betoniarz zbrojarz 712[01] z2 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Rozborski
Wykonywanie elementów monolitycznych 712[01].Z2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.05
,,Wykonywanie elementów monolitycznych  zawartej w modułowym programie nauczania
dla zawodu betoniarz - zbrojarz.
Wydawca,
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 10
5.1. Betonowanie fundamentów 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Betonowanie ścian, słupów 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Betonowanie belek, płyt, stropów i stropodachów 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
5.4. Betonowanie schodów oraz wsporników 19
5.4.1. Ćwiczenia 19
5.5. Betonowanie konstrukcji ramowych oraz inżynierskich 22
5.5.1. Ćwiczenia 22
5.6. Dylatacje 24
5.6.1. Ćwiczenia 24
5.7. Izolacje przeciwwilgociowe 26
5.7.1. Ćwiczenia 26
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 29
7. Literatura 42
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie elementów
monolitycznych  który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[01].Z2
Technologia robót betoniarskich
712[01].Z2.01
Organizacja stanowiska pracy
712[01].Z2.02
Wykonywanie deskowań i form
712[01].Z2.03
Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych
712[01].Z2.04
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu
712[01].Z2.05
Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.06
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.07
Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych
Schemat jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować terminologię budowlaną,
- odróżniać technologie wykonania budynku,
- przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
- odczytywać i interpretować rysunek budowlany,
- posługiwać się dokumentacją budowlaną,
- wykonywać przedmiary i obmiary robót,
- wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
- organizować stanowisko składowania i magazynowania,
- transportować materiały budowlane,
- organizować, użytkować i likwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie z zasadami
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami ergonomii
i ochrony środowiska,
- przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
- dobierać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami,
- przeprowadzać bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,
- dobierać materiały do robót betoniarskich,
- przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur
i przybliżonych metod ustalania składu betonu,
- przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,
- określać konsystencję betonów i zapraw,
- stosować domieszki do betonów i zapraw,
- dobierać materiały pomocnicze,
- dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,
- dobierać i stosować materiały pomiarowe,
- wykonywać i demontować proste indywidualne deskowania elementów,
- wykonywać i demontować deskowania przestawne,
- wykonywać i demontować stemplowania deskowań,
- stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
układać mieszankę betonową w deskowaniu i formie, z uwzględnieniem koniecznych
przerw roboczych,
zagęszczać mieszankę betonową różnymi metodami,
przyspieszać dojrzewanie betonu różnymi metodami,
- wykonywać pielęgnowanie świeżego betonu w różnych porach roku,
- gospodarować odpadami,
- porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami
ergonomii i ochrony środowiska,
- dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,
- przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,
- wykonać betonowanie elementów, konstrukcji betonowych i żelbetowych,
z uwzględnieniem przerw roboczych,
- wykonać dylatację,
- wykonać proste izolacje przeciwwilgociowe,
- wykonać obmiar i przedmiar robót,
- ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,
- dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
- dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,
- zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- zagospodarować odpady,
- porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,
- wykorzystać dokumentację techniczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.05
Temat: Betonowanie Å‚aw fundamentowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności układania mieszanki betonowej w deskowaniu ławy
fundamentowej
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić warunki układania mieszanki betonowej w deskowaniu ławy fundamentowej,
- ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu ławy fundamentowej,
- wykonać zagęszczanie i pielęgnację betonu.
Metody nauczania:
- wykład i pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach.
Czas:135min.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- deskowania Å‚awy fundamentowej,
- cement, kruszywo, woda,
- betoniarka,
- Å‚opata,
- taczka,
- sprzęt do zagęszczania ręczny i mechaniczny,
- rynna spustowa.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- przypomnienie sposobu wykonania mieszanki betonowej,
- omówienie sposobu układania mieszanki betonowej w deskowaniu,
- podział na grupy 2 - 3 osobowe,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- podanie treści zadania polegającego na wykonaniu i ułożeniu mieszanki betonowej
w deskowaniu Å‚awy fundamentowej,
- wykonanie ćwiczenia,
- zaplanowanie sposobu pielęgnacji betonu,
- prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów.
