MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krzysztof Wojewoda
Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw
budowlanych 712[01].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.03
,,Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu betoniarz- zbrojarz
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 10
5.1. Podstawowe wiadomości o betonach 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Przygotowanie mieszanki betonowej 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Betoniarki i węzły betoniarskie 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Przygotowanie zapraw budowlanych 18
5.4.1. Ćwiczenia 18
5.5. Domieszki do zapraw i betonów 20
5.5.1. Ćwiczenia 20
5.6. Transport mieszanki betonowej 22
5.6.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 23
7. Literatura 37
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1.WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie mieszanki betonowej
i zapraw budowlanych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań ,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[01].Z2
Technologia robót betoniarskich
712[01].Z2.01
Organizacja stanowiska pracy
712[01].Z2.02
Wykonywanie deskowań i form
712[01].Z2.03
Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw
budowlanych
712[01].Z2.04
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu
712[01].Z2.05
Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.06
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.07
Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych
Schemat układu jednostek modułowych w module
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2.WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować terminologię budowlaną,
- odróżniać technologie wykonania budynku,
- przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
- odczytywać i interpretować rysunek budowlany,
- posługiwać się dokumentacją budowlaną,
- wykonywać przedmiary i obmiary robót,
- wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
- organizować stanowisko składowania i magazynowania,
- transportować materiały budowlane.
- dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,
- dobrać i zastosować materiały pomiarowe,
- zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- zagospodarować odpady,
- porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3.CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami
ergonomii i ochrony środowiska,
- dokonać selekcji i doboru materiałów budowlanych do wykonania zadania,
- dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,
- przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur
i przybliżonych metod ustalania składu betonu,
- przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,
- określić konsystencję betonów i zapraw,
- zastosować domieszki do betonów i zapraw,
- przetransportować mieszankę betonową,
- wykonać obmiar i przedmiar robót,
- ocenić jakość wykonanej pracy , usunąć usterki,
- dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do wykonywanej pracy,
- dobrać i zastosować, narzędzia pomiarowe,
- zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- zagospodarować odpady,
- porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw
budowlanych 712[01].Z2.03
Temat: Domieszki do betonów i zapraw.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności określania zastosowania domieszek do betonów oraz
ich dozowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
określić rodzaje domieszek do betonów i zapraw,
określić wpływ domieszek na właściwości betonów i zapraw,
określić sposób dozowania domieszek do betonów i zapraw,
dozować domieszki do betonów i zapraw.
Metody nauczania-uczenia się:
wykład i pokaz,
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca w grupach.
Czas:135min.
Środki dydaktyczne:
próbki domieszek,
plansze.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- omówienie rodzajów domieszek do betonów i zapraw na przykładzie próbek,
- omówienie wpływu domieszek na właściwości betonów i zapraw,
- omówienie sposób dozowania domieszek do betonów i zapraw,
- podział na grupy 2-3 osobowe,
- podanie treści zadania polegającego na wybraniu sposobu dozowania domieszki,
- wykonanie ćwiczenia,
- prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,
4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.
Praca domowa
Wybrać rodzaje domieszek do betonów, które negatywnie wpływają na zbrojenie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw
budowlanych 712[01].Z2.03
Temat: Wykonywanie zapraw budowlanych sposobem ręcznym.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania zapraw sposobem ręcznym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zaprawy sposobem ręcznym,
prawidłowo dozować składniki zaprawy,
wykonać zaprawę sposobem ręcznym.
Metody nauczania-uczenia się:
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
indywidualna.
Czas:90min.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
cement, piasek,
łopata, graca,
wiadro,
beczka na wodę,
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
-przypomnienie sposobu wykonania zapraw różnych rodzajów,
-rozdanie tematów ćwiczeń,
-organizowanie stanowiska pracy przez uczniów,
-wykonanie zaprawy określonego rodzaju.
