Scenariusz zajęcia w grupie 4-5latków. Temat zajęcia: Dary jesieni - owoce i warzywa.
Scenariusz zajęcia z kształtowania mowy i myślenia w grupie 4-5latków
Temat zajęcia: Dary jesieni - owoce i warzywa.
Cel ogólny:
Kształcenie mowy dziecka poprzez stosowanie różnych form aktywności i sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy.
Pogłębianie wiadomości o warzywach i owocach.
Cele operacyjne:
(wg taksonomii celów B. Niemierki)
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce;
tworzy zbiory owoców i warzyw, przelicza liczebności zbiorów;
rozwija narządy zmysłów w toku proponowanych zabaw i ćwiczeń;
rozwija impresję ruchową poprzez naśladowanie różnych czynności;
rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek oraz udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania;
wypowiada się pełnymi zdaniami,
zwraca uwagę na walory zdrowotne warzyw i owoców oraz na konieczność mycia ich przed jedzeniem.
Metody pracy:
(wg podziału W. Okonia)
podające;
problemowe;
praktyczne.
Formy pracy:
zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
naturalne okazy warzyw i owoców;
ilustracje: ogrodu jesienią i sadu jesienią - do przypięcia na tablicy;
sylwety dwóch koszy - do przypięcia na tablicy;
sylwety popularnych warzyw i owoców - do przypięcia na tablicy;
zagadki o owocach i warzywach;
kartki papieru z wykropkowanymi konturami warzyw i owoców, kredki - dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
Nasz kącik przyrody - zagospodarowanie kącika przyrody, wzbogacenie go o nowe okazy przyrodnicze: owoce i warzywa.
Część zasadnicza (realizacyjna):
„Dary sadów i ogrodów” - ustne wypowiedzi dzieci na temat jesiennych zbiorów warzyw i owoców. Odwołanie się do odbytej wcześniej wycieczki do ogródków działkowych. Zachęcanie do śmiałych wypowiedzi, wyrabianie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się, poprawnego formułowania zdań i odpowiadania na zadane pytania.
Zabawa ruchowa „Pomagamy w ogrodzie” - imitowanie ruchem rozmaitych czynności i odgadywanie ich.
Zabawa dydaktyczna „Co należy do rodziny” Z. Bogdanowicz - odnajdywanie związków grupowych. Segregowanie zgromadzonych owoców i warzyw, porównywanie, opis słowny. Porównywanie liczebności zbiorów przez przeliczanie lub oceny „na oko”.
Zabawa dydaktyczna „Odgadnij, jaki to owoc lub warzywo” - rozpoznawanie za pomocą dotyku, smaku, zapachu.
„Które warzywo lub owoc lubię najbardziej?” - wypowiedzi pełnym zdaniem na określony temat, uzasadnienie wyboru.
Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Zbieramy owoce w sadzie”.
Zagadki o owocach i warzywach - rozwiązywanie przez dzieci zagadek czytanych przez nauczyciela.
Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą, gdzie powieszone są dwie ilustracje: sadu jesienią i ogrodu jesienią. Pod ilustracjami przypięte są sylwety dwóch koszyków, po jednym pod każdym obrazkiem. Nauczycielka czyta zagadki o owocach i warzywach, a dzieci rozwiązując je podchodzą do stolika ustawionego przy tablicy i wybierają spośród znajdujących się tam sylwet, odpowiednie warzywo lub owoc. Przypinają je następnie w koszyku pod wybraną ilustracją: warzywa pod ilustracją ogrodu, owoce pod ilustracją sadu.
Owoce i warzywa - rys. kredkami, prowadzenie linii po śladach, dokładne kolorowanie, zwrócenie uwagi na prawidłowy dobór kolorów, mieszczenie się w określonych granicach.
Dzieci otrzymują kartki papieru z wykropkowanymi konturami owoców i warzyw. Ich zadanie polega na połączeniu kropek i pokolorowaniu owoców.
Część podsumowująca:
Podsumowanie zajęcia: Nauczycielka zadaje pytania będące syntezą całego zajęcia, mówi o walorach zdrowotnych owoców i warzyw, zawartości witamin. Zachęca do zjadania warzyw i owoców na surowo, mówi o konieczności mycia ich przed spożyciem.
Dzieci siadają do stolików i otrzymują do spożycia jabłka.
Nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć.
Literatura:
R. Folejewska: Program wychowania przedszkolnego Rośnij z DIDASKO wraz z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli