Konspekt zajęć z gimnastyki korekcyjnej
Opracowała: mgr Elżbieta Słupik
nauczycielka w Przedszkolu Nr 4 w Żorach
1.Wada: Plecy płaskie
2.Temat: Wyrabianie nawyku przyjmowania postawy skorygowanej.
3.Cele:
- rozciąganie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego,
- wzmacnianie mięśni brzucha.
4.Wiek: 5-6 lat.
5.Miejsce ćwiczeń: salka gimnastyczna.
6.Czas trwania: 30 minut
7.Pomoce i przyrządy: piłki dla każdego dziecka, mały kocyk, woreczki, szarfy, ławeczki.
8.Przebieg:
CZĘŚĆ TOKU
|
CEL ĆWICZENIA |
OPIS ĆWICZENIA |
UWAGI |
CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, przygotowania ćwiczących. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń. |
1.Zbiórka w szeregu w pozycji stojącej - postawa skorygowana, kontrola prowadzącego. |
|
2. |
Motywacja do udziału w zajęciach - wyróżniamy dzieci za prawidłowe, staranne przyjmowanie pozycji korekcyjnych. |
|
|
3. |
- pobudzanie organizmu do wysiłku - ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp - rozciąganie mięśni grzbietu odcinka piersiowego |
„Niedźwiedź i dzieci” Dzieci biegają w stronę legowiska niedźwiedzia, stają przed nim i mówią: „Ten kudłaty niedźwiedź mieszka w ciemnym borze, a my się go nie boimy, choć nas złapać może”. Niedźwiedź wybiega i łapie uciekające dzieci w granicach terenu zabawy. Przeszkodą dla niedźwiedzia w złapaniu dziecka jest przyjęcie przez nie pozycji klęku prostego. |
1.Nauczycielka wyznacza teren zabawy, dziecko które będzie niedźwiedziem oraz legowisko niedźwiedzia z boku sali - szarfę. 2.Niedźwiedź przyjmuje pozycję stojącą skorygowaną. |
4. |
- ćwiczenie koncentracji uwagi - ćwiczenie wzmacniające mięśnie stóp i kończyny dolne |
P.w.: Pozycja stojąca, ręce skrzyżowane wyciągnięte przed siebie, trzymają w dłoniach laskę. Dzieci ustawione kolejno jeden za drugim. Marsz w dowolnych kierunkach - gęsiego za prowadzącym dzieckiem. Na sygnał - gwizdek - prowadzące dziecko przechodzi na koniec kolejki. Kolejkę prowadzi następne dziecko. |
1.Dłonie bardzo blisko siebie -trzymają laskę. 2.Zwrócenie uwagi na odcinek lędźwiowy. |
5. |
- wzmacnianie mięśni oddechowych |
P.w.: Siad na piętach, ręce splecione przed sobą, wdech nosem -powietrze do „brzucha” / tor brzuszny /, wydech ustami. |
1.Ćwiczenie oddechowe torem piersiowym i brzusznym. |
CZĘŚĆ GŁÓWNA 6. |
- ćwiczenia ramion i obręczy barkowej - rozciąganie mięśni grzbietu |
P.w.: Pozycja stojąca, ręce wyciągnięte przed sobą, wyrzut piłki do przodu. |
1.Zwrócić uwagę na odcinek lędźwiowy. |
7. |
- wzmacnianie mięśni piersiowych - rozciąganie mięśni karku |
P.w.: Leżenie tyłem, wałek pod odcinkiem lędźwiowym, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Lekko podnosimy głowę do góry. |
1.Wałek zrobiony z małego kocyka zwiniętego w rulon. |
8. |
- wzmacnianie prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, mięśni biodrowo - lędźwiowych, - wzmacnianie mięśni kulszowo -goleniowych |
P.w.: Klęk podparty, ręce blisko siebie, dłonie wzdłuż, wymachy naprzemienne nogami raz lewą, raz prawą w górę, powyżej miednicy, a następnie pogłębienie lordozy lędźwiowej. |
|
9. |
- wzmacnianie mięśni klatki piersiowej |
P.w.: Pozycja stojąca, ręce wyciągnięte przed siebie - nożyce poziome. |
1.Zwrócić uwagę na wykonanie nożyc / maksimum przy skrzyżowaniu rąk, nie wychodzić poza barki /. |
10. |
- rozciąganie mięśni brzucha |
P.w.: Leżenie tyłem, wałek pod odcinkiem lędźwiowym, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej, wykonanie kończynami dolnymi nożyc pionowych. |
1. Nożyce powinny być wykonane nisko nad poziomem powierzchni / 10 - 15 stopni /. |
11. |
- nauka prawidłowej czynności oddychania |
P.w.: Stanie. Marsz po sali z wykonaniem wdechu powietrza nosem w czasie pięciu kroków, zatrzymania powietrza w płucach czasie trzech kroków, wydechu w czasie siedmiu kroków. |
1.W czasie ćwiczenia powinna być zachowana postawa skorygowana. |
12. |
- ćwiczenie mięśni stóp |
P.w.: Pozycja stojąca, ręce wyciągnięte przed siebie trzymają w dłoniach laskę. Przejście w spięciu na palcach po ławce. |
1.Dłonie bardzo blisko siebie - dotykają się, trzymają laskę. 2.Zwrócenie uwagi na odcinek lędźwiowy. |
CZĘŚĆ KOŃCOWA 13. |
- wzmacnianie mięśni stóp i kończyn dolnych - ćwiczenie koncentracji |
P.w.: Pozycja stojąca, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Dzieci maszerują po obwodzie koła, na sygnał umowny - gwizdek - maszerują we wspięciu na palcach; gwizdek - powrót do maszerowania na całych stopach. |
1.Ustawienie dzieci na obwodzie koła. |
14. |
- wzmacnianie mięśni oddechowych - zwiększenie ruchomości klatki piersiowej |
P.w.: Leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, ręce obejmują klatkę piersiową. Wdech nosem, a następnie wydech ustami z równoczesnym uciskiem klatki piersiowej. |
|
15. |
- wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuków i decydujące o wydolności stopy |
P.w.: Stanie. Palce stóp trzymają woreczki. Rzut woreczka w przód jedną nogą, a następnie próba wcelowania drugim woreczkiem w pierwszy. Po wykonaniu rzutów dojście do woreczków ruchami gąsienicy. |
1.Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. |
16. |
Zbiórka w postawie skorygowanej. Ocena aktywności i osiągnięć dzieci. Nastawienie dzieci do samodzielnych działań w domu - wykonanie dwóch ćwiczeń do wyboru. Pożegnanie. |
1.Kontrola prowadzącego. |
Literatura:
1.Bondarowicz M., Owczarek S., Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej
2.Kołodziej M., Kołodziej J., Wybrane lekcje wychowania fizycznego w nauczaniu
początkowym
3.Kutzner-Kozińska M., Korekcja wad postawy
4.Owczarek S., Atlas ćwiczeń korekcyjnych
5.Wilczyński J., Korekcja wad postawy ciała
6.Wlaźnik K., Wychowanie fizyczne w przedszkolu