MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Rozborski
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu 712[01].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci: mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.04
,,Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu zawartej
w modułowym programie nauczania dla zawodu betoniarz-zbrojarz.
Wydawca,
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Układanie mieszanki betonowej 11
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Zagęszczanie mieszanki betonowej 17
5.2.1. Ćwiczenia 17
5.3. Pielęgnacja świeżego betonu 20
5.3.1. Ćwiczenia 20
5.4. Betonowanie w obniżonych temperaturach 22
5.4.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 24
7. Literatura 40
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Układanie i zagęszczanie mieszanki
betonowej, pielęgnacja świeżego betonu który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].Z2.04
W poradniku zamieszczono:
wymagania wstępne,
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
przykładowe scenariusze zajęć,
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[01].Z2
Technologia robót betoniarskich
712[01].Z2.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[01].Z2.02
Wykonywanie deskowań i form
712[01].Z2.03
Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych
712[01].Z2.04
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu
712[01].Z2.05
Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.06
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.07
Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych
Schemat jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
posługiwać się dokumentacją techniczną,
magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych,
organizować stanowisko prac betoniarskich,
dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich,
przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur
i przybliżonych metod ustalania składu betonu,
przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,
określić konsystencję betonów i zapraw,
stosować domieszki do betonów i zapraw.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, ochrony
środowiska i zasadami ergonomii,
dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,
przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,
ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu i formie, z uwzględnieniem koniecznych
przerw roboczych,
zagęścić mieszankę betonową różnymi metodami,
przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami,
dokonać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku,
wykonać obmiar i przedmiar robót,
ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,
dobrać odpowiednią odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,
zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
zagospodarować odpady,
porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej,
pielęgnacja świeżego betonu 712[01].Z2.04
Temat: Układanie mieszanki betonowej w deskowaniu.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności układania mieszanki betonowej w deskowaniu
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić warunki układania mieszanki betonowej w deskowaniu,
- przygotować deskowanie do układania mieszanki betonowej,
- ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu.
Metody nauczania:
wykład i pokaz,
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca w grupach.
Czas: 135min.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
deskowania belek,
cement, kruszywo, woda,
betoniarka,
Å‚opata,
taczka,
rynna spustowa.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- przypomnienie sposobu wykonania mieszanki betonowej,
- omówienie sposobu układania mieszanki betonowej w deskowaniu,
- podział na grupy 2-3 osobowe,
- podanie treści zadania polegającego na wykonaniu i ułożeniu mieszanki betonowej
w deskowaniu,
- wykonanie ćwiczenia,
- prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy dokonują jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Faza kończąca
6. UporzÄ…dkowanie klasopracowni i stanowisk.
Praca domowa
Wypisz rodzaje pojemników do transportu i układania mieszanki betonowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej
pielęgnacja świeżego betonu 712[01].Z2.04
Temat: Sposoby zagęszczania mieszanki betonowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zagęszczania mieszanki betonowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- ustalić sposób zagęszczania mieszanki betonowej,
- dobrać narzędzia do ręcznego zagęszczania mieszanki betonowej ,
- dobrać sprzęt do mechanicznego zagęszczania mieszanki betonowej,
- określić czas zagęszczania.
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zbiorowa.
Czas: 90min.
Åšrodki dydaktyczne:
- plansze,
- narzędzia do zagęszczania ręcznego,
- wibratory wgłębne,
- wibratory powierzchniowe.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- charakterystyka warunków zagęszczania,
- charakterystyka narzędzi do ręcznego zagęszczania mieszanki betonowej,
- charakterystyka narzędzi do mechanicznego zagęszczania mieszanki betonowej.
4. W czasie pokazu uczniowie wskazują różne sposoby zagęszczania mieszanki
betonowej.
