MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach
712[01].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Swietłana Koniuszewska
mgr inż. Ewa Szablewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z1.03
,,Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu betoniarz- zbrojarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Aączenie prętów zbrojenia 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Zasady zbrojenia elementów konstrukcyjnych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Montaż zbrojenia słupów 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Montaż zbrojenia belek 17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Montaż zbrojenia płyt 20
5.5.1. Ćwiczenia 20
5.6. Montaż zbrojenia ścian 22
5.6.1. Ćwiczenia 22
6. Sprawdzian osiągnięć 24
7. Literatura 38
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz dotyczący jednostki
modułowej 712[01].Z1.03
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[01].Z1
Technologia robót zbrojarskich
712[01].Z1.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[01].Z1.02
Przygotowanie zbrojenia
712[01].Z1.03
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach
Schemat jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować terminologię budowlaną,
- przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
- posługiwać się dokumentacją budowlaną,
- organizować stanowisko składowania i magazynowania,
- transportować materiały budowlane,
- czyścić, prostować, ciąć i giąć pręty zbrojenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac zbrojarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami ergonomii i ochrony środowiska,
- odczytać rysunki zbrojeniowe elementów budowlanych,
- dobrać odpowiednie pręty zbrojenia,
- dobrać odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych,
- przygotować i zastosować materiały pomocnicze,
- obsłużyć urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami oraz przeprowadzić bieżącą
konserwacjÄ™,
- połączyć pręty stalowe przez zgrzewanie, spawanie elektryczne i acetylenowe,
- połączyć pręty drutem wiązałkowym, przy zastosowaniu różnych rodzajów węzłów,
- zmontować pręty stalowe w szkielet w deskowaniu, formach lub na specjalnym
stanowisku,
- zastosować otulenie prętów w różnych elementach żelbetowych,
- wykonać obmiar i przedmiar robót,
- ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,
- dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
- dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,
- zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- zagospodarować odpady,
- zmontować, użytkować i rozebrać pomosty montażowe do wykonania zbrojenia
w elementach wysokich,
- porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1
Jednostka modułowa: Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach
i w formach 712[01].Z1.03
Temat: Sposoby łączenia prętów zbrojenia.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania sposobów łączenia prętów zbrojeniowych
w szkielet zbrojeniowy oraz wykonywanie tych połączeń.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- podać sposoby łączenia prętów zbrojenia,
- podać rodzaje węzłów i określić ich zastosowanie,
- wykonać połączenie prętów zbrojenia drutem wiązałkowym,
- wykonać połączenie prętów zbrojenia za pomocą zgrzewania.
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zespołowa.
Czas: 90 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradniki, normy, instrukcje,
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- drut wiązałkowy,
- pręty zbrojeniowe,
- cęgi,
- klucz do wiÄ…zania drutu,
- zgrzewarka kleszczowa.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- charakterystyka sposobów łączenia prętów zbrojenia,
- charakterystyka węzłów łączących zbrojenie i określenie ich zastosowania,
- pokaz wykonania wybranych rodzajów węzłów,
- pokaz wykonania łączenia prętów za pomocą zgrzewarki kleszczowej,
- uczniowie pod nadzorem nauczyciela wykonują różne rodzaje połączeń.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Faza kończąca
4. UporzÄ…dkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Wykonaj rysunek zbrojenia belki jednoprzęsłowej, zaznacz na nim miejsca łączenia
prętów i zaproponuj sposób łączenia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1
Jednostka modułowa: Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach
i w formach 712[01].Z1.03
Temat: Montaż zbrojenia belki stropowej jednoprzęsłowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montowania szkieletu zbrojeniowego belki
i układania go w deskowaniu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- przygotować stanowisko do wykonania szkieletu zbrojeniowego belki,
- dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zbrojenia,
- połączyć pręty w szkielet zbrojeniowy,
- ułożyć szkielet w deskowaniu,
- zdemontować stanowisko i zagospodarować odpady.
