opiekunka dziecieca 513[01] z2 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Baranowska
Agnieszka Szyszko - Perłowska
Pielęgnowanie dziecka chorego
513 [01].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Alicja Pasemko
mgr Maria Żukowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Anna Baranowska
Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 513[01].Z2.03
Pielęgnowanie dziecka chorego, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
opiekunka dziecięca.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Wybrane choroby wieku dziecięcego 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Pielęgnowanie dziecka chorego. 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 38
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka dziecięca 513[01].
W poradniku zamieszczono:
- wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed przystąpieniem do nauki tej
pracy z poradnikiem,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- wykładu problemowego,
- pogadanki,
- dyskusji dydaktycznej,
- metody przypadków,
- metody projektów,
- pokazu,
- ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy w grupach 6  8 osobowych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładność wykonywania zabiegów
pielęgnacyjnych, organizację pracy oraz zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, można posłużyć się
zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi różnego rodzaju
zadania.
W tym rozdziale podano również:
- propozycje norm wymagań,
- plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi,
- instrukcje dla nauczyciela,
- instrukcje dla ucznia,
- zestawy zadań testowych,
- karty odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
513[01].Z2
Pielęgnacja dziecka
513[01].Z2.01
Organizowanie opieki nad
dzieckiem w placówkach
opiekuńczo  wychowawczych
513[01].Z2.02
Pielęgnowanie dziecka zdrowego
513[01].Z2.03
Pielęgnowanie dziecka chorego
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- wymienić odrębności w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów
charakterystyczne dla dziecka,
- dokonywać pomiarów podstawowych parametrów życiowych świadczących
o funkcjonowaniu organizmu dziecka i określić prawidłowe wartości,
- umieć dokonywać interpretacji wyników dokonywanych pomiarów,
- oceniać rozwój psychomotoryczny dziecka zdrowego w zależności od wieku,
- wykonywać czynności związane z zaspokajaniem potrzeb biologicznych dziecka
zdrowego,
- zaspokaja potrzeby psychospołeczne dziecka zdrowego,
- wykonywać czynności pielęgnacyjne w stosunku do zdrowego dziecka,
- stosować działania profilaktyczne wobec zdrowego dziecka,
- stosować działania promujące zdrowie wobec zdrowego dziecka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować schorzenia wieku dziecięcego,
- określić rolę mechanizmów obronnych i adaptacyjnych organizmu dziecka,
- ocenić wpływ choroby na stan psychiczny i rozwój dziecka,
- wykonać czynności pielęgnacyjne dziecka ze schorzeniami poszczególnych układów
i narządów,
- wykonać czynności pielęgnacyjne dziecka zgodnie z obowiązującymi zasadami,
- zorganizować czas wolny dzieciom przewlekle chorym i unieruchomionym w łóżku,
- nawiązać współpracę w zespole w zakresie terapii i rehabilitacji dziecka chorego,
- zastosować działania profilaktyczne i promujące zdrowie w odniesieniu do dzieci
i środowiska wychowawczego,
- zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Opiekunka dziecięca 513[01]
Moduł: Pielęgnacja dziecka 513[01].Z2
Jednostka modułowa: Pielęgnowanie dziecka chorego 513[01].Z2.03
Temat: Żywienie dzieci z alergią
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania posiłków dzieciom z alergią pokarmową.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- wymienić produkty słabo i silnie alergizujące,
- rozszerzyć dietę niemowlęciu zgodnie z zasadami wprowadzania nowych pokarmów,
- wyjaśnić jakie działanie i postępowanie może chronić dziecko przed alergią,
- ułożyć jadłospis dziecku z alergią pokarmową.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- wykład problemowy,
- ćwiczenia,
- dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 120 minut
Åšrodki dydaktyczne:
- tabele kaloryczności produktów spożywczych,
- tabele zapotrzebowania energetycznego dziecka w wieku od 0 do 4 lat,
- tabela produktów spożywczych o silnych i słabych właściwościach alergizujących,
- kartka,
- długopis,
- zeszyt,
Przebieg zajęć:
FAZA WSTPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
FAZA WAAÅšCIWA
1. Wykład na temat produktów alergizujących z uwzględnieniem zasad profilaktyki.
2. Uczniowie w 3 - 4 osobowych zespołach opracowują przykładowe jadłospisy dzienne dla
niemowlÄ…t z alergiÄ… pokarmowÄ… na mleko:
Przykładowo:
Grupa a: dla niemowląt od 0 do 1 r. ż.
Grupa b: dla dzieci od 1 do 2 r. ż.
Grupa c: dla dzieci od 2 do 3 r. ż.
3. Ze wskazanego rozdziału materiału nauczania wypisują w zeszycie przedmiotowym
przykładowe produkty żywieniowe proponowane przez dietetyków dla dzieci
alergicznych w określonym wieku sumując ich kaloryczność.
4. Porównują sumę kaloryczności poszczególnych posiłków w ciągu dnia z dobowym
zapotrzebowaniem energetycznym dziecka w danym wieku i właściwościami
alergizującymi kolejnych pokarmów.
5. DokonujÄ… zapisu swoich propozycji w zeszycie.
6. Nauczyciel konsultuje poprawność obliczeń kalorycznych i właściwości alergizujących
produktów.
