MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Małgorzata Latek
Prowadzenie dokumentacji technologicznej
744[01].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr inż. Jacek Przepiórka
dr inż. Tadeusz Sadowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Latek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].Z2.04
Prowadzenie dokumentacji technologicznej , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu kaletnik 744[01].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Rodzaje i zakres dokumentacji technicznej 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Etapy wykonywania dokumentacji projektowo- konstrukcyjnej 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Formy organizacyjne procesu produkcji 19
5.3.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 32
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].
W poradniku zamieszczono:
wymagania wstępne czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,
cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki
modułowej,
przykładowe scenariusze zajęć,
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego,
dyskusji plakatowej,
metody projektów,
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
plan testu w formie tabelarycznej,
punktacje zadań,
propozycje norm wymagań,
instrukcję dla nauczyciela,
instrukcję dla ucznia,
kartę odpowiedzi,
zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
744[01].Z2
Proces przygotowania
produkcji wyrobów
kaletniczych
744[01].Z2.01
Wykonywanie modeli wyrobów
kaletniczych
744[01].Z2.02
Dokonywanie rozkroju materiałów
i przygotowanie elementów do
montażu
744[01].Z2.03
Kalkulowanie kosztów produkcji
wyrobów i usług
744[01].Z2.04
Prowadzenie dokumentacji
technologicznej
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2.WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posługiwać się terminologią dotyczącą wyrobów, części składowych, półproduktów
i dodatków kaletniczych,
- określać techniki montażu i wykończenia wyrobów kaletniczych,
- dokonywać podziału wyrobów kaletniczych na grupy asortymentowe,
- określać kryteria podziału wyrobów kaletniczych w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych
i materiałowych,
- dokonywać analizy norm dotyczących wyrobów kaletniczych,
- określać rodzaje rysunków technicznych i zasady ich wykonywania,
- opisywać pismem technicznym rysunki elementów wyrobów kaletniczych,
- wymiarować na rysunkach części składowe wyrobów oraz proste części maszyn
i urządzeń,
- odczytywać rysunki techniczne złożeniowe wyrobów kaletniczych,
- wykonywać odręczne rysunki brył i wyrobów kaletniczych,
- określać wielkości i proporcje wyrobów odpowiednio do przeznaczenia,
- stosować techniki projektowania wyrobów kaletniczych,
- rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w procesach technologicznych,
- określać podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn,
- rozróżniać parametry techniczne maszyn,
- określać zastosowanie mechanizmów maszyn,
- określać rodzaj garbowania i sposób wykończania skór,
- określać wymagania technologiczne dla poszczególnych rodzajów i gatunków skór,
- dobierać środki wykończalnicze w zależności od rodzaju skóry i sposobu wykończenia,
- dokonywać podziału tworzyw skóropodobnych ze względu na rodzaj podłoża, sposób
wytworzenia, rodzaj powłoki, właściwości fizyczne i przydatność,
- określać przydatność tworzyw skóropodobnych w produkcji wyrobów kaletniczych,
- charakteryzować sposoby wykończania tworzyw skóropodobnych,
- rozróżniać półprodukty włókiennicze,
- rozróżniać surowce włókiennicze naturalne roślinne i zwierzęce,
- charakteryzować właściwości tkanin,
- rozróżniać wyroby włókiennicze: laminaty, włókniny, filce, dzianiny, plecionki, taśmy,
- określać rodzaje nici, numerację nici, skręty nici, wskazniki jakości nici,
- rozróżniać materiały pomocnicze stosowane w kaletnictwie do: łączenia elementów,
wypełniania i usztywniania, zdobienia i wykończania wyrobów,
- charakteryzować wyroby papiernicze stosowane w kaletnictwie,
- charakteryzować wyroby metalowe stosowane w produkcji wyrobów kaletniczych,
- charakteryzować wyroby drewniane stosowane w produkcji wyrobów kaletniczych,
- wyjaśniać pojęcia: klej, połączenie klejowe, powierzchnie klejone,
- określać jakość i zastosowanie klejów do łączenia elementów wyrobów,
- charakteryzować rozpuszczalniki organiczne do klejów,
posługiwać się przyrządami pomiarowymi,
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
korzystać z różnych zródeł informacji,
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- określić rodzaje dokumentacji,
- scharakteryzować elementy składowe dokumentacji technologicznej,
- określić zasady opracowywania dokumentacji technicznej i technologicznej,
- sporządzić wybrane elementy dokumentacji technicznej i technologicznej gotowego
wyrobu,
- scharakteryzować elementy dokumentacji projektowo-konstrukcyjnej,
- wykonać wzorniki dokumentacyjne,
- zaplanować proces produkcji w zależności od rodzaju produkowanych wyrobów,
- ustalić kolejność wykonywania operacji,
- posłużyć się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną w procesach produkcji,
- sporządzić plan układu szablonów na materiale przeznaczonym do rozkroju,
- sporządzić dokumentację wykonawczą wyrobów kaletniczych,
- skorzystać z literatury zawodowej, katalogów i prospektów firm specjalistycznych
dotyczących organizacji pracy, nowych technologii i nowego wzornictwa.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01]
Moduł: Proces przygotowania produkcji wyrobów kaletniczych
744[01].Z2
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji technologicznej 744[01].Z2.04
Temat: Sporządzanie dokumentacji pełnej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności z zakresu korzystania z literatury fachowej,
sporządzanie elementów dokumentacji pełnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
określić elementy dokumentacji pełnej,
sporządzić poszczególne elementy dokumentacji pełnej,
pracować w grupie,
zaprezentować efekty swojej pracy,
podejmować decyzje.
