SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw
Temat dnia: Drzewa i krzewy owocowe
Zapis w dzienniku: Rozpoznawanie drzew i krzewów owocowych po liściach, owocach oraz pokroju. Budowa drzewa i krzewu. Sposoby przechowywania i przetwarzania owoców. Poetycki opis warzyw i owoców w wierszu „Warzywa - owoce”. Owoce krajowe i zagraniczne. Liczby w zakresie 20. Dodawanie i odejmowanie - zadania tekstowe. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłki.
Cel ogólny: Zapoznanie z budową krzewu i drzewa
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wypowie się na dany temat;
odpisze części drzewa i krzewu;
rozpozna drzewa i krzewy na ilustracji;
wysłucha wiersza czytanego przez nauczyciela;
ułoży zagadkę o owocu lub warzywie;
rozróżni owoce krajowe od zagranicznych;
policzy w pamięci.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty przygotowane przez nauczyciela, owoce, ilustracje i podpisy pod nie
Tok zajęć:
Wypowiedzi dzieci na temat drzew i krzewów owocowych na podstawie ilustracji zamieszczonej w podręczniku - P. s. 32-33.
Jakie drzewa owocowe widzicie na ilustracji?
Jakie krzewy owocowe rozpoznaliście?
Czym różnią się drzewa od krzewów?
Dlaczego jesienią się zbiera owoce?
Wskazywanie części drzewa i krzewu - K. 30 ćw. 1.
Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające drzewa i krzewy owocowe. Zadaniem dzieci jest dopasowanie ilustracji do nazwy rośliny.
Prezentacja żywych okazów owoców, rozpoznawanie ich i degustacja.
Rozmowa na temat różności smaków owoców.
Który z tych owoców smakował Wam najbardziej?
Jakie smaki mają te owoce?
Rozpoznawanie drzew i krzewów owocowych po liściach, owocach oraz pokroju - K. 30 ćw. 2, K. 31 ćw. 1.
Umieszczanie nalepek z nazwami drzew i krzewów w odpowiednich miejscach.
Zwracanie uwagi na różnice w nazwach drzew owocowych i ich owoców, np. jabłko, jabłoń.
Wysłuchanie wzorowego czytania nauczyciela wiersza pt „Warzywa - owoce”.
Sprawdzenie rozumienia tekstu:
Jakie warzywa i owoce występują w tekście? Podkreślenie wszystkich nazw nazw warzyw i owoców.
Przeczytaj zwrotkę, która podoba Ci się najbbardziej i powiedz dlaczego?
Układanie zagadki o wybranym owocu lub warzywie (w zeszycie).
Wypowiedzi dzieci na temat owoców krajowych i zagranicznych - P. s. 39 ćw. 1:
Co to są owoce krajowe i zagraniczne?
Jakie znacie owoce krajowe? Wyszukajcie na ilustracji.
Jakie owoce zagraniczne są wam znane? Wyszukajcie owoce ma ilustracji.
Które z nich lubisz najbardziej i dlaczego?
Wykonanie karty pracy danej przez nauczyciela.
Różne sposoby przechowywania i przetwarzania owoców - P. s. 39 ćw. 2.
Zapisanie w zeszycie nazw przetworów owocowych.
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłki.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciwy. Nauczyciel podaje przykłady na sumę i różnicę, a dzieci w pamięci rozwiązują.
Oblicz sumę dwóch składników, z których pierwszy wynosi … a drugi … .
Odjemna wynosi … a odjemnik … . Jaka jest różnica?
Wykonanie kart pracy danej przez nauczyciela - zadania tekstowe.
Podsumowanie dnia i samoocena.