BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W ŻYCIU CODZIENNYM
ZATRUCIE LEKAMI I ŚRODKAMI CHEMICZNYMI
Przedstawiam dwa konspekty związane z bezpieczeństwem dzieci w życiu codziennym , które powstały na podstawie "Kursu powszechnego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży" oraz podręcznika "Mały ratowniczek" Mariana Stebelskiego. Dotyczą one zatruć lekami i środkami chemicznymi.
Klein Mariola SP nr 20
Stawiarska Małgorzata SP nr 20
Temat: Pomoc przy zatruciach lekami.
Cele:
• Nauka rozpoznawania leków i słodyczy.
• Zwrócenie uwagi dziecka na miejsce i sytuacje, w których może być ono narażone na połknięcie lekarstw.
• Kształtowanie umiejętności niesienia pomocy w przypadku zatrucia lekami.
Uczeń wie:
• Jak udzielić pierwszej pomocy
• Że należy wezwać pogotowie ratunkowe i uspokoić poszkodowanego
Uczeń potrafi:
• Rozpoznawać leki
• Udzielać pierwszej pomocy
Metody: rozmowa, obserwacja, pokaz, burza mózgów, drama, zabawa.
Środki dydaktyczne: opakowania z lekarstwami i cukierkami, historyjka obrazkowa, karty pracy, telefon, apteczka.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa w kręgu -
rozpoznawanie* słodyczy i leków na podstawie opakowań oraz ich zawartości.
Grupowanie* leków do apteczki, zamykanie na klucz i umieszczenie apteczki wysoko poza zasięgiem dzieci
Cukierki zostają rozczęstowane.*
2. Historyjka obrazkowa pt. „Nie za wszystko możesz chwytać, chcesz spróbować musisz spytać”
Co zrobiła mała Asia i jakie były tego następstwa?
Co zrobił Marek?
Telefon na pogotowie 999*
Podanie napoju z letniej wody z* cukrem
Spowodowanie wymiotów wymiotów zatrutego*
Uspokojenie* dziecka
Oczekiwanie na lekarza.*
3. Scenka dramowa „Rozmowa przez telefon z lekarzem” -
Przedstawienie się.*
Podanie adresu* zamieszkania poszkodowanego.
Wiek zatrutego.*
Rodzaj zatrucia i czas* połknięcia.
Odgrywanie scenki ze szczególnym zwróceniem uwagi na rzeczowy i spokojny sposób przekazywania informacji.
4. Nauka fragmentu piosenki na melodię refrenu „Tęcza”.
Ratuj, ratuj dziecko to,
Ono zjada byle co,
z ciekawości wszystko zje,
nawet to niesmaczne złe.
5. Karta pracy - uporządkowanie kolejności zdarzeń przy udzielaniu pierwszej pomocy przy zatruciach lekami.
6. Umieszczenie hasła (przy apteczce)-
„LEPIEJ JEST ZAPOBIEGAĆ, NIŻ POTEM PŁAKAĆ I LECZYĆ”.
KARTA PRACY
Uporządkuj we właściwej kolejności, jak będziesz udzielał pierwszej pomocy przy zatruciach lekami;
Wezwać pogotowie
Uspokoić zatrutego.
Dodać trzy łyżeczki cukru do szklanki letniej wody
Doprowadzić do wymiotów.
Podać zatrutemu posłodzoną wodę.
Klein Mariola SP nr 20
Stawiarska Małgorzata SP nr 20
Temat: Pomoc przy zatruciach środkami chemicznymi.
Cele:
• Nauka rozpoznawania środków chemicznych używanych w domu.
• Zwrócenie uwagi dziecka na miejsce i sytuacje, w których może być ono narażone na połknięcie środków chemicznych.
• Uświadomienie konieczności umieszczania środków chemicznych w miejscach niedostępnych dla dzieci.
• Zwrócenie uwagi na sposób oznakowania substancji trujących.
• Kształtowanie umiejętności niesienia pomocy w przypadku zatrucia środkami chemicznymi.
Uczeń wie:
• Jak udzielić pierwszej pomocy
• Że należy wezwać pogotowie ratunkowe i uspokoić poszkodowanego.
• Jakie są oznaczenia substancji trujących.
Uczeń potrafi:
• Rozpoznawać opakowania ze środkami chemicznymi.
• Udzielać pierwszej pomocy.
• Potrafi rozpoznać ostrzegawcze oznakowania na opakowaniach.
Metody: wycieczka, rozmowa, obserwacja, pokaz, burza mózgów, drama.
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa pt. „Uwaga, substancje żrące”, karty pracy, puzzle.
Przebieg zajęcia:
1. Wycieczka do sklepu samoobsługowego - zwrócenie uwagi na rozmieszczenie w sklepie artykułów chemicznych i spożywczych (oddzielne regały).
• Czytanie nazw środków chemicznych.
• Zwrócenie uwagi na kolor, kształt opakowań.
• Zwrócenie szczególnej uwagi na ostrzegawcze4 oznakowanie trujących środków chemicznych.
2. Krótkie omówienie wycieczki.
3. Nauka piosenki na melodię „Tęcza” (zwrotka i refren):
1.
Clorox, ajax i proszek
Płyn do pranie pończoszek.
Wszystko zdarzyć się może
Wszystko w pięknym kolorze.
4. Omówienie historyjki obrazkowej:
Gdzie* znajduje się mały Adaś i co zrobił?
Na podstawie obrazków powiedz jak* należy mu pomóc?
1. Powiadom dorosłych.
2. Płukanie ust zimną wodą.
3. Picie wody małymi łyczkami.
4. Wykonać telefon na pogotowie.
5. Uspokoić poszkodowanego.
PAMIĘTAJ NIE WOLNO WYWOŁYWAĆ WYMIOTÓW!
5. Przypomnienie pierwszej zwrotki piosenki i nauka refrenu:
ref: płukaj, płukaj usta mu
nie układaj go do snu
dawaj wodę po troszku
po karetkę zaraz dzwoń.
6. Układanie puzzli - rozpoznawanie znaków ostrzegawczych umieszczonych na opakowaniach trujących środków chemicznych;
7. Podział na grupy i wykonanie karty pracy - grupowanie zdań prawdziwych i fałszywych;
KARTA PRACY
Płyny do mycia WC to szczególnie niebezpieczne środki chemiczne.
Przy zatruciach substancjami chemicznymi należy wezwać pomoc.
Poszkodowany powinien najpierw wypłukać usta zimną wodą, a następnie pić zimną wodę małymi łyczkami.
Od razu należy powiadomić pogotowie.
Poszkodowany powinien zjeść kromkę chleba, żeby ochronić swój żołądek.
Środki czyszczące powinny być umieszczone w szafce trudno dostępnej dla dzieci.
płyny żrące nie powinny być przelewane do butelek codziennego użytku.
Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest mleko.
Doprowadzenie poszkodowanego do wymiotów grozi niebezpieczeństwem.
8. Przypomnienie hasła z poprzedniej lekcji -
„LEPIEJ JEST ZAPOBIEGAĆ, NIŻ POTEM PŁAKAĆ I LECZYĆ”.
9. Powtórzenie piosenki jako utrwalenie cyklu lekcji o zapobieganiu zatruciom lekami i środkami chemicznymi.