Metody nauczania uczenia się:
pogadanka,
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca w grupach.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: dostosowany do możliwości uczniów.
Środki dydaktyczne:
stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej,
dokumentacje techniczne dla różnych wyrobów kaletniczych,
wyroby kaletnicze,
przybory do pisania i rysowania,
zeszyt, blok rysunkowy, papier milimetrowy, arkusz papieru.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Podział uczniów na grupy i wybór liderów.
5. Realizacja zajęć:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
I. Wprowadzenie do tematu:
- nauczyciel omawia rodzaje dokumentacji technicznej,
- uczniowie dokonuje charakterystyki poszczególnych elementów dokumentacji,
- uczniowie zapoznają się z przykładowymi dokumentacjami dla różnych wzorów
wyrobów kaletniczych.
II. Realizacja ćwiczenia:
- nauczyciel wskazuje wyrób kaletniczy, dla którego należy sporządzić dokumentację
pełną, przydziela zadania do wykonania każdej grupie, wyjaśnia cel ćwiczenia jego zakres
i sposób wykonania,
- uczniowie zapoznaj się z wyrobem kaletniczym, dla którego mają wykonać
dokumentację,
- uczniowie w grupach opracowują przydzielone im elementy dokumentacji pełnej,
- nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek.
III. Podsumowanie zajęć:
- liderzy grup prezentują sporządzone elementy dokumentacji pełnej, przedstawiają
napotkane trudności w trakcie wykonywania ćwiczenia,
- nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.
Praca domowa
W oparciu o wykonaną dokumentację pełną sporządz dokumentację skróconą.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kaletnik 74401]
Moduł: Proces przygotowania produkcji wyrobów kaletniczych
744[01].Z2
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji technologicznej 744[01].Z2.04
Temat: Charakterystyka procesu produkcyjnego w zakładzie kaletniczym.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności z zakresu realizacji procesów produkcyjnych
w zakładach kaletniczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
zdefiniować proces produkcyjny,
dokonać podziału procesu produkcyjnego,
określić pojęcia: faza, operacja, zabieg, czynność, ruch roboczy,
rozpoznać składniki procesu technologicznego zachodzące podczas wytwarzania wyrobu
kaletniczego,
pracować w grupie,
podejmować decyzje,
zaprezentować efekt swojej pracy.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca w grupach.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: dostosowany do możliwości uczniów.
Środki dydaktyczne:
- plansze przedstawiające podział procesu produkcyjnego,
- modele wyrobów kaletniczych,
- plansze przedstawiające przebieg procesu technologicznego różnych wyrobów
kaletniczych,
blok rysunkowy,
przybory do pisania i rysowania,
literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Podział uczniów na grupy i wybór liderów.
5. Realizacja zajęć:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
I. Wprowadzenie do tematu:
- nauczyciel omawia proces produkcyjny i przedstawia planszę obrazująca składniki
procesu produkcyjnego,
- uczniowie dokonuje charakterystyki poszczególnych pojęć takich jak: faza, operacja,
zabieg, czynność, ruch roboczy,
- uczniowie zapoznają się z poszczególnymi składnikami procesu produkcyjnego
wytwarzania różnych wyrobów w zakładach kaletniczych.
