betoniarz zbrojarz 712[01] z2 06 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Wykonywanie elementów prefabrykowanych 712[01].Z2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.06
,,Wykonywanie elementów prefabrykowanych  zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu betoniarz - zbrojarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 10
5.1. Metody produkcji prefabrykatów, rodzaje form 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Formowanie drobnych prefabrykatów betonowych 12
5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Formowanie prefabrykatów z betonów komórkowych 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
5.4. Formowanie prefabrykatów z betonu sprężonego 20
5.4.1. Ćwiczenia 20
5.5. Składowanie i transport prefabrykatów 22
5.5.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 24
7. Literatura 38
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie elementów
prefabrykowanych  który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[01].Z2
Technologia robót betoniarskich
712[01].Z2.01
Organizacja stanowiska pracy
712[01].Z2.02
Wykonywanie deskowań i form
712[01].Z2.03
Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych
712[01].Z2.04
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu
712[01].Z2.05
Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.06
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.07
Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych
Schemat jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować terminologię budowlaną,
- odróżniać technologie wykonania budynku,
- przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
- odczytywać i interpretować rysunek budowlany,
- posługiwać się dokumentacją budowlaną,
- wykonywać przedmiary i obmiary robót,
- wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
- organizować stanowisko składowania i magazynowania,
- transportować materiały budowlane,
- organizować, użytkować i likwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie z zasadami
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami ergonomii
i ochrony środowiska,
- przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
- dobierać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami,
- przeprowadzać bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,
- dobierać materiały do robót betoniarskich,
- przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur i
przybliżonych metod ustalania składu betonu,
- przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,
- określać konsystencję betonów i zapraw,
- stosować domieszki do betonów i zapraw,
- dobierać materiały pomocnicze,
- dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,
- dobierać i stosować materiały pomiarowe,
- wykonywać proste formy drewniane,
- przygotować formy stalowe do betonowania,
układać mieszankę betonową w deskowaniu i formie, z uwzględnieniem koniecznych
przerw roboczych,
zagęszczać mieszankę betonową różnymi metodami,
przyspieszać dojrzewanie betonu różnymi metodami,
- dokonywać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku,
- stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- gospodarować odpadami,
- porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, ochrony
środowiska i zasadami ergonomii,
- dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,
- przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,
- przygotować materiał, sprzęt i formy do produkcji betonowych prefabrykatów
drobnowymiarowych i średniowymiarowych,
- wyprodukować cegły betonowe, cementowe, pustaki ścienne, stropowe, kominowe,
podokienniki, elementy do układania dróg i placów,
- dokonać pielęgnowania świeżych wyrobów betonowych,
- przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami,
- dokonać składowania prefabrykatów,
- przeprowadzić konserwację formy,
- wykonać obmiar i przedmiar robót,
- ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,
- dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
- dobrać i posłużyć się narzędziami pomiarowymi,
- zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- zagospodarować odpady,
- porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,
- wykorzystać dokumentację techniczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.06
Temat: Formy metalowe do wykonywania prefabrykatów.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania formy metalowej do wykonania
elementu prefabrykowanego
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić rodzaje form metalowych,
- określić sposób przygotowania powierzchni formy przed betonowaniem elementu,
- określić rodzaje złączy w formie metalowej.
Metody nauczania:
- wykład i pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach.
Czas:135min.
Środki dydaktyczne:
- forma metalowa do produkcji prefabrykatów wielokanałowych,
- forma metalowa do produkcji kręgów,
- forma produkcji pustaków stropowych DZ,
- preparaty antyadhezyjne,
- pędzel,
- plansze.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- omówienie rodzajów form metalowych,
- omówienie budowy form do produkcji prefabrykatów wielkowymiarowych oraz
drobnowymiarowych,
- omówienie sposobu przygotowania powierzchni formy do betonowania,
- podział na grupy 2-3 osobowe,
- podanie treści zadania polegającego na przygotowaniu formy metalowej do
betonowania elementu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- wykonanie ćwiczenia,
- prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,
4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.
Praca domowa
Sporządz notatkę na temat form betonowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.06
Temat: Rozformowanie elementów drobnowymiarowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozformowania elementów drobnowymiarowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- przetransportować element w formie na miejsce dojrzewania,
- rozformować element drobnowymiarowy.
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zbiorowa.
Czas:90min.
Środki dydaktyczne:
- zabetonowane elementy w formach,
- plac składowy.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- omówienie sposobu rozformowania,
- przetransportowanie elementów na miejsce dojrzewania,
- rozformowanie elementów przez nauczyciela,
4. W czasie pokazu uczniowie pod nadzorem nauczyciela rozformowują po jednym
elemencie.