7. Wybrana osoba z zespołu prezentuje wynik pracy grupy przed klasą.
8. Dyskusja dotycząca poniższych problemów:
- Zastanowić się w grupach, poszukując informacji w materiale rozdziału 6 jakie
postępowanie i działanie opiekunki może uchronić dziecko przed alergią.
- Zaproponować przykłady diety eliminującej produkty o silnych właściwościach
alergizujących z uwzględnieniem konieczności kompensacji niedoborów
pokarmowych i przeciwdziałaniu zaburzeniom rozwoju pod wpływem alergii.
- Przedyskutować w klasie jak zwiększać różnorodność posiłków z przestrzeganiem
uczuleń na alergeny.
9. Sformułować zasady dotyczące ilości, częstotliwości i sposobów wprowadzania tych
produktów (obserwowania objawów).
FAZA KOCCZCA
1. Uczniowie dokonują analizy tego, czego nauczyli się podczas wykonywania zadań,
z literatury i podczas dyskusji.
2. Nauczyciel dokonuje oceny stopnia zrozumienia przez uczniów zagadnień z zakresu
żywienia dzieci alergicznych.
Praca domowa
Na podstawie zdobytych informacji o alergii pokarmowej spróbuj zaplanować jadłospis
dziecku dwuletniemu z alergią pokarmową na białko i gluten.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
- ankietowanie ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytej wiedzy
i umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Opiekunka dziecięca 513[01]
Moduł: Pielęgnacja dziecka 513[01].Z2.
Jednostka modułowa: Pielęgnowanie dziecka chorego 513[01].Z2.03
Temat: Pielęgnacja dziecka z chorobą przewlekłą.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pielęgnowania dziecka z chorobą przewlekłą na
przykładzie atopowego zapalenia skóry.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- przedstawić jednostkę chorobową  azs,
- wyodrębnić problemy pielęgnacyjne,
- zaplanować działania pielęgnacyjne dla dziecka z azs.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przypadków,
- metoda ćwiczeń,
- dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa,
- indywidualna.
Czas: 135 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartka z opisem przypadku dla każdej z grup,
- zeszyt,
- długopis.
Przebieg zajęć:
FAZA WSTPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.
FAZA WAAÅšCIWA
Ćwiczenia umożliwiające uczniom zapoznanie się ze sposobem opracowywania planu opieki
dla dziecka przewlekle chorego na podstawie przypadku.
1. Uczniowie w grupach odczytujÄ… opis przypadku.
2. Opis przypadku:
Kasia ma obecnie 2,5 roku jest jedynaczkÄ…. Jest na diecie hipoalergicznej, bezmlecznej,
bezglutenowej, ponieważ od 1 roku życia ma rozpoznaną skazę białkową. Dziewczynka
ma psa i kota w domu.
Dziewczynka trafiła do szpitala z rozległymi zmianami na całym ciele. Skóra jest
wysuszona. Na całym ciele zmiany są bardzo nasilone, skóra jest zaczerwieniona,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
złuszczająca się. Zmiany nasilone są na głowie w zgięciach i fałdach skórnych.
Występuję świąd, który nasila się podczas snu, po spoceniu się co powoduje, że dziecko
jest niespokojne, budzi się. Dziewczynka ma katar, spierzchnięte usta. Występują
alergiczne objawy ze strony spojówek (zaczerwienienie, pieczenie, świąd). Dziewczynka
ma dobry apetyt jednak po spożyciu pokarmów mlecznych typu masło, czekolada,
owoców na przykład banan występują zaostrzenia choroby, szczególnie swędzenie skóry.
Często występują zaparcia. Dziecko jest apatyczne.
3. Uczniowie w zespołach, wzorując się na przykładzie z materiału nauczania wyodrębniają
problemy pielęgnacyjne dla dziecka z azs i w zeszycie zapisują objawy.
4. Uczniowie opracowują działania pielęgnacyjne adekwatnie do wysuniętych wcześniej
problemów pielęgnacyjnych.
5. Wydelegowani uczniowie prezentują pracę zespołu na arkuszu szarego papieru.
6. Dyskusja w klasie na temat zastosowanych zabiegów pielęgnacyjnych i okazywania
przez opiekunkÄ™ wsparcia emocjonalnego cierpiÄ…cemu dziecku.
FAZA KOCCZCA
1. Uczniowie dokonują analizy opanowanych umiejętności podczas ćwiczeń.
2. Uczniowie wskazują na swoje trudności, emocje i poczucie odpowiedzialności za ulżenie
w cierpieniu chorego dziecka.
3. Nauczyciel omawia wyróżniające się strategie opieki zaproponowane przez uczniów.
Praca domowa
Polecenie przygotowania się uczniów do następnych zajęć.