Faza kończąca
5. UporzÄ…dkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Narysuj schemat stołu wibracyjnego i nazwij jego elementy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Układanie mieszanki betonowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprawdz prawidłowość wykonania robót przygotowawczych przed przystąpieniem do
układania mieszanki betonowej w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,
2) sprawdzić prawidłowość wykonania zbrojenia,
3) sprawdzić prawidłowość ułożenia zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić gotowość sprzętu i urządzeń do betonowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przygotuj deskowanie powtarzalne z drewna do układania mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,
2) ocenić stan powierzchni deskowania,
3) dobrać środki i narzędzia do przygotowania powierzchni deskowania,
4) przygotować powierzchnię deskowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
Ćwiczenie 3
Przygotuj powierzchnię deskowania drewnianego jednorazowego do układania
mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,
2) ocenić stan powierzchni deskowania,
3) dobrać środki i narzędzia do przygotowania powierzchni deskowania,
4) przygotować powierzchnię deskowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 4
Ułóż mieszankę betonową w deskowaniu elementu znajdującego się l 2m poniżej
poziomu stanowiska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien: :
1) ocenić stan deskowania,
2) dobrać sprzęt do układania mieszanki,
3) ułożyć mieszankę warstwami,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Ułóż mieszankę betonową w deskowaniu elementu znajdującego się 2-3m poniżej
poziomu stanowiska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić stan deskowania,
2) dobrać sprzęt do układania mieszanki,
3) ułożyć mieszankę warstwami,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 6
Przygotuj powierzchniÄ™ betonu do dalszego betonowania po przerwie technologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić stan powierzchni stwardniałego betonu,
2) dobrać narzędzia do przygotowania powierzchni,
3) oczyścić powierzchnię, skuć warstwę zaczynu, zmyć wodą,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 7
Ustaw w wyznaczonym miejscu rynnÄ™ blaszanÄ… do opuszczania mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustawić odpowiednio rynnę,
4) wykonać stemplowanie rynny,
5) sprawdzić stabilność konstrukcji,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 8
Ustaw w wyznaczonym miejscu rynnÄ™ spustowÄ… z lejem zasypowym do opuszczania
mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustawić odpowiednio lej,
4) ustawić odpowiednio rynnę,
5) ustabilizować konstrukcję,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.2. Zagęszczanie mieszanki betonowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręczne zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) wykonać zagęszczanie,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z formÄ…,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie za pomocą wibratora
wgłębnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) zapoznać się z instrukcją obsługi wibratora,
7) sprawdzić prawidłowość działania wibratora,
8) wykonać zagęszczanie,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z formÄ…,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie przy użyciu stołu
wibracyjnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) zapoznać się z instrukcją obsługi stołu wibracyjnego,
7) wykonać zagęszczanie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z formÄ…,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie przy użyciu wibratora
powierzchniowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) zapoznać się z instrukcją obsługi wibratora,
7) sprawdzić prawidłowość działania wibratora,
8) wykonać zagęszczanie,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z formÄ…,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.3. Pielęgnacja świeżego betonu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ czynności przy pielęgnacji betonu, który został wykonany przy użyciu cementu
portlandzkiego, zakładając różne warunki atmosferyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na czym polega pielęgnacja betonu,
2) wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych,
3) wypisać czynności postępowania w przypadku upałów,
4) wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ czynności przy pielęgnacji betonu, który został wykonany przy użyciu cementu
hutniczego, zakładając różne warunki atmosferyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na czym polega pielęgnacja betonu,
2) wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych,
3) wypisać czynności postępowania w przypadku upałów,
4) wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.4. Betonowanie w obniżonych temperaturach
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj środki i zabezpieczenia przy wykonywaniu robót betonowych w obniżonych