Faza kończąca
5. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Sporządzić notatkę na temat zastosowania suwnic.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Metody produkcji prefabrykatów, rodzaje form
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz sposób produkcji pustaków stropowych DZ oraz zaproponuj rodzaj wytwórni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1),
2) dobrać rodzaj wytwórni,
3) dobrać sposób produkcji elementu w formie,
4) zapisać wybrane rozwiązania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru,
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz sposób produkcji oraz zaproponuj rodzaj wytwórni do wykonania płyty
stropowej wielokanałowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1),
2) dobrać rodzaj wytwórni,
3) dobrać sposób produkcji elementu w formie,
4) zapisać wybrane rozwiązania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru,
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj formę drewnianą płyty chodnikowej o określonych wymiarach.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) rozrysować elementy formy na podstawie rysunku konstrukcyjnego,
4) wykonać tarcze,
5) zamontować konstrukcję formy,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,
 zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
 zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
 zestaw narzędzi pomiarowych,
 zestaw narzędzi pomocniczych,
 apteczka,
 literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5.2. Formowanie drobnych prefabrykatów betonowych
5.2.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj formę drewnianą do wykonania betonowego obrzeża chodnikowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zapoznać się z instrukcją montażu,
4) wykonać oczyszczenie elementów formy,
5) wykonać montaż elementów,
6) sprawdzić prawidłowość wymiarów,
7) zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne przed przyczepnością betonu,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 smar do natłuszczania formy,
 elementy formy drewnianej
 zestaw narzędzi pomiarowych,
 zestaw narzędzi pomocniczych,
 apteczka
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przygotuj formą metalową do wykonania betonowego pustaka ściennego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zapoznać się z instrukcją montażu,
4) wykonać oczyszczenie elementów formy,
5) wykonać montaż elementów,
6) sprawdzić prawidłowość wymiarów,
7) zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne przed przyczepnością betonu,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 smar do natłuszczania formy,
 elementy formy metalowej,
 zestaw narzędzi pomiarowych,
 zestaw narzędzi pomocniczych,
 apteczka,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Ułóż zbrojenie belki w przygotowanym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustalić poprzez pomiar miejsca odpowiednie dla włożenia uchwytów do transportu
szkieletu zbrojeniowego,
4) przeprowadzić transport,
5) zamontować szkielet w formie,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Środki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 szkielet zbrojenia belki,
 zmontowane deskowanie belki,
 klocki dystansowe,
 zestaw narzędzi pomiarowych,
 zestaw narzędzi pomocniczych,
 apteczka,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Ułóż mieszankę betonową w formie z przygotowanym zbrojeniem.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować mieszankę betonową,
4) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) omówić zasady pielęgnacji betonu,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 5
Wykonaj rozformowanie elementu prefabrykowanego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zdemontować deskowanie,
4) dokonać oceny stanu elementu,
5) wykonać ewentualne naprawy prefabrykatu,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- taśma miernicza, przymiar metrowy,
- skrzynia na narzędzia, pas na narzędzia.
- szczotka do czyszczenia.
- pojemnik metalowy na odpady.
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 6
Wykonaj betonowanie płytki chodnikowej w formie metalowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować formę do betonowania,
4) przygotować mieszankę betonową,
5) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) omówić zasady pielęgnacji betonu,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 7
Wykonaj betonowanie pustaka ściennego w formie metalowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować formę do betonowania,
4) przygotować mieszankę betonową,
5) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) omówić zasady pielęgnacji betonu,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 8
Wykonaj betonowanie pustaka stropowego w formie metalowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować formę do betonowania,
4) przygotować mieszankę betonową,
5) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) omówić zasady pielęgnacji betonu,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Formowanie prefabrykatów z betonów komórkowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw kolejne czynności, które występują podczas produkcji bloczków z betonu
komórkowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1),
2) wypisać odpowiednie działania na arkuszu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przedstaw kolejne czynności przy produkcji wielkowymiarowych elementów
gazobetonowych zbrojonych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1),