Odszukaj w literaturze, Internecie informacje na temat rodzajów zapalenia płuc oraz
opieki nad dzieckiem z zapaleniem płuc.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Wybrane choroby wieku rozwojowego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracowywanie arkusza obserwacji dziecka chorego ze schorzeniem układu
pokarmowego, oddechowego i moczowego w warunkach szpitalnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zostać członkiem 4  5 osobowej grupy, a każda z grup zajmie się oddzielnym układem:
pokarmowym, oddechowym i moczowym,
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi schorzeń układu pokarmowego, oddechowego
i moczowego u dzieci oraz sposobem wykonania arkusza obserwacji,
3) zaprojektować arkusz obserwacji w chorobach układu pokarmowego, oddechowego
i moczowego w warunkach szpitalnych,
4) pamiętać, że pacjent powinien być obserwowany w zakresie trzech sfer: biologicznej,
psychicznej i społecznej,
5) zaprezentować propozycję arkusza pozostałym grupom i nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartka, folie z przygotowanÄ… tabelÄ… do prowadzenia obserwacji,
- długopis, mazaki,
- grafoskop, ekran.
Ćwiczenie 2
Wykonanie inhalacji/nebulizacji rocznemu dziecku w warunkach naturalnych
(np. w szpitalu).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania inhalacji,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować dziecko do zabiegu,
4) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
5) wykonać czynności krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładne połączenie
kolejnych części sprzętu ze sobą, precyzyjne odmierzenie dawki zleconego leku, dokładne
przyleganie maski do twarzy,
6) uporządkować zestaw po wykonanym zabiegu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- miska nerkowata, chusteczki papierowe (lignina) i pojemnik na odpady, podkład
płócienny, rękawiczki jednorazowego użytku, lek do inhalacji, inhalator dyszowy,
nebulizator bądz inhalator ultradzwiękowy, jednorazowa maska bądz ustnik.
Ćwiczenie 3
Projektowanie w formie zabawy ćwiczeń oddechowych dziecku w wieku trzech lat ze
schorzeniami układu oddechowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami na temat ćwiczeń oddechowych,
2) zapoznaj się z możliwościami psychomotorycznymi dziecka w wieku trzech lat,
3) zaplanuj ćwiczenia,
4) ustal przy użyciu jakich pomocy zrealizujesz zadanie,
5) przedstaw projekt nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
 atlasy z przedstawionymi ćwiczeniami oddechowymi,
 kartka i długopis,
 folie, mazaki,
 grafoskop.
Ćwiczenie 4
Przygotowanie zestawu dla dziecka wymiotujÄ…cego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami jak przygotować zestaw dla dziecka wymiotującego oraz jak
zachować się wobec niego,
2) przygotować potrzebne sprzęty do skompletowania zestawu,
3) przedstawić nauczycielowi,
4) uporządkować zestaw.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- lignina,
- miska nerkowata lub inna na wymiociny,
- kubek z wodÄ…,
- gaziki,
- szpatułka,
- Rumianek, Septosan, Boraks z GlicerynÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Pielęgnowanie dziecka chorego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Układanie jadłospis dla rocznego dziecka z alergią pokarmową na białko mleka krowiego
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami na temat alergii oraz planowania diety,
2) zapoznać się z zapotrzebowaniem energetycznym dla rocznego dziecka,
3) zapoznać się z rozłożeniem zapotrzebowania energetycznego na każdy posiłek,
4) napisać jadłospis na cały dzień dla rocznego dziecka z alergią na białko, w rozłożeniu na
kolejne posiłki,
5) zwrócić uwagę na różnorodność posiłków,
6) przedstawić jadłospis.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartka, długopis,
- tabele zapotrzebowania energetycznego dziecka,
- foliogramy z przedstawionymi najbardziej alergizujÄ…cymi produktami,
- folie, mazaki,
- ekran, rzutnik multimedialny,
- komputer, dyskietki.
Ćwiczenie 2
Przygotuj kąpiel dla niemowlęcia półrocznego z atopowym zapaleniem skóry.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z pojęciem atopii oraz sposobem przygotowania kąpieli dziecku z AZS,
2) zapoznać się zasadami wykonywania kąpieli niemowlęcia,
3) zastosować zlecony przez lekarza lek do kąpieli,
4) zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli (stosowane środki
są tłuste).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda ćwiczeń.
Åšrodki dydaktyczne:
- fantom niemowlęcia,
- wanna,
- zestaw do wykonania kąpieli niemowlęcia ( patrz: Pielęgnowanie dziecka zdrowego),
- zlecony środek do kąpieli.
Ćwiczenie 3
Zaprojektuj trzy różne zabawy rocznemu dziecku przewlekle choremu pozostającemu
w łóżku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami na temat organizowania zabawy w sytuacji dziecka chorego,
2) zapoznać się z możliwościami psychomotorycznymi rocznego dziecka
3) wziąć pod uwagę, że dziecko pozostaje w łóżku, szybko się męczy,
4) podjąć decyzję, jakie sprzęty dodatkowe chcesz zastosować,
5) przedstawić nauczycielowi projekt zaprojektowanych zabaw,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartka, długopis
- folie, mazaki.