4. W czasie wykonywania ćwiczenia nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
5. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują sposób jego wykonania.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Wyszukaj jakie informacje znajdują się na opakowaniach z gotową zaprawą.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5.ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe wiadomości o betonach
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj podstawowe cechy betonu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania( poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1) ,
2) zanotować wiadomości wymagane w ćwiczeniu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
arkusz papieru,
ołówki lub długopis,
literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pomiar konsystencji mieszanki betonowej za pomocą stożka opadowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko robocze,
2) zgromadzić sprzęt potrzebny do wykonania pomiaru,
3) przygotować mieszankę betonową,
4) wykonać napełnienie formy betonem zgodnie z normą,
5) usunąć formę,
6) zmierzyć opad betonu,
7) porównać wynik z danymi w tabeli nr1 poradnika dla ucznia,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
forma z ubijakiem,
materiał do wykonania mieszanki betonowej,
narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich,
tabela nr1 poradnika dla ucznia,
ołówki, długopis,
arkusz papieru A3,
literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Sprawdz czy mieszanka betonowa ma konsystencję plastyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko robocze,
2) zgromadzić sprzęt potrzebny do wykonania pomiaru,
3) przygotować mieszankę betonową,
4) wykonać napełnienie formy betonem zgodnie z normą,
5) usunąć formę,
6) zmierzyć opad betonu,
7) porównać wynik z danymi w tabeli nr1 poradnika dla ucznia,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
forma z ubijakiem,
materiał do wykonania mieszanki betonowej,
narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich,
tabela nr1 poradnika dla ucznia,
ołówki, długopis,
arkusz papieru A3,
literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Ćwiczenie 4
Sprawdz czy mieszanka betonowa ma konsystencję ciekłą.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko robocze,
2) zgromadzić sprzęt potrzebny do wykonania pomiaru,
3) przygotować mieszankę betonową,
4) wykonać napełnienie formy betonem zgodnie z normą,
5) usunąć formę,
6) zmierzyć opad betonu,
7) porównać wynik z danymi w tabeli nr1 poradnika dla ucznia,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
forma z ubijakiem,
materiał do wykonania mieszanki betonowej,
narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich,
tabela nr1 poradnika dla ucznia,
ołówki, długopis,
arkusz papieru A3,
literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Przygotowanie mieszanki betonowej
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj mieszankę betonową sposobem ręcznym w ilości 0,25m3 według zadanej
receptury.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) dobrać materiał zgadnie z recepturą,
4) rozłożyć kruszywo w miejscu przeznaczonym do przygotowania mieszanki betonowej,
5) dosypać cement i przeprowadzić mieszanie składników suchych,
6) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników,
7) oczyścić narzędzia,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych
zestaw narzędzi pomocniczych
apteczka.
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Oblicz ilość składników potrzebnych na 1m3 betonu klasy B10 o konsystencji wilgotnej,
przyjmując gęstości: cementu 1200kg/m3, piasku 1800 kg/m3, żwiru 2200 kg/m3.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Uczeń powinien:
1) wypisać dane podstawowe,
2) wypisać dane potrzebne do obliczeń(poradnik dla ucznia rozdz.4.2.1 tabela 3),
3) dokonać obliczeń,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
ołówki, długopis,
arkusz papieru A3,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Oblicz ilość składników potrzebnych na 1m3 betonu klasy B15 o konsystencji
plastycznej, przyjmując gęstości: cementu 1200kg/m3, piasku 1800 kg/m3, żwiru 2200 kg/m3.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać dane podstawowe,
2) wypisać dane potrzebne do obliczeń(poradnik dla ucznia rozdz.4.2.1 tabela 3),
3) dokonać obliczeń,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
ołówki, długopis, pisak,
arkusz papieru A3,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Betoniarki i węzły betoniarskie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi betoniarki podaj czynności jakie powinieneś
wykonać, aby przy jej pomocy wykonać mieszankę betonową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać dokładnie instrukcję obsługi betoniarki,
2) wynotować kolejne czynności,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
instrukcja obsługi betoniarki,
długopis, ołówek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj mieszankę betonową sposobem mechanicznym według zadanej receptury.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania mieszanki betonowej,
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) umyć sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych
zestaw narzędzi pomocniczych
apteczka.