2) wypisać odpowiednie działania na arkuszu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przygotuj zbrojenie w elemencie wielkowymiarowym z betonu komórkowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) dobrać sprzęt i narzędzia,
3) wyczyścić stal zbrojeniową,
4) dokonać zabezpieczenia stali,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
 zestaw narzędzi pomocniczych,
 stal zbrojeniowa ucięta na długość,
 szczotki,
 preparat zabezpieczający,
 apteczka,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.4. Formowanie prefabrykatów z betonu sprężonego
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz materiały do wykonania konstrukcji sprężonych z uwzględnieniem ich
właściwości.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania odpowiednie materiały,
3) wypisać odpowiednie materiały na arkuszu z uwzględnieniem ich właściwości,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opisz zasady produkcji konstrukcji sprężonych kablobetonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania technologię produkcji elementów
sprężonych,
3) wypisać kolejność czynności podczas produkcji kablobetonu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Opisz zasady produkcji konstrukcji sprężonych strunobetonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania technologię produkcji elementów
sprężonych,
3) wypisać kolejność czynności podczas produkcji kablobetonu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- arkusz papieru
- ołówki lub długopis,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.5. Składowanie i transport prefabrykatów
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zorganizuj stanowisko do składowania drobnowymiarowych elementów betonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obmierzyć miejsce na składowanie elementów,
2) posprzątać stanowisko wybrane na magazyn,
3) wykonać tablicę informacyjną,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 kilkadziesiąt elementów betonowych,
 szczotka, miotła,
 przymiar,
 odzież ochronna,
 kreda,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dokonaj przyjęcia, po transporcie, kilku różnych elementów betonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały na stanowisku pracy,
2) ocenić każdy element oddzielnie uwzględniając jego zastosowanie,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- kilka sztuk różnych elementów betonowych,
- arkusz papieru,
- ołówki lub długopis,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Opisz jak składowane są prefabrykaty wielkowymiarowe ścienne i stropowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.5.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania zasady składowania prefabrykatów,
3) wypisać zasady składowania płyt ściennych i stropowych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 arkusz papieru,
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
prefabrykowanych .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić rodzaj wytwórni prefabrykatów C P c
2 Określić metody wytwarzania prefabrykatów
C P a
żelbetowych
3 Określić zastosowanie metody stałych
C P c
stanowisk roboczych
4 Określić zastosowanie form przenośnych C P b
5 Określić sposób wzmocnienia form stałych C P c
6 Wskazać elementy formy najbardziej
B P c
narażone na uszkodzenia
7 Rozróżnić rodzaj formy B P a
8 Określić kolejność robót przy wykonywaniu
C P d
prefabrykatu
9 Określić zakres kontroli form przed
C P a
przystąpieniem do betonowania
10 Wskazać sposób przenoszenia szkieletów
B P d
belek i słupów do formy
11 Określić czas naparzania belek C P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
12 Określić wysokość napełniania formy C P a
13 Określić sposób składowania elementów
C P c
w pozycji poziomej
14 Wskazać warunki składowania
B P b
prefabrykatów
15 Określić technologię wykonania elementów
C PP b
sprężonych
16 Określić sposób formowania kanału
C PP a
w elementach sprężonych
17 Określić sposób zakotwienia zbrojenia
C PP d
w formie oporowej
18 Określić skutki autoklawizacji gazobetonu C PP b
19 Określić sposób dozowania środka
spulchniającego do mieszanki C PP a
gazobetonowej
20 Określić rodzaj złączy w formie C PP b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów prefabrykowanych.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wytwórnie prefabrykatów żelbetowych dzielą się na stałe, polowe oraz:
a) tymczasowe.
b) trwałe.
c) przyobiektowe.
d) niestale.
2. Prefabrykaty żelbetowe wytwarza się metodą stałych stanowisk roboczych, agregatowo-
potokową lub:
a) taśmową.
b) agregatowo - taśmową.
c) taśmowo - potokową.
d) stanowiskowo - taśmową.
3. Metoda stałych stanowisk roboczych stosowana jest do produkcji:
a) pustaków stropowych.
b) drobnowymiarowych elementów żelbetowych.
c) wielkowymiarowych elementów żelbetowych.
d) pustaków ściennych.
4. Formy przenośne stosowane są do wykonywania elementów:
a) lekkich o dużych wymiarach.
b) lekkich o małych wymiarach.
c) ciężkich o małych wymiarach.
d) ciężkich o dużych wymiarach.
5. Formy stałe są przeznaczone do wielokrotnego użycia, w związku z tym wzmacnia się je:
a) rozpórkami.
b) prętami stalowymi.
c) blachami lub kształtownikami stalowymi.
d) podpórkami.
6. Elementem formy najbardziej narażonym na uszkodzenia są:
a) boki formy.
b) spód formy.
c) złącza.
d) usztywnienia.
7. Na rysunku przedstawiona jest forma do produkcji:
a) pustaków stropowych DZ.
b) pustaków ściennych.
c) kręgów betonowych.
d) płyt stropowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
8. Przed ułożeniem zbrojenia i rozpoczęciem układania mieszanki betonowej w formie
wykonuje się:
a) opukiwanie formy.
b) wstępny nagrzew formy.
c) czyszczenie i układanie klocków dystansowych.
d) czyszczenie i smarowanie formy.