Ćwiczenie 4
Na podstawie opisu przypadku zaplanuj opiekÄ™ nad dzieckiem z atopowym zapaleniem
skóry.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zostać członkiem 4  5 osobowej grupy,
2) zapoznać się z Materiałem nauczania pkt.4.2.1,
3) zapoznać się z jednostką chorobową  atopowe zapalenie skóry,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
4) zapoznać się z opisem przypadku,
5) zaplanować swój sposób działania w stosunku do konkretnego przypadku, wzorując się
na podanym w materiale nauczania przykładzie,
6) wymienić problemy pielęgnacyjne,
7) adekwatnie do problemów zaproponować działania celem zmniejszenia dolegliwości,
8) zaprezentować plan pielęgnacji.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przypadków.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartka , długopis,
- kartki z wydrukowanym przypadkiem lub foliogram, lub projekcja na rzutniku
multimedialnym,
- folie,
- komputer, dyskietki,
- opis przypadku.
Kasia ma obecnie 2,5 roku, jest jedynaczkÄ…. Jest na diecie hipoalergicznej, bezmlecznej,
bezglutenowej, ponieważ od 1 roku życia ma rozpoznaną skazę białkową. Dziewczynka ma
psa i kota w domu. Dziewczynka trafiła do szpitala z rozległymi zmianami na całym ciele.
Skóra jest wysuszona. Na całym ciele zmiany są bardzo nasilone, skóra jest zaczerwieniona,
złuszczająca się. Zmiany nasilone są na głowie w zgięciach i fałdach. Występuję świąd, który
nasila się podczas snu, po spoceniu się co powoduje, że dziecko jest niespokojne, budzi się.
Dziewczynka ma katar, spierzchnięte usta. Występują alergiczne objawy ze strony spojówek
(obrzęknięte, podkrążone, ropiejące, popękane naczynia krwionośne). Dziewczynka ma dobry
apetyt jednak po spożyciu pokarmów mlecznych typu masło, czekolada, owoców na przykład
banan występują zaostrzenia choroby, szczególnie swędzenie skóry. Często występują
zaparcia. Dziecko jest nerwowe ze względu na występujący świąd. Drapie się, jest płaczliwa,
rozkapryszona, na zabiegi reaguje płaczem. Najlepiej czuje się przy matce. Nie chce być
w szpitalu.
Ćwiczenie 5
Na podstawie opisu przypadku zaplanuj opiekę nad dzieckiem z zapaleniem płuc.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zostać członkiem 4  5 osobowej grupy,
2) zapoznać się z Materiałem nauczania pkt.4.2.1,
3) zapoznać się z jednostką chorobową  zapalenie płuc,
4) zapoznać się z opisem przypadku,
5) zaplanować swój sposób działania w stosunku do konkretnego przypadku, wzorując się
na przykładzie podanym w materiale nauczania,
6) wymienić problemy pielęgnacyjne,
7) adekwatnie do problemów zaproponować działania celem zmniejszenia dolegliwości,
8) zaprezentować plan pielęgnacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przypadków.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartka , długopis,
- kartki z wydrukowanym przypadkiem lub foliogram, lub projekcja na rzutniku
multimedialnym,
- folie, dyskietki,
- opis przypadku.
Piotruś jest półrocznym dzieckiem został przyjęty na oddział z wysoką gorączką powyżej
39°C, potami oraz wilgotnym kaszlem, z wypiekami i zaczerwienionymi obrzÄ™kniÄ™tymi
spojówkami. Dziecko rozdrażnione, apatyczne, płaczliwe. Matka relacjonuje, że kilkakrotnie
w ciągu dnia wymiotowało. Ma obniżone łaknienie oraz trudności w pobieraniu pokarmu
przez smoczek z butelki z uwagi na obecnÄ… w drogach oddechowych wydzielinÄ™. Zaplanuj
jakie podejmiesz działania?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Pielęgnowanie dziecka
chorego
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 - 14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15 - 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz
lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom
Poprawna odpowiedz
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
Metoda lecznicza
polegajÄ…ca na
wdychaniu pary
1. Zdefiniuj pojęcie: inhalacja. A P
wodnej, gazów lub
leków do układu
oddechowego.
- wzmacnianie mięśni
oddechowych,
- zwiększanie
ruchomości klatki
Określić cele ćwiczeń piersiowej,
2. B P
oddechowych. - rozciąganie mięsni
piersiowych,
- ćwiczenie
przedłużonego
wydechu.
Wskazać objawy towarzyszące
3. schorzeniom układu B P b
pokarmowego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Określić, na czym polega
4. kontrola obrzęków u dzieci B P a
z chorobami układu moczowego.
- odra,
Wymienić najczęstsze choroby - ospa wietrzna,
5. B P
zakazne wieku dziecięcego. - różyczka,
- świnka.
Szczepionki
Określić, czym są szczepionki przygotowane
6. A P
inaktywowane. z drobnoustrojów
zabitych.
Energia promienista,
duże wahania
temperatury
i ciśnienia
Wymienić fizyczne czynniki atmosferycznego
7. B P
teratogenne. (w granicach nie
spotykanych
w naturze), wibracje
oraz fale ultrakrótkie
o dużym natężeniu.
Jak najwcześniejsze
Określić cel diagnostyki wykrycie
8. A P
prenatalnej. u płodu wrodzonych
wad genetycznych.
Wirus różyczki,
grypy, zapalenia
Wymienić wirusy stanowiące wątroby, nagminnego
9. B P
zagrożenie dla kobiety ciężarnej. zapalenia ślinianek,
cytomegalii,
poliomyelitis.