II. Realizacja ćwiczenia:
- nauczyciel wskazuje wyrób kaletniczy, dla którego należy przedstawić składniki procesu
technologicznego,
- uczniowie zapoznają się z wyrobem kaletniczym,
- uczniowie dokonują wyboru części składowych procesu technologicznego,
- uczniowie w grupach rysują schemat podziału procesu technologicznego dla wskazanego
wyrobu kaletniczego,
- nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek.
III. Podsumowanie zajęć:
- liderzy grup prezentują sporządzone schematy procesu technologicznego dla wskazanego
wyrobu, przedstawiają napotkane trudności w trakcie wykonywania ćwiczenia,
- nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.
Praca domowa
Podaj kilka zabiegów występujących w produkcji wyrobów kaletniczych i określ czym one
się różnią od czynności.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje i zakres dokumentacji technicznej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj rysunki części składowych wyrobu kaletniczego wskazane przez nauczyciela
zgodnie z wymiarami i w skali 1:2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady wykonywania rysunków technicznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania rysunków
części składowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować zestaw przyrządów do rysowania,
4) narysować wzorniki zgodnie z wymiarami,
5) narysować wzorniki w skali 1:2,
6) wyjaśnić zasadę wykonywania rysunków w skali,
7) zapisać obserwacje w zeszycie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
stół do rysowania,
zestaw rysunków technicznych dowolnych części składowych,
karton lub arkusz papieru o wymiarach co najmniej A-4,
przyrządy do rysowania ołówek, gumka, linia, cyrkiel, ekierka,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Sporządz kartę części składowych w oparciu o wskazany przez nauczyciela rysunek
poglądowy i rysunki techniczne części składowych paska do zegarka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady sporządzania karty części składowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat sporządzania karty części
składowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować zestaw przyrządów do pisania i rysowania,
4) narysować tabelę części składowych,
5) wypełnić kolumny tabeli części składowych.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
stół do rysowania,
zestaw rysunków poglądowych i rysunków technicznych różnych pasków do zegarka,
zeszyt,
przyrządy do rysowania i pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Sporządz charakterystykę wskazanych przez nauczyciela wyrobów kaletniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady sporządzania charakterystyk wyrobów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat sporządzania
charakterystyki wyrobu,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać opis techniczny wyrobu.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
stół roboczy,
zestaw dowolnych wzorów wyrobów kaletniczych,
przykładowe charakterystyki wyrobów kaletniczych,
zeszyt,
przybory pisania,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 4
Dokonaj pomiaru wskazanego przez nauczyciela wyrobu kaletniczego ciętego do kantu
i jego części składowych. Wyniki zapisz w zeszycie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady wymiarowania wyrobów i ich części składowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wymiarowania wyrobu
i części składowych,
2) zapoznać się z rozdziałem materiału nauczania,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) dokonać pomiaru wyrobu i jego części składowych,
5) wymiary zapisać w zeszycie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
przybory do rysowania i pisania,
wyroby kaletnicze cięte do kantu,
narzędzia pomiarowe,
zeszyt,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 5
Wykonaj rysunek modelowy przedstawionego przez nauczyciela wyrobu kaletniczego.
