KONSPEKT ZAJĘĆ
Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
PRZEPROWADZONY PRZEZ ANNĘ SZ
W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH
TEMAT: „Raz, dwa, trzy…liczę ja, liczysz ty” - zabawa logiczno - matematyczna
CEL OGÓLNY:
Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania działań matematycznych
CELE OPERACYJNE : dziecko:
- zna kształt figur geometrycznych płaskich i nazywa je ( koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
- przelicza w zakresie od 1 do 10;
- prawidłowo odczytuje kody;
- nabywa umiejętność posługiwania się wyrazem „nie” jako logicznym -
zaprzeczeniem określonej cechy;
- zna miejsce liczby w ciągu liczb naturalnych wg wartości wzrastającej;
- doskonali umiejętność przeliczania od początku do końca i od końca do początku;
- globalnie określa liczbę.
METODY:
według Kwiatowskiej - Łapińskiej
czynna - praktyczna, słowna, oglądowa.
FORMY:
z całą grupą, zespołowa, indywidualna
POMOCE:
figury geometryczne, plansza do gry, kostka do gry, mały samochodzik,
klocki logiczne, plakietki ilustrujące zaprzeczenia, plansza i plakietki
z kodami do „Loteryjki figurowej” , liczmany, tunel, kartki z punktami do
pracy indywidualnej, magnetofon
LITERATURA:
„ABC... Program wychowania przedszkolnego XX wieku” A. Łada - Grodzicka
„Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk -Kolczyńska, E. Zielińska
„Zabawy matematyczne i logiczne w przedszkolu” M. L. Willinger .
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Układanie PAJACYKA z figur geometrycznych.
Nauczycielka recytuje wiersz, w tym czasie wybrane dzieci układają PAJACYKA
na planszy.
Przedszkolaczek Jacek, to majster nie lada
popatrzcie jak sprawnie pajacyka układa.
Duży kapelusz trójkątny,
jedno koło to jest głowa,
z boków dwa trójkąty.
Trzeba jeszcze zrobić z prostokątów dużych (mówią dzieci ) -
nogi, żeby pajacyk się nie oburzył.
Prostokąty małe to jego buciki i już jest gotowy żeby z nami liczyć.
Przeliczanie figur geometrycznych
Dzieci przeliczają figury geometryczne, z których został ułożony pajacyk.
Na przygotowanej planszy, zaznaczają - poprzez wpisanie lub naklejenie odpowiedniej liczby, ilość poszczególnych figur geometrycznych.
Gra matematyczna „Szlak działań matematycznych”
Na dywanie znajduje się plansza do gry. Dziecko rzuca kostką, przelicza elementy na polu i przesuwa samochodzik o wyrzuconą ilość oczek. Następnie wykonuje działanie matematyczne na danym polu oraz przyporządkowuje kartonik z odpowiednim zapisem działania. Grę kontynuuje następne dziecko.
Zabawa „ Loteryjka figurowa”
W zabawie biorą udział wszystkie dzieci, podzielone na dwie grupy (dziewczynki i chłopcy) Dziecko losuje kartonik z kodem, odczytuje go i przyczepia na planszy w odpowiednim miejscu. Najpierw kartoniki z kodem losują dziewczęta, rozwiązują zadanie, a potem chłopcy.
Zabawa ruchowa „ Jaka to figura”
Na środku sali znajdują się rozsypane figury geometryczne. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce wyszukują odpowiednie figury według polecenia nauczycielki np. podnosimy figury, które NIE SĄ kwadratami, albo np. figury, które NIE SĄ niebieskie itp.
6. Tunel umiejętności matematycznych.
Dzieci tworzą grupy według wartości liczby (1 do 1, 2 do 2 itd…) ustawiają się według wzrastających liczb i kolejno przechodzą przez tunel.
Praca przy stolikach.
Dzieci wspólnie przeliczają od 1 - 10 i w odwrotnej kolejności. Łączą na kartach punkty oznaczone liczbami w kolejności od największej do najmniejszej.
8. Rekapitulacja zajęcia.
Zebranie kart pracy. Analiza przez nauczycielkę kart pracy po skończonym zajęciu. Ocena poprawności wykonania zadania jako punkt wyjścia do pracy indywidualnej z dzieckiem.
2