Przeniesienie
czynnika
10. Zdefiniować pojęcie: zarażenie. A P chorobotwórczego
z osoby zakażonej na
osobę wrażliwą.
Żywność, woda,
Wymienić elementy za powietrze, przedmioty
11. pośrednictwem, których może B P lub przez bezpośredni
dojść do zakażenia. kontakt z chorym
nosicielem.
Dziecko, u którego
wystąpiła reakcja
organizmu na
zadziałanie czynnika
Określić definicję dziecka
12. B P chorobotwórczego,
chorego.
wyrażająca się
zaburzeniem
współdziałania
narządów i tkanek,
prowadzÄ…ca do zmian
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
czynnościowych
19
i organicznych ustroju
uniemożliwiająca
dziecku realizowanie
potrzeb i radzenie
prowadzÄ…ca do zmian
czynnościowych
i organicznych ustroju
uniemożliwiająca
dziecku realizowanie
potrzeb i radzenie
sobie ze
środowiskiem.
Więz emocjonalna
z najbliższymi
Wymienić potrzeby dziecka,
a szczególnie z matką,
13. których realizacja jest utrudniona B P
bezpieczeństwo,
przez hospitalizacjÄ™.
aktywność poznawcza
i ruchowa.
Wiek,
Określić elementy, jakimi należy
zainteresowania,
kierować się w doborze i
14. B P aktualny stan zdrowia,
przebiegu zabaw z dzieckiem
zalecenia lekarza
chorym.
i pielęgniarki.
- ułatwienie
odksztuszania:
prowadzenie
gimnastyki
oddechowej, częste
pojenie, inhalacje,
drenaż ułożeniowy,
- zapewnienie ligniny
do odksztuszania
lub jednorazowych
chusteczek,
Zaplanować działania
- obserwacja
pielęgnacyjne w stosunku do
15. PP charakteru
dziecka z wilgotnym kaszlem i
odksztuszanej
odksztuszaniem wydzieliny
wydzieliny.
- pouczenie aby
dziecko zasłaniało
siÄ™ w czasie kaszlu
i nie połykało
wydzieliny,
- jeśli dziecko potrafi
 płukanie jamy
ustnej środkami
antyseptycznymi
np. Tantum Verde.
- należy utrzymać
Określić, jakie czynności należy optymalną
wykonać pielęgnując roczne temperaturę w
16. C PP
niemowlę z nieżytem nosa w pomieszczeniu ok.
okreÅ›lonych warunkach. 20-24°C, czyli nie
podkręcać
kaloryferów na
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
maksymalne
20
ogrzewanie,
kaloryferów na
maksymalne
ogrzewanie,
- zadbać o
wilgotność
powietrza
domowymi
sposobami bÄ…dz
zastosować
nawilżacz
powietrza,
- zastosować
półwysokie
ułożenie,
- delikatnie
oczyszczać nos po
wcześniejszym
zakropleniu 0,9%
NaCl.
- należy oczyścić
nos dziecku,
- zdjąć ewentualnie
okulary,
- nie podawać
dziecku posiłków
bezpośrednio przed
inhalacjÄ…,
- pouczyć o sposobie
oddychania w
czasie inhalacji
(głębokie wdechy
przez usta a na
szczycie wdechu
Określić sposób przygotowania na krótko
17. trzyletniego dziecka do zabiegu C PP zatrzymanie
inhalacji. oddechu),
- dziecko układamy
w pozycji siedzÄ…cej
wyprostowanej lub
leżącej w zależ-
ności,
- należy pamiętać
o zabezpieczeniu
włosów i odzieży
dziecka,
- do 30 min. po
inhalacji dziecko
nie powinno
przebywać na
zimnym powietrzu,
głośno rozmawiać,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
spożywać
21
posiłków.
głośno rozmawiać,
spożywać
posiłków.
- konieczna jest
bardzo staranna
higiena osobista
chorego,
polegajÄ…ca na
dwukrotnym
podmywaniu
krocza (rano i
Wymienić czynności higieniczne,
wieczorem) ciepłą,
18. jakich należy nauczyć dziecko z C PP
bieżącą wodą
chorobą układu moczowego.
i mydłem,
- na prawidłowym
wycieraniu lub
podmyciu krocza
po oddaniu stolca
(od przodu do tyłu)
- oraz codziennej
zmianie bielizny.
Kąpiel powinna trwać
minimum 10 minut,
w niezbyt gorÄ…cej
wodzie, niewskazane
są gwałtowne zmiany
Wskazać zasady, jakie temperatury, nie
obowiązują przy wykonywaniu należy też używać
19. C PP
kąpieli leczniczej u dziecka z dodatkowo mydła
atopowym zapaleniem skóry. zwykłego, które
drażni skórę; po
kąpieli wycierać
delikatnie przez
dotyk, miękkim
ręcznikiem.
- kwiaty zwiędły -
przysiad podparty,
wdech nosem i
powolny wyprost
do stania; kwiaty
rosnÄ…
Zaproponować właściwe i rozwijają się po
20. ćwiczenia wzmacniające mięśnie PP deszczu - wydech 
oddechowe u trzylatka dzieci ponownie
przechodzÄ… do
przysiadu
podpartego,
- jamniczek: klęk
podparty, dłonie
skierowane do
siebie, zginanie
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
ramion w Å‚okciach
22
i dotykanie brodÄ…
krążka; wdech przy
prostowaniu
ramion, wydech
siebie, zginanie
ramion w Å‚okciach
i dotykanie brodÄ…
krążka; wdech przy
prostowaniu
ramion, wydech
przy uginaniu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania
i oceniania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6. Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.