Dokonaj jego pomiaru. Nanieś na rysunek uzyskane wymiary.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę zasady
wykonywania rysunków modelowych i ich wymiarowanie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania rysunków
modelowych,
2) zapoznać się z rozdziałem materiału nauczania,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać rysunek wyrobu,
5) dokonać pomiaru wyrobu (długość, szerokość),
6) nanieść wymiary na rysunek.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
przybory do rysowania i pisania,
wyroby kaletnicze,
narzędzia pomiarowe,
blok rysunkowy,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Etapy wykonywania dokumentacji projektowo-
konstrukcyjnej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj makietę w oparciu o otrzymany od nauczyciela rysunek poglądowy oraz
wymiary wyrobu i jego części składowych. Oceń prawidłowość proporcji poszczególnych
elementów wyrobu. Wnioski zanotuj w zeszycie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę zasady
wykonywania makiet projektowanych wyrobów. Ćwiczenie powinny być wykonane
w pracowni projektowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania makiety,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyciąć elementy poszczególnych części,
4) wykonać makietę,
5) dokonać analizy wzoru w oparciu o wykonaną makietę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
rysunek poglądowy wyrobu,
wymiary wyrobu i części składowych,
materiał do wykonania makiety,
przybory do rozkroju, szycia i pisania,
zeszyt,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wzornik do rozkroju i wzornik montażowy elementu wyrobu kaletniczego
wskazanego przez nauczyciela znając wymiary elementu i miejsca montażu ozdób oraz
szerokość zawinięcia brzegów elementu. Wskaż różnice między wzornikami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę zasady
wykonywania wzorników. Ćwiczenie powinny być wykonane w pracowni projektowania .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować karton,
4) narysować elementy wg podanych wymiarów,
5) nanieść oznaczenia na wzorniki,
6) wyciąć wzorniki,
7) wskazać różnice pomiędzy wzornikami,
8) zapisać obserwacje w zeszycie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
karton,
przybory do pisania, rysowania i rozkroju,
zeszyt,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj wzornik do rozkroju i montażowy ścianki przedniej wyrobu o brzegach
zawijanych, wiedząc że: wymiary ścianki przedniej w gotowym wyrobie wynoszą:
260x160mm, naddatek na zawinięcie wynosi 5mm, na ściance tej naszyta będzie kieszonka
zewnętrzna cięta do kantu o wymiarach 100x140mm. Kieszonka będzie naszyta w prawym
dolnym rogu w odległości 20mm od brzegów ścianki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady wykonywania wzorników oraz różnice między wzornikami do rozkroju
a montażowymi. Ćwiczenie powinny być wykonane w pracowni projektowania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać rysunek techniczny ścianki przedniej według podanych wymiarów,
4) wykonać wzornik do rozkroju,
5) wykonać wzornik montażowy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Środki dydaktyczne:
stół roboczy,
blok techniczny, karton,
nóż modelarski do wycinania wzorników,
przybory do rysowania i pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj wzorniki do rozkroju korpusu i spodu torebki damskiej w kształcie woreczka
ściąganego, o spodzie okrągłym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady wykonywania wzorników. Ćwiczenie powinny być wykonane w pracowni
projektowania .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać rysunek techniczny spodu według dowolnie przyjętych wymiarów,
4) wykonać wzornik spodu w oparciu o rysunek techniczny,
5) obliczyć wymiary korpusu torebki dostosowane do obwodu spodu z uwzględnieniem
naddatku na zszycie,
6) wykonać rysunek techniczny korpusu torebki,
7) wykonać wzornik korpusu torebki w oparciu o rysunek techniczny,
8) wykonać makietę,
9) dokonaj korekty wzorników jeżeli zauważyłeś błędy w makiecie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
stół roboczy,
blok techniczny, karton,
nóż modelarski do wycinania wzorników,
przybory do rysowania i pisania,
papier szary do wykonania makiety,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 5
Wykonaj wzorniki do rozkroju i montażowe w oparciu o wskazaną przez nauczyciela
kartę wymiarów części składowych wyrobu kaletniczego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
zasady wykonywania wzorników. Ćwiczenie powinny być wykonane w pracowni
projektowania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać rysunek techniczny części składowych wyrobu kaletniczego,
4) wykonać wzornik do rozkroju,
5) wykonać wzornik montażowy,
6) dokonać korekty wzorników jeżeli zauważyłeś błędy w makiecie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
stół roboczy,
karta części składowych dowolnego wyrobu,
blok techniczny, karton,
nóż modelarski do wycinania wzorników,
przybory do rysowania i pisania,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.3. Formy organizacyjne procesu produkcji
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału, zaproponowanych w postaci wydruku, przykładowych procesów
