych dokumentów pomocniczych zewnętrznych w praktyce
stomatologicznej nie należą:
a) opinie lekarskie.
b) wywiady.
c) zaświadczenia, opinie lekarskie.
d) orzeczenia lekarskie.
17. Fałszywą odpowiedzią jest
a) dokumentacja wewnętrzna jest przechowywana w zakładzie, w którym została
sporządzona.
b) sposób i miejsce przechowywania bieżącej dokumentacji wewnętrznej określa
ustawa.
c) kierownik zakładu jest odpowiedzialny za stworzenie warunków organizacyjnych
i technicznych przechowywania dokumentacji.
d) dokumentacja zewnętrzna, w postaci zleceń lub skierowań, pozostaje w zakładzie,
który zrealizował zlecone świadczenie zdrowotne.
18. Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej zaliczamy
a) kartę choroby poradni stomatologicznej.
b) stomatologiczną historię choroby pacjenta klinicznej poradni stomatologii
zachowawczej i chorób przyzębia.
c) formularze i druki pomocnicze.
d) ewidencję i przebieg leczenia pacjentów.
19. Najczęściej sporządzane dokumenty pomocnicze zewnętrzne w praktyce
stomatologicznej to
a) karty informacyjne, wezwania, potwierdzenia.
b) skierowania, np. konsultacyjne, na badania diagnostyczne.
c) orzeczenia, zaświadczenia, opinie lekarskie.
d) wszystkie powyższe odpowiedz są poprawne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
20. Wskaż odpowiedz poprawną
a) dokumentacja medyczna zbiorcza jest sporządzana i prowadzona w formie ksiąg,
rejestrów lub kartotek.
b) dokumentacja medyczna indywidualna jest sporządzana i prowadzona w formie
ksiąg, rejestrów lub kartotek.
c) dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze
świadczeń zdrowotnych zakładu.
d) dokumentacja medyczna indywidualna odnosi się do ogółu osób korzystających ze
świadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób.
21. Wszystkie rachunki powinny zawierać
a) nazwisko i adres pacjenta.
b) jak została dokonana płatność.
c) podpis osoby wystawiającej rachunek.
d) wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Prowadzenie dokumentacji administracyjnej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. LITERATURA
1. Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Wydawnictwo
Lekarskie PZWL, Warszawa 1999
2. Leah Vern Burnett: Asystowanie w stomatologii. Podręcznik dla asyst i higienistek
stomatologicznych. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 2005
3. www.3bsoftware.pl/gs40.html
4. www.dentalshop.com.pl/index.php?action=details&pid=556&cid=137
5. www.finus.com.pl/siop.htm
6. www.qbs.com.pl/programy/q-stomatologia/index.html
7. www.system-i5.pl/do.php?mediqus
8. www.wssd.olsztyn.pl/szpital/prawo/dokumentacja.htm
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33