9. Sprawdz prace. NanieÅ› punkty na kartÄ™ odpowiedzi.
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną
i statystyczną zestawu zadań.
11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących problemów omawianych podczas realizacji całego
modułu.
- Zadania: 3, 4, sÄ… zadaniami wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest
prawidłowa;
- Zadania 1, 2, 5-20, są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 minut.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Zdefiniuj pojęcie: inhalacja.
2. Określ cele ćwiczeń oddechowych.
3. Rodzaje dolegliwości występujące w schorzeniach układu pokarmowego to:
a) biegunka, kaszel, zmniejszenie Å‚aknienia,
b) wymioty, biegunka, ból, zmniejszenie łaknienia,
c) ból, parcie na mocz,
d) aleganie wydzieliny, biegunka, ból, zmniejszenie łaknienia.
4. Kontrola obrzęków w schorzeniach układu moczowego polega na regularnym
wykonywaniu:
a) pomiarów masy ciała, pomiarów obwodu brzucha, prowadzeniu bilansu płynów,
b) mierzenie wzrostu, prowadzeniu bilansu płynów,
c) prowadzeniu bilansu płynów, prowadzenie dokumentacji,
d) pytaniu dziecka o wielkość obrzęków, prowadzeniu bilansu płynów.
5. Wymień najczęściej występujące choroby zakazne wieku dziecięcego.
6. Opisz szczepionki inaktywowane.
7. Wymień czynniki teratogenne fizyczne.
8. Określ zadania diagnostyki prenatalnej.
9. Wymień wirusy niebezpieczne dla kobiety ciężarnej.
10. Zdefiniuj pojęcie: zarażenie.
11. Wymień elementy za pośrednictwem, których może dojść do zakażenia.
12. Określ najczęściej występujące objawy u chorego dziecka.
13. Wymień podstawowe potrzeby dziecka, których zaspokojenie jest utrudnione w trakcie
hospitalizacji.
14. Wymień, jakimi elementami należy się kierować w doborze rodzaju i przebiegu zabawy
z chorym dzieckiem.
15. Zaplanuj działania wobec trzyletniego dziecka z wilgotnym kaszlem oraz
z odksztuszaniem wydzieliny.
16. Określ czynności pielęgnacyjne, jakie zaplanujesz u rocznego dziecka z nieżytem nosa.
(Jest pora zimowa. Rodzina mieszka w bloku z ogrzewaniem centralnym).
17. Przedstaw sposób przygotowania trzyletniego dziecka do zabiegu inhalacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
18. Wymień czynności z zakresu codziennej higieny jakich należy nauczyć dziecko
z chorobą układu moczowego.
19. Wymień zasady jakich należy przestrzegać przygotowując kąpiel dziecku z atopowym
zapaleniem skóry.
20. Zaplanuj ćwiczenia oddechowe wzmacniające mięśnie oddechowe w formie zabawy
dziecku trzyletniemu ze schorzeniem układu oddechowego?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Pielęgnowanie dziecka chorego
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi.
Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1.
2.
3. a b c d
4. a b c d
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej: Pielęgnowanie dziecka
chorego.
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 - 14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15 - 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz
lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
-inhalacje,
Wymienić zabiegi stosowane w - drenaż złożeniowy,
1. B P
chorobach układu - wspomaganie wydechu,
oddechowego. - oklepywanie.
- wirusy,
-riketsje,
Wymienić czynniki zakazne -bakterie,
2. B P
wywołujące choroby. -grzyby,
-pierwotniaki,
-robaki pasożytnicze.
SÄ… to szczepionki
Zdefiniować szczepionki przygotowane z żywych,
3. A P
atenuowane. osłabionych szczepów
drobnoustrojów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Jest to każda
nieprawidłowość
(anomalia) rozwoju
morfologicznego,
niezależnie od
4. Zdefiniować wady rozwojowe. B P etiopatogenezy, czasu jej
powstania lub wykrycia
(prenatalnie, po urodzeniu
lub pózniej). Nie zawsze
więc jest rozpoznawana
bezpośrednio po urodzeniu.
Teratogeny sÄ… to czynniki
Określić, co nazywamy środowiskowe należą do
5. B P
teratogenem. nich czynniki biologiczne,
chemiczne i fizyczne.
Do szczególnie
niebezpiecznych należą: leki
Wskazać najniebezpieczniejsze cytostatyczne, hormony,
6. B P
teratogeny chemiczne. antybiotyki, leki
uspokajajÄ…ce, leki nasenne,
leki przeciwbólowe
Wymienić teratogeny Wirusy, bakterie i
7. A P
biologiczne. pierwotniaki.
Jej celem jest udzielanie
konsultowanym informacji o
ryzyku wystÄ…pienia choroby
Określić cel poradnictwa
8. B P genetycznej w rodzinie. Jest
genetycznego.
to działalność prowadzona
głównie w poradniach
genetycznych.