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Zaplanuj wyposażenie i wykonaj schemat punktu betoniarskiego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać się jakie narzędzia i sprzęt stanowią wyposażenie punktu betoniarskiego,
3) sporządzić szkic punktu betoniarskiego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusze papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj wyposażenie i wykonaj schemat węzła betoniarskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać się jakie narzędzia i sprzęt stanowią wyposażenie węzła betoniarskiego,
3) sporządzić szkic węzła betoniarskiego,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
4) wypisać narzędzia i sprzęt,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusze papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Przygotowanie zapraw budowlanych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zaprawę cementową sposobem ręcznym według zadanej receptury.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) dobrać materiał zgadnie z recepturą,
4) wymieszać suche składniki zaprawy,
5) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników,
6) oczyścić narzędzia,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
apteczka,.
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zaprawę gipsowo wapienną sposobem ręcznym według zadanej receptury.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) dobrać materiał zgadnie z recepturą,
4) rozmieszać ciasto wapienne z wodą,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5) wymieszać gips z piaskiem,
6) wsypać mieszaninę gipsu z piaskiem do zaczynu wapiennego,
7) wymieszać składniki,
8) oczyścić narzędzia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zaprawę cementowo - wapienną sposobem mechanicznym według zadanej
receptury.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim,
4) wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą,
5) umyć sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
- zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej,
- zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
- zestaw narzędzi pomiarowych,
- zestaw narzędzi pomocniczych,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.5. Domieszki do zapraw i betonów
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz domieszki do betonu, który będzie narażony na działanie mrozu i dodaj je do
mieszanki zgodnie z zaleceniem producenta.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dostępnymi domieszkami,
2) wybrać odpowiednie domieszki,
3) ustalić sposób ich dodania do mieszanki betonowej, zgodnie z zaleceniem producenta,
4) wykonać dozowanie domieszki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw domieszek do betonu,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz domieszki do betonu, który będzie narażony na działanie wody i dodaj je do
mieszanki zgodnie z zaleceniem producenta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dostępnymi domieszkami,
2) wybrać odpowiednie domieszki,
3) ustalić sposób ich dodania do mieszanki betonowej, zgodnie z zaleceniem producenta,
4) wykonać dozowanie domieszki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw domieszek do betonu,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz domieszki do zaprawy, która będzie stosowana w warunkach zimowych. i dodaj
je do mieszanki zgodnie z zaleceniem producenta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dostępnymi domieszkami,
2) wybrać odpowiednie domieszki,
3) ustalić sposób ich dodania do zaprawy, zgodnie z zaleceniem producenta,
4) wykonać dozowanie domieszki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw domieszek do betonów i zapraw,
zestaw materiałów do wykonania zaprawy,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.6. Transport mieszanki betonowej
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz odpowiedni środek transportu mieszanki betonowej na odległość 10 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.6.1),
2) wybrać odpowiednie sposób transportu mieszanki betonowej,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
arkusze papieru A4,
ołówek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj działanie pomp pneumatycznych do podawania mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.6.1),
2) wybrać odpowiedni materiał do wykonania ćwiczenia,
3) zanotować materiał potrzebny do realizacji ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
arkusze papieru A4,
ołówek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11. c,
12. a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić rodzaje betonów zależnie od ich C P b
gęstości pozornej
2 Wyjaśnić pojęcie urabialności mieszanki B P c
betonowej
3 Określić liczbę prób badania konsystencji C P c
mieszanki betonowej
4 Określić czas pobrania próbki do badania C P c
konsystencji mieszanki betonowej
5 Określić zakres stosowania metody stożka C P d
opadowego
6 Określić orientacyjny stosunek piasku do C P a
żwiru w mieszance betonowej
7 Wyjaśnić pojęcie sortowania kruszywa B P b
8 Wyjaśnić pojęcie recepty laboratoryjnej B P a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
9 Określić sposób dozowania składników C P d
mieszanki betonowej
10 Określić kolejność mieszania składników B P c
podczas ręcznego wykonania mieszanki
betonowej
11 Określić czas mieszania składników C P c
mieszanki betonowej
12 Wskazać rodzaje betoniarek zależnie od B P a
sposobu mieszania
13 Określić zakres stosowania punktów C P d
betoniarskich
14 Określić sposób dozowania składników C P b
zapraw
15 Określić kolejność mieszania składników C P b
zaprawy wapiennej
16 Określić działanie domieszki do betonu C P P a
17 Określić odległość transportu mieszanki C P P c
betonowej za pomocą przenośników
taśmowych
18 Określić konsystencję mieszanki C P P a
transportowanej pompami
19 Określić sposób dozowania domieszek C P P c
20 Określić dopuszczalne odchylenie C P P b
konsystencji mieszanki betonowej po
transporcie
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania mieszanek betonowych i zapraw
budowlanych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się
zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. W zależności od gęstości pozornej rozróżnia się betony:
a) zbrojone, niezbrojone, chemoodporne, komórkowe.
b) ciężkie, zwykłe, lekkie, specjalne.
c) zwykłe, zbrojone, komórkowe, żaroodporne.
d) lekkie, ciężkie, pośrednie, szlachetne.
