Konspekt z przedmiotu Programowanie strukturalne
Temat: algorytmy - podstawy.
Prowadzący: inż. Marek Pudełko
Klasa I SP, specjalność technik Informatyk
Lekcja odbyła się 17.09.2003
Czas zajęć: 2 x 45 minut.
Cele dydaktyczne:
Zapoznanie z pojęciem algorytmu.
Cele operacyjne:
Po zajęciach słuchacze powinni:
Umieć wyjaśnić pojęcie algorytmu.
Podać przykłady algorytmów.
Środki dydaktyczne: komputer, tablica.
Metody: pogadanka, praca z komputerem, praca samodzielna, dyskusja.
Formy: praca z zespołem klasowym, praca indywidualna słuchacza
Przebieg lekcji:
1) Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie listy obecności
2) Lekcja właściwa:
Przypomnienie wiadomości. Co jest tok rozumowania?
Definicja. Podanie definicji algorytmu.
Przykład. Podanie przykładów różnych algorytmów: przechodzenie przez jezdnię, książka kucharska, dotarcie do określonego punktu na mapie.
Przedstawienie metod przedstawiania algorytmów. Opis słowny, rysunek - szkic, język pseudo-graficzny, schematy blokowe.
Porównanie metod przedstawiania algorytmów. Zapisanie tego samego zadania różnymi metodami przedstawiania algorytmów. Analiza zwięzłości, dokładności, elegancji i przejrzystości danego sposobu zapisu.
Dyskusja. Wspólne omówienie zalet i wad każdego ze sposobów.
Ćwiczenia. Samodzielne zapisanie pewnego problemu za pomocą poznanych wcześniej metod: działania arytmetyczne, rozpoznawanie słów w danym języku.
3) Zajęcia końcowe:
powtórzenie materiału z lekcji:
Definicja algorytmu
Różne metody przedstawiania algorytmów.
ocena pracy słuchaczy.