Metody nauczania:
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach.
Czas: 135min.
Åšrodki dydaktyczne:
zestaw rysunków roboczych,
metrówka,
suwmiarka,
zestaw prÄ™tów zbrojeniowych o Å›rednicy 10÷40mm,
zestaw strzemion,
drut wiązałkowy,
cęgi,
klucz do wiÄ…zania drutu,
kozły i deski z gniazdami.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- podział uczniów na dwuosobowe grupy,
- rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze zbrojenia wg których
uczniowie mają wykonać szkielet zbrojeniowy.
4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. Uczniowie układają szkielet w deskowaniu dopiero po tym jak nauczyciel oceni jakość
jego wykonania.
6. Każda grupa prezentuje wykonane ćwiczenie.
Faza kończąca
7. UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa.
Dobierz alternatywny sposób montażu szkieletu zbrojenia jaki wykonywałeś na lekcji. Napisz
jego charakterystykÄ™.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Aączenie prętów zbrojenia
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenia prętów zbrojeniowych drutem wiązałkowym, stosując określony
rodzaj węzła.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
2) dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować pręty zbrojeniowe,
5) przygotować drut wiązałkowy,
6) sprawdzić rodzaj zadanego węzła w materiale nauczania (rozdz. 4.1.1.),
7) wykonać węzeł,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
pręty zbrojenia,
drut wiązałkowy,
plansza z różnymi rodzajami węzłów,
cęgi,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj połączenia prętów zbrojeniowych na zakład uwzględniając klasę stali.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
2) dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować zbrojenie,
5) sprawdzić sposoby przedłużeń zależnie od klasy stali (rozdz. 4.1.1.),
6) wykonać połączenie na zakład,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
pręty zbrojeniowe,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Zasady zbrojenia elementów konstrukcyjnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz podkładki dystansowe do otulenia zbrojenia belki. Pręty zbrojenia mają długość
4m, zbrojenie dolne składa się z dwóch prętów ł 12. Wymagana grubość otulenia 2cm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.),
2) wybrać rodzaj podkładek i ustalić ich liczbę,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi,
zeszyt do ćwiczeń,
ołówek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz odpowiednie krążki dystansowe do otulenia zbrojenia w płycie. Grubość otulenia
wynosi 1,5cm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.),
2) dobrać odpowiednie krążki dystansowe,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Åšrodki dydaktyczne:
plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi,
zeszyt do ćwiczeń,
ołówek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz krążki dystansowe do otulenia zbrojenia ławy fundamentowej. Grubość otulenia
zbrojenia wynosi 8cm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.),
2) dobrać odpowiednie krążki dystansowe,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi,
zeszyt do ćwiczeń,
ołówek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Montaż zbrojenia słupów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz przygotowane pręty zbrojenia słupa nieuzwojonego o przekroju 20 x 30cm, wg
rysunku roboczego przedstawionego przez prowadzącego zajęcia. Przygotowanie szkieletu
zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać materiały do wykonania szkieletu zbrojeniowego słupa,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) przygotować pręty do montażu zbrojenia,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunek konstrukcyjny słupa,
zestaw prętów zbrojeniowych,
zestaw strzemion,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Połącz przygotowane pręty zbrojenia słupa nieuzwojonego o średnicy 30cm, wg rysunku
roboczego przedstawionego przez prowadzącego zajęcia. Przygotowanie szkieletu
zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go w deskowaniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać materiały do wykonania szkieletu,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) przygotować odpowiednią liczbę prętów i strzemion,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunek konstrukcyjny słupa,
zestaw prętów zbrojeniowych,
zestaw strzemion,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Montaż zbrojenia belek
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki nadprożowej, wg rysunku roboczego.
Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go
w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać materiały do wykonania szkieletu zbrojenia belki,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) ustawić kozły na stanowisku pracy,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) wykonać dalszy montaż szkieletu,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunki robocze belek,
zestaw prętów zbrojeniowych,
zestaw strzemion,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki spocznikowej, wg rysunku roboczego.
Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go
w deskowaniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojeniowe,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko do montażu,
6) rozstawić część prętów głównych belki,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunki robocze belek spocznikowych,
zestaw prętów zbrojeniowych,
zestaw strzemion,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki balkonowej, wg rysunku roboczego.
Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania. i umieść go
w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojeniowe,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) przygotować stanowisko do montażu zbrojenia,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunki robocze belek balkonowych,
zestaw prętów zbrojeniowych,
zestaw strzemion,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.5. Montaż zbrojenia płyt
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zbrojenie płyty żelbetowej z przygotowanych prętów zbrojeniowych wg
rysunku roboczego. Montaż szkieletu wykonaj poza miejscem wbudowania następnie umieść
go w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty do wykonania zbrojenia płyty,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko montażu,
6) rozstawić pręty główne,
7) przymocować pręty rozdzielcze,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
rysunki robocze płyt,
zestaw prętów zbrojeniowych,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
listwy drewniane z gniazdami,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zbrojenie płyty żelbetowej balkonowej z przygotowanych prętów
zbrojeniowych wg rysunku roboczego. Montaż szkieletu wykonaj poza miejscem
wbudowania następnie umieść go w deskowaniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojenia,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko montażu,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) rozstawić pręty główne,
8) zamocować pręty rozdzielcze,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunki robocze płyt balkonowych,
zestaw prętów zbrojeniowych,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
listwy drewniane z gniazdami,
przygotowane deskowanie,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.6. Montaż zbrojenia ścian
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz przygotowane pręty stalowe dla podokiennika w ścianie monolitycznej wg
rysunku roboczego. Przygotowanie szkieletu wykonaj poza miejscem wbudowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać pręty zbrojenia,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
4) zorganizować stanowisko montażu,
5) rozstawić pręty główne,
6) zamontować pręty poprzeczne,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunek roboczy zbrojenia podokiennika,
zestaw prętów zbrojeniowych,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
kozły,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż zbrojenia z siatki w ścianie monolitycznej, wg rysunku roboczego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać siatkę zbrojeniową,
4) dobrać narzędzia do montażu siatki,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5) zorganizować stanowisko montażu,
6) przyciąć siatkę do odpowiednich wymiarów,
7) zamocować siatkę w deskowaniu,
8) posprzątać stanowisko,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Wyposażenie stanowiska pracy:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
rysunek konstrukcyjny sciany,
siatka zbrojeniowa,
drut wiązałkowy,
cęgi,
przymiar metrowy,
apteczka,
literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Montaż i układanie zbrojenia
w deskowaniach i w formach
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny
Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia)
celu wymagań odpowiedz
Scharakteryzować zakres montażu
1. C P a
zbrojenia
Ustalić sposoby łączenia prętów
2. A P b
zbrojeniowych
Rozpoznać rodzaj węzła łączącego
3. B P b
pręty zbrojeniowe
4. Podać czas zgrzewania jednego węzła A P d
Określić zastosowanie węzłów
5. C P c
krzyżowych
Rozpoznać urządzenie do łączenia
6. B P b
prętów zbrojenia
Określić funkcję prętów zbrojenia
7. C P a
głównego.