2. Urabialność mieszanki betonowej jest to zdolność do:
a)przenoszenia obciążeń dynamicznych.
b)łatwego mieszania składników.
c)łatwego i szczelnego napełnienia deskowania,
d)zachowania jednorodnej struktury.
3. Sprawdzenie konsystencji mieszanki betonowej przeprowadza się podczas projektowania
jej składu oraz przy betonowaniu konstrukcji, co najmniej:
a) 1 raz w czasie jednej zmiany roboczej.
b) 4 razy w czasie jednej zmiany roboczej.
c) 2 razy w czasie jednej zmiany roboczej.
d) 3 razy w czasie jednej zmiany roboczej.
4. Czas od wymieszania składników mieszanki betonowej do pobrania próbki do badania
konsystencji nie powinien przekraczać:
a) 1 godziny.
b) 10 minut.
c) 30 minut.
d) 45 minut.
5. Metodą stożka opadowego nie wykonuje się pomiaru konsystencji:
a) ciekłej i półciekłej.
b) plastycznej i ciekłej.
c) plastycznej i półciekłej.
d) wilgotnej i gęstoplastycznej.
6. W przypadku braku recepty laboratoryjnej stosunek objętościowy piasku do żwiru
w mieszance betonowej można przyjąć orientacyjnie:
a) 1:2.
b) 1:3.
c) 1:4.
d) 2:3.
7. Sortowanie kruszywa polega na:
a) oczyszczeniu kruszywa z zanieczyszczeń.
b) podziale na poszczególne grupy wymiarowe.
c) podziale na grupy z różnymi rodzajami zanieczyszczeń.
d) podziale na porcje kruszywa do kolejnego zarobu mieszanki.
8. Recepta laboratoryjna określa wagowo ilość poszczególnych składników:
a) na l m3 betonu.
b) na jeden zarób mieszanki betonowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
c) na jedną zmianę roboczą,
d) na l0m3 betonu.
9. Dozowanie składników mieszanki betonowej może odbywać się:
a) Przesiewnikiem.
b) tylko objętościowo.
c) tylko wagowo.
d) wagowo, objętościowo, wagowo-objętościowo.
10. Kolejność czynności podczas mieszania ręcznego składników mieszanki betonowej jest
następująca:
a)cement, woda, piasek.
b)woda, składniki sypkie.
c)składniki sypkie, woda.
d)piasek, woda, cement.
11. Podczas mechanicznego wykonania mieszanki betonowej o konsystencji gęstoplastycznej
i wilgotnej czas należy ustalić doświadczalnie ale nie może on być krótszy niż:
a)1,5 minuty.
b)1 minuta.
c)2 minuty.
d)3 minuty.
12. W zależności od sposobu mieszania składników mieszanki betonowej rozróżniamy
betoniarki:
a) wolnospadowe i o mieszaniu przymusowym.
b) o działaniu cyklicznym i ciągłym.
c) przechylne i wywrotne.
d) o działaniu ciągłym i nieciągłym.
13. Punkty betoniarskie służą do wykonywania mieszanki betonowej:
a) w zakładach prefabrykacji.
b) przy dużym zakresie robót.
c) na dużych budowach.
d) na małych budowach.
14. Dozowanie składników zapraw w warunkach budowy najczęściej odbywa się:
a)wagowo.
b)Objętościowo.
c)Laboratoryjnie.
d)automatycznie.
15. Kolejność czynności podczas ręcznego wykonania zaprawy wapiennej jest następująca:
a)wymieszanie wapna hydratyzowanego z wodą i dodanie piasku.
b)zmieszanie ciasta wapiennego z małą ilością wody, dodanie piasku i dolanie wody.
c)rozmieszanie ciasta wapiennego z wodą i dodanie piasku.
d)rozmieszanie ciasta wapiennego z piaskiem i dolanie wody.