4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Faza kończąca
6. UporzÄ…dkowanie klasopracowni i stanowisk.
Praca domowa
Sporządz notatkę na temat fundamentów pośrednich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.05
Temat: Kolejność robót przy betonowaniu stropów gęstożebrowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności planowania robót przy betonowaniu stropów
gęstożebrowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić kolejność robót przy betonowaniu stropów gęstożebrowych,
- zaplanować prace przygotowawcze do betonowania stropu gęstożebrowego,
- zaplanować kolejność prac przy betonowaniu stropu gęstożebrowego.
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zbiorowa.
Czas:90min.
Åšrodki dydaktyczne:
- plansze,
- film wykonania stropu gęstożebrowego.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
- przypomnienie rodzajów stropów gęstożebrowych,
- charakterystyka robót przygotowawczych poparta fragmentami filmu,
- charakterystyka zasad betonowania,
- charakterystyka betonowania poparta fragmentami filmu
4. W czasie pokazu uczniowie wskazujÄ… inne rozwiÄ…zania dotyczÄ…ce transportu mieszanki
na miejsce betonowania.
Faza kończąca
5. UporzÄ…dkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Narysuj schemat z kolejnością robót przy wykonaniu stropu Akermana.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Betonowanie fundamentów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj betonowanie Å‚awy fundamentowej przy zastosowaniu rynny spustowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zamontować rynnę,
4) sprawdzić stateczność rynny oraz deskowania,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie fundamentu,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj betonowanie stopy fundamentowej stosując zagęszczanie mechaniczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stabilność konstrukcji deskowania,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie fundamentu z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych
zestaw narzędzi pomocniczych
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj betonowanie ławy fundamentowej stosując zagęszczanie ręczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stabilność konstrukcji deskowania,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie fundamentu z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Betonowanie ścian, słupów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj betonowanie fragmentu ściany fundamentowej wysokości 1m z jednoczesnym
zagęszczaniem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić deskowanie,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z ustawionym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj betonowanie fragmentu ściany zbrojonej w ustawionym deskowaniu
z jednoczesnym zagęszczaniem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ustawienie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z ustawionym deskowaniem i wykonanym w nim zbrojeniu,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj betonowanie słupa żelbetowego o przekroju 0,5x0,5m i wysokości 2,5m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ustawienie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj betonowanie słupa żelbetowego o przekroju krzyżowym i wysokości 2,0m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ustawienie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Betonowanie belek, płyt, stropów i stropodachów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ułóż elementy umożliwiające transport mieszanki betonowej za pomocą taczki na
deskowaniu przeznaczonym do betonowania stropu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z miejscem przeznaczonym do wykonania betonowania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać pomosty,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie wykonując jazdę próbną,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
deski, tarcze deskowania,
rusztowanie stojakowe,
wyciÄ…garka,
materiały pomocnicze,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj betonowanie płyty w przygotowanym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównywać mieszankę betonową w trakcie betonowania,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj betonowanie belki w ustawionym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.4. Betonowanie schodów oraz wsporników
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj betonowanie schodów płytowych w ustawionym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia na deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj betonowanie płyty balkonowej w ustawionym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia na deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj betonowanie gzymsu w ustawionym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia na deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanym deskowaniem,
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.5. Betonowanie konstrukcji ramowych oraz inżynierskich
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zasady betonowania konstrukcji ramowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania( rozdz.4.5.1poradnika dla ucznia),
2) określić zasady betonowania konstrukcji ramowych,
3) sporządzić notatki dotyczące tematu ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj konstrukcje inżynierskie stosowane w budownictwie i sposoby ich
betonowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz.4.5.1 poradnika dla ucznia),
2) określić sposoby betonowania konstrukcji inżynierskich,
3) sporządzić notatki dotyczące tematu ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Åšrodki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Opisz zasady betonowania przy użyciu deskowań ślizgowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania( rozdz.4.5.1 poradnika dla ucznia),
2) określić zasady betonowania konstrukcji w deskowaniach ślizgowych,
3) sporządzić notatki dotyczące tematu ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
długopis, ołówek,
arkusz papieru A4,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
5.6. Dylatacje
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szczelinę dylatacyjną o szerokości 2cm w płycie żelbetowej. Szczelinę
dylatacyjną należy wypełnić styropianem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) sprawdzić elementy deskowania,
3) zmontować deskowanie, z jednoczesnym umieszczeniem deski formującej dylatację,
4) ułożyć zbrojenie,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) usunąć deski po częściowym związaniu betonu,
7) wypełnić szczelinę styropianem,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
stanowisko z przygotowanymi elementami deskowania,
przygotowane zbrojenie płyty,
przygotowana mieszanka betonowa,
styropian o grubości 2cm,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Ćwiczenie 2
Wykonaj formowanie szczeliny dylatacyjnej w słupie betonowym o wysokości 1,5 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) sprawdzić elementy deskowania,
3) zmontować deskowanie, z jednoczesnym umieszczeniem desek formujących dylatację,
4) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
5) wybić deski po częściowym związaniu betonu,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
elementy deskowania,
przygotowana mieszanka betonowa,
zestaw narzędzi pomiarowych,
zestaw narzędzi pomocniczych,
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
5.7. Izolacje przeciwwilgociowe
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą typu średniego na ławie fundamentowej
metodÄ… ,,na zimno  .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować roztwór do gruntowania,
5) zagruntować dwukrotnie ławę roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,
6) przeprowadzić klejenie papy do ławy fundamentowej,
7) pokryć emulsją położoną warstwę papy,
8) wykonać drugą warstwę,
9) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
roztwór lepikowy,
arkusze papy,
pojemniki na lepik,
szczotki, pędzle,
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
materiały pomocnicze,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Ćwiczenie 2
Wykonaj izolacjÄ™ przeciwwilgociowÄ… poziomÄ… w suszarni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować roztwór do gruntowania,
5) zagruntować podłoże dwukrotnie roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,
6) przeprowadzić klejenie papy do podłoża,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
roztwór lepikowy,
arkusze papy,
pojemniki na lepik,
szczotki,
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
materiały pomocnicze,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj izolację przeciwwilgociową pionową typu lekkiego na części ściany
fundamentowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować roztwór emulsji,
5) zagruntować oczyszczoną ścianę,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
roztwór lepikowy,
pojemniki na lepik,
szczotki,
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
materiały pomocnicze,
zestaw narzędzi pomocniczych,
stalowy kubeł na odpady,
apteczka,
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
monolitycznych .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. c, 11. a,
12. c, 13. b, 14. d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić sposób zabezpieczenia zbrojenia
C P
b
w fundamencie płytkim
2 Określić kąt nachylenia rynny zasypowej C P
a
3 Określić sposób zagęszczania mieszanki
C P
c
betonowej w palach fundamentowych
4 Określić warunki betonowania słupów C P
d
5 Określić wpływ sposobu betonowania na
C P
a
właściwości mieszanki betonowej
6 Określić sposób betonowania słupów
C P
a
z krzyżującym się zbrojeniem
7 Określić kolejność robót przy betonowaniu
C P
c
ścian
8 Określić warunki betonowania ścian C P
b
9 Określić sposób betonowania belek C P
c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
10 Wskazać właściwości mieszanki betonowej B P
c
11 Wskazać sposób wyznaczania grubości
B P
a
płyty
12 Wskazać materiał na wykonanie przepon B P
c
13 Określić sposób ułożenia pomostów do
B P
b
transportu mieszanki betonowej
14 Wskazać sposób podawania mieszanki
B P
d
przy betonowaniu balkonów
15 Określić możliwość stosowania przerw
C PP
a
roboczych podczas betonowania schodów
16 Określić sposób betonowania konstrukcji
C PP
c
ramowych
17 Określić sposób zagruntowania podłoża
C PP
a
pod izolacjÄ™ z papy
18 Określić rodzaj izolacji z materiałów
C PP
d
powłokowych
19 Określić najbardziej powszechny materiał
C PP
a
na izolacje przeciwwilgociowe
20 Określić wypełnienie szczeliny
C PP a
dylatacyjnej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów monolitycznych.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. W celu zabezpieczenia prętów zbrojenia przed zniszczeniem na dnie wykopu układa się
warstwę ochronną o grubości:
a) 2 - 5cm.
