SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W naszej klasie
Temat dnia: Ukwiecenie klasy
Zapis w dzienniku: Czynniki warunkujące wzrost i rozwój rośliny. Ocena postępowania bohaterów opowiadania Pt. „Pelargonia”. Czytanie opowiadania z podziałem na role. Liczby w zakresie 20. Suma liczb. Obserwacja wzrostu i rozwoju rośliny. Układanie zdań o pelargonii.
Cel ogólny: Zapoznanie z pojęciem sumy i składników
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowie się na określony temat;
- ułoży rozsypankę sylabową;
- dobierze właściwy podpis pod ilustrację;
- rozwiąże rebus;
- zapozna się z czynnikami warunkującymi wzrost rośliny;
- przeczyta opowiadanie z podziałem na role;
- przygotuje sadzonkę rośliny;
- ułoży zdania o pelargonii;
- policzy w pamięci;
- operuje pojęciami składnik i suma.
Metody: podająca, praktyczna, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, ilustracje i podpisy pod nie, kwiat, kubek z wodą, doniczka, ziemia
Tok zajęć:
Swobodne rozmowy na temat roślin doniczkowych znajdujących się w sali. Rozmowa na temat zabiegów pielęgnacyjnych potrzebnych roślinie do wzrostu.
Układanie rozsypanki sylabowej. Sprawdzenie podpisów roślin doniczkowych - K. 18 ćw. 1.
Nauczyciel zawiesza na tablicy ilustracje przedstawiające rośliny doniczkowe. Zadaniem dzieci jest podpisanie tych roślin, sprawdzając poprawność wykonania z ćw. 1 na K. 18.
Rozwiązanie rebusu - K. 18 ćw. 2.
Czynniki warunkujące wzrost rośliny:
Wykonanie K. 18 ćw. 3.
Czytanie opowiadania pt. „Pelargonia”. Rozmowa sprawdzająca stopień zrozumienia czytanego tekstu:
Jakie są imiona bohaterów opowiadania?
Co nowego pojawiło się w sali w opowiadaniu?
Kto podjął się podlewania kwiatka?
Dlaczego żadne z dzieci nie wywiązało się z tego obowiązku?
Kto uratował pelargonię?
Wyjaśnienie zwrotów „polegać na kimś” i „zawieść się na kimś”.
Który z nich pasuje do przeczytanego utworu?
Czytanie utworu pt. „Pelargonia” z podziałem na role.
Rozsypanka sylabowa - K. 18. ćw. 4.
Przygotowanie sadzonek w celu długoterminowych obserwacji wzrostu i rozwoju rośliny.
Omówienie karty obserwacji - K. 19 ćw. 1.
Układanie i zapisywanie zdań o pelargonii. Przygotowanie do pisania opisu - K. 19. ćw. 2, 3.
MATEMATYKA
Ćwiczenia rachunku pamięciowego.
Rozwiązanie problemu. Nauczyciel mówi: „Kto potrafi obliczyć taki wynik?”: Oblicz sumę dwóch składników, z których pierwszy jest liczbą 10, a drugi liczbą 3.”
Wyjaśnienie pojęcia składnik i suma.
Samodzielne rozwiązywanie kart pracy 13.
Podsumowanie i samoocena.