temperaturach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wpływ niskich temperatur na mieszankę betonową,
2) wypisać środki zabezpieczające stosowane w obniżonych temperaturach,
3) wypisać zastosowanie poszczególnych środków,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
długopis, ołówek, marker,
arkusz papieru A4,
próbki różnych domieszek,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj jednÄ… z metod podgrzewania kruszywa stosowanÄ… przy wykonaniu
mieszanki betonowej w obniżonych temperaturach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić warunki podgrzewania kruszywa,
2) wypisać metody podgrzewania kruszywa,
3) wybrać jedną z metod podgrzewania kruszywa,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Åšrodki dydaktyczne:
ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Zaproponuj sposób przygotowania wody stosowany przy wykonaniu mieszanki
betonowej w obniżonych temperaturach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wpływ temperatury wody na wiązanie mieszanki betonowej,
2) wypisać metody podgrzewania wody,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Układanie i zagęszczanie
mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. d,
12. c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić warunki przystąpienia do C P a
betonowania
2 Określić sposób przygotowania C P c
deskowania do betonowania
3 Ustalić warunki betonowania po B P b
przerwie technologicznej
4 Scharakteryzować sposób układania C P a
mieszanki betonowej
5 Ustalić współczesne metody B P b
betonowania
6 Określić warunki zagęszczania C P c
mieszanki betonowej
7 Scharakteryzować sposób ręcznego C P c
zagęszczania mieszanki betonowej
8 Rozpoznać rodzaj wibratora B P a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
9 Określić sposób zagęszczania B P d
wibratorem powierzchniowym
10 Ustalić czas zagęszczania mieszanki B P b
betonowej
11 Ustalić czas pielęgnacji betonu B P d
12 Scharakteryzować metodę zachowania C P c
ciepła
13 Określić rodzaj konsystencji mieszanki C P c
betonowej
14 Określić sposób podgrzewania C P b
kruszywa
15 Scharakteryzować skutki zbyt długiego C PP a
zagęszczania mieszanki betonowej
16 Określić warunki prasowania mieszanki C PP c
betonowej
17 Scharakteryzować sposób C PP c
przyśpieszania dojrzewania betonu
18 Określi właściwości cementu szybko C PP d
twardniejÄ…cego
19 Określić skutki zamarzania betonu C PP b
w czasie twardnienia
20 Scharakteryzować sposób podgrzewania C PP d
kruszywa parÄ… wodnÄ…
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących układania, zagęszczania betonu oraz jego
pielęgnacji. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Przed przystąpieniem do betonowania należy sprawdzić:
a) poprawność wykonania deskowania i zbrojenia.
b) konsystencjÄ™ i temperaturÄ™ mieszanki betonowej.
c) stan techniczny betoniarki.
d) temperaturÄ™ mieszanki betonowej.
2. PowierzchniÄ™ deskowania powtarzalnego powleka siÄ™ preparatami antyadhezyjnymi
w celu:
a) zwiększenia przyczepności betonu do deskowania.
b) ukształtowania powierzchni betonu.
c) zmniejszenia przyczepności betonu do deskowania.
d) wzmocnienia ścian deskowania.
3. Po przerwie technologicznej powierzchnię betonu należy:
a) pomalować farbą olejną.
b) oczyścić z zanieczyszczeń i szkliwa cementowego.
c) pomalować emulsja antyadhezyjną.
d) wygładzić szlifierką.
4. Przy betonowaniu elementów znajdujących się poniżej poziomu stanowiska mieszankę
betonową układa się za pomocą:
a) rynny spustowej lub rury teleskopowej.
b) rynny spustowej lub taczki.
c) rury teleskopowej lub taczki.
d) taczki lub Å‚opaty.
5. Transport mieszanki betonowej wymagający najmniejszego wysiłku betoniarza odbywa
siÄ™ za pomocÄ…:
a) taczek.
b) pomp.
c) japonek.
d) pojemników.
6. Zagęszczanie mieszanki betonowej przeprowadza się:
a) w betoniarce.
b) dwie godziny po ułożeniu.
c) podczas jej układania.
d) godzinę po ułożeniu.
7. Podczas zagęszczania ręcznego prętem stalowym należy:
a) zagłębić go 20cm w warstwę poprzednią.
b) zagłębić go 2 cm w warstwę poprzednią.
c) zagłębić go 5-10 cm w warstwę poprzednią.
d) zagłębić go 2-20cm w warstwę poprzednią.
8. Na rysunku przedstawiony jest:
a) wibrator wgłębny.
b) wibrator powierzchniowy.
c) wibrator przyczepny.
d) stół wibracyjny.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
9. Wibratory powierzchniowe podczas zagęszczania należy przestawiać tak, aby kolejne
pola zagęszczania zachodziły na siebie:
a) ok. 20 mm.
b) ok.8-10cm.
c) ok.30 mm.
d) ok.5-8 cm.
10. Zagęszczanie mieszanki betonowej można uznać za zakończone gdy:
a) na powierzchni pojawi siÄ™ kruszywo,.
b) na powierzchni pojawi siÄ™ zaczyn cementowy.
c) opadnie zaczyn cementowy.
d) kruszywo opadnie na dno.
11. Przy zastosowaniu cementu portlandzkiego odkryte powierzchnie betonu powinny być
chronione przed czynnikami atmosferycznymi:
a) przez miesiÄ…c.
b) przez 20 dni.
c) przez 14 dni.
d) przez 7 dni.
12. Istotą metody zachowania ciepła jest:
a) naparzanie wysokoprężne.
b) naparzanie niskoprężne.
c) podgrzewanie składników mieszanki betonowej,.
d) podgrzewanie mieszanki betonowej.