b) 5 - 10cm.
c) 10 - 15cm.
d) 1 - 2cm.
2. Kąt pochylenia rynny zsypowej podczas betonowania powinien mieścić się w granicach:
a) od 20°do 35°.
b) od 20°do 25°.
c) od 12°do 20°.
d) od 35°do50°.
3. Przy betonowaniu pali fundamentowych w otworach wybijanych w gruncie mieszankÄ™
zagęszcza się za pomocą:
a) wibratora przyczepnego.
b) wibratora wgłębnego.
c) tarana.
d) wibratora powierzchniowego.
4. Dopuszczalne odchylenie krawędzi deskowania słupa od pionu na całej wysokości słupa
nie może przekraczać:
a) 20mm.
b) 25mm.
c) 30mm.
d) 15mm.
5. Na skutek odbijania mieszanki betonowej od ścian deskowania podczas betonowania
słupów może nastąpić:
a) rozsegregowanie mieszanki betonowej.
b) uszkodzenie deskowania.
c) wypływanie mieszanki z deskowania.
d) nierównomierne zagęszczanie mieszanki.
6. Słupy betonuje się z boku poprzez pozostawione w deskowaniu otwory jeżeli:
a) występuje w nich krzyżujące się zbrojenie.
b) przekrój poprzeczny nie przekracza 0,09m2.
c) mają przekrój okrągły.
d) przekrój poprzeczny nie przekracza 0,04m2.
7. Przy wykonaniu ścian zbrojonych najpierw:
a) montuje zbrojenie i ustawia deskowanie.
b) ustawia siÄ™ deskowanie obustronnie i montuje zbrojenie.
c) ustawia siÄ™ deskowanie jednostronne i montuje zbrojenie.
d) montuje się zbrojenie odcinkami o długości 1m.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
8. Betonowanie ścian powinno odbywać się bez przerw roboczych odcinkami o wysokości
nie przekraczajÄ…cej:
a) wysokości kondygnacji lub 2m.
b) wysokości kondygnacji lub 3m.
c) wysokości kondygnacji lub 3,5m.
d) wysokości kondygnacji lub 4m.
9. Układanie mieszanki betonowej w belkach wykonuje się warstwami:
a) poprzecznymi przez belkÄ™.
b) biegnącymi przez całą długość belki.
c) długości 1m.
d) długości 2m.
10. W miejscach, w których występuje duże zagęszczenie zbrojenia można stosować
mieszankÄ™ betonowÄ…:
a) bardziej zagęszczoną.
b) bardziej gęstą.
c) bardziej ciekłą.
d) mniej zagęszczoną.
11. Grubość płyty przed betonowaniem wyznacza się:
a) przez ustawienie na deskowaniu klocków drewnianych o wysokości równej grubości
płyty.
b) przez zaznaczenie kredą na deskowaniu grubości płyty.
c) przez ustawienie na deskowaniu palików drewnianych o wysokości równej grubości
płyty.
d) wylanie pasów kierunkowych o grubości płyty.
12. Podczas betonowania stropów gęstożebrowych pustaki od strony wieńców i żeber
rozdzielczych zabezpiecza siÄ™ przeponami wykonanymi z:
a) zaprawy gipsowej.
b) folii.
c) zaprawy cementowej.
d) papy.
13. Podczas transportu mieszanki betonowej w trakcie betonowania stropów gęstożebrowych
pomosty powinny być ułożone:
a) równolegle do belek stropowych.
b) prostopadle do belek stropowych.
c) pod kÄ…tem 45° do belek stropowych.
d) na pustakach.
