Konspekt 4
Temat: Ćwiczenia prozodyczne
Cel:
" Zachowanie rytmu w wypowiedziach, ćwiczenia w powtarzaniu rytmu i
rytmizowaniu wypowiedzi;
" Doskonalenie w rozróżnianiu intonacji w zdaniu;
" Umiejętność różnicowania tempa mówienia;
" Umiejętność rozróżniania akcentowanych wyrazów w zdaniu;
Miejsce: sala szpitalna;
Środki dydaktyczne: długopis, kartki z rytmem, karta z wierszem, płyta z piosenkami
(wolna i szybka), kartoniki ze znakami interpunkcyjnymi, karty ze zdaniami;
Forma pracy: indywidualna;
Czas trwania zajęć: 60 min. dziennie (sesje po 15 minut);
Czas Rodzaj ćwiczenia Sposób realizacji Uwagi
trwania
5 min Rozmowa Rozmowa swobodna na temat
samopoczucia oraz tego co wydarzyło się
w obecnym dniu.
Terapeuta wystukuje długopisem
określoną sekwencje rytmową. Pacjent
stara się powtórzyć rytm w taki sam
Ćwiczenia
sposób.
15 min. w wystukiwaniu
Kolejnym etapem jest wystukiwanie
rytmu
rytmu ukazanego na kartoniku. Terapeuta
tłumaczy jak wykonać zadanie.
Załącznik 1
PRZERWA
Logopeda wypowiada głośno wiersz,
wystukując jednocześnie jego rytm.
Ćwiczenia
Pacjent usiłuje wykonać to zadanie
7 min. w wystukiwaniu
wspólnie z logopedą, a następnie próbuje
rytmu w zdaniach.
zrobić to samodzielnie.
Załącznik 2
Terapeuta śpiewa dwie piosenki znane
pacjentowi. Pacjent próbuje śpiewać
razem z terapeutą. Najpierw śpiewana
10 min Śpiewanie piosenki
jest piosenka w skocznym szybkim
tempie. Potem piosenka o bardzo
wolnym tempie. Wspólnie z terapeutą
ustalają tempo dwóch piosenek.
Załącznik 3
PRZERWA
Logopeda prezentuje pacjentowi
kartoniki ze znakami
interpunkcyjnymi : . ! ?
Rozpoznawanie
Terapeuta czyta zdania z odpowiednia
przebiegów
10 min. intonacją w różnej kolejności, pacjent ma
intonacyjnych w
za zadanie rozpoznać przebiegi
zdaniach.
intonacyjne w zdaniach, wskazując na
odpowiedni kartonik
Załącznik 4
Przerwa
Logopeda czyta zdania odpowiednio
Rozpoznawanie
akcentując jeden z wyrazów. Pacjent
7 min akcentowanych
wypowiada ten wyraz.
słów w zdaniu
Załącznik 5
Załącznik 1
(0 oznacza uderzenie długopisem o stół)
00 00 0 0 0 0 00 0 0 00 0 0 0 00
00 00 00 00 0 00 0 00 0 00 00 0 000 000
000 00 000 0 000 0 000 00 0 0 0 00 000
Załącznik 2
Julian Tuwim
Mróz
W ostry mróz chłopek wiózł
Z lasu chrust na wozie,
Skrzypi coś, oś nie oś,
Trzaska chrust na mrozie.
Tężał mróz, wicher rósł,
Pędząc jak w sto koni,
Trzeszczy wóz, trzeszczy mróz,
Chłop zębami dzwoni.
Szkapa: brr! chłop jej: prr! -
A podwozie zgrzyta,
Gwiżdże wiatr, śwista bat,
Stukają kopyta.
Chrzęst i brzęk, zgrzyt i stek,
Hałas jak w fabryce!
Mniejszy mróz, lżejszy wóz
Przy takiej muzyce.
Załącznik 3
Piosenka Marek Grechuta Kraków
Skaldowie Ktoś mnie pokochał
Załącznik 4
. ! ?
Chłopcy grają w piłkę.
Chłopcy grają w piłkę!
Chłopcy grają w piłkę?
Chłopcy grają w piłkę!
Chłopcy grają w piłkę.
Chłopcy grają w piłkę.
Chłopcy grają w piłkę?
Chłopcy grają w piłkę?
Chłopcy grają w piłkę!
Chłopcy grają w piłkę.
Załacznik 5
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.
Marta pojechała nad morze do ciotki.