Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język niemiecki
Temat: Meine Hauspflichten.
Klasa: VI
Cel ogólny: Dzień powszedni w domu - zapoznanie z obowiązkami domowymi.
Wiadomości
uczeń zna:
słownictwo dotyczące obowiązków domowych
Umiejętności
uczeń potrafi:
nazywać poszczególne czynności - obowiązki domowe ( swoje i innych członków rodziny
stosować w zdaniu czasowniki modalne ,,sollen” i ,,müssen”
Postawy:
angażowanie się w życie rodzinne
właściwy podział obowiązków domowych
Metody: praktyczna, ćwiczeń słownikowych i dramowych
Środki dydaktyczne: karteczki z nazwami obowiązków domowych ( ,,Gry i zabawy językowe dla klas IV - VI der, die, das neu” str. 81, 82 ), plansze przedstawiające rodzinę w różnych sytuacjach życia codziennego.
Przebieg lekcji
Wprowadzenie
Czynności organizacyjne.
Sprawdzenie zadania domowego.
Rozgrzewka językowa - uczniowie odpowiadają, co powinni robić w szkole.
Zapoznanie z tematem lekcji. Zapis na tablicy.
Prezentacja i semantyzacja nowego materiału językowego
1. Nazywanie czynności przedstawionych na planszach.
Zapisanie wymienionych czynności - obowiązków domowych w formie asocjogramu.
Faza ćwiczeń
Zabawa językowa z podziałem na dwie grupy - przedstawianie obowiązków domowych ( pantomima ). Uczniowie z danej grupy losują karteczki z nazwami czynności i przedstawiają je grupie przeciwnej, której zadaniem jest odgadnięcie nazwy czynności i podanie jej w zdaniu z czasownikiem modalnym ,,sollen” np.
Du sollst Blumen gießen.
Podsumowanie
Cwiczenie podsumowujące - przydział obowiązków w rodzinie. Uczniowie otrzymują karteczki z nazwami członków rodziny i nazwami czynności. W parach łączą obowiązki z osobami i informują, co kto musi robić np.Die Mutter muss kochen.
Przepisanie asocjogramu do zeszytu.
Zadanie domowe: a. Was sollst du zu Hause machen? ( poziom podstawowy )
b. Welche Hauspflichten hat deine Familie ? ( poziom ponad-
podstawowy).
Opracowała: Jolanta Miszke