14. Do podawania mieszanki podczas betonowania gzymsów i balkonów najlepiej jest
stosować:
a) taśmociąg.
b) taczki.
c) Å‚opaty.
d) pompy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
15. Podczas betonowania schodów:
a) nie zaleca siÄ™ przerw roboczych.
b) można stosować przerwy po każdym stopniu.
c) można stosować przerwy po dwóch stopniach.
d) można stosować przerwy w połowie biegu.
16. Zasady układania mieszanki betonowej w ramach są takie jak:
a) w stropach płytowych.
b) w stropach gęstożebrowych.
c) w słupach i belkach.
d) w płytach.
17. Przed wykonaniem izolacji z papy należy przeznaczone pod izolację podłoże
zagruntować:
a) dwukrotnie roztworem asfaltowym.
b) jednokrotnie roztworem asfaltowym.
c) trzykrotnie roztworem asfaltowym.
d) czterokrotnie roztworem asfaltowym.
18. Materiały powłokowe stanowią izolację typu:
a) półlekkiego.
b) średniego.
c) ciężkiego.
d) lekkiego.
19. Najbardziej powszechnym materiałem stosowanym do izolacji przeciwwilgociowych są:
a) papy.
b) folie.
c) pianki.
d) emulsje.
20. W przypadku gdy wymagana jest wodoszczelność szczeliny dylatacyjnej wypełnia się ją:
a) wkładkami z PVC.
b) styropianem.
c) płytami pilśniowymi.
d) mieszankÄ… betonowÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie elementów monolitycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
monolitycznych .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d,
12. b, 13. b, 14. c, 15. słupków, 16. belkach, 17. dwukrotnie, 18. lekkiego, 19.
papy, 20. skurczowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić sposób betonowania fundamentów
C P
c
płytkich
2 C P
Określić nachylenie rynny zasypowej a
3 Określić sposób zagęszczania mieszanki
C P
c
betonowej w palach fundamentowych
4 C P
Określić warunki betonowania słupów b
5 C P
Określić sposób betonowania słupów a
6 Określić sposób betonowania słupów przy
C P
konsystencji plastycznej mieszanki b
betonowej
7 Określić grubość warstwy podczas
C P
d
betonowaniu ścian
8 C P
Określić warunki betonowania d
9 C P
Określić warunki betonowania belek c
10 Wskazać możliwość zastosowania
B P
a
mieszanki o rzadszej konsystencji
11 Wskazać sposób wyznaczania grubości
B P
d
płyty
12 C P
Określić grubość przepon b
13 Określić grubość desek na pomosty do
C P
b
transportu mieszanki betonowej
14 B P
Wskazać kolejność betonowania schodów c
15 C PP
Określić sposób betonowania balkonów słupków
16 Określić sposób betonowania konstrukcji
C PP
belkach
ramowych
17 Określić sposób zagruntowania podłoża
C PP
dwukrotnie
pod izolacjÄ™ z papy
18 Określić rodzaj izolacji z materiałów
C PP
lekkiego
powłokowych
19 Określić najbardziej powszechny materiał
C PP
papy
na izolacje przeciwwilgociowe
20 Określić przyczynę zmiany szerokości
C PP
skurczowe
szczelin dylatacyjnych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów monolitycznych.
5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest
prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Zadania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Betonowanie fundamentów płytkich może odbywać się bezpośrednio w wykopie tylko
w gruntach:
a) twardych.
b) sypkich.
c) spoistych.
d) niespoistych.
2. Kąt pochylenia rynny zsypowej podczas betonowania powinien być tak dobrany aby:
a) mieszanka betonowa spływała.
b) mieszanka betonowa spadała.
c) mieszanka betonowa mogła być zsuwana.
d) nie ma wytycznych co do kÄ…ta nachylenia.
3. Mieszankę betonową zagęszcza się za pomocą tarana przy betonowaniu:
a) Å‚aw fundamentowych.
b) stóp fundamentowych.
c) pali fundamentowych.
d) płyt stropowych.