Zakażeniem nazywamy
wniknięcie i rozwój
9. Zdefiniować pojęcie: zakażenie. A P biologicznego czynnika cho-
robotwórczego w żywym
organizmie.
Wymienić przykłady
destrukcyjnego wpływu braku Choroba sieroca lub choroba
10. B P
miłości i opieki matki na szpitalna.
dziecko.
Wskazać produkty o
11. najsilniejszym działaniu B P a
alergizujÄ…cym.
Nieprawidłowa reakcja
odpornościowa organizmu na
Zdefiniować pojęcie alergia składniki zawarte w
12. A P
pokarmowa. pożywieniu, uwarunkowana
przez mechanizmy
immunologiczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Wskazać środki zalecane do
13. B P c
kÄ…pieli dziecka z AZS.
Określić uczucia towarzyszące Lęk, ból i ograniczona
14. B P
choremu dziecku. aktywność.
- należy utrzymać
optymalnÄ… temperaturÄ™ w
pomieszczeniu ok. 20-
24°C, czyli nie podkrÄ™cać
kaloryferów na
maksymalne ogrzewanie,
Opisać zalecane działania w
- zadbać o wilgotność
przypadku 2-miesięcznego
powietrza domowymi
15. dziecka z nieżytem nosa w D PP
sposobami bÄ…dz
określonych warunkach
zastosować nawilżacz
lokalowych.
powietrza,
- zastosować półwysokie
ułożenie,
- delikatnie oczyszczać nos
po wcześniejszym
zakropleniu 0,9% NaCl.
Zabawa w zdmuchiwanie
Przedstawić propozycje
watki, liści czy innych
16 ćwiczeń mających na celu C PP
lekkich przedmiotów ze
wydłużenie wydech u dwulatka.
stolika dziecięcego.
Należy poinformować
matkÄ™ o niekorzystnym
wpływie niedoborów w
diecie szczególnie: białka,
żelaza, wapnia i witamin
B, C, D oraz palenia
Wskazać szkodliwość tytoniu na rozwój płodu.
17 nieprawidłowych zachowań C PP Szczególną wrażliwość
kobiety w okresie ciąży. wykazuje płód właśnie w
trzech pierwszych
miesiÄ…cach, kiedy to na
skutek działających
czynników teratogennych
może dojść do powstania
wad wrodzonych u płodu.
Mięso: cielęce, wołowe,
ryby; owoce: cytrusy,
Wymienić produkty, jakich banany, truskawki, poziomki;
18 należy unikać w rozszerzaniu C PP pomidory; miód, kakao,
diety dzieci alergicznych. zboża glutenowe, mleko:
krowie, kozie; jaja,
szczególnie białko
Omówić działania, jakie należy - ograniczyć przyczynę
19 podjąć w przypadku dziecka, u D PP wymiotów ( słodkie
którego wystąpiły wymioty. zapachy, tłuste
pożywienie)
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
pożywienie)
- zaproponować głębokie,
powolne oddechy
- szybko uporządkować
sprzęt
i wymiociny
- zaproponować dziecku
pokarmy w małych
ilościach, płynne w
temperaturze pokojowej
- wypłukać jamę ustną,
- przebrać w razie potrzeby
- grzechotki i piszczki
- manipulacyjne- duże
klocki do ustawiania w
piramidki, przedmioty do
wkładania jedno w drugie
- do rzucania piłeczki
Dobrać odpowiednie zabawki
- do gryzienia gumowe
20 dla dziecka w wieku 11 C PP
kółeczka
miesięcy.
i gryzaczki
- do poznawania
przedmiotów
i ich własności misie, lalki
- książeczki, kolorowe
obrazki
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania
i oceniania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6. Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.
9. Sprawdz prace. NanieÅ› punkty na kartÄ™ odpowiedzi.
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną
i statystyczną zestawu zadań.
11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących problemów omawianych podczas realizacji całego
modułu.
- Zadania: 11, 13 sÄ… zadaniami wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest
prawidłowa;
- Zadania 1- 10, 12, 14-20 są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej
odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
- w zadaniu z luką uzupełnij brakującą treść,
- w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 minut.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
ZADANIA TESTOWE
1. Wymień zabiegi fizykoterapeutyczne i pielęgnacyjne stosowane w chorobach układu
oddechowego.
2. Wymień czynniki zakazne mogące wywoływać choroby zakażne.
3. Zdefiniuj pojecie: szczepionki atenuowane.
4. Wyjaśnij co to jest wada wrodzona.
5. Określ co to są teratogeny.
6. Do czynników chemicznych teratogennych zaliczamy zanieczyszczenie środowiska
naturalnego oraz przyjmowanie w ciąży leków. Wymień szczególnie niebezpieczne.
7. Wymień czynniki teratogenne biologiczne mogące wywołać zakażenia płodu w czasie
ciąży.
8. Wymień cele poradnictwa genetycznego.
9. Zdefiniuj pojęcie: zakażenie.
10. Wymień przykłady destrukcyjnego wpływu długotrwałego braku miłości i opieki
acierzyńskiej podczas hospitalizacji dziecka.