13. W okresie obniżonych temperatur korzystne jest stosowanie mieszanki o konsystencji:
a) gęstoplastycznej lub ciekłej.
b) ciekłej lub półciekłej.
c) gęstoplastycznej lub plastycznej.
d) tylko ciekłej.
14. W okresie obniżonych temperatur kruszywo można podgrzewać:
a) okrywajÄ…c matami.
b) za pomocą ciepłego powietrza.
c) za pomocÄ… wody.
d) w specjalnych piecach.
15. Zbyt długie zagęszczanie mieszanki betonowej może spowodować:
a) opadanie kruszywa.
b) wypływanie kruszywa.
c) zanieczyszczenie mieszanki.
d) zmianÄ™ konsystencji.
16. Zagęszczanie mieszanki betonowej za pomocą prasowania stosuje się w elementach,
których grubość nie przekracza :
a) 5 cm.
b) 8 cm.
c) 10 cm.
d) 20 cm.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
17. Dojrzewanie betonu można przyspieszyć:
a) zagęszczając mieszankę betonową.
b) zmieniajÄ…c konsystencjÄ™.
c) za pomocÄ… domieszek.
d) zwiększając liczbę cementu.
18. Przez zastosowanie cementów szybkotwardniejących:
a) zwiększa się wytrzymałość betonu.
b) zmniejsza się wytrzymałość betonu.
c) przyśpiesza się dojrzewanie betonu.
d) zmniejsza zużycie kruszywa.
19. Zamarznięcie wody w betonie, podczas jego twardnienia powoduje:
a) niszczenie kruszywa.
b) przerywanie procesu wiÄ…zania i twardnienia.
c) ubytek cementu.
d) zmniejszenie grubości otulenia.
20. Ogrzewanie kruszywa parą wodną można przeprowadzić za pomocą wężownicy lub za
pomocÄ…:
a) nawiewu.
b) kotłów.
c) nagrzewnicy.
d) tzw. szpilek.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
TEST
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,,Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego
betonu .
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić warunki przystąpienia do C P a
betonowania
2. Określić sposób przygotowania C P c
deskowania do betonowania
3 Ustalić warunki układania mieszanki B P b
betonowej
4 Określić czas pomiędzy wykonaniem C P a
a ułożeniem mieszanki betonowej
5 Ustalić pracochłonność transportu B P a
mieszanki
6 Określić sposób zagęszczania mieszanki C P d
betonowej wibratorem wgłębnym
7 Określić czas zagęszczania mieszanki C P d
betonowej wibratorem wgłębnym
8 Rozpoznać rodzaj wibratora B P d
9 Ustalić sposób zagęszczania mieszanki B P b
w miejscach z dużą ilością zbrojenia
10 Ustalić czas zagęszczania mieszanki B P b
betonowej
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
11 Ustalić czas pielęgnacji betonu B P b
12 Scharakteryzować metodę zachowania C P c
ciepła
13 Określić rodzaj konsystencji mieszanki C P b
betonowej
14 Określić składniki mieszanki betonowej, C P b
które można podgrzewać
15 Scharakteryzować skutki zbyt długiego C P P opadanie
zagęszczania mieszanki betonowej
16 Określić warunki prasowania mieszanki C P P 10 cm
betonowej
17 Scharakteryzować rodzaj domieszki C P P węglan
potasu,
azotyn sodu,
chlorek
wapnia
(uczeń
wymieni
dwie)
18 Określić sposób przyspieszania C P P szybkotward
dojrzewania betonu -niejÄ…cy
19 Określić skutki zamarzania betonu w C P P wiązania i
czasie twardnienia twardnienia
20 Scharakteryzować sposób podgrzewania C P P szpilek
kruszywa parÄ… wodnÄ…
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących układania, zagęszczania betonu oraz jego pielęgnacji.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa) oraz typu otwartego uzupełnij
lukÄ™.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową). W zadaniach 15-20 uzupełnij lukę.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Deskowanie drewniane jednorazowe przed przystąpieniem do betonowania należy:
a) zmoczyć wodą.
b) osuszyć.
c) posypać piaskiem.
d) nawilżyć a następnie osuszyć.
2. Preparaty antyadhezyjne nanosi się na ściany deskowania:
a) ciśnieniowo lub przez nasączanie.
b) ciśnieniowo.
c) za pomocą pędzla lub rozpylacza malarskiego.
d) przez nasÄ…czanie.