produkcyjnych, na procesy podstawowe i pomocnicze.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę
strukturę procesu produkcyjnego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania procesów
produkcyjnych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) pogrupować procesy podstawowe i pomocnicze,
4) podać przykłady procesów podstawowych,
5) podać przykłady procesów pomocniczych,
6) zapisać przykłady w zeszycie ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
przykładowe procesy produkcyjne w postaci wydruku,
zeszyt ćwiczeń,
przybory do pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na postawie informacji uzyskanych w materiale nauczania i zajęć w warsztatach
szkolnych wyjaśnij, jaki jest cel prowadzenia dokumentacji technicznej w zakładzie
przetwórczym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę cel
i rodzaje dokumentacji technicznej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat dokumentacji technicznej,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zaproponować cel prowadzenia dokumentacji technicznej,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
4) wziąć udział w dyskusji na temat celowości prowadzenia dokumentacji technicznej
w zakładzie,
5) zapisać swoje spostrzeżenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
przybory do pisania,
zeszyt ćwiczeń,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Porównaj zastosowanie potokowej formy organizacji produkcji z indywidualnym
systemem organizacji produkcji wyrobów kaletniczych. Sformułuj wnioski.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
wady i zalety systemu indywidualnego i potokowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat form organizacji procesu
produkcyjnego,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) scharakteryzować system indywidualny,
4) scharakteryzować system potokowy,
5) dokonać porównania wskazanych metodorganizacji produkcji,
6) zapisać spostrzeżenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
przybory do pisania,
zeszyt ćwiczeń,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Prowadzenie dokumentacji
technologicznej
Test składa się z 20 zadań z wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
zadania 3, 7, 8, 9, 12 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie od 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie od 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. b, 5. d, 6. b, 7. c, 8. c, 9. c, 10. d, 11. c,
12. c,13. b, 14. c, 15. b,16. a, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Dokonać podziału procesu produkcyjnego A P
a
2 Wyjaśnić czym jest ruch roboczy A P
b
Określić system brygadowy jako formę
3 C PP
b
organizacyjną procesu technologicznego
4 Wyjaśnić czym jest makieta A P
b
5 Wskazać skalę zwiększającą A P
d
Wyjaśnić o czym informuje karta
6 A P
b
wymiarów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
7 Wyjaśnić rolę wzorników montażowych C PP
c
Odczytać wymiary z rysunków
8 C PP
c
technicznych złożeniowych
Odczytać wymiary z rysunków
9 C PP
c
technicznych złożeniowych
Odczytać wymiary z rysunków
10 A P
d
technicznych złożeniowych
Wyjaśnić o czym informuje karta
11 A P
c
technologiczna
Odczytać i obliczać wymiary z rysunków
12 C PP
c
technicznych złożeniowych
Wyjaśnić pojęcie i przeznaczenie rozkładki
13 B P
b
do rozkroju
14 Określić zawartość instrukcji wykonania A P
c
15 Wyjaśnić zasadę wykonywania prototypu B P
b
16 Wyjaśnić zasady projektowania elementów A P
a
17 Wyjaśnić zasadę wykonywania wzorników A P
b
Wyjaśnić zasadę wykonywania wzorników
18 A P
b
montażowych
19 Wyjaśnić zasadę oznaczania wzorników A P
b
20 Określić zawartość karty materiałowej A P
c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących projektowania wyrobów skórzanych. Wszystkie
pytania są zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Proces technologiczny jest częścią
a) procesu produkcyjnego.
b) procesu pomocniczego.
c) procesu wykończenia.
d) procesu przygotowania produkcji.
2. Najmniejszą częścią procesu technologicznego jest
a) operacja.
b) ruch roboczy.
c) czynność.
d) zabieg.
3. Asortymentowy podział zadań występuje w
a) Systemie indywidualnym.
b) Systemie brygadowym.
c) Systemie pomocniczym.
d) Systemie potokowym.
4. Makieta jest to
a) wyrób poddany badaniom laboratoryjnym.
b) wyrób wykonany w wielkościach naturalnych z materiałów zastępczych.
c) wyrób wykonany z materiałów właściwych.
d) wyrób przeznaczony do sprzedaży.
5. Rysunki skomplikowanych szczegółów projektu wykonuje się zwykle w dużym
powiększeniu, to znaczy w skali
a) 1:1.
b) 1:2.
c) 1:5.
d) 5:1.
6. Karta wymiarów części składowych informuje o
a) doborze i jakościowych wymaganiach materiałowych dla określonych części
składowych.
b) nazwie i liczbie części wchodzących w skład wyrobu.
c) nazwie i liczbie ozdób w wyrobie.
d) nazwie i liczbie okuć wchodzących w skład.
7. Wzorniki montażowe są
a) przeznaczone do rozkroju.
b) podstawą do sporządzania wycinaków przy mechanicznym rozkroju.
c) sprawdzianami przy opracowaniu elementów i łączeniu w gotowy wyrób.
d) podstawa do sporządzania rysunków technicznych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
8. Rysunek zamieszczony obok przedstawia schemat montażu torebki damskiej. Dno torebki ma
wymiary
a) 325x700 mm.
b) 17x100 mm.
c) 150x270 mm.
d) 275x325 mm.