16. Hydrobet jest to domieszka:
a)uszczelniająca.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
b)opózniająca wiązanie i twardnienie.
c)przyśpieszająca twardnienie.
d)napowietrzająca.
17. Przenośniki taśmowe można stosować do transportu mieszanki betonowej na odległość
nie większą niż:
a)50m.
b)30m.
c)25m.
d)10m
18. Mieszanka betonowa do transportu za pomocą pomp powinna mieć konsystencję:
a) plastyczną lub półciekłą.
b) wilgotną lub ciekłą.
c) ciekłą lub gęstoplastyczną.
d) gęstoplastyczną lub wilgotną.
19. Klutanit wprowadza się do mieszanki betonowej w postaci:
a)proszku wymieszanego z cementem.
b)proszku wymieszanego z piaskiem.
c)roztworu wodnego.
d)proszku.
20. Dopuszczalne odchylenia konsystencji badanej po transporcie w stosunku do założonej
w projekcie może wynosić:
a) ą 0,5 cm opadu stożka pomiarowego,
b) ą 1cm opadu stożka pomiarowego,
c) ą 1,5 cm opadu stożka pomiarowego,
d) ą 2 cm opadu stożka pomiarowego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie mieszanek betonowych i zapraw budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Wykonywanie mieszanki
betonowej i zapraw budowlanych
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. c, 11. a, 12.
b, 13. d, 14. b, 15. a, 16. uszczelniających, 17. 25, 18. półciekłą, 19. roztworu
wodnego, 20. ą 1cm.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić czynniki wpływające na C P b
wytrzymałość betonu
2 Wyjaśnić pojęcie urabialności mieszanki B P a
betonowej
3 Określić przeznaczenie przyrządu C P c
4 Określić sposób zagęszczania próbki do C P b
badania konsystencji
5 Określić zakres stosowania metody stożka C P b
opadowego
6 Określić orientacyjny stosunek piasku do C P b
tłucznia w mieszance betonowej
7 Wyjaśnić pojęcie sortowania kruszywa B P b
8 Wyjaśnić sposób sprawdzenia B P c
przydatności kruszywa do betonu
9 Określić sposób oczyszczania kruszywa C P c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
10 Określić kolejność mieszania składników B P c
podczas mechanicznego wykonania
mieszanki betonowej
11 Określić czas mieszania składników C P a
mieszanki betonowej
12 Wskazać zastosowanie betoniarek B P b
wolnospadowych
13 Określić sposób wykonania mieszanki C P d
betonowej na małych budowach
14 Określić czas wykorzystania zaprawy C P b
cementowej
15 Określić kolejność mieszania składników C P a
zaprawy cementowej
16 Określić działanie domieszki do betonu C P P uszczelniająca
17 Określić odległość transportu mieszanki C P P 25
betonowej za pomocą przenośników
taśmowych
18 Określić konsystencję mieszanki C P P półciekłą
transportowanej pompami
19 Określić sposób dozowania domieszek C P P roztworu
wodnego
20 Określić dopuszczalne odchylenie B P P ą 1cm
konsystencji mieszanki betonowej po
transporcie
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania mieszanek betonowych i zapraw
budowlanych.
5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz
jest prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wytrzymałość betonu na ściskanie zależy od wielu czynników, z których najważniejsze
to:
a)czas wiązania i pielęgnacji.
b)rodzaj składników i ich proporcje.
c)sposób mieszania składników.
d) rodzaj domieszek.
2. Cecha mieszanki betonowej oznaczająca zdolność do łatwego i szczelnego napełnienia
deskowania to:
a)urabialność.
b)konsystencja.
c)wytrzymałość.
d)wilgotność.
3. Na rysunku przedstawiony jest przyrząd służący do:
a)pomiaru czasu wiązania mieszanki betonowej.
b)pomiaru wytrzymałości mieszanki betonowej.
c)pomiaru konsystencji mieszanki betonowej.
d)pomiaru urabialności mieszanki betonowej.