3. Rozsegregowanie składników mieszanki betonowej podczas betonowania może nastąpić
gdy:
a) mieszankę układamy w wysokiej temperaturze.
b) mieszankę układamy ze zbyt dużej wysokości.
c) mieszankę układamy ze zbyt małej wysokości.
d) mieszankę układamy w niskiej temperaturze.
4. Ułożenie mieszanki betonowej w deskowaniu powinno nastąpić w ciągu godziny jeżeli:
a) temperatura powietrza przekracza 20°C.
b) temperatura powietrza nie przekracza 20°C.
c) temperatura powietrza przekracza 30°C.
d) temperatura powietrza nie przekracza 30°C.
5. Transport mieszanki betonowej wymagający największego wysiłku betoniarza odbywa
siÄ™ za pomocÄ…:
a) taczek.
b) pomp.
c) rurociÄ…gu.
d) pojemników.
6. Podczas zagęszczania mieszanki betonowej wibratorem wgłębnym buława powinna być
ustawiona:
a) pod kÄ…tem 50°.
b) pod kÄ…tem 45°.
c) poziomo.
d) pionowo.
7. Czas zagęszczania wibratorem wgłębnym wynosi:
a) 50-60 s.
b) 40-50 s.
c) 20-30 s.
d) 5-10 s.
8. Na rysunku przedstawiony jest:
a) wibrator wgłębny,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
b) wibrator powierzchniowy.
c) stół wibracyjny.
d) wibrator przyczepny.
9. Mieszankę betonową między prętami zbrojenia zagęszcza się za pomocą:
a) wibratora przyczepnego.
b) opukiwania zbrojenia.
c) prętów stalowych.
d) wibratora powierzchniowego.
10. Jeżeli podczas zagęszczania na powierzchni mieszanki betonowej pojawi się zaczyn
cementowy to:
a) należy przedłużyć zagęszczanie,.
b) należy zakończyć zagęszczanie.
c) należy dodać kruszywa.
d) należy dodać cementu.
11. Przy zastosowaniu cementu hutniczego odkryte powierzchnie betonu powinny być
chronione przed czynnikami atmosferycznymi:
a) przez miesiÄ…c.
b) przez 14 dni.
c) przez 20 dni.
d) przez 7 dni.
12. Podgrzewanie składników mieszanki betonowej stosuje się:
a) w metodzie naparzania wysokoprężnego.
b) w metodzie naparzania niskoprężnego.
c) w metodzie zachowania ciepła.
d) w metodzie autoklawizacji.
13. W okresie obniżonych temperatur niekorzystne jest stosowanie mieszanki o konsystencji:
a) gęstoplastycznej lub ciekłej.
b) ciekłej lub półciekłej.
c) gęstoplastycznej lub plastycznej.
d) tylko ciekłej.
14. W okresie obniżonych temperatur przy wykonaniu mieszanki betonowej podgrzewa się
wodę zarobową, jeżeli to nie wystarczy dla utrzymania odpowiedniej temperatury to:
a) podgrzewa się również cement.
b) podgrzewa się również kruszywo.
c) przerywa siÄ™ wykonywanie mieszanki.
d) dodaje siÄ™ podgrzane domieszki.
15. Zbyt długie zagęszczanie mieszanki betonowej może spowodować& & & & & & & &
kruszywa.
16. Zagęszczanie mieszanki betonowej za pomocą prasowania stosuje się w elementach,
których grubość nie przekraczać & & & & cm.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
17. Dojrzewanie betonu można przyspieszyć dodając do mieszanki domieszki w postaci
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .lub & & & & & & & & & & & & & ..
18. Dojrzewanie betonu można przyspieszyć przez zastosowanie cementów & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
19. Zamarznięcie wody w betonie, podczas jego twardnienia powoduje przerwanie procesu
& & & & & & & i & & & & & & & & ..
20. Ogrzewanie kruszywa parą wodną można przeprowadzić za pomocą wężownicy lub za
pomocÄ… & & & & & & & & & & & & & ..
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. LITERATURA
1. Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie na placu budowy poradnik. Arkady,
Warszawa1992
2. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
4. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
5. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
6. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania
robót w budownictwie.
7. Zestaw katalogów firm
8. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone .
9. Wasilewski Z: Bhp Na placu budowy.Arkady,Warszawa 1989.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38