SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Zwierzęta hodowane przez człowieka
Temat dnia: Korzyści z hodowli zwierząt
Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi na temat znaczenia zwierząt hodowlanych. Projektowanie etykiety produktu mlecznego. Liczby w zakresie 20. Porównywanie różnicowe. Wykonanie koktajlu mleczno-owocowego. Układanie haseł reklamujących mleko i produkty mleczne. Znaki przestankowe. Zabawy i gry przygotowujące do minikoszykówki. Ćwiczenie podań i chwytów.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z korzyściami jakie wypływają z hodowli zwierząt.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
ułoży puzzle;
powie, jakie produkty otrzymuje się ze zwierząt;
odpowie na pytania;
ułoży wyrazy w kolejności alfabetycznej;
zaprojektuje etykietkę produktu mlecznego;
wykona koktajl owocowy;
zareklamuje produkt mleczny;
policzy w pamięci;
zastosuje porównywanie różnicowe w praktyce.
Metody: podająca, praktyczna, eksponująca, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, puzzle, kartoniki z liczbami, owoce, mikser, kefir, cukier, miski, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, kredki, wycinanki
Tok zajęć:
Podział dzieci na 6 grup za względy na liczby.
Nauczyciel rozdaje uczniom puzzle. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli i napisanie na kartce, jakie produkty otrzymuje się ze zwierzęcia, które zostało ułożone.
Prezentacja pracy poszczególnych grup.
Połączenie w pary zwierzęcia z produktem, jaki z niego otrzymujemy - K. 49 ćw. 1.
Ciche czytanie ze zrozumieniem w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytania. Wstawienie odpowiednich znaków przestankowych - K. 49 ćw. 2.
Wypowiedzi dzieci na temat produktów, które otrzymujemy z mleka (zaznaczanie prawidłowych ilustracji) - K. 49 ćw. 3.
Układanie wyrazów z zadania 3 w kolejności alfabetycznej (w zeszycie).
Rozmowa na temat tego, co znajduje się na etykietce produktów mlecznych na podstawie kartoników mleka.
Projektowanie etykiety produktów mlecznych z wykorzystywaniem różnych środków plastycznych - K. 49 ćw. 4.
Podział dzieci na dwie grupy ze względu na liczby.
Wykonanie koktajlu owocowego:
Stworzenie listy składników potrzebnych do zrobienia koklajlu - K. 50 ćw. 2.
Zaplanowanie kolejności czynności - K. 50 ćw. 3.
Degustacja napoju.
Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania.
Scenki dramowe: Reklama ulubionych produktów mlecznych z zastosowaniem różnych środków wyrazu: słowa, gestu, mimiki, ruchu.
Układanie i zapisywanie haseł reklamujących mleko lub produkty mleczne - K. 50 ćw. 4.
W domu - K. 50 ćw. 1.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy: działania na dodawanie i odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Porównywanie różnicowe:
Nauczyciel podaje przykład zadania.
Mam 8 złotych a Kasia ma o 3 złote więcej niż ja. Ile pieniędzy ma Kasia? Jak to obliczyliście?
Podawanie kolejnych przykładów. Każde dziecko podchodzi do tablicy i zapisuje działania do treści zadania podanego przez nauczyciela. Uczniowie przepisują działania do zeszytu.
Nauczyciel podaje liczbę i mówi, aby dzieci poszukało o … większej lub mniejszej. Uczniowie obliczają i podnoszą do góry kartoniki z liczbami.
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 29 ćw. 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Rozwiązywania zadań na grafach - karty pracy przygotowane przez nauczyciela.
Podsumowanie zajęć i samoocena.