Określić sposób zapewnienia grubości
8. C P c
otulenia
Określić sposób ułożenia strzemion w
9. C P c
zbrojeniu słupa
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Ustalić sposób ustawienia szkieletu
10. A P a
zbrojenia słupa w deskowaniu
Scharakteryzować sposób montażu
11. C P b
strzemion
Scharakteryzować sposób montażu
12. C P a
zbrojenia słupów
13. Podać sposób łączenia drabinek D P c
14. Określić kolejność montażu C P b
15. Określić rodzaje spawania C PP a
Określić wady spawania jako sposobu
16. C PP b
łączenia prętów zbrojenia
17. Scharakteryzować istotę zgrzewania C PP c
18. Określić rodzaj zbrojenia płyt C PP a
Określić sposób wykonania siatek
19. C PP d
zbrojeniowych
20. Określić funkcję zbrojenia ścian C PP d
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania
wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie i wróć do niego pózniej. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15 - 20,
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Montaż zbrojenia obejmuje następujące czynności:
a) łączenie prętów oraz umieszczanie zbrojenia w deskowaniu lub formie.
b) tylko łączenie prętów zbrojenia.
c) umieszczanie zbrojenia w deskowaniu lub formie.
d) prostowanie, cięcie i gięcie prętów zbrojenia.
2. Aączenie prętów zbrojenia wykonuje się stosując:
a) spawanie lub zgrzewanie.
b) wiązanie drutem wiązałkowym, spawanie lub zgrzewanie.
c) wiązanie drutem wiązałkowym.
d) klejenie lub wiązanie drutem wiązałkowym.
3. Na rysunku przedstawiony jest węzeł:
a) podwójny.
b) prosty.
c) martwy.
d) krzyżowy.
4. Czas zgrzewania jednego węzła zależy od średnicy prętów łączonych i wynosi:
a) 5 8 s.
b) 1 8 s.
c) 8 10 s.
d) l 5 s.
5. Najmocniejsze są węzły :
a) martwe.
b) pojedyncze.
c) krzyżowe pojedyncze.
d) krzyżowe podwójne.
6. Na rysunku przedstawione jest urzÄ…dzenie:
a) giętarka mechaniczna.
b) zgrzewarka kleszczowa.
c) zgrzewarka wielopunktowa.
d) spawarka.
7. Zadaniem prętów zbrojenia głównego jest:
a) przejęcie naprężeń ściskających lub rozciągających.
b) przejęcie naprężeń ściskających.
c) przejęcie naprężeń rozciągających.
d) utrzymanie strzemion we właściwej pozycji.
8. W celu zapewnienia odpowiedniej grubości otulenia na pręty zbrojenia zakłada się::
a) małe podkładki betonowe.
b) małe podkładki ceramiczne.
c) krążki z tworzywa sztucznego.
d) krążki ceramiczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
9. Strzemiona powinny być ustawione w stosunku do prętów głównych:
a) równolegle.
b) pod kÄ…tem ostrym.
c) prostopadle.
d) stycznie.
10. Gotowe szkielety zbrojenia słupów ustawia się w deskowaniu :
a) od góry lub z boku.
b) od dołu.
c) od dołu lub z boku.
d) tylko z boku.
11. Odginanie haków strzemion może być wykonane:
a) tylko na zewnątrz słupa.
b) tylko do wewnątrz słupa.
c) na zewnÄ…trz lub do wewnÄ…trz.
d) do góry lub na dół.
12. Podczas montażu zbrojenia słupa bezpośrednio w deskowaniu na pręty podłużne nasuwa
się strzemiona a następnie:
a) przesuwa się w dół rozmieszczając je zgodnie z rysunkiem roboczym.
b) przesuwa się w górę rozmieszczając je zgodnie z rysunkiem roboczym.
c) przesuwa się w dół rozmieszczając je w dowolny sposób.
d) przesuwa się w górę rozmieszczając je w dowolny sposób.
13. Siatki zbrojeniowe w postaci drabinek Å‚Ä…czy siÄ™ za pomocÄ…:
a) strzemion.
b) prętów podłużnych.
c) prętów poprzecznych.
d) haków.
14. Montaż zbrojenia płyty rozpoczyna się od:
a) rozłożenia strzemion.
b) rozłożenia prętów głównych.
c) rozłożenia prętów rozdzielczych.
d) kolejność dowolna.