11. Do produktów o najsilniejszych właściwościach alergizujących należą:
a) mleko krowie, ryby, owoce cytrusowe,
b) jaja kurze orzechy ziemne i laskowe, jabłka,
c) poziomki, kukurydza
d) czekolada, marchew.
12. Wyjaśnij pojęcie: alergia pokarmowa.
13. W atopowym zapaleniu skóry należy zastosować kapeli z zawartością:
a) krochmalu,
b) rumianku,
c) emolientów,
d) nadmanganianu potasu.
14. Scharakteryzuj jakich uczuć doświadcza dziecko w różnym stopniu we wszystkich
prawie chorobach.
15. Zaplanuj główne czynności u dwumiesięcznego niemowlęcia z nieżytem nosa.(Jest pora
zimowa. Rodzina mieszka w bloku z ogrzewaniem centralnym).
16. Zaproponuj ćwiczenie oddechowe dwulatkowi, aby ćwiczył przedłużony wydech.
17. Udziel wskazówek w pierwszym miesiącu ciąży, która nie dba o swoje zdrowie i pali
papierosy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
18. Matka półrocznego, alergicznego dziecka chce rozpocząć rozszerzanie diety. Wskaż
jakich produktów silnie alergizujących musi unikać.
19. Wskaż jakie działania należy podjąć u rocznego dziecka z zapaleniem płuc u którego
występują wymioty.
20. Opisz jaki zabawki są najodpowiedniejsze dla chorego przewlekle niemowlęcia
w wieku 11 miesięcy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Pielęgnowanie dziecka chorego
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi
Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11. a b c d
12.
13. a b c d
14.
15.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. LITERATURA
1. Bartoszewicz A.: Komunikowanie siÄ™ z dzieckiem [w:] Komunikowanie interpersonalne
w pielęgniarstwie, red. Kwiatkowska A., Krajewska  Kułak E., Czabała C., Panek
W. Wyd. Czelej. Lublin, 2003
2. Brett D.: Bajki, które leczą. GWP. Gdańsk 2002
3. Cunningham C.: Dzieci z zespołem Downa. WsiP. Warszawa 1992
4. FanellaE. S., Adamson J. H, Hull D.: Pielęgnowanie chorych dzieci. PZWL. Warszawa 1990
5. Goebel W., Glockler M.: W trosce o dziecko. Wydawnictwo Genesis. Gdynia 1996
6. Gołucki Z., Jan Aańcucki: Farmakoterapia chorób skóry. Leki zewnętrzne. PZWL.
Warszawa 1993
7. Góralczyk E.: Choroba dziecka w twoim życiu. Centrum Metodyczne Pomocy
Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Warszawa 1996
8. Hertl M., Hrtl R.: Chore dziecko. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1995
9. Jankowiak B., Bartoszewicz A.: Komunikowanie się w obrębie zespołu terapeutycznego
[w:] Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie. Kwiatkowska A., Krajewska 
Kułak E., Czabała C., Panek W. (red.). Wyd. Czelej. Lublin, 2003
10. Kwiatkowska A., Krajewska  Kułak, Panek W.(red): Komunikowanie interpersonalne
w pielęgniarstwie. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2003.
11. LewerH., Robertson L.: Opieka nad dzieckiem. PZWL. Warszawa 1990
12. Miklaszewska M., WÄ…sik F. (red.): Dermatologia pediatryczna. Wydawnictwo Volumed.
Wrocław 1999
13. Owczarek S. : Atlas ćwiczeń korekcyjnych. WsiP. Warszawa 1998
14. Pilecka W. Przewlekła choroba somatyczna w życiu i rozwoju dziecka. Wydawnictwo
Uniwersytetu Jagielońskiego. Kraków 2002
15. Rakowska  Róziewicz D. (red.): Wybrane standardy i procedury w pielęgniarstwie
pediatrycznym. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2001
16. Socha J., Rojek U.: Żywienie dzieci zdrowych i chorych. PZWL. Warszawa 1995
17. Szajner- Milart I., Papierkowski A.: Choroby wieku rozwojowego. Wydawnictwo
lekarskie PZWL.Warszawa 1997
18. Walczak M. : Zarys pediatrii. PZWL. Warszawa 1991
19. Widomska-Czekajska T, Górajek  Józwik J.: Przewodnik encyklopedyczny dla
pielęgniarek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1996
20. Zgrychowa I.: Chore dziecko chce się bawić. WSiP . Warszawa 1987
Czasopisma:
 Alergia pokarmowa zapobieganie i leczenie. Porady dala rodziców. Firmy Nutricia
 Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przewodnik dla rodziców firmy Stiefel
 Zagórecka E., Piotrowska - Jastrzębska J., Kaczmarski M., Eliasiewicz E.: Alergia
pokarmowa a karmienie piersiÄ…- wybrane aspekty. Nowa Klinika. 2001, 9
Adresy internetowe aktualne na dzień 30 maja 2006:
 www.merso.org/ kabakulak.htm
 www.eDziecko.pl
 Korzon M.: Najczęstsze choroby zakazne wieku dziecięcego. www.zdrowie.med.pl
 www.cdphe.state.co.us
 www.merso.org/ kabakulak.htm
 www.wsse.krakow.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38