9. Po oczyszczeniu i zmontowaniu formy należy sprawdzić:
a) wszystkie wymiary oraz stan techniczny połączeń.
b) wszystkie wymiary oraz stan techniczny boków formy.
c) stan techniczny połączeń.
d) stan techniczny boków formy.
10. Przenosząc szkielety belek lub słupów do formy należy je chwytać w odległości:
a) 1/3 rozpiętości od ich końców.
b) w środku rozpiętości.
c) 1/4 rozpiętości od ich końców.
d) 1/5 rozpiętości od ich końców.
11. Podczas produkcji belek stosuje się zwykle naparzanie, trwa ono około:
a) 10godzin.
b) 16 godzin.
c) 5 godzin.
d) 8 godzin.
12. Ze względu na zwiększanie objętości mieszanki w elementach z betonu komórkowego
w czasie wstępnego wiązania formę napełnia się mieszanką:
a) do około 2/3 jej wysokości.
b) do około 1/3 jej wysokości.
c) do około 1/2 jej wysokości.
d) na całej wysokości.
13. Pierwszą warstwę elementów składowanych w pozycji poziomej układa się na podkładach
drewnianych o grubości minimum:
a) 7cm.
b) 5cm.
c) 15cm.
d) 10cm.
14. Wyroby prefabrykowane składuje się:
a) asortymentami.
b) asortymentami i partiami.
c) partiami.
d) dowolnie.
15. Po stwardnieniu betonu spręża się prefabrykaty:
a) strunobetonowe.
b) kablobetonowe.
c) żelbetowe.
d) betonowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
16. Podczas formowania kanału w elemencie sprężonym trzpienie powinny wystawać poza
czoło formy około:
a) 0,5m.
b) 1m.
c) 2m.
d) 0,8m.
17. W formach oporowych struny lub wiązki kotwi się:
a) szczękowo.
b) w pokrywie formy.
c) w spodzie formy.
d) w czołowym boku formy.
18. Autoklawizacja gazobetonu powoduje:
a) zwiększenie skurczu betonu.
b) przyspieszenie dojrzewania.
c) opóznienie dojrzewania.
d) zmniejszenie wytrzymałości.
19. Podczas przygotowania mieszanki gazobetonowej środek spulchniający dodaje się:
a) zmieszany z wodą.
b) zmieszany z piaskiem.
c) zmielony z piaskiem.
d) zmieszany z cementem.
20. Najlepszym rodzajem połączeń w formach są:
a) kliny.
b) połączenia samozaciskowe.
c) połączenia zawiasowe.
d) połączenia kluczowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
prefabrykowanych .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. d, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c,
12. b, 13. a, 14. d, 15. kablobetonowe, 16. 0,5 m, 17. czołowym,
18. przyspieszenie, 19. wodą, 20. samozaciskowe.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić rodzaj wytwórni prefabrykatów C P c
2 Określić metody wytwarzania
C P b
prefabrykatów żelbetowych
3 Określić metodę wykonywania
C P d
elementów wielkowymiarowych
4 Określić rodzaj form do produkcji małych
C P a
elementów
5 Określić sposób wzmocnienia form
C P c
stałych
6 Wskazać zastosowanie form bateryjnych B P d
7 Rozróżnić rodzaj formy B P d
8 Określić kolejność robót przy
C P d
wykonywaniu prefabrykatu
9 Określić zakres kontroli form przed
C P c
przystąpieniem do betonowania
10 Wskazać czynniki decydujące o jakości
B P a
wykonania prefabrykatów
11 Określić sposób rozformowania
C P c
prefabrykatu
12 Określić czynniki wpływające na C P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
wysokość napełniania formy
13 Określić sposób składowania elementów
C P a
w pozycji poziomej
14 Określić wysokość stosów składowanych
C P d
prefabrykatów
15 Określić technologię wykonania
C PP kablobetonowe
elementów sprężonych
16 Określić sposób formowania kanału
C PP 0,5m
w elementach sprężonych
17 Określić sposób zakotwienia zbrojenia w
C PP czołowym
formie oporowej
18 Określić skutki autoklawizacji
C PP przyspieszenie
gazobetonu
19 Określić sposób dozowania środka
spulchniającego do mieszanki C PP wodą
gazobetonowej
20 Określić rodzaj złączy w formie C PP samozaciskowe
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów prefabrykowanych.