15. Spawanie prętów zbrojenia może być gazowe lub:
a) elektryczne.
b) elektrostatyczne.
c) ciśnieniowe.
d) rozłączne.
16. Spawanie stosuje się dość rzadko do łączenia prętów zbrojenia, ze względu na małą,
dokładność i częste:
a) złamania prętów.
b) przepalanie się prętów.
c) nagrzewanie prętów.
d) zmiany wymiarów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
17. Aączenie prętów stalowych przez dociśnięcie ich do siebie i przepuszczenie przez miejsce
styku prądu elektrycznego o wysokim natężeniu to:
a) dociskanie.
b) spawanie.
c) zgrzewanie.
d) nagrzewanie.
18. Najprostsze zbrojenie maja płyty:
a) jednoprzęsłowe.
b) dwuprzęsłowe.
c) trzyprzęsłowe.
d) załamane.
19. Siatki zbrojeniowe o dużych wymiarach, najlepiej jest wykonywać za pomocą
zgrzewarek:
a) jednopunktowych.
b) półkleszczowych.
c) kleszczowych.
d) wielopunktowych.
20. Ze względów konstrukcyjnych w ścianach monolitycznych stosuje się zbrojenie:
obwodowe, nadproży, pod otworami okiennymi oraz:
a) nośne.
b) rozkurczowe.
c) rozdzielcze.
d) przeciwskurczowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Montaż i układanie zbrojenia
w deskowaniach i w formach .
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. d,
12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone Kategoria Poziom Poprawna
zad. osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określi nośność węzłów C P a
Określić sposoby łączenia prętów C P c
2
zbrojenia
Określić funkcję zgrzewania C P a
3
doczołowego
Określić funkcję zgrzewania C P b
4
punktowego
Dobrać urządzenie do zgrzewania D P b
5
siatek zbrojeniowych
Podać warunki łączenia prętów A P d
6
zbrojenia na zakład
Określić grupy prętów zbrojenia C P b
7
Określić zastosowanie prętów C P a
8
rozdzielczych
Określić warunki montażu zbrojenia C P c
9
Określić sposób zapewnienia C P c
10
grubości otulenia
Określić warunki ręcznego C P d
11
układania szkieletów zbrojeniowych
Scharakteryzować sposób montażu C P c
12
zbrojenia płyt
Określić sposób zbrojenia ścian C P d
13
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Scharakteryzować zbrojenie słupa C P a
14
Określić grubość otulenia zbrojenia C PP b
15
fundamentów
Określić rodzaje podkładek C PP d
16
dystansowych
Określić wymiary przekroju C PP c
poprzecznego słupa, przy którym
17 podczas układania zbrojenia
pozostawia się dwa przeciwległe
boki słupa
Analizować zbrojenie belek. D PP a
18
Analizować zbrojenie płyt D PP d
19
Analizować montaż zbrojenia belek D PP d
20
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania
wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie i wróć do niego pózniej. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15 - 20,
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Najłatwiejsze do wykonania, ale jednocześnie najsłabsze są węzły:
a) proste.
b) krzyżowe.
c) podwójne.
d) martwe.
2. Najbardziej pracochłonnym sposobem łączenia prętów zbrojenia jest:
a) spawanie.
b) zgrzewanie.
c) wiązanie drutem wiązałkowym.
d) klejenie.
3. Zgrzewanie doczołowe służy do:
a) przedłużania prętów.
b) łączenia prętów położonych pod kątem prostym.
c) tworzenia węzłów krzyżowych.
d) łączenia prętów położonych pod dowolnym kątem.
4. Zgrzewanie punktowe służy do:
a) przedłużania prętów.
b) łączenia prętów położonych pod kątem prostym.
c) tworzenia węzłów krzyżowych.
d) łączenia prętów położonych pod dowolnym kątem.
5. Do zgrzewania siatek o dużej szerokości stosuje się:
a) zgrzewarki jednopunktowe.
b) zgrzewarki wielopunktowe.
c) zgrzewarki przewozne,
d) zgrzewarki przenośne.