9. Na podstawie rysunku przedstawionego obok określ odległość (w mm) górnych krawędzi
kieszeni od górnego brzegu ściany przedniej teczki
a) 20 mm.
b) 36 mm.
c) 40 mm.
d) 50 mm.
10. Odległość położenia antabek od dolnej krawędzi klapy (patrz rysunek złożeniowy klapy)
wynosi
a) 90 mm.
b) 100 mm.
c) 125 mm.
d) 140 mm.
11. Karta technologiczna wyrobu zawiera
a) wszystkie materiały podstawowe.
b) wszystkie materiały pomocnicze.
c) wszystkie czynności, operacje i zabiegi występujące przy określonym elemencie wyrobu.
d) wszystkie maszyny i urządzenia potrzebne do wykonania określonego wyrobu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
12. Na podstawie rysunku montażowego kieszeni zewnętrznej, określ wymiary kieszeni po
naszyciu na ścianę przednią wyrobu
a) 290x146 mm.
b) 240x127 mm.
c) 176x127 mm.
d) 180x127 mm.
13. Rozkładka do rozkroju jest to
a) podstawowy dokument opracowany dla fazy rozkroju.
b) odpowiednia plansza obrazująca sposób rozkroju materiałów przeznaczonych na
wierzchy wyrobów i na podszewki.
c) rysunek techniczny wszystkich części składowych wchodzących w skład wyrobu.
d) dokument informujący krojczego o ilości pobranego materiału z magazynu.
14. Instrukcja wykonania jest to
a) norma czasu ustalona dla wszystkich operacji czynności.
b) norma czasu wynikająca z norm średnich.
c) syntetyczny opis zgrupowanych jednorodnych czynności technologicznych, oparty
na karcie technologicznej.
d) karta informująca o zasadach bezpiecznej prac.
15. Prototyp wykonuje się w oparciu o
a) makietę.
b) wzorniki.
c) wycinek z żurnalu.
d) instrukcję wykonania.
16. Przy projektowaniu elementów wyrobu należy pamiętać aby wykroje wierzchu były
a) większe od wykrojów usztywniających wyrób.
b) mniejsze od wykrojów usztywniających wyrób.
c) dwukrotnie mniejsze od wykrojów usztywniających wyrób.
d) trzykrotnie mniejsze od wykrojów usztywniających wyrób.
17. Wzorniki części składowych wzoru wykonuje się w skali:
a) 1:2.
b) 1:1.
c) 2:1.
d) 1:5.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
18. Miejsca załamań i połączeń poszczególnych części wzoru umieszcza się na
a) wzornikach do rozkroju.
b) wzornikach montażowych.
c) rysunku modelowym.
d) makiecie wyrobu.
19. Na każdym wzorniku należy umieścić m.in. następujące symbole słowne i cyfrowe
a) sposobu łączenia.
b) nazwę wyrobu, elementu i rodzaj wzornika.
c) nazwę maszyn stosowanych do rozkroju i obróbki.
d) rodzaj linii oznaczających miejsca naszyć.
20. Karta materiałowa wyrobu zawiera m.in. następujące informacje:
a) nazwę maszyn i urządzeń niezbędnych przy montażu wyrobu.
b) nazwę, liczbę części składowych wyrobu i ich wymiary.
c) nazwę materiału dla określonych części z jakościowymi wymaganiami i normami
zużycia.
d) nazwę czynności przy wykonywaniu określonego elementu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Prowadzenie dokumentacji technologicznej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Test 2
Test praktyczny próba pracy do jednostki modułowej Prowadzenie
dokumentacji technologicznej
Treść zadania
Opracuj rozstawienie stanowisk pracy maszynowych i ręcznych przy przenośniku
taśmowym w oparciu o kartę technologiczną wskazanego wyrobu.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniach osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu próba
pracy . Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności związanych organizacją procesu produkcji systemem taśmowym.
Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z zasadami bhp i ergonomii oraz w określonym czasie. Należy stworzyć
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonania zadania:
zorganizowania stanowiska pracy,
doboru odpowiednich materiałów, przyborów,
wykazania się umiejętnością odczytywania dokumentacji technologicznej oraz organizacji
procesu produkcji różnymi systemami.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
stanowisko pracy umożliwiające wykonanie zadania,
blok rysunkowy,
przybory do rysowania.