4. Próbkę mieszanki betonowej do badania konsystencji za pomocą stożka opadowego
zagęszcza się:
a) każdą warstwę 10-krotnym zagłębianiem pręta.
b) każdą warstwę 25-krotnym zagłębianiem pręta.
c) po napełnieniu całej formy 25-krotnym zagłębianiem pręta.
d) po napełnieniu całej formy 10-krotnym zagłębianiem pręta.
5. Metodą stożka opadowego wykonuje się pomiar konsystencji:
a) ciekłej, półciekłej i gęstoplastycznej.
b) plastycznej, półciekłej i ciekłej.
c) plastycznej, wilgotnej i półciekłej.
d) wilgotnej i gęstoplastycznej.
6. W przypadku braku recepty laboratoryjnej stosunek objętościowy piasku do tłucznia
w mieszance betonowej można przyjąć orientacyjnie:
a) 1:2.
b) 1:1,5.
c) 1:4.
d) 1:3.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. Podział na poszczególne grupy wymiarowe kruszywa to:
a)oczyszczenie.
b)sortowanie.
c)sedymentacja.
d)segregacja.
8. Orientacyjne sprawdzenie przydatności mieszanki kruszywa do betonów polega na:
a)przesianiu pewnej ilości mieszanki przez sito o oczkach 2mm i określenie stosunku
tłucznia do żwiru.
b)oględzinach wybranych próbek.
c)przesianiu pewnej ilości mieszanki przez sito o oczkach 2mm i określenie stosunku
piasku do żwiru.
d)ważeniu wybranych próbek.
9. Oczyszczanie kruszywa wykonuje się przez:
a)przesiewanie.
b)nawiew.
c)płukanie.
d)sortowanie.
10. Kolejność czynności podczas mechanicznego wykonania mieszanki betonowej jest
następująca:
a)cement, woda, piasek.
b)woda, składniki suche.
c)składniki suche, woda.
d)piasek, woda, cement.
11. Podczas mechanicznego wykonania mieszanki betonowej o konsystencji plastycznej
w betoniarce o pojemności do 500 dm3czas mieszania składników wynosi:
a)1,5 minuty.
b)1 minuta.
c)2 minuty.
d)3 minuty.
12. Betoniarki wolnospadowe służą do przygotowania mieszanki betonowej z kruszywa
grubszego i o konsystencji :
a)ciekłej.
b)plastycznej.
c)gęstoplastycznej.
d)wilgotnej.
13. Na małych budowach do wykonywania mieszanki betonowej służą:
a)betonomieszarki.
b)betonownie.
c)węzły betoniarskie.
d)punkty betoniarskie.
14. Maksymalny czas, po którym zaprawa cementowa musi być zużyta, wynosi:
a)1 godzinę.
b)2 godziny.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
c)3 godziny.
d)0,5 godziny.
15. Kolejność czynności podczas ręcznego wykonania zaprawy cementowej jest następująca:
a)wymieszanie cementu z piaskiem a następnie z wodą.
b)wymieszanie cementu z wodą a następnie z piaskiem.
c)rozmieszanie ciasta wapiennego z wodą i dodanie piasku.
d)rozmieszanie ciasta wapiennego z cementem i dolanie wody.
16. Hydrobet jest to domieszka & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
17. Przenośniki taśmowe można stosować do transportu mieszanki betonowej na odległość
nie większą niż & & & & m.
18. Mieszanka betonowa do transportu za pomocą pomp powinna mieć konsystencję
plastyczną lub & & & & & & & & & & & & & &
19. Klutanit wprowadza się do mieszanki betonowej w postaci & & & & & & & & & & & & .
20. Dopuszczalne odchylenia konsystencji badanej po transporcie w stosunku do założonej
w projekcie może wynosić & & & & & opadu stożka pomiarowego,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie mieszanek betonowych i zapraw budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedz. Uzupełnij brakującą część zdania.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16
17
18
19
20
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie na placu budowy poradnik. Arkady,
Warszawa1992
2. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
3. Kettler.K. Murarstwo cz.2 REA, Warszawa 2002
4. Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I WSiP, Warszawa 1976
5. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
6. Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997
7. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1998
8. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania
robót w budownictwie.
9. Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów KOWEZ Warszawa 2002
10. Zestaw katalogów firm
11. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone
12. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37