Konspekt nr 4 lekcji z przedmiotu sztuka (muzyka, plastyka) do klasy V
Hasła programowe :
kontrast i podobieństwo , statyka i dynamika w kompozycji plastycznej i muzycznej
znak graficzny
recytowanie rytmiczne tekstów z zastosowaniem różnych środków wyrazu
granie na instrumentach perkusyjnych , układanie akompaniamentu do piosenek
forma i funkcja w dziele plastycznym : sztuki użytkowe i ich rola w życiu codziennym
Temat : Poznanie piosenki pt. „Życzenie” F. Chopina. Muzyczny znak graficzny - fermata. Powtórzenia i podobieństwa w muzyce i dziełach sztuki. Książki niekonwencjonalne.
Cele : Zapoznanie uczniów z piosenką pt. „Życzenie”. Poznanie nowych znaków graficznych - fermata. Rozwijanie i poznanie możliwości tworzenia poprzez różnorodne techniki. Utrwalenie pojęć muzycznych : powtórzenia i podobieństwa linii melodycznej. Kształcenie wrażliwości na piękno natury , dzieło sztuki i kolorystykę dźwiękową. Pobudzanie szacunku wobec wytworów artystycznych.
Formy : Śpiew , słuchanie , elementy ćwiczenia mowy , gra na instrumentach perkusyjnych
Metody : Słowno - dźwiękowa ( dyskusja , słuchanie ), praktyczno - słowna , twórcza , aktywna.
Środki dydaktyczne : Podręcznik do przedmiotu Sztuka , Zeszyt muzyczny - E. Wachowiaka , kaseta magnetofonowa , pianino , płyta CD.
Formy pracy : Indywidualna , zbiorowa.
Technika : Dowolna - samodzielna praca ucznia
Czas trwania : 90 minut.
Bibliografia :
Podręcznik „Muzyka do klasy V” - Maria Tomaszewska, wydawnictwo M. Rożak, Gdańsk 1999 r.
Zeszyt muzyczny do klasy V - Eugeniusz Wachowiak, wydawnictwo Gawa, Piła 2000 r.
Zeszyt ćwiczeń „Muzyka do klasy V” - Agata Serwińska, wydawnictwo Arka, Poznań 1997 r.
Przebieg lekcji muzyki
|
Uwagi
|
|
„Melodynka” s. 50
podręcznik s. 74 ćw. 72
zeszyt ćwiczeń E.Wachowiak s. 19
kaseta magnetofonowa |
|
podręcznik s.78 - 80 pokaz książek
30 minut ( możliwość dokończenia w domu) dodatkowe pochwały za aktywność |
opracowała : mgr Maria Dziadzio
Konspekt lekcji z przedmiotu muzyka do klasy V
Prowadząca : Honorata Gruszczyńska
Data:
Temat : Muzyka programowa w twórczości Kamila Saint - Saensa
i Manuela de Falli
Cele nauczania :I Ogólne Zapoznanie uczniów z pojęciem „muzyka programowa”. Rozwijanie i poszerzenie wiadomości o możliwości interpretacji utworu muzycznego. Kształcenie umiejętności tworzenia układu tanecznego(ruchowego) do utworu M. de Falli „Taniec ognia”
z baletu „Czarodziejska miłość” i wrażliwości na piękno natury , dzieło sztuki i kolorystykę dźwiękową. Pobudzanie szacunku wobec wytworów artystycznych.
II Operacyjne Uczeń potrafi określić nastrój utworów „Łabędź” z cyklu „Karnawał zwierząt” oraz M. de Falli „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość”, wskazując te środki wyrazu, dzięki którym muzyka jest zgodna z programem zawartym w tytule.
Potrafi zaznaczyć umownymi gestami wejście tematów A i B w utworze „Taniec ognia”.
Umie przedstawić interpretację ruchową utworu muzycznego. Pracuje w zespole kilku osobowym przygotowując układ ruchowy.
Formy : Śpiew , słuchanie , elementy ćwiczenia mowy ,
Metody:
Słowno - dźwiękowa ( dyskusja , słuchanie ),
praktyczno - słowna (dyskusja n/t interpretacji utworu i wykonania układu tanecznego)
problemowo - twórcza (tworzenie układu tanecznego)
Środki dydaktyczne : Podręcznik do przedmiotu „Muzyka” Marii Tomaszewskiej , kaseta magnetofonowa , magnetofon
Formy pracy : Indywidualna , zbiorowa.
Czas trwania : 45 minut.
Przebieg lekcji muzyki
|
Uwagi
|
|
Kaseta magnetofonowa kl.V
|