5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedz jest
prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wytwórnie prefabrykatów żelbetowych dzielą się na stałe, przyobiektowe oraz:
a) tymczasowe.
b) trwałe.
c) polowe.
d) niestale.
2. Prefabrykaty żelbetowe wytwarza się metodą taśmową, agregatowo-potokową lub:
a) agregatowo - taśmową.
b) stanowiskową.
c) taśmowo - potokową.
d) stanowiskowo - taśmową.
3. Do produkcji wielkowymiarowych elementów żelbetowych stosowana jest metoda:
a) stanowiskowo - taśmowa.
b) taśmowo - potokowa.
c) taśmowa.
d) stałych stanowisk roboczych.
4. Do wykonywania elementów lekkich o małych wymiarach stosuje się formy:
a) przenośne.
b) stałe.
c) betonowe.
d) drewniane.
5. Formy stałe są przeznaczone do wielokrotnego użycia, w związku z tym wzmacnia się je
blachami lub:
a) rozpórkami.
b) prętami stalowymi.
c) kształtownikami stalowymi.
d) podpórkami.
6. Formy bateryjne stosuje się do produkcji elementów:
a) płytowych.
b) drobnych.
c) masywnych.
d) wydłużonych.
7. Na rysunku przedstawiona jest forma do produkcji:
a) belek stropowych Fert.
b) płyt stropowych.
c) słupów.
d) belek stropowych DZ.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
8. Po oczyszczeniu formy przed ułożeniem zbrojenia i rozpoczęciem układania mieszanki
betonowej wykonuje się:
a) opukiwanie formy.
b) wstępny nagrzew formy.
c) układanie klocków dystansowych.
d) smarowanie formy.
9. Po oczyszczeniu i zmontowaniu formy należy sprawdzić wszystkie wymiary oraz stan
techniczny:
a) pokrywy formy.
b) boków formy.
c) połączeń.
d) spodu formy.
10. Podstawowym czynnikiem decydującym o jakości i dokładności produkcji prefabrykatów
jest:
a) sztywność form.
b) jakość mieszanki.
c) konsystencja mieszanki.
d) ilość prefabrykatów.
11. Jeżeli formy nie można oddzielić od prefabrykatu, to zaleca się:
a) lekkie opukiwanie prefabrykatu młotkiem.
b) odczekanie 6 godzin i ponowienie próby.
c) lekkie opukiwanie formy młotkiem.
d) polanie prefabrykatu wodą.
12. Przy wykonywaniu elementów z betonu komórkowego formę napełnia się mieszanką do
około 2/3 jej wysokości ze względu na:
a) zwiększenie wytrzymałości mieszanki w czasie wstępnego wiązania.
b) zwiększenie objętości mieszanki w czasie wstępnego wiązania.
c) zwiększenie objętości mieszanki w fazie końcowej wiązania.
d) zmniejszenie objętości mieszanki w czasie wstępnego wiązania.
13. Elementy prefabrykowane składowane w pozycji poziomej oddziela się przekładkami
o grubości nie mniejszej niż:
a) 7cm.
b) 5cm.
c) 15cm.
d) 10cm.
14. Wysokość stosu, na którym składowane są elementy prefabrykowane nie powinna być
większa niż:
a) 2,8m.
b) 2,5m.
c) 2,0m.
d) 1,8m.
15. Po stwardnieniu betonu spręża się prefabrykaty & & & & & & & & & & & & & & & ...
16. Podczas formowania kanału w elemencie sprężonym trzpienie powinny wystawać poza
czoło formy & & & & & & & & & & & & ..
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
17. W formach oporowych struny lub wiązki kotwi się w & & & & & & & & .....boku formy.
18. Autoklawizacja gazobetonu powoduje & & & & & & & & & & .. dojrzewania betonu.
19. Podczas przygotowania mieszanki gazobetonowej środek spulchniający dodaje się
zmieszany z & & & & & & & & &
20. Najlepszym rodzajem połączeń w formach są połączenia & & & & & & & & & & & & &
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
Zakreśl poprawną odpowiedz. Uzupełnij brakującą część zdania.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c
16. a b c
17. a b c
18. a b c
19. a b c
20. a b c
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. LITERATURA
1. Abramowicz M.: Roboty betoniarskie na placu budowy  poradnik. Arkady,
Warszawa1992
2. Adamiec B., Adamiec M.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
3. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4 WSiP, Warszawa 1995
4. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997
5. Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I WSiP, Warszawa 1976
6. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
7. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
8. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1992
9. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
10. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1998
11. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano- montażowych ITB
Warszawa 1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie
wykonywania robót w budownictwie
12. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
13. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone
14. Zestaw katalogów firm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38