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:
1. zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy,
2. zabezpieczyć materiały niezbędne do wykonania zadania,
3. przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
4. skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
5. przydzielić uczniom niezbędne materiały i przybory,
6. zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:
sprawdzić przydzielone materiały,
wykonać schemat przenośnika taśmowego o obwodzie zamkniętym,
dokonać analizy karty technologicznej,
wypisać stanowiska maszynowe,
wypisać stanowiska ręczne,
umieścić na schemacie przenośnika taśmowego stanowiska maszynowe i ręczne
wymienione w karcie technologicznej uwzględniając pracochłonność operacji,
dokonać oceny jakościowej wykonanego zadania,
7. określić kryteria oceny wykonanego zadania,
8. na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
9. dokonać oceny wykonanej pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
dobrać i założyć odzież ochronną,
zapoznać się z założeniami zadania,
sprawdzić przydzielone materiały oraz zapisać plan działania oraz kolejność
wykonywania czynności na przykład: sprawdzić przydzielone materiały, wykonać
schemat przenośnika taśmowego o obwodzie zamkniętym, dokonać analizy karty
technologicznej, umieścić na schemacie przenośnika taśmowego stanowiska maszynowe
i ręczne wymienione w karcie technologicznej uwzględniając pracochłonność operacji,
dokonać oceny jakościowej wykonanego zadania. Plan przedstawić nauczycielowi do
zatwierdzenia,
przejrzeć przydzielone materiały i przyrządy,
przygotować stanowisko pracy względem:
a. bezpieczeństwa i higieny pracy,
b. uporządkowania i łatwego dostępu do materiałów i przyborów,
wykonać schemat rozmieszczenia stanowisk,
dokonać oceny wykonanego zadania,
zaprezentować i omówić wykonanie zadania, przedstawić nauczycielowi do oceny.
Umiejętności podlegające ocenie
Punkty Punkty
Lp. Czynności wykonywane przez ucznia do przyznane
uzyskania
1. Dobieranie odzieży ochronnej 5
2. Zaplanowanie kolejności czynności 10
3. Przygotowanie stanowiska pracy:
- czystość i porządek miejsca pracy,
- sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem 15
bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przygotowanie potrzebnych materiałów i przyrządów,
4. Wykonanie zadania: 50
a) wykonanie schematu przenośnika taśmowego o obwodzie
zamkniętym,
b) dokonać analizy karty technologicznej,
c) wypisać stanowiska maszynowe,
d) wypisać stanowiska ręczne,
e) umieścić na schemacie przenośnika taśmowego
stanowiska maszynowe i ręczne wymienione w karcie
technologicznej uwzględniając pracochłonność operacji,
f) ustalenie wymiarów poszczególnych części składowych
saszetki,
g) dokonać oceny jakościowej wykonanego zadania
5. Ocena wykonania pracy. 10
6. Zaprezentowanie wykonania zadania, uporządkowanie 10
stanowiska pracy
Razem 100
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający 70
dostateczny 85
dobry 90
bardzo dobry 100
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. LITERATURA
1. Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I.
WSiP, Warszawa 1989
2. Brzozowski Cz., Kałuża B., Kosior Z.: Technologia kierunek skórzany. Podstawowe
studium zawodowe. WSiP, Warszawa 1993
3. Christ J.: Kaletnictwo Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991
4. Epsztejn M.: Rękawicznictwo. WPLiS, Warszawa 1960
5. Grabkowski M., Olszewski A., Kościów S.: Projektowanie obuwia. Skrypt WSI,
Radom 1982
6. Korczak K., Szymańska J.: Rysunek zawodowy dla szkół przemysłu skórzanego. WSiP,
Warszawa 1998
7. Moda skórzana kwartalnik Wyd. TWiL Warszawa
8. Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych. WPLiS, Warszawa 1962
9. Olszewski A.: Kompozycje plastyczne w projektowaniu obuwia. Skrypt WSI,
Radom 1993
10. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warsawa 1997
11. Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część II . WSiP, Warszawa 1986
12. Rerutkiewicz J., Tobiszewski A.: Rymarstwo. WPLiS, Warszawa 1956
13. Odzież miesięcznik Wyd. SIGMA-NOT, Warszawa
14. Przegląd Skórzany miesięcznik, egzemplarze archiwalne, Wyd. Skórimpex, Aódz
15. Przegląd włókienniczy. Włókno. Odzież. Skóra. Wyd. SIGMA NOT, Warszawa.
16. Żurnale wyrobów kaletniczych i rękawiczniczych polskie i zagraniczne
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32