6. Aączenie na zakład prętów zbrojenia dopuszcza się, jeżeli średnica łączonych prętów nie
przekracza :
a) 30mm.
b) 20mm.
c) 12mm.
d) 22mm.
7. Pręty stosowane w konstrukcjach żelbetowych można podzielić na dwie podstawowe
grupy:
a) pręty pomocnicze i pręty rozdzielcze.
b) pręty nośne i pręty pomocnicze.
c) pręty nośne i strzemiona.
d) pręty pomocnicze i strzemiona.
8. Pręty rozdzielcze stosuje się przede wszystkim w:
a) płytach oraz ścianach.
b) płytach oraz belkach.
c) belkach oraz słupach.
d) słupach oraz ścianach.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
9. Różnica w rozstawie strzemion w stosunku do rysunku roboczego nie może przekraczać:
a) 40mm.
b) 10mm.
c) 20mm.
d) 30mm.
10. Krążki z tworzywa sztucznego zakładane na pręty zbrojeniowe mają zapewnić:
a) właściwy rozstaw strzemion.
b) właściwą grubość otulenia.
c) właściwy transport szkieletu zbrojeniowego.
d) właściwy rozstaw prętów zbrojenia.
11. Szkielet w deskowaniu może układać ręcznie kilku robotników, jeżeli masa szkieletu nie
przekracza:
a) 200kg.
b) 50kg.
c) 25kg.
d) 100kg.
12. Podczas montażu zbrojenia płyt stosuje się listwy z wyciętymi gniazdami, ich funkcją
jest:
a) przejęcie naprężeń ściskających lub rozciągających,
b) zapewnienie właściwego rozstawu prętów rozdzielczych,
c) zapewnienie właściwego rozstawu prętów nośnych,
d) utrzymanie strzemion we właściwej pozycji.
13. Montaż szkieletów zbrojeniowych ścian wykonuje się podobnie jak w:
a) podciÄ…gach.
b) słupach.
c) belkach.
d) płytach.
14. Zbrojenie nośne w słupach:
a) jest ułożone równolegle do osi słupa.
b) stanowiÄ… strzemiona.
c) jest ułożone prostopadle do osi słupa.
d) stanowi uzwojenie.
15. Grubość otulenia zbrojenia w fundamentach, gdy beton jest układany na gruncie należy
przyjmować nie mniejszą niż:
a) 50mm.
b) 75mm.
c) 20mm.
d) 40mm.
16. Ze względu na kształt , rozróżnia się podkładki dystansowe:
a) walcowe i sześcienne.
b) z wcięciami lub bez.
c) proste i Å‚amane.
d) punktowe i ciągłe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
17. Dwa przeciwległe boki deskowania pozostawia się otwarte, gdy wymiar przekroju
poprzecznego słupa przekracza:
a) 800mm.
b) 250mm.
c) 650mm.
d) 400mm.
18. Najbardziej skomplikowane zbrojenie maja belki:
a) ciągłe.
b) jednoprzęsłowe.
c) nadprożowe.
d) spocznikowe.
19. Średnica prętów stosowanych do zbrojenia płyt nie powinna być mniejsza niż:
a) 8mm.
b) 6,5mm.
c) 2mm.
d) 4,5mm.
20. Zbrojenie belek wysokich o dużej rozpiętości, należy montować bezpośrednio
w deskowaniu, w celu ułatwienia dostępu do prętów zbrojenia należy:
a) zdemontować połowę boku deskowania.
b) odsłonić dno deskowania.
c) odsłonić dwa boki deskowania.
d) odsłonić jeden bok deskowania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. LITERATURA
1. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
2. Kettler.K. Murarstwo cz.2 REA, Warszawa 2002
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
4. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 2006
5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997
6. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
7. Katalogi firm
8. PN-B-03264:2002-,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne
i projektowanie
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38