4. Dopuszczalne odchylenie krawędzi deskowania słupa od pionu na 1 m nie może
przekraczać:
a) 2mm.
b) 5mm.
c) 3mm.
d) 1mm.
5. Odcinki betonowania słupa nie powinny być większe niż:
a) 2,8m.
b) 3,0m.
c) 3,5m.
d) 4,0m.
6. Jeżeli stosowana jest mieszanka betonowa o konsystencji plastycznej lub ciekłej
betonowanie słupów od góry może się odbywać z wysokości nie przekraczającej:
a) 2,5m.
b) 3,5m.
c) 2,0m.
d) 3,0m.
7. Przy wykonaniu ścian mieszankę betonową układa się warstwami o grubości:
a) ok. 50cm.
b) ok. 20cm.
c) ok.10cm.
d) ok. 30cm.
8. Zbyt szybkie napełnianie deskowania mieszanką betonową może spowodować:
a) niejednorodność mieszanki betonowej.
b) rozsegregowania mieszanki betonowej.
c) wypływanie mieszanki z deskowania.
d) odkształcenie a nawet pęknięcie deskowania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
9. Belki, podciągi i płyty związane monolitycznie ze słupami należy betonować
bezpośrednio po zabetonowaniu słupów, ale nie wcześniej niż po upływie:
a) 3÷4 godzin.
b) 1÷3 godzin.
c) 1÷2 godzin.
d) 0,5÷1 godzin.
10. Mieszankę betonową bardziej ciekłą można stosować w miejscach, w których:
a) występuje duże zagęszczenie zbrojenia.
b) znajdują się styki elementów konstrukcyjnych.
c) występuje małe zagęszczenie zbrojenia.
d) nie ma zbrojenia.
11. Grubość płyty przed betonowaniem wyznacza się przez ustawienie na deskowaniu
klocków drewnianych w szachownicę co:
a) 0,5÷1m.
b) 4÷5m.
c) 2÷2,5m.
d) 3÷4m.
12. Podczas betonowania stropów gęstożebrowych pustaki od strony wieńców i żeber
rozdzielczych zabezpiecza się przeponami o grubości około:
a) 6cm.
b) 3cm.
c) 5cm.
d) 1cm.
13. Podczas transportu mieszanki betonowej w trakcie betonowania stropów gęstożebrowych
pomosty powinny być wykonane z desek grubości ca najmniej:
a) 19mm.
b) 38mm.
c) 22mm.
d) 25mm.
14. Betonowanie schodów rozpoczyna się:
a) dowolnie.
b) od środka.
c) od dołu.
d) od góry.
15. W czasie betonowania płyty balkonowej pozostawia się gniazda na osadzenie
& & & & & & & & & & & . balustrady.
16. Zasady układania mieszanki betonowej w ramach są takie jak w słupach i & & & & &
17. Przed wykonaniem izolacji z papy należy przeznaczone pod izolację podłoże
zagruntować & & & & & & & & & ..roztworem asfaltowym.
18. Materiały powłokowe stanowią izolację typu & & & & & & & & ..
19. Najbardziej powszechnym materiałem stosowanym do izolacji przeciwwilgociowych są
& & & & & & .
20. Przy wiązaniu cementu w konstrukcji żelbetowej powstają ruchy termiczne i & & & .,
które powodują zwiększanie lub zmniejszanie szerokości szczelin dylatacyjnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie elementów monolitycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz. Uzupełnij brakującą część zdania.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
7. LITERATURA
1. Abramowicz M.: Roboty betoniarskie na placu budowy  poradnik. Arkady,
Warszawa1992
2. Adamiec B., Adamiec M.: Technologia - Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
3. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4 WSiP, Warszawa 1995
4. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997
5. Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I WSiP, Warszawa 1976
6. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
7. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
8. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1992
9. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
10. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1998
11. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano - montażowych ITB
Warszawa 1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie
wykonywania robót w budownictwie
